Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aces είπε

Απο Ασία ολα περνανε εχει καταργηθει η ατελεια των 22€ εκτος αν τα στειλουν απο καμια ευρωπαικη τους αποθηκη αν τα εχουν καπου αμεσα διαθεσιμα. Οπως και να εχει θα ειναι μικρο το ποσό γα τα συγκεκριμένα.

Τα είχα αγοράσει από ευρωπαική αποθήκη... αλλά στο support το είχαν αναφέρει ρητά ότι τα eartips θα στείλουν δωρεάν από asian warehouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει τρόπος να γνωρίζω τι θα πληρώσω; Εφόσον μιλάμε για ear tips που κοστίζουν γύρω στα 1-2 ευρώ;

Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω απλά για να ξέρω αν αξίζει τον κόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για αγορά ρολογιού από amazon us.

Έχει την επιλογή για πληρωμή δασμών κτλ οπότε δεν υπάρχει περαιτέρω κίνδυνος τελωνείου.

Κάποιος είχες πει οτι αν προσθέσεις και ένα έξτα φθηνό προιόν παίζει να μειωθούν οι φόροι....

Ισχύει ή κάτι έχω καταλάβει λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 7:11 ΜΜ, The_Judas είπε

Υπάρχει τρόπος να γνωρίζω τι θα πληρώσω; Εφόσον μιλάμε για ear tips που κοστίζουν γύρω στα 1-2 ευρώ;

Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω απλά για να ξέρω αν αξίζει τον κόπο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2023 στις 5:17 ΜΜ, sakisgri είπε

Καλησπέρα. 4 δέματα που έχω πάρει από Banggood με DHL PAKET το ένα με ίδιο tracking number και τα άλλα με παρόμοιο (CG********DE) όλα μου τα παρέδωσε η ίδια η DHL (μένω Λάρισα). Τώρα αν στην πόλη που μένεις δεν έχει DHL λογικά θα δεις next tracking number και ποια εταιρεία θα το παραδώσει στο parcelsapp

Πόσο χρόνο χρειάστηκαν να έλθουν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Z953rr είπε

Πόσο χρόνο χρειάστηκαν να έλθουν???

Από την ημέρα που έφυγαν από τον πωλητή κάνανε 8 μέρες. Από Τσεχία ήταν τα δικά μου.

Και ένα με ίδιο tracking number από Aliexpress Πολωνία έκανε 11 μέρες.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sakisgri είπε

Από την ημέρα που έφυγαν από τον πωλητή κάνανε 8 μέρες. Από Τσεχία ήταν τα δικά μου.

Και ένα με ίδιο tracking number από Aliexpress Πολωνία έκανε 11 μέρες.

Σε ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Z953rr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Αγγλία χθες...δεν μπορώ να πω, ήρθε σήμερα Ελλάδα με DHL Express, ο μόνος τρόπος το γνώριζα.

Επίσης ένας φίλος παράγγειλε από το ίδιο κατάστημα παρόμοια αξεσουάρ μοτο για 284£ μαζί με τα μεταφορικά και πλήρωσε τελωνείο κλπ 133€. Πίστευα πως θα πήγαινε κάπως αναλογικά κι εμένα, με 89£ αξία μαζί με τα μεταφορικά, να μου έβγαινε το πολύ 50€...αλλά μάλλον δεν...

Μου ήρθε μεηλ από DHL 

1. Customs clearance via DHL :

Please be sure that you have read and understand the clearance costs in order DHL to proceed with the clearance of the parcel.
There is a customs clearance fee :
i. Cost 56,00 euro + Customs Expenses (Duties and Taxes)
ii. Or 10% of Duties and Taxes if this is higher than 56,00 EUR (before Tax) + Customs Expenses. (Duties and Taxes)
The final cost of the clearance (duties and taxes) becomes known after the procedure is completed.
Once the shipment is cleared from customs you are not able to decline the payment, so please inform us prior to that.
Up on completion of clearance you will receive an automatic message on your mobile phone (if it is declared) with the total amount is notified. You can pay through the link, otherwise the amount will be paid by cash or card up on delivery. For amount over 500,00 euros we will inform you for bank deposit.

