Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αναφέρω την ταλαιπωρία μου με τον κινέζο του banggood, ώστε να ξέρουν όλοι τι κίνδυνος υπάρχει..

ΈΚανα μια παραγγελία από το Banggood τέλος Ιουλίου.. Αρχικά δεν υπήρχε στοκ και το έστειλαν μέσα στον Αυγουστο.. Ήρθε ελαττωματικό προιόν. Μου ζήτησαν να τους το στείλω πίσω όπως και έκανα και θα μου πλήρωναν τα μεταφορικά (περίπου 40 ευρώ) μόλις παραλάβουν.. Το πακέτο έφτασε γρήγορα στην Κίνα αλλά κόλλησε στο κινέζικο τελωνείο πάνω από 1 μήνα.. Ο Banggood κινέζος έκανε τον κινέζο. Τελικά προφανώς του ζήτησαν εκτελωνισμό και ο κινέζος δεν ηθελε να πληρώσει οπότε αποφάσισε να το γυρίσει πίσω (το ελλατωματικό).

Πλέον το Banggood κάνει τον κινέζο κανονικά μιας και δε παρέλαβε.. Με τα πολλά πολλά και ενώ ακόμα ταλαιπωριέμαι 4 μήνες μετά, είμαι σε φάση που μου δίνει το κόστος του προιόντος και δε μου πληρώνει τα μεταφορικά (ούτε τα επιστροφικά ούτε το priority line). Φυσικά ενώ είχα το δικαίωμα να ζητήσω τα επιστροφικά από το πειπαλ δε μπορώ πλέον γιατί έχει περάσει ο χρόνος..

Θα πληρώσω τσάμπα ένα πενηντάρικο για έξοδα για προιόν που δε δουλεψε.. γιατί έτσι θέλει ο κινέζος. 

Προσωπικά θα το σκεφτώ διπλά και τριπλά πριν ξαναπαραγγείλω από δαυτους.. Και όποιος χρειαστεί κάποια στιγμή να τους γυρίσει κάτι να ξέρει ότι οπωσδήποτε ζητά τα επιστροφικά από το πειπαλ και δε περιμένει από το banggood. Και να είναι προετοιμασμένος για απίστευτη ταλαιπωρία.. Δεν έχω κάνει ακόμα escalate στο paypal αλλά για εκεί πάμε αν και βλέπω το πενηντάρικο να χάνεται.

 

 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω κάτι από Κίνα, που αξίζει 30 ευρώ, αλλά με ένα κουπόνι η τιμή του έχει πέσει στα 12 ευρώ. Αν το αγοράσω, θα το αγοράσω σε αυτή την πολύ μειωμένη τιμή.

Αναρωτιέμαι όμως αν το τελωνείο θα το "τσιμπήσει" ή όχι, μιας και η πραγματική του αξία είναι άνω των 22 ευρώ. Ξέρει κανένας τι παίζει σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Αντικειμενο πολυ μικρης αξιας (5 ευρω) κολλησε τελωνειο.Εστειλα αποδειξη αγορας οπως ζητησανε, και ξεκολλησε το δεμα και σημερα εφτασε στο ταχυδρομειο της περιοχης μου.Δεν μου εχουν πει κατι για χρεωση.Αρα δεν πληρωνω τιποτα η το γνωστο 3 ευρω που ζηταει το ταχυδρομειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, enteacher04 είπε

Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω κάτι από Κίνα, που αξίζει 30 ευρώ, αλλά με ένα κουπόνι η τιμή του έχει πέσει στα 12 ευρώ. Αν το αγοράσω, θα το αγοράσω σε αυτή την πολύ μειωμένη τιμή.

Αναρωτιέμαι όμως αν το τελωνείο θα το "τσιμπήσει" ή όχι, μιας και η πραγματική του αξία είναι άνω των 22 ευρώ. Ξέρει κανένας τι παίζει σε αυτή την περίπτωση;

αν κολλήσει θα ζητήσουν δικαιολογητικά αγοράς, θα στείλεις αντίγραφο από paypal και την ίδια κίνηση από την τράπεζα σου και θα περάσει χωρίς να πληρώσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2019 στις 10:04 ΜΜ, enteacher04 είπε

Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω κάτι από Κίνα, που αξίζει 30 ευρώ, αλλά με ένα κουπόνι η τιμή του έχει πέσει στα 12 ευρώ. Αν το αγοράσω, θα το αγοράσω σε αυτή την πολύ μειωμένη τιμή.

