Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Καλησπέρα. Έχω ένα δέμα που παρήγγειλα από banggood και στάλθηκε από ευρωπαϊκή αποθήκη με EU priority shipping. Το tracking number είναι της μορφής CT*********DE. Σήμερα βρίσκεται στη Γερμανία και διαχειρίζεται από την DHL PAKET.  Ξέρουμε με ποια μεταφορική θα παραδοθεί στην Ελλάδα; 

Καλησπέρα. 4 δέματα που έχω πάρει από Banggood με DHL PAKET το ένα με ίδιο tracking number και τα άλλα με παρόμοιο (CG********DE) όλα μου τα παρέδωσε η ίδια η DHL (μένω Λάρισα). Τώρα αν στην πόλη που μένεις δεν έχει DHL λογικά θα δεις next tracking number και ποια εταιρεία θα το παραδώσει στο parcelsapp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα. 4 δέματα που έχω πάρει από Banggood με DHL PAKET το ένα με ίδιο tracking number και τα άλλα με παρόμοιο (CG********DE) όλα μου τα παρέδωσε η ίδια η DHL (μένω Λάρισα). Τώρα αν στην πόλη που μένεις δεν έχει DHL λογικά θα δεις next tracking number και ποια εταιρεία θα το παραδώσει στο parcelsapp

Ευχαριστώ. Υπάρχει κατάστημα DHL στην πόλη μου οπότε λογικά θα παραδοθεί από αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδιά, μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν από banggood. 

Θέλω να αγοράσω ένα μπιχλιμπίδι 20€ και στην Ελλάδα κάνει 60. 

Δεν εχω θέμα να το περιμένω. 

Στο banggood λέει ότι θα γίνει αποστολή από Αμερική με US international shipping. Επίσης λέει inclusive of vat Που σημαινει οτι Το ΦΠΑ θα αποδωθει από τον πωλητή, το banggood δηλαδή. 

Παίζει να πληρώσω τελωνείο? Και αν ναι πόσα θα είναι τα έξοδα εκτελωνισμου? Παραθέτω δύο screenshots. 

Screenshot_20231125-013943.png

Screenshot_20231125-014040.png

Επεξ/σία από alexandros82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2023 στις 6:29 ΜΜ, Havik είπε

Καλησπέρα, οι αγορές από το gshopper περνάνε από τελωνείο;

Συνηθως στελνουν απο αποθηκες ΕΕ αρα δεν υπαρχουν χρεωσεις ή γινεται εκτελωνισμος σε αλλη χωρα εντος ΕΕ κ γινεται αποστολη στη συνεχεια. 

Ειναι αναλογα τη περιπτωση, το προιον και τη διαθεσιμοτητα στις αποθηκες τους στην ΕΕ. Υπαρχει και το banggood που ειναι περισσοτερο δοκιμασμενο κ στελνει απο αποθηκες εντος ΕΕ αρκετα προιοντα εφοσον τα εχει διαθεσιμα.

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση από εμένα, φαντάζομαι έχει ήδη απαντηθεί αλλά αν γνωρίζει κανείς ας με παραπέμψει στο post. Κάνω παραγγελία από ΗΠΑ, έχει ήδη πληρωθεί ο φόρος στο amazon περνάει dhl χωρίς να με ενοχλήσει κανένας. Κάνω παραγγελία από ebay HB, έχει ήδη πληρωθεί ο φόρος στο ebay, περνάει ΕΛΤΑ και μου ζητάνε έξοδα εκτελωνισμού (όχι ΦΠΑ, όχι δασμοί) 7,5€. Επειδή την DHL δεν την κόβω φιλανθρωπική εταιρία μιας και στο παρελθόν με έχει γδάρει, υποθέτω ότι στα ΕΛΤΑ χτυπάνε εκτελωνισμό χωρίς να χρειάζεται. Μπορεί να με διαφωτίσει κανείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 10:46 ΠΜ, Ather είπε

