Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Ρωτησες το banggood?

Όχι να τους στείλω σε facebook? Δεν έχω αγοράσει ξανά απο banggood και gearbest. Το βρήκα και στο gearbest με αποστολή Registered Air Mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Όχι να τους στείλω σε facebook? Δεν έχω αγοράσει ξανά απο banggood και gearbest. Το βρήκα και στο gearbest με αποστολή Registered Air Mail.

Αυτοί είναι υπεύθυνοι να πουν αν περναει ή όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ειναι τουτο παλι?

Γιατι το γυρνανε στην Αθηνα?

Τι παει να πει διευθυνση ανεπαρκης?Αυτοματα το aliexpress συμπληρωνει τα στοιχεια αποστολης που εχεις βαλει,τι σκατα εγινε?

Στο να τα στειλουν πισω Αθηνα μεσα σε λιγες ωριτσες,στο να τα φερουν εδω κανουν μερες....

 

16/10/2019, 17:55:57 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
16/10/2019, 16:15:36 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)
16/10/2019, 14:15:36 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
16/10/2019, 09:33:02 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
16/10/2019, 08:59:34 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ
16/10/2019, 08:59:34 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΑΠΟ ΕΛΤΑ
16/10/2019, 08:29:37 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
16/10/2019, 07:19:34 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
15/10/2019, 10:48:56 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
15/10/2019, 08:48:56 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
11/10/2019, 15:43:32 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
11/10/2019, 13:10:31 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
11/10/2019, 07:44:03 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
11/10/2019, 04:23:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
9/10/2019, 15:43:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
8/10/2019, 13:04:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
8/10/2019, 12:34:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
8/10/2019, 12:04:00 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Επεξ/σία από DYEL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιθετα εκανα καποιες παραγγελιες απο Ιαπωνια και η αποστολη τους συνεπεσε με τον τυφωνα.

Ενω συνηθως σε μια-δυο μερες εφταναν Ελλαδα, τωρα κοντευει μια βδομαδα κι ακομα να φανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία με πακέτα που έχουν κολλήσει στο "Packed for picking-up."; Είναι από κίνα, δεν είναι registered και δεν έχουν κανένα βήμα πέρα από το "Packed for picking-up." στο tracking (άρα δεν είναι περίπτωση ότι δεν γίνεται tracking αφού φύγουν από κίνα, καθόλου δε γίνεται tracking, αλλά υπάρχει ο αριθμός(ως working), για βδομάδες). Επειδή δε το έχω δει σε άλλα πακέτα, υποψιάζομαι ότι δε θα έρθουν ποτέ οπότε να πάω για σκληρό dispute αν και ένας από τους 2 seller που συνέβη επιμένει ότι έχει φύγει κανονικά (και δε μπορώ να ξέρω αν είναι σίγουρα απατεώνας διότι όντως έχει χιλιάδες πελάτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο απο το Gearbest το οποιο κανει 700 euro, εχει επιλογή "Ships from Poland" με Expedited Shipping. Ισχύει οτι θα φύγει απο Πολωνία? και αν ναι θα περάσει απο τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, r00l3z είπε

αν ναι θα περάσει απο τελωνείο?

Έκλεισε η ΕΕ και δεν το έμαθα; Απαγορεύεται να υπάρχουν τελωνεία μεταξύ των μελών της.

14 ώρες πριν, melodicpunk είπε

περνανε τελωνειο λογο βαρους/ογκου?

Και φτερό να είναι, απαγορεύεται να μην περάσει τελωνείο αν πρέπει να περάσει. Τα κόλπα που ακούς περί μερικών 1-2 κινέζικων μεθόδων αποστολής, δεν είναι παρανομίες αλλά φαντάζομαι κάποιοι Έλληνες τους αρέσει να φαντασιώνονται ότι είναι ληστές για δικούς τους λόγους. Απλά κάποιοι Κινέζοι έστησαν μαγαζί σε κάποιες χώρες που έχουν χαμηλό εκτελωνισμό (όπως την Ολλανδία) και προσποιούνται ότι από εκεί στα έστειλαν πρώτα, τελωνείο περνάνε εκεί, αν κάποιος είναι παράνομος είναι μόνο ο κινέζος (και πιθανόν να μην είναι καν αν έστησε κυριολεκτικό μαγαζί στην ΕΕ όπως έχει στήσει η Banggood και φαντάζομαι από εκεί τα περνάει)  και αν κάτι δεν περάσει ποτέ τελωνείο έτσι, είναι κυρίως επειδή δεν ενδιαφέρθηκε το τελωνείο με μόνη σίγουρη απάτη (ηθικά, όχι σίγουρα λογιστικά) που μένει να είναι ότι συχνά προσποιούνται κινέζοι ότι τα στέλνουν από ευρωπαϊκό stock ενώ περιμένεις βδομάδες να τα πάρει το ευρωπαϊκό στοκ ....από κίνα.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , μια ερώτηση τώρα αυτό το δέμα είναι ελεύθερο? έτσι και αλλιώς ούτε 7 ευρώ δεν έκανε, αλλά το αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο με παραξένεψε. 

 

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2019 στις 2:49 ΜΜ, gto234 είπε

Μα εδώ μιλάμε για 3,5 βδομάδες αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο!!

Πήρα τηλ στο τελωνείο και το έψαξαν. Μου είπαν το ίδιο με τα ΕΛΤΑ. Ότι το δέμα δεν υπήρχε στον σάκο που ήρθε Ελλαδα.

Το λέω στον πωλητή, μου λέει αποκλείεται..Θα κάνει αίτηση αναζήτησης λέει..

Ζήτησα επίσημη απάντηση απο τα ΕΛΤΑ μεσω mail να δω τι θα μου πουν..

Παίζει να ήρθε όντως ελλάδα και να χάθηκε καθώς ανοίξανε τον σάκο;

Τελικα τι εγινε με το δεμα, βρεθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, george1551 είπε

Καλημέρα , μια ερώτηση τώρα αυτό το δέμα είναι ελεύθερο? έτσι και αλλιώς ούτε 7 ευρώ δεν έκανε, αλλά το αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο με παραξένεψε. 

Screenshot_1.jpg

Τελωνείο περνάει πάντα(από εκτός ΕΕ). Αν δουν ότι είναι μηδενικό, το περνάνε μηδενικό. Επίσης αμφιβάλλω ότι καθυστερεί αφού φύγει από εκεί αλλά μόνο μέχρι να μπει εκεί.

Επεξ/σία από tobindax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είδα ένα πίνακα που λέει για CIF πόσο θα χρεώσει το τελωνείο απο κίνα που θα ερθει;. Θέλω να πάρω έναν τόρνο βάρους 45-50 κιλά και βρίσκετε στην τιμή ανάμεσα 500-1000 ευρώ. εγώ Έλλάδα θα πληρώσω μόνο ένα 50€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...