Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, GeorgeTheSuper είπε

Όλα από ebay. Παρόλα αυτά σε έναν από αυτούς του πωλητές είχα κάνει ξανά μια παραγγελία τον Φεβρουάριο και παραδώθηκε σε 1.5 μήνα. Τώρα θα δείξει...

καλα αυτα απο κινα ebay τα φοβαμαι εχω χασει 2 πακετα κι εγω μικροαγορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, draculias είπε

Εισήχθηκε Ευρώπη μέσω Βελγίου και πήρε και trackng number από κει και πέρα, σωστά.

 

Oχι. Πήρε τρακιν Βελγιου απο την πρώτη μερα αποστολής. Δεν ξερω αν εχει να κανει με την απκδοση του ΦΠΑ στο eBay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Πιθανόν να έχει δωθεί σε όλο το νήμα αυτό πάλι η ερώτηση που θα θέσω... (τεράστιο για εύρεση)

 

Γνωρίζει κάποιος αν σε ποσό αξίας ~65€ από Αυστραλία αν υπάρχει Τελωνείο?

 

Ευχαριστώ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kormos είπε

Καλησπέρα σας,

Πιθανόν να έχει δωθεί σε όλο το νήμα αυτό πάλι η ερώτηση που θα θέσω... (τεράστιο για εύρεση)

 

Γνωρίζει κάποιος αν σε ποσό αξίας ~65€ από Αυστραλία αν υπάρχει Τελωνείο?

 

Ευχαριστώ :)

 

Αν έχει πληρωθεί ο Φπα κατά την αγορά, όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Αν έχει πληρωθεί ο Φπα κατά την αγορά, όχι. 

 

Όπως βλέπω αναφέρει στις πληροφορίες,

VAT included (where applicable)

 

* δεν έχει γίνει ακόμα η αγορά

 

Θενξ :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kormos είπε

 

Όπως βλέπω αναφέρει στις πληροφορίες,


VAT included (where applicable)

 

* δεν έχει γίνει ακόμα η αγορά

 

Θενξ :) 

Και δηλωθεί από τον πωλητή.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τόσο καιρό τον χαμό που γίνεται με τα ΕΛΤΑ κ το τελωνείο και σκεφτόμουν τι με περιμένει. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή άρχισαν να στρώνουν τα πράγματα, αλλά όλες οι παραγγελίες που έκανα στις 13/09 & 14/09 ήρθαν κανονικότατα και μπορώ να πω πολύ γρήγορα. Συνολικά 10 παραγγελίες, από διαφορετικούς πωλητές, με την ακριβότερη στα 58€, έγιναν όλα repackaged σε δυό πακέτα, τα οποία έλαβα την Παρασκευή και σήμερα, Δευτέρα. Προπληρωμένο Φ.Π.Α. και τίποτα έξτρα κατά την παραλαβή...

Το μόνο που έχω ως απορία, αφού συσκευάζουν πολλαπλές παραγγελίες σε ένα πακέτο, παίζει κανά Refund από τα μεταφορικά ή όχι?? Δεν βγάζουν "χαρτζιλίκι" μιας και έχω πληρώσει ξεχωριστά μεταφορικά σε κάθε παραγγελία??

1.jpg.40f0a38f91650db4b4970feab18a931d.jpg

2.jpg.f7876c8715a07bb333f823930d225714.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά 300ευρώ από κίνα, υπολογίζω 300 + 24% ΦΠΑ + 20 τέλος εκτελωνισμού + 5 τέλος διασάφησης. 

Ξεχνάω κάτι σε αυτά που υπολογίζω;
Νομίζω με προπληρωμή ΦΠΑ δεν απεφεύγω τα τέλη αφού είμαι άνω των 150ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω για αγορά από ali στο 1€ τι υπολογίζουμε πλέον τι θα πληρώσουμε εδώ αν το συνολικό ποσό είναι μας βγάζει που θα πληρώσουμε είναι 1€ ;;

Υ.Γ Το 1€ το βάζω συμβολικά να μπορω να υπολογίσω πιο εύκολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chousi είπε

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω για αγορά από ali στο 1€ τι υπολογίζουμε πλέον τι θα πληρώσουμε εδώ αν το συνολικό ποσό είναι μας βγάζει που θα πληρώσουμε είναι 1€ ;;

Υ.Γ Το 1€ το βάζω συμβολικά να μπορω να υπολογίσω πιο εύκολα 

Τίποτα εφόσον έχει πληρωθεί ο Φπα και έχει δηλωθεί από την πλατφόρμα. Σε εμένα 4 παραγγελίες τους δύο προηγούμενους μήνες ήρθαν χωρίς έξτρα χρεώσεις εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Τίποτα εφόσον έχει πληρωθεί ο Φπα και έχει δηλωθεί από την πλατφόρμα. Σε εμένα 4 παραγγελίες τους δύο προηγούμενους μήνες ήρθαν χωρίς έξτρα χρεώσεις εδώ. 

Αυτο πως μπορούμε να το καταλάβουμε εάν έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ ;; Επίσης εμένα με ήρθε μια παραγγελία πριν 15 μέρες την οποία την είχα κάνει 21/6/21 και ήρθε πριν 15 μέρες και πλήρωσα για 1.33€ που έκανε το προϊόν 1.33x24% +2.50€  δασμούς γι'αυτό ρώτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chousi είπε

Αυτο πως μπορούμε να το καταλάβουμε εάν έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ ;; Επίσης εμένα με ήρθε μια παραγγελία πριν 15 μέρες την οποία την είχα κάνει 21/6/21 και ήρθε πριν 15 μέρες και πλήρωσα για 1.33€ που έκανε το προϊόν 1.33x24% +2.50€  δασμούς γι'αυτό ρώτησα

Αν δεις στις τιμές στο ali αναφέρει "vat included". Οπότε ο ΦΠΑ είναι μέσα στην τιμή. Αυτό ξεκίνησε μετά την 01/07. Για τις παραγγελίες όμως που είχαν γίνει πριν και μπήκαν Ελλάδα μετά από την παραπάνω ημερομηνία χρεώθηκε ο Φπα από το τελωνείο και φυσικά τα έξοδα εκτελωνισμου για τον κόπο τους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...