Αναρωτιέμαι όμως αν το τελωνείο θα το "τσιμπήσει" ή όχι, μιας και η πραγματική του αξία είναι άνω των 22 ευρώ. Ξέρει κανένας τι παίζει σε αυτή την περίπτωση;

Ειναι το που θα πεσεις, εμενα μια φορα δεν μου δεχτηκαν κουπονι και μου εβαλαν φορο στην κανονικη τιμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το δέμα που περιμένω κόλλησε στο ΓΕΤΑ με ένδειξη ( απαιτείται PayPal) τους έστειλα με email το PayPal σε 2 @ πού βρήκα μπορώ να κάνω κάτι άλλο η απλώς περιμένω να ξεκολλήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 4son είπε

Παιδιά το δέμα που περιμένω κόλλησε στο ΓΕΤΑ με ένδειξη ( απαιτείται PayPal) τους έστειλα με email το PayPal σε 2 @ πού βρήκα μπορώ να κάνω κάτι άλλο η απλώς περιμένω να ξεκολλήσει 

Αφου στειλεις αποδειξη paypal/αγορας (jpg, pdf, screenshot οτι εχεις τελωσπαντων) περιμενεις να σου επιβεβαιωσουν οτι ολα ειναι οκ και προχωραει προς τα ελτα η θα σου ζητησουν επιπλεον διευκρινησεις.

Σε καθε περιπτωση μπορει να παρει και μια-δυο μερες να απαντησουν.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα σε παλιοτερη επικοινωνια, για καθε μηνυμα που ανταλλασαμε περνουσε και μια μερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Αφου στειλεις αποδειξη paypal/αγορας (jpg, pdf, screenshot οτι εχεις τελωσπαντων) περιμενεις να σου επιβεβαιωσουν οτι ολα ειναι οκ και προχωραει προς τα ελτα η θα σου ζητησουν επιπλεον διευκρινησεις.

Σε καθε περιπτωση μπορει να παρει και μια-δυο μερες να απαντησουν.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα σε παλιοτερη επικοινωνια, για καθε μηνυμα που ανταλλασαμε περνουσε και μια μερα. 

Προώθησα το email του PayPal σε αυτούς αυτό έκανα  Μαζί με το tracking number 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται σε περίπτωση πού το δέμα δεν έχει tracking number αλλά έχει κρατηθεί στο ΓΕΤΑ και εσύ δεν έχεις ιδέα. Σε ειδοποιούν αυτή με κάποιο τρόπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, 4son είπε

Τι γίνεται σε περίπτωση πού το δέμα δεν έχει tracking number αλλά έχει κρατηθεί στο ΓΕΤΑ και εσύ δεν έχεις ιδέα. Σε ειδοποιούν αυτή με κάποιο τρόπο 

Τα ταχυδρομεια λειτουργουν και ως ...ταχυδρομεια :P

Εφοσον εχουν τη διευθυνση, στελνουν και τη λυπητερη!

Και γενικα στελνουν ουτως η αλλως επιστολη, εχεις δεν εχεις tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, 4son είπε

Τι γίνεται σε περίπτωση πού το δέμα δεν έχει tracking number αλλά έχει κρατηθεί στο ΓΕΤΑ και εσύ δεν έχεις ιδέα. Σε ειδοποιούν αυτή με κάποιο τρόπο 

Αν το πακετο εχει το κινητο σου επανω θα λαβεις sms, αν οχι τοτε με επιστολη στην διευθυνση που εχεις δηλωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Τα ταχυδρομεια λειτουργουν και ως ...ταχυδρομεια :P

Εφοσον εχουν τη διευθυνση, στελνουν και τη λυπητερη!

Και γενικα στελνουν ουτως η αλλως επιστολη, εχεις δεν εχεις tracking.

 

4 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αν το πακετο εχει το κινητο σου επανω θα λαβεις sms, αν οχι τοτε με επιστολη στην διευθυνση που εχεις δηλωσει.

Κατατοπιστικότατη Και η 2 👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια την συμβουλη σας.Αγορα απο κινα αξιας 35 δολλαρια,( 17 δολαρια +18 τα μεταφορικα) το εστειλε ο κινεζος με dhl.Η παραδοση εχει προγραματιστει για τις 26/11.Μεχρι στιγμης δεν εχω ενημερωθει για χρεωσεις τελωνειου κλπ.Οποιος γνωριζει, η dhl τι χρεωσεις εχει σε αξια δεματος 35 δολαρια.?

Και αν το κοστος του τελωνειου ειναι μεγαλο,τι μπορω να κανω, τι επιλογες εχω ?

 

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...