Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/10/2021 στις 10:39 ΠΜ, Nnoutas είπε

Αν δεις στις τιμές στο ali αναφέρει "vat included". Οπότε ο ΦΠΑ είναι μέσα στην τιμή. Αυτό ξεκίνησε μετά την 01/07. Για τις παραγγελίες όμως που είχαν γίνει πριν και μπήκαν Ελλάδα μετά από την παραπάνω ημερομηνία χρεώθηκε ο Φπα από το τελωνείο και φυσικά τα έξοδα εκτελωνισμου για τον κόπο τους :)

και εγω δλδ που εκανα την αγορα 17/7 γτ χρεωθηκα τελη εκτελονισμου και φπα? παιζει η πλατφορμα? γτ απο ebay το αγορασα.

37 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Δειτε τα ποστ μου παραπανω.. 

δεν υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση στα ποστ σου μαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

δεν υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση στα ποστ σου μαν.

Ελα να στο κανω ξεκαθαρο. Δεν χρεωθηκατε ουτε ΦΠΑ ουτε ΔΑΣΜΟ. Ειναι τα τελη παραστασης ΕΛΤΑ!

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να πάρω κάποια πραγματάκια από το PCBway στην Κίνα. Ενώ έχω δει σε καταστήματα τύπου bangood, aliexpress ότι μπορείς να προπληρώσεις το VAT και να αποφύγεις εδώ το τελωνείο, το PCBway δεν δίνει αυτή την επιλογή.

Δίνει όμως την επιλογή για DHL DDP όπου ισχυρίζονται ότι το VAT και τα duties ειναι πληρωμένα και δεν θα πληρώσω κάτι παραπάνω κατά την παραλαβή. Ισχύει αυτό? Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Ελα να στο κανω ξεκαθαρο. Δεν χρεωθηκατε ουτε ΦΠΑ ουτε ΔΑΣΜΟ. Ειναι τα τελη παραστασης ΕΛΤΑ!

image.png

μαλισταγια τα 7,50 τελη ελτα κατα των εκτελωνισμο ,και τα 11,46 του φπα πως προκυπτουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

μαλισταγια τα 7,50 τελη ελτα κατα των εκτελωνισμο ,και τα 11,46 του φπα πως προκυπτουν?

Έχεις απαντήσει μόνος σου... Λες ότι η αξία του δέματος είναι 47,7euro οπότε 47,7*0,24 ΦΠΑ= 11,45euro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skoulas είπε

Έχεις απαντήσει μόνος σου... Λες ότι η αξία του δέματος είναι 47,7euro οπότε 47,7*0,24 ΦΠΑ= 11,45euro

σωστος μαν,απλως δεν τα πολυκαταλαβαινω.

2 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Ξαναπληρωσες ΦΠΑ κατα την παραλαβη του δεματος ενω ειχες πληρωσει και στο ebay?

δασμος λεει μηδεν ευρω στο κιτρινο των ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε τι σας ρωτάνε δεν καταλαβαίνετε, έχετε και ενδοιασμούς μετα..  (φιλικα)

Ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ αυτο που ρωτησα! Αν θελεις απαντησε να βγαλεις ακρη!

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

μπορει παρακαλω να μου εξηγησει καποιος γτ χρεωθηκα τελη εκτελωνισμου? η αξια δεν ξεπερνουσε τα 150 ευρω.

image.png.078a1a29ce84a77550e6893ab7259e21.png

πηγα στα ελτα ( το οτι εκανε 87 ημερες να ερθει το αφηνω ασχολιαστο......)  και αναγκαστηκα να πληρωσω ΦΠΑ 11,46 + τελη ελτα για εκτωλισμο 7,50  =18,96

η αξια το προιοντος λεει ειναι 47,70 

 

ευχαριστω οποιον ασχοληθει...

 

 

2 ώρες πριν, DimosMcLaren είπε

Κι εγώ το ίδιο έπαθα. 

Αγορά αξία 1.5 ευρώ από Ali express με πληρωμένο ΦΠΑ μου ζήτησαν 0.24 ευρώ στο ταμείο. 

Ξέρει κάποιος τι παίζει γιατί περιμένω και άλλα δέματα από 5~40 ευρώ; 

Στο κατάστημα που κάνατε την αγορά και πληρώσατε τον φόρο 24% που πρέπει με την σειρά τους να τον δώσουν στο Ελληνικό Κράτος, πιθανών  δεν έχει γίνει καθόλου ή σωστά, η διαδικασία εισαγωγής των στοιχείων του δέματος στο IOSS.

Μόλις έρθουν στο τελωνείο τα δέματα σας, τα σκαναρουν και βλέπουν αν είναι περασμένα τα στοιχεία τους στο σύστημα IOSS και φυσικά αν πληρώθηκε ο φόρος.

Αν το κατάστημα ή ο πωλητής δεν έκανε τα παραπάνω, τότε σε χρεώνουν.

Συγκεκριμένα για το AliExpress παίζει ρόλο πια μεταφορική διαλέξατε… γιατί δεν υποστηρίζουν όλες οι μεταφορικές από Κίνα το σύστημα IOSS…

Σίγουρα η όλη διαδικασία υποστηρίζετε από τις AliExpress Standard Shipping & Aliexpress Saver Shipping

Τέλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexisnik19911 είπε

και εγω δλδ που εκανα την αγορα 17/7 γτ χρεωθηκα τελη εκτελονισμου και φπα? παιζει η πλατφορμα? γτ απο ebay το αγορασα.

δεν υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση στα ποστ σου μαν.

Όχι δεν παίζει ρόλο η πλατφόρμα. Είναι λάθος του πωλητή που δεν δήλωσε την πληρωμή του ΦΠΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέματα χωρίς tracking από Αγγλία έχει παραλάβει κανείς τελευταία;

Είχα παραγγείλει ένα βιβλίο από book despository μέσα Ιουνίου, ζητάω να μου το αντικαταστήσουν τον Αύγουστο και δεν έφτασε ποτέ κανένα από τα δύο, οπότε και ζήτησα refund. Εντύπωση μου κάνει, καθώς από το συγκεκριμένο site έχω κάνει πάρα πολλές παραγγελίες και ποτέ δεν είχα θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και γω δυστυχως μετα απο 10-15 παραγγελιες που εκανα τελευταια και ολες ηρθαν χωρις καποιο θεμα απο alliexpress

μια παραγγελια 11ευρω που περιμενω τωρα εδω και 60 μερες (δεν ξερω αν αλλαξε κατι τελευταια και αργουν περισσοτερο)  τωρα δειχνει στην αναζητηση οτι ειναι ''ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ'' πρωτη φορα το βλεπω σε παραγγελια ασχετα που εχει πληρωθει το φπα

 

αν θα πληρωσω κατι εξτρα δεν ξερω απλα αυτο το 60-70 μερες ειναι οντως πολυ κουραστικο.... :/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακατω site των ελτα αναφερει:

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

οτι:

"αξίας έως 45€ από ιδιώτη σε ιδιώτη απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ."

πως καταλαβαινουν οτι ενα δεμα πχ απο Αμερικη προερχεται απο ιδιωτη; Δεν πρεπει να γραφει αξια; Και αν δεν πρεπει να γραφει αξια τοτε γιατι βαζουν οριο τα 45 ευρω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...