Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάζω τώρα να κάνω μία παραγγελία από iHerb.

Επιλέγω να πληρώσω σε .

Το συμπλήρωμα διατροφής κοστίζει 19,09€.
Shipping με Local Post Plus 8,77€.
Duties & Taxes 3,62€.
Total 31,48€.

Το 3,62€ των φόρων είναι το 19% του 19,09€.
Τα συμπληρώματα διατροφής στην Ελλάδα έχουν 24% ΦΠΑ!
Άρα το iHerb υπολογίζει τον ΦΠΑ λάθος!

Όσον τον υπολογίζει λάθος, τόσο θα μας τσεκουρώνει το τελωνείο με τέλη εκτελωνισμού+ΦΠΑ.
Και θα πληρώνουμε ή το έξτρα 5% ή ξανά πάλι όλον τον ΦΠΑ.
Δεν έχω παραγγείλει με το νέο σύστημα οπότε δεν ξέρω τι από τα 2 παραπάνω εφαρμόζει στην πράξη το τελωνείο.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι κανονικά θα πρέπει το iHerb να υπολογίζει ΦΠΑ και για τα Shipping Costs, αλλά σε αυτό δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να κάνω λάθος.
 

Προσθέτοντας άλλα 2 συμπληρώματα, υπολογίζει τον ΦΠΑ ακόμα χειρότερα!

Κόστος συμπληρωμάτων 44.80€.
Duties & Taxes 5,82€.
Total 50,62€.
 

Αν όσοι παραγγέλνουμε από το iHerb, δεν στείλουμε μήνυμα στο κατάστημα και να τους ενημερώσουμε για τον λάθος υπολογισμό του ΦΠΑ, δεν πρόκειται να το διορθώσουν!

 

@Lazostat @Greg7vas @Ίων Δραγούμης @shack @gousias @annian @sakisvele @karlito13 @mar.pan. @vaga1um3 @gingerovia @panosde @spartak1

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Δοκιμάζω τώρα να κάνω μία παραγγελία από iHerb.

Επιλέγω να πληρώσω σε .

Το συμπλήρωμα διατροφής κοστίζει 19,09€.
Shipping με Local Post Plus 8,77€.
Duties & Taxes 3,62€.
Total 31,48€.

Το 3,62€ των φόρων είναι το 19% του 19,09€.
Τα συμπληρώματα διατροφής στην Ελλάδα έχουν 24% ΦΠΑ!
Άρα το iHerb υπολογίζει τον ΦΠΑ λάθος!

Όσον τον υπολογίζει λάθος, τόσο θα μας τσεκουρώνει το τελωνείο με τέλη εκτελωνισμού+ΦΠΑ.
Και θα πληρώνουμε ή το έξτρα 5% ή ξανά πάλι όλον τον ΦΠΑ.
Δεν έχω παραγγείλει με το νέο σύστημα οπότε δεν ξέρω τι από τα 2 παραπάνω εφαρμόζει στην πράξη το τελωνείο.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι κανονικά θα πρέπει το iHerb να υπολογίζει ΦΠΑ και για τα Shipping Costs, αλλά σε αυτό δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να κάνω λάθος.
 

Προσθέτοντας άλλα 2 συμπληρώματα, υπολογίζει τον ΦΠΑ ακόμα χειρότερα!

Κόστος συμπληρωμάτων 44.80€.
Duties & Taxes 5,82€.
Total 50,62€.
 

Αν όσοι παραγγέλνουμε από το iHerb, δεν στείλουμε μήνυμα στο κατάστημα και να τους ενημερώσουμε για τον λάθος υπολογισμό του ΦΠΑ, δεν πρόκειται να το διορθώσουν!

 

@Lazostat @Greg7vas @Ίων Δραγούμης @shack @gousias @annian @sakisvele @karlito13 @mar.pan. @vaga1um3 @gingerovia @panosde @spartak1

Τουλαχιστον κανει refund.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 1:46 ΠΜ, Aurumnus είπε

Το συμπλήρωμα διατροφής κοστίζει 19,09€.
Shipping με Local Post Plus 8,77€.
Duties & Taxes 3,62€.
Total 31,48€.

Το 3,62€ των φόρων είναι το 19% του 19,09€.
Τα συμπληρώματα διατροφής στην Ελλάδα έχουν 24% ΦΠΑ!
Άρα το iHerb υπολογίζει τον ΦΠΑ λάθος!