Που από ότι καταλαβαίνω θα είναι 56€ + τα υπόλοιπα του τελωνείου...

Από κάτω έχει ένα λινκ που υποτίθεται ότι εξηγεί τις χρεώσεις...αλλά τα 56€ δεν τα βλέπω πουθενά 

https://mydhl.express.dhl/gr/en/ship/customs-services.html

Άντε βγάλε άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς πότε να περιμένω να τελειώσει η διαδικασία εκτελωνισμού Είναι αγορά από ebay και στην τελική τιμή πλήρωσα και τον φόρο 24% παίζει να με χρεώσουν και κάτι επιπλέον όπως για παράδειγμα έξοδα εκτελωνισμού?

tcX2Ptb.png

sDbCAym.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Γνωρίζει κανείς πότε να περιμένω να τελειώσει η διαδικασία εκτελωνισμού Είναι αγορά από ebay και στην τελική τιμή πλήρωσα και τον φόρο 24% παίζει να με χρεώσουν και κάτι επιπλέον όπως για παράδειγμα έξοδα εκτελωνισμού?

tcX2Ptb.png

sDbCAym.png

Στο ΓΕΤΑ κανει περιπου 1 βδομαδα να γινει εκκαθαριση εφοσον γινει εισαγωγη για ελεγχο - ισως γινει χρεωση στα τελη και οχι σε VAT θα φανει οταν προχωρήσει κ παει προς διαλογη κ παραδοση.

τελη εκτελωνισμου ΕΛΤΑ https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2024 στις 12:18 ΜΜ, Deu164 είπε

Γνωρίζει κανείς πότε να περιμένω να τελειώσει η διαδικασία εκτελωνισμού Είναι αγορά από ebay και στην τελική τιμή πλήρωσα και τον φόρο 24% παίζει να με χρεώσουν και κάτι επιπλέον όπως για παράδειγμα έξοδα εκτελωνισμού?

3xAOSxi.png

EDIT

Μόλις παρέλαβα. Πλήρωσα 7,5 ευρό τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ με κάρτα στον ταχυδρόμο.
kWkRwFF.jpg

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω απο τον συγκεκριμενο seller απο Αμερικη, με usps. Ομως ειναι η πρωτη φορα που εδω και μια βδομαδα ειναι κολλημενο εδω

 

GREECE,ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), Held in Customs -> Your item is being held in Customs at 12:45 pm on February 7, 2024 in ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), GREECE

Δηλαδη, τι θα γινει τωρα; Δεν θα αναλαβουν τα ελτα να κανουν την οποια διαδικασια; Θα μου το κατασχεσουν; Δεν θα προχωρησει, δεν θα ξεκολησει; Ειμαι διατεθειμενος να δωσω στα ελτα οτι εξτρα προκυψει. Αλλα δεν κουνιεται φυλλο. Περιμενω ή περιμενω αδικως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

Δεν ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω απο τον συγκεκριμενο seller απο Αμερικη, με usps. Ομως ειναι η πρωτη φορα που εδω και μια βδομαδα ειναι κολλημενο εδω

 

GREECE,ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), Held in Customs -> Your item is being held in Customs at 12:45 pm on February 7, 2024 in ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), GREECE

Δηλαδη, τι θα γινει τωρα; Δεν θα αναλαβουν τα ελτα να κανουν την οποια διαδικασια; Θα μου το κατασχεσουν; Δεν θα προχωρησει, δεν θα ξεκολησει; Ειμαι διατεθειμενος να δωσω στα ελτα οτι εξτρα προκυψει. Αλλα δεν κουνιεται φυλλο. Περιