Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, 4son είπε

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2021_11/1635726530090TMPSHARING00000.jpg.efbe17051197827d90ddc6bfa2725849.jpg   ..

Ξεφτιλες ούτε πρό ΦΠΑ τόση καθυστέρηση άμα δούνε μεγάλο δέμα την εβαψες...

Δε νομιζω να φταιει το μεγαλο δεμα. Ακομα μεγαλυτερη παραγγελια απο το ιδιο μαγαζι αλλα με DPD μεθοδο και προπληρωμενα τα τελη κυκλοφοριας ηρθε σε 15 ημερες.

image.png.1900d8fe48326bda7b8ba9af14d263c6.png

 

Στο τελωνειο δεν εμεινε ουτε εβδομαδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , έχω πάρει 2 συμπληρώματα από Αμερική και κατά την πληρωμή πλήρωσα duties & taxies extra.Πάω τώρα στο ταχυδρομείο και μου λένε έχει βγει χρέωση , παρόλο που πλήρωσα κατά την πληρωμή.
 

Είναι σωστό που βγήκε εκ νέου χρέωση;

Επεξ/σία από karlito13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, karlito13 είπε

Καλησπέρα , έχω πάρει 2 συμπληρώματα από Αμερική και κατά την πληρωμή πλήρωσα duties & taxies extra.Πάω τώρα στο ταχυδρομείο και μου λένε έχει βγει χρέωση , παρόλο που πλήρωσα κατά την πληρωμή.
 

Είναι σωστό που βγήκε εκ νέου χρέωση;

Από iHerb η αγορά;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2021 στις 5:38 ΜΜ, Lazostat είπε

Για να καταλαβω, τα δεματα τα οποια αργουν ειναι αυτα τα οποια πρεπει να περασουν ελεγχο στο τελωνειο; Θεωρητικα ολα δεν περνανε απο το τελωνειο, ακομα και αν εχουν προπληρωμενους φορους ή μικρο ποσο;

Δεν καταλαβαινω γιατι καποια δεματα ερχονται απο το εξωτερικο μεσα σε λιγες ημερες ( myprotein πχ ) και αλλα θελουν 2-3 μηνες. 

Εχει να κανει και με τα ΕΛΤΑ;

 

image.png.53c6f6fb41e984a16408daff72171f8e.png

 

Ευτυχως δεν πηρα κατι που ειναι ευαισθητο στον ηλιο ή εχει κοντινη ημερομηνια ληξης..

Από το τρακινγκ καταλαβαίνω ότι το δέμα σου είναι από iherb. Τις ιδιες ακριβώς ημ/νιες έχω κι εγώ και τώρα μου ηρθε μνμ από τα ΕΛΤΑ για υπευθυνη δήλωση. Θα σου ερθει κι εσενα αν δεν σου εχει ερθει ηδη. Με την επιλογη της DPD τα δέματα του iherb εκτελωνίζονται στη Βουλγαρία, γι αυτό ερχονται πιο γρήγορα, προφανώς και δεν εχει σχέση ο όγκος του δέματος όπως ανέφερε κάποιος.

Πιστεύω ότι αργούν επειδή δεν λειτουργεί σωστά το σύστημα IOSS του iherb κι επειδή πρέπει να ξαναγίνει εκτελωνισμός στο δικό μας τελωνείο όπου γίνεται χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Από iHerb η αγορά;

Σωστά από iHerb.

 

6,50€ ΦΠΑ & 5€ Τέλη εκτελωνισμού.

 

μιλαμε για αγορά 49$ και πληρωμένα duties & taxies στα 5,64$.
 

κανονικα δεν θα έπρεπε να το πάρω έτσι το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, karlito13 είπε

Σωστά από iHerb.

6,50€ ΦΠΑ & 5€ Τέλη εκτελωνισμού.
μιλαμε για αγορά 49$ και πληρωμένα duties & taxies στα 5,64$.

κανονικα δεν θα έπρεπε να το πάρω έτσι το δέμα;

Πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς ότι το iHerb υπολόγισε σωστά τον ΦΠΑ στην αγορά σου (24% για τα συμπληρώματα, αν θυμάμαι καλά).

Αν τον υπολόγισε σωστά, τότε, αν δεν έχεις ήδη πληρώσει και παραλάβει,  μπορείς αν θέλεις να κάνεις αίτηση αναδασμολόγησης (κόστος 12€ ή 15€).
Σε περίπτωση που δικαιωθείς, αυτά τα χρήματα θα σου επιστραφούν.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς ότι το iHerb υπολόγισε σωστά τον ΦΠΑ στην αγορά σου (24% για τα συμπληρώματα, αν θυμάμαι καλά).

Αν τον υπολόγισε σωστά, τότε, αν δεν έχεις ήδη πληρώσει και παραλάβει,  μπορείς αν θέλεις να κάνεις αίτηση αναδασμολόγησης (κόστος 12€ ή 15€).
Σε περίπτωση που δικαιωθείς, αυτά τα χρήματα θα σου επιστραφούν.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

Ναι αλλα αυτα ειναι ευθυνη του iherb.

Οταν πληρωνεις εκει τους φορους ,βλεπεις αν σε συμφερει κ προχωρας σε αγορα.

Εχω και εγω 2 δεματα που ερχονται το πρωτο εφτασε στις 28/10 κ εκτοτε δεν υπαρχει μεταβολη.

Σε περιπτωση εξτρα χρεωσεων απο τα ΕΛΤΑ πριν πληρωσω, θα επικοινωνησω με το iherb να δω τι θα μου απαντησουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karlito13 είπε

Σωστά από iHerb.

 

6,50€ ΦΠΑ & 5€ Τέλη εκτελωνισμού.

 

μιλαμε για αγορά 49$ και πληρωμένα duties & taxies στα 5,64$.
 

κανονικα δεν θα έπρεπε να το πάρω έτσι το δέμα;

Εχουμε ξαναπεί ότι το συστημα IOSS του iherb με το local post plus δεν λειτουργεί σωστά, γι αυτό και το τελωνείο ξαναζητάει τους φόρους. Εγώ εχω καταλάβει ότι φταίει το iherb που δεν δηλώνει σωστά το ioss κι όχι το τελωνείο. Οταν παραλάβεις και στείλεις την απόδειξη στο iherb εξηγωντας τους ότι σου ζητήθηκε να ξαναπληρώσεις θα στα επιστρέψουν αμέσως. Να τους επισημάνεις όμως ότι πρέπει να φροντίσουν να διορθώσουν άμεσα το θέμα γιατί οκ τα χρήματα τα επιστρέφουν, αλλά υπάρχει τεράστια καθυστέρηση στην παραλαβή εξαιτίας αυτού. Κι εχουν περάσει και 4+ μηνες από την εφαρμογή του μέτρου, τι κάνουν τοσο καιρό δηλαδή, απορώ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mar.pan. είπε

Από το τρακινγκ καταλαβαίνω ότι το δέμα σου είναι από iherb. Τις ιδιες ακριβώς ημ/νιες έχω κι εγώ και τώρα μου ηρθε μνμ από τα ΕΛΤΑ για υπευθυνη δήλωση. Θα σου ερθει κι εσενα αν δεν σου εχει ερθει ηδη. Με την επιλογη της DPD τα δέματα του iherb εκτελωνίζονται στη Βουλγαρία, γι αυτό ερχονται πιο γρήγορα, προφανώς και δεν εχει σχέση ο όγκος του δέματος όπως ανέφερε κάποιος.

Πιστεύω ότι αργούν επειδή δεν λειτουργεί σωστά το σύστημα IOSS του iherb κι επειδή πρέπει να ξαναγίνει εκτελωνισμός στο δικό μας τελωνείο όπου γίνεται χαμός.