Μία ερώτηση από εμένα, φαντάζομαι έχει ήδη απαντηθεί αλλά αν γνωρίζει κανείς ας με παραπέμψει στο post. Κάνω παραγγελία από ΗΠΑ, έχει ήδη πληρωθεί ο φόρος στο amazon περνάει dhl χωρίς να με ενοχλήσει κανένας. Κάνω παραγγελία από ebay HB, έχει ήδη πληρωθεί ο φόρος στο ebay, περνάει ΕΛΤΑ και μου ζητάνε έξοδα εκτελωνισμού (όχι ΦΠΑ, όχι δασμοί) 7,5€. Επειδή την DHL δεν την κόβω φιλανθρωπική εταιρία μιας και στο παρελθόν με έχει γδάρει, υποθέτω ότι στα ΕΛΤΑ χτυπάνε εκτελωνισμό χωρίς να χρειάζεται. Μπορεί να με διαφωτίσει κανείς;

Εχουν παρατηρηθει διπλο-χρεωσεις σε ΕΛΤΑ παρολο που εγινε σωστα η διαδικασια. Δεν ισχυει παντα ειναι αναλογα κατα περιπτωση οπως μεχρι να γινει παραλαβη δεν εισαι σιγουρος. Συνηθως αγορά απο amazon δεν υπαρχει θεμα σαν γενικό πλαισιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Μία ερώτηση και από εμένα. Αγορά από crkd.gg συνολικής αξιας 87,99€ (80€ το αντικείμενο, 7,99€ έξοδα αποστολής, έδρα η Μεγάλη Βρετανία). Αποστολή με royal mail. Σύμφωνα με την εταιρεία:

Rest assured, when you shop with us online, your order enters the European Union (EU) under the Import One-Stop Shop (IOSS) scheme, and the associated tax is diligently reported and paid by us (CRKD).

Στο tracking system των ΕΛΤΑ, βλέπω τα ακόλουθα (τελωνειακή διαδικασία-διασάφηση):

Spoiler
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
05/12/2023 12:47 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
05/12/2023 12:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση
04/12/2023 07:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
04/12/2023 07:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
04/12/2023 07:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
02/12/2023 14:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
30/11/2023 01:50 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ Αποστολή αντικειμένου

 

 

 

Με βάση τα παραπάνω: Είναι δεδομένο ότι θα κληθώ να πληρώσω τελωνείο; Να αναμένω ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ ή υπάρχει περίπτωση ενημέρωσης με άλλα μέσα (SMS, email);

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dim_plo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dim_plo είπε

Καλησπέρα. 

Μία ερώτηση και από εμένα. Αγορά από crkd.gg συνολικής αξιας 87,99€ (80€ το αντικείμενο, 7,99€ έξοδα αποστολής, έδρα η Μεγάλη Βρετανία). Αποστολή με royal mail. Σύμφωνα με την εταιρεία:

Rest assured, when you shop with us online, your order enters the European Union (EU) under the Import One-Stop Shop (IOSS) scheme, and the associated tax is diligently reported and paid by us (CRKD).

Στο tracking system των ΕΛΤΑ, βλέπω τα ακόλουθα (τελωνειακή διαδικασία-διασάφηση):

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
05/12/2023 12:47 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
05/12/2023 12:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση
04/12/2023 07:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
04/12/2023 07:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
04/12/2023 07:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
02/12/2023 14:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
30/11/2023 01:50 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ Αποστολή αντικειμένου

 

 

 

Με βάση τα παραπάνω: Είναι δεδομένο ότι θα κληθώ να πληρώσω τελωνείο; Να αναμένω ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ ή υπάρχει περίπτωση ενημέρωσης με άλλα μέσα (SMS, email);

Ευχαριστώ.

Οταν θα γινει εκκαθαριση και φυγει απο αεροδρομιο κ περασει κ το κεντρο διαλογης και μετα στο τοπικο κατ/μα ΕΛΤΑ θα ερθει ειδοποιηση. UK = λογιζεται 3η χωρα αρα εχει χρεωσεις μετα το brexit.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, aces said:

UK = λογιζεται 3η χωρα αρα εχει χρεωσεις μετα το brexit.

Εφόσον εισάγεται με IOSS, δεν θα έπρεπε να είναι ελεύθερο τελών; 

Πέραν του τέλους εκτελωνισμού (* 10€) και του τέλους διασάφησης εξαγωγής (* 5€) , θεωρείς ότι θα κληθώ να πληρώσω κάτι επιπλέον;


*

Spoiler

Υπολογίζω τα ποσά βάσει αυτού του πίνακα:

4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf

 

Επεξ/σία από dim_plo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dim_plo είπε

Εφόσον εισάγεται με IOSS, δεν θα έπρεπε να είναι ελεύθερο τελών; 

Πέραν του τέλους εκτελωνισμού (* 10€) και του τέλους διασάφησης εξαγωγής (* 5€) , θεωρείς ότι θα κληθώ να πληρώσω κάτι επιπλέον;


*

  Απόκρυψη περιεχομένων

Υπολογίζω τα ποσά βάσει αυτού του πίνακα:

4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf 386.79 kB · 0 downloads

 

Θα επρεπε κανονικα ναι. Εχουν γινει αρκετες αναφορες περιπου οι μισες αποστολές οτι τα ΕΛΤΑ διπλο-χρεωνουν σε αρκετα δέματα παρολο που εχει περαστει σωστα η διαδικασία. Δες χθεσινο ποστ λιγο πιο πανω :) 

Μονο με amazon περνανε κανονικα αν στα περιλαμβανει στο τελικο checkout πριν την πληρωμη μεσω amazon. Εκτιμηση οτι θα υπαρχει εξτρα χρεωση οπως φαινεται απο το tracking εκτος αν το ελεγξαν κανονικά/σωστά κατι που θα φανει με την παραλαβή :) η οποια δεν θα αργησει οπως φαινεται απο το tracking & παει για κεντρο διαλογής λογικά. Το pdf παραπανω ειναι το επισημο απο ΕΛΤΑ.

Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
Επεξ/σία από aces
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθάνατη Ελλάδα εν ολίγοις...

Αν μου έχουν επιβάλλει τέλη εκτελωνισμού, θα έρθω σε επικοινωνία με την CRKD. Αναμένω εξελίξεις και θα επανέλθω με νεότερα για κάποιον που θα κάνει μελλοντικά κάποια ανάλογη αγορά.

Θεωρείς ότι έχει νόημα η επανεξέταση δασμών; Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ο πωλητής μου απαντήσει πως όλα έγιναν σωστά από την πλευρά του κ.λπ.

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις! 😀

Επεξ/σία από dim_plo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι.

Παρέλαβα χωρίς την παραμικρή επιβάρυνση. Το δέμα δεν είχε κάποια ετικέτα από τα ΕΛΤΑ (πράσινο sticker κ.λπ.).

Επικοινώνησα και με το support της CRKD την ημέρα του προηγούμενου μηνύματος μου, ρωτώντας τους πώς χειρίζονται τις περιπτώσεις κατά τις οποίες προκύπτουν επιπλέον δασμοί.

Μου απάντησαν σε 15' (!) ότι στο συντριπτικό ποσοστό των αποστολών τους δεν τίθεται τέτοιο ενδεχόμενο καθώς ακολουθούν επιμελώς την προβλεπόμενη διαδικασία. Αν παρ' ελπίδα προέκυπτε κάποια επιβάρυνση, μου ζήτησαν να την εξοφλήσω σε πρώτο χρόνο ώστε να πάρω το προϊόν το συντομότερο δυνατόν στα χέρια μου και θα μου έκαναν άμεσα refund.

Εξαιρετικές εντυπώσεις συνολικά.

Τι παρέλαβα:

Spoiler

20231208_105650.jpg.d41ac7a5d7aea1de8ae2278aebe40732.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει καποιο θεμα με aliexpress γιατι δε μπορω να αγορασω τιποτα?? μου βγαζει αυτον τον κωδικο CSC_7200026 και σε μενα και σε αλλο που ρωτησα να δοκιμασει

Επεξ/σία από mariakous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mariakous είπε

υπαρχει καποιο θεμα με aliexpress γιατι δε μπορω να αγορασω τιποτα?? μου βγαζει αυτον τον κωδικο CSC_7200026 και σε μενα και σε αλλο που ρωτησα να δοκιμασει

Ισως είναι κάποιο σφάλμα προσωρινο. Δοκιμασε με άλλη κάρτα πληρωμης κ αν είναι εφικτό άλλο Κατ/μα/προιον αν θα περάσει η πληρωμη.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...