Δεν θυμάμαι αν το έχω γραψει εδώ ή αλλού. Το iherb υπολογιζει ΦΠΑ 13% στην αξια cif. Δηλαδή στα 27,86 ευρώ. Σωστά υπολογίζει ΦΠΑ στην αξια CIF, αλλά ο συντελεστής επρεπε να ειναι 24% βέβαια.

Δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο κύριος λόγος που κολλάνε τα δέματα στο τελωνείο και ξαναζητάνε το φπα, γιατι το ζητάνε ολόκληρο 24% δηλαδή, όχι τη διαφορά. Κάπου δεν το δηλώνει σωστά το iherb, στο IOSS.

Και φυσικά πρέπει όλοι να στείλουμε μέιλ κι οχι μόνο να ζηταμε πίσω τα χρήματα, αλλά να τους πιέσουμε να το διορθώσουν. Μου είναι αδιανόητο ότι το iherb δεν μπορεί να διορθώσει αυτό το θέμα εδώ και 4,5 μήνες.  

Στις 11/11/2021 στις 8:02 ΜΜ, karlito13 είπε

Έχει πάρει κανείς πάνω από 3 τεμάχια από το iHerb να μας πει αν του ζήτησαν έγκριση από Ε.Ο.Φ.

Λεει μέχρι 3 μπορείς να τα εκτελωνίσεις με υπεύθυνη δήλωση.

Οι δυο τελευταιες παραγγελίες μου με local post plus ειχαν απο 5 τμχ, μια χαρά παρέλαβα με την υπευθυνη δήλωση. Εμπειρικά θα πω ότι δεν ασχολούνται πλέον στο τελωνείο με τα τεμάχια. Ο ΕΟΦ λέει μέχρι 3 αλλά κανείς δεν δίνει σημασία. Τώρα έχω κάνει μια παραγγελία με dpd με 9 τμχ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 1:46 ΠΜ, Aurumnus είπε

Τα συμπληρώματα διατροφής στην Ελλάδα έχουν 24% ΦΠΑ!
Άρα το iHerb υπολογίζει τον ΦΠΑ λάθος!

 

Στις 13/11/2021 στις 1:46 ΠΜ, Aurumnus είπε

Αν όσοι παραγγέλνουμε από το iHerb, δεν στείλουμε μήνυμα στο κατάστημα και να τους ενημερώσουμε για τον λάθος υπολογισμό του ΦΠΑ, δεν πρόκειται να το διορθώσουν!

Ξέχασα να επισημάνω ότι τα συμπληρώματα έχουν 24% ΦΠΑ αλλά το iherb έχει και τρόφιμα τα οποία έχουν 13%, οπότε κανονικά θα πρέπει να εφαρμόζεται ο σωστός συντελεστής ανάλογα το είδος που αγοράζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

αγόρασα απο aliexpress ενα αντικείμενο αξίας 29€.

Μετα την αγορά ο πωλητής μου έστειλε μήνυμα ότι λόγω αυξημένων μεταφορικών πρέπει να πληρώσω ακόμα 20$ αλλιώς να αιτηθώ ακύρωση της παραγγελίας.

Τι να κανω, να απαντήσω ότι δεν αποδέχομαι ή να περιμένω να περάσουν οι μέρες που οφείλει να το στείλει και να πάρω τα λεφτά πίσω; Έστειλα report αλλα εχουν περάσει 6 μερες και δεν βλέπω απάντηση απο aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gto234 είπε

Καλησπέρα,

αγόρασα απο aliexpress ενα αντικείμενο αξίας 29€.

Μετα την αγορά ο πωλητής μου έστειλε μήνυμα ότι λόγω αυξημένων μεταφορικών πρέπει να πληρώσω ακόμα 20$ αλλιώς να αιτηθώ ακύρωση της παραγγελίας.

Τι να κανω, να απαντήσω ότι δεν αποδέχομαι ή να περιμένω να περάσουν οι μέρες που οφείλει να το στείλει και να πάρω τα λεφτά πίσω; Έστειλα report αλλα εχουν περάσει 6 μερες και δεν βλέπω απάντηση απο aliexpress.

Ακύρωσε την παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gto234 είπε

Καλησπέρα,

αγόρασα απο aliexpress ενα αντικείμενο αξίας 29€.

Μετα την αγορά ο πωλητής μου έστειλε μήνυμα ότι λόγω αυξημένων μεταφορικών πρέπει να πληρώσω ακόμα 20$ αλλιώς να αιτηθώ ακύρωση της παραγγελίας.

