Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, aces είπε

Ισως είναι κάποιο σφάλμα προσωρινο. Δοκιμασε με άλλη κάρτα πληρωμης κ αν είναι εφικτό άλλο Κατ/μα/προιον αν θα περάσει η πληρωμη.

δοκιμασα ποσες καρτες,δοκιμασα αλλον προμηθευτη,δοκιμασα να πω σε αλλο ατομο και τιποτα !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2023 στις 4:29 ΜΜ, aces είπε

Εχουν παρατηρηθει διπλο-χρεωσεις σε ΕΛΤΑ παρολο που εγινε σωστα η διαδικασια. Δεν ισχυει παντα ειναι αναλογα κατα περιπτωση οπως μεχρι να γινει παραλαβη δεν εισαι σιγουρος. Συνηθως αγορά απο amazon δεν υπαρχει θεμα σαν γενικό πλαισιο. 

Τί κάνουμε δηλαδή σε αυτή τη περίπτωση; Προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες;

Θέλω να παραγγείλω κάτι πράγματα από UK μέσω Ebay και μπήκα εδώ να δω τί παίζει.

Επεξ/σία από lexotamilf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2024 στις 6:50 ΜΜ, lexotamilf είπε

Τί κάνουμε δηλαδή σε αυτή τη περίπτωση; Προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες;

Θέλω να παραγγείλω κάτι πράγματα από UK μέσω Ebay και μπήκα εδώ να δω τί παίζει.

Απλα επιλεγεις χωρες εντος ΕΕ με προτεραιοτητα και αν δεν υπαρχει καποιο προιον/εξαρτημα/ανταλλακτικο (τα περισοτερα υπαρχουν) επιλεγεις ειτε Ασια με banggood/aliexpress/geekbuying ειτε γενικα τριτες χωρες οπως ειναι πλεον το UK

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση που αφορά το Geekbuying:
Προϊόν που μέχρι πρότινος υπήρχε σε stock σε ευρωπαϊκή αποθήκη, διατίθεται πλέον μόνο από Chinese warehouse*.
Πέρα από τον πολλαπλάσιο χρόνο αποστολής (10 έως 20 εργάσιμες μέρες) τι ισχύει με τους δασμούς;
Με μια ματιά που έριξα στις 5 τελευταίες σελίδες του νήματος δεν βρήκα κάτι.

*Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να δαπανήσω μερικά ευρώ παραπάνω αγοράζοντάς το από Ευρώπη ώστε να μην ασχολούμαι με τελώνες και φαρισαίους, αλλά δυστυχώς εξαντλήθηκε. 🙁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα γνωρίζω ότι μέχρι 150 ευρώ οι τιμές σε Αλί κτλπ εμπεριέχουν τον φορο και η εισαγωγή τους δεν εμπίπτει σε επιπλέον δασμούς τέλη κτλπ....αν θελήσω να αγοράσω προϊόν πάνω από 150 μπορώ όπως παλιά να πω στον πωλητή να υποτιμολογησει το προϊόν.....πλέον ισχύει κάτι τέτοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια παραγγελία από το banggood με priority shipping, επειδή έχω πάρα πολύ καιρό να πάρω κάτι από το εξωτερικό το tracking ξεκινάει με UJ, ξέρετε από που θα παραλάβω το δέμα? 

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pavloa είπε

Έχω κάνει μια παραγγελία από το banggood με priority shipping, επειδή έχω πάρα πολύ καιρό να πάρω κάτι από το εξωτερικό το tracking ξεκινάει με UJ, ξέρετε από που θα παραλάβω το δέμα? 

1.jpg

Παρέλαβα στις 22/11/23 ένα δέμα από Aliexpress με tracking number UJ*********YP και εστάλη με την YANWEN όπως το δικό σου. Εμένα μου το παρέδωσε η ACS.

Μπορείς να το δεις εδώ https://parcelsapp.com/ αν δεις dpd τοτε θα σου το παραδώσει η ACS. Η ACS μπορεί να μη φανεί ακόμα μεχρι να παραλάβει το δέμα από την dpd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Παρέλαβα στις 22/11/23 ένα δέμα από Aliexpress με tracking number UJ*********YP και εστάλη με την YANWEN όπως το δικό σου. Εμένα μου το παρέδωσε η ACS.

Μπορείς να το δεις εδώ https://parcelsapp.com/ αν δεις dpd τοτε θα σου το παραδώσει η ACS. Η ACS μπορεί να μη φανεί ακόμα μεχρι να παραλάβει το δέμα από την dpd.

Καλή χρονιά.. 

Το τσεκαρα και μου βγάζει dpd, οπότε με acs θα έρθει. Στην acs δεν φαίνεται ακόμη κάτι οπότε θα περιμένω να φανεί.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Apo Etsy, πληρωνουμε κανονικα τελωνειο; Εχει κανεις εμπειρια;

 

image.png.e01c5c759156fb24f9d8b8e29e3516a3.png

Ναι εχει τελωνειο κανονικα παιζει ρολο κ απο που γινεται η αποστολη καποια ελαχιστα δεν περνανε ;)

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει τα ακουστικά earfun pro  και έχασα τα eartips.

Η εταιρεία είπε ότι θα μου τα στείλει δωρεάν από asian warehouse.

Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν να περάσουν τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Είχα αγοράσει τα ακουστικά earfun pro  και έχασα τα eartips.

Η εταιρεία είπε ότι θα μου τα στείλει δωρεάν από asian warehouse.

Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν να περάσουν τελωνείο;

Απο Ασία ολα περνανε εχει καταργηθει η ατελεια των 22€ εκτος αν τα στειλουν απο καμια ευρωπαικη τους αποθηκη αν τα εχουν καπου αμεσα διαθεσιμα. Οπως και να εχει θα ειναι μικρο το ποσό γα τα συγκεκριμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...