Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, nikosaek2121 said:

Τελικά το πέρασε πριν από λίγο σήμερα, αν καλέσω τα ελτα θα ξέρουν τους δασμούς που έχουν επιβληθεί από το τελωνείο ;

Screenshot_20230915_180649_Chrome.jpg

Δε χρειαζεται. Πριν την παραδοση, η αν παει σε καποιο καταστημα ελτα για παραλαβη απο εκει, θα σου ερθει μνμ με το ποσο που πρεπει να πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Ήμουν φοιτητής εξωτερικού και πριν επιστρέψω, έστειλα δύο κούτες με πράγματα από Αγγλία για Ελλάδα με DHL express.

Σήμερα μου παίρνουν τηλέφωνο από το κέντρο εκτελωνισμού της DHL και μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω κανονικά τέλη εκτελωνισμού αλλά και φόρο. Εγώ εντωμεταξύ ενώ είχα δηλώσει ότι όλα τα αγαθά που στέλνω πίσω στην Ελλάδα είναι προσωπικά αντικείμενα τα οποία δεν είναι για μεταπώληση, έκανα τη χαζομάρα να δηλώσω την αρχική τους τιμή με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρώσω το 24% της συνολικής τους αξίας.

Μου φαίνεται παράλογο το να πρέπει να πληρώσω φόρο για προσωπικά αντικείμενα τα οποία απλά επιστρέφω Ελλάδα. Αυτό που μου πρότειναν απο την DHL είναι να τα επιστρέψω πίσω στον αποστολέα (στην Αγγλία) και να τα ξαναστείλω Ελλάδα δηλώνοντας σημαντικά μειωμένη αξία, αλλά εννοείται πως δεν είναι και ιδανική αυτή η λύση. Υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορώ να κάνω για να αποφύγω τους φόρους;

Σόρρυ αν δεν είναι σωστό το συγκεκριμένο thread για αυτή την ερώτηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VGeorge24 είπε

Καλησπέρα,

Ήμουν φοιτητής εξωτερικού και πριν επιστρέψω, έστειλα δύο κούτες με πράγματα από Αγγλία για Ελλάδα με DHL express.

Σήμερα μου παίρνουν τηλέφωνο από το κέντρο εκτελωνισμού της DHL και μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω κανονικά τέλη εκτελωνισμού αλλά και φόρο. Εγώ εντωμεταξύ ενώ είχα δηλώσει ότι όλα τα αγαθά που στέλνω πίσω στην Ελλάδα είναι προσωπικά αντικείμενα τα οποία δεν είναι για μεταπώληση, έκανα τη χαζομάρα να δηλώσω την αρχική τους τιμή με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρώσω το 24% της συνολικής τους αξίας.

Μου φαίνεται παράλογο το να πρέπει να πληρώσω φόρο για προσωπικά αντικείμενα τα οποία απλά επιστρέφω Ελλάδα. Αυτό που μου πρότειναν απο την DHL είναι να τα επιστρέψω πίσω στον αποστολέα (στην Αγγλία) και να τα ξαναστείλω Ελλάδα δηλώνοντας σημαντικά μειωμένη αξία, αλλά εννοείται πως δεν είναι και ιδανική αυτή η λύση. Υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορώ να κάνω για να αποφύγω τους φόρους;

Σόρρυ αν δεν είναι σωστό το συγκεκριμένο thread για αυτή την ερώτηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια :)

Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Η πληρώνεις και τα παίρνεις η τη λύση που σου πρότειναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Η πληρώνεις και τα παίρνεις η τη λύση που σου πρότειναν

Κατάλαβα... νομίζω πως θα επιλέξω τη λύση που μου πρότειναν.

Ty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω από ιδιώτη στο ebay UK, ο οποίος δεν στέλνει Ελλάδα, και να κάνω forward με την forward2me.

Η forward2me στον υπολογιστή κόστους δίνει μόνο UPS, Fedex, DHL.

Οι φόροι-δασμοί στο τελωνείο θα υπολογιστούν με βάση την τιμή αγοράς στο ebay ή θα ψάξουν πόσο κοστίζει το προϊόν στην αγορά καινούριο?

Είναι κάποιος που έχει κάνει αντίστοιχη αγορά (από ιδιώτη στο ebay.co.uk και προώθηση) και πως τη διαχειρίστηκε?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε κάτι, τι ισχύει με τελωνείο για shipping method: Yuntu Special-line Shipping. Για αγορα από το Hong Kong με χρήση paypal άνω των 150ευρώ, λίγο κάτω των 500. Ισχυρίζεται ο πωλητής οτι αμα το στείλει μ αυτήν θα αποφύγουμε τα τελωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν επιστρέψω προϊόν στο amazon.co.uk στην περίοδο των 30 ημέρων επιστρέφεται ολο το ποσό που πλήρωσα η κρατάνε τίποτα import fees και επιστέφονται λιγότερα αποτι φαίνονται στην καρτα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2023 στις 9:16 ΜΜ, teosard είπε

Γνωρίζει κάποιος αν επιστρέψω προϊόν στο amazon.co.uk στην περίοδο των 30 ημέρων επιστρέφεται ολο το ποσό που πλήρωσα η κρατάνε τίποτα import fees και επιστέφονται λιγότερα αποτι φαίνονται στην καρτα μου;

Το κανονικό/σωστο ειναι να αφαιρούνται a) τα μεταφορικά κ b) ίσως καποια fees ίσως όχι όταν παραλάβουν το προϊόν πισω κ επιστρεφουν το υπόλοιπο ποσό αναλογα το κατ/μα-παραγγελία.

Επειδη το UK έχει κ fees υπολόγισε τα αφού πλέον υπολογίζεται σαν 3η χώρα η Βρετανία μετα το brexit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να κάνω μια αγορά από ebay ΗΠΑ. Αξία προϊόντος 50 δολάρια + άλλα τόσα τα μεταφορικά. Ξέρει κανείς τι δασμούς και φόρο να υπολογίζω;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2023 στις 5:10 ΜΜ, clausewitz είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να κάνω μια αγορά από ebay ΗΠΑ. Αξία προϊόντος 50 δολάρια + άλλα τόσα τα μεταφορικά. Ξέρει κανείς τι δασμούς και φόρο να υπολογίζω;

Ευχαριστώ 

Εξαρταται ο τροπος αποστολης/μεταφορική.

Αν ερθει με απλα ΕΛΤΑ μπαινουν τελη δασμοι κλπ ενδεικτικά εδω

https://elta.gr/ektelonismos

https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf

Αν ερθει με ιδιωτ.κουριερ dhl/fedex κλπ θα παει πολυ περισσοτερα αφου η καθεμια εχει δικο της τιμοκαταλογο πολυ παραπανω απο τα ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις εαν υπαρχει τπτ bypass μεθοδος να αγορασεις απο καναδεζικο amazon οταν δεν σε αφηνει στο τελος της παραγγελιας λογω διεύθυνσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2023 στις 6:12 ΜΜ, alexisnik19911 είπε

ξερει κανεις εαν υπαρχει τπτ bypass μεθοδος να αγορασεις απο καναδεζικο amazon οταν δεν σε αφηνει στο τελος της παραγγελιας λογω διεύθυνσης?

Δεν ειναι εφικτο δες μηπως υπαρχει σε καποιο απο τα ευρωπαικα amazon το ιδιο προιον/καταχωριση .de .fr .es .it 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , βρήκα το 15 αρι το απλο απο Αγγλια και μέσω forward2me με πρόχειρο υπολογισμο , βγαίνει ~840€ 

Order Total:

£678.29 (box.co.uk)

(Inc VAT)

+

£39 fedex μεταφορική

Να το προχωρήσω;; Έχει κάποιος εμπειρία απο box.co.uk / forward2me 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, terry308 είπε

Καλησπέρα , βρήκα το 15 αρι το απλο απο Αγγλια και μέσω forward2me με πρόχειρο υπολογισμο , βγαίνει ~840€ 

Order Total:

£678.29 (box.co.uk)

(Inc VAT)

+

£39 fedex μεταφορική

Να το προχωρήσω;; Έχει κάποιος εμπειρία απο box.co.uk / forward2me 

Είναι μικρή διαφορά κ εδώ έπεσε κοντά στα 900 λογικα θα πέσει μέχρι τις γιορτές στη τιμή που αναφέρεις. Μιλάμε για το iPhone 15 standard. Από Αγγλία δε ξέρεις τι άλλο θα χρεώσουν αρα δεν αξίζει για τόσο μικρή διαφορά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η πιθανότητα για τελωνείο από Αυστραλία;

Γνωρίζω ότι είναι εκτός Ε.Ε αλλά στο ebay δεν γράφει για πιθανόν import fees και μου φαίνεται περίεργο και ούτε ότι θα γίνει μέσω global.

Κάτι bluray θέλω να πάρω γι'αυτό ρωτάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...