Τι να κανω, να απαντήσω ότι δεν αποδέχομαι ή να περιμένω να περάσουν οι μέρες που οφείλει να το στείλει και να πάρω τα λεφτά πίσω; Έστειλα report αλλα εχουν περάσει 6 μερες και δεν βλέπω απάντηση απο aliexpress.

Άνοιξε dispute  και λογικά το θέμα θα επιλυθεί από το Ali... Αυξημένα τα μεταφορικά πάντως για ένα αντικείμενο τί αγόρασες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 4son είπε

Άνοιξε dispute  και λογικά το θέμα θα επιλυθεί από το Ali... Αυξημένα τα μεταφορικά πάντως για ένα αντικείμενο τί αγόρασες ...

Καλημέρα.

Για τα μεταφορικά πάντως δυστυχώς ισχύει γενικά, από ΗΠΑ που μου στέλνει φίλος δέματα τα μεταφορικά από usps ανεβαίνουν κατά 5-10 δολάρια σε περίοδο εορτών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, 4son είπε

Άνοιξε dispute  και λογικά το θέμα θα επιλυθεί από το Ali... Αυξημένα τα μεταφορικά πάντως για ένα αντικείμενο τί αγόρασες ...

Μια κεραία gps βάρους 0.5kg.

Θα περιμένω αυτόματο cancellation της παραγγελίας αν δεν το στείλει μεχρι αύριο που λήγει ο χρόνος του.

Έτσι δεν θα έχω εγώ καμία ευθύνη ενώ αν ζητήσω cancellation μπορεί να μην μου γυρίσουν όλα τα λεφτά, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gto234 είπε

Μια κεραία gps βάρους 0.5kg.

Θα περιμένω αυτόματο cancellation της παραγγελίας αν δεν το στείλει μεχρι αύριο που λήγει ο χρόνος του.

Έτσι δεν θα έχω εγώ καμία ευθύνη ενώ αν ζητήσω cancellation μπορεί να μην μου γυρίσουν όλα τα λεφτά, σωστά;

Πέρα από την ευθύνη ( αυξημένα μεταφορικά εκ των υστέρων ) δεν βλέπω το λόγο να μην σου επιστρέψουν όλα τα χρήματα σού πίσω.. είτε ανοίξεις dispute  είτε ζήτησης cancellation από την στιγμή πού τό δέμα δεν έχει φύγει τά λεφτά σού θα τα πάρεις πίσω... Εγώ στην θέση σου θα άνοιγα dispute αφού πρώτα θα είχα μιλήσει με τον πωλητή ώστε να επιλυθεί το θέμα σε περίπτωση πού δεν τα βρίσκαμε dispute και αστών να τα βγάλει πέρα με το alli express... Περιμένε να δεις τί θα κάνει αύριο όπως λες και πράξε ανάλογα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να αγορασω skins απο dbrands, για κινητο/υπολογιστη.(Καναδας βλεπω εδρα)

Εχω στειλει μαιλ να μου πουν αν συμπληρωνουν το IOSS, για να μην διπλοπληρωσω ΦΠΑ. Εδω και δεκα μερες, δεν μου εχουν απαντησει!!!

Το μονο που μπορω να δω, μεχρι να μου απαντησουν, ειναι αυτο

spacer.png

 

Τι πιστευετε;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Θελω να αγορασω skins απο dbrands, για κινητο/υπολογιστη.(Καναδας βλεπω εδρα)

Εχω στειλει μαιλ να μου πουν αν συμπληρωνουν το IOSS, για να μην διπλοπληρωσω ΦΠΑ. Εδω και δεκα μερες, δεν μου εχουν απαντησει!!!

Το μονο που μπορω να δω, μεχρι να μου απαντησουν, ειναι αυτο

spacer.png

 

Τι πιστευετε;

Εφόσον δεν το γράφουν καθαρά, δεν έχουν ασχοληθεί να ενταχθούν στο IOSS.
Είναι μια διαδικασία που έχει κάποια βήματα πιστοποίησης και δεν νομίζω κάποιος να το έχει κάνει και να μην το γράφει περιχαρής παντού στο σάιτ του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα δυο πακετα.

Ενα απο Ιουνιο και ενα απο Αυγουστο.

Το πρωτο κοστολογηθηκε 16 ευρω και πληρωσα 6,5 για τελωνειο (χονδρικα) και το δευτερο 21 ευρω και πληρωσα 2,5.

Πως προεκυψαν οι τιμες δεν καταλαβα. Το πρωτο ειχε μαλιστα μεγαλυτερη αναγραφομενη αξια 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...