Οταν λες υπευθυνη δηλωση; Δεν πιστευω να εχουμε τρεξιματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lazostat είπε

Οταν λες υπευθυνη δηλωση; Δεν πιστευω να εχουμε τρεξιματα.

Οχι καλέ, τυπικό ειναι, θα σου στειλουν μνμ τα ΕΛΤΑ ότι χρειαζεται υπευθυνη δηλωση για να γινει ο εκτελωνισμός. Θα γράψεις ότι "το αντικείμενο με αριθμο ταυτοποίησης .... περιέχει συμπληρώματα διατροφής που προορίζονται για προσωπική χρήση και αναλαμβάνω την ευθύνη για οτιδήποτε προκύψει." Θα τη φτιαξεις στο gov.gr και θα τη στείλεις στο ΓΕΤΑ με μέιλ, μαζι με το τιμολογιο του iherb και το paypal ή όποιο άλλο αποδεικτικό πληρωμής έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mar.pan. είπε

Οχι καλέ, τυπικό ειναι, θα σου στειλουν μνμ τα ΕΛΤΑ ότι χρειαζεται υπευθυνη δηλωση για να γινει ο εκτελωνισμός. Θα γράψεις ότι "το αντικείμενο με αριθμο ταυτοποίησης .... περιέχει συμπληρώματα διατροφής που προορίζονται για προσωπική χρήση και αναλαμβάνω την ευθύνη για οτιδήποτε προκύψει." Θα τη φτιαξεις στο gov.gr και θα τη στείλεις στο ΓΕΤΑ με μέιλ, μαζι με το τιμολογιο του iherb και το paypal ή όποιο άλλο αποδεικτικό πληρωμής έχεις.

Δλδ κανα μηνα ακομα μεχρι να παραλαβω τα συμπληρωματα. Αλλη φορα με DPD και ας δωσω και 25 ευρω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lazostat είπε

Δλδ κανα μηνα ακομα μεχρι να παραλαβω τα συμπληρωματα. Αλλη φορα με DPD και ας δωσω και 25 ευρω παραπανω.

Από τη μέρα που θα λαβεις το sms των ελτα, θα παραλαβεις το πολύ σε μια βδομάδα. Τον Σεπτέμβριο είχα παραλάβει σε 2 εργασιμες από το μνμ. Για το ότι η καθυστέρηση πλεον ειναι υπερβολική έχεις δίκιο, γι αυτό και καλό ειναι όταν ζητήσεις να σου επιστρέψει τα χρήματα το iherb, να τους επισημάνεις ότι δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων αλλά και υπερβολικής καθυστερησης και πρέπει να το λύσουν επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάρει κανείς πάνω από 3 τεμάχια από το iHerb να μας πει αν του ζήτησαν έγκριση από Ε.Ο.Φ.

Λεει μέχρι 3 μπορείς να τα εκτελωνίσεις με υπεύθυνη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, karlito13 είπε

Έχει πάρει κανείς πάνω από 3 τεμάχια από το iHerb να μας πει αν του ζήτησαν έγκριση από Ε.Ο.Φ.

Λεει μέχρι 3 μπορείς να τα εκτελωνίσεις με υπεύθυνη δήλωση.

Από 4 και πάνω, 100% θα μπλέξεις με τον Ε.Ο.Φ.

Μέχρι 3, με μία δική σου υπεύθυνη δήλωση ότι είναι για προσωπική σου χρήση καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας!

επειδη εχω μπερδευτεί.. 

από iherb, με συμφερει να αγοράσω αξία κατω των 20€; 
άνω των 40$ (για να μη χρεωσει μεταφορικά) 

ή να βάλω dpd? 
 

το καλαθι μου εχει τσαι, στεβια κ μασκες ομορφιάς κ αξία γυρω στα 33$ Αυτη τη στιγμή. Με shipping & duties το παει 52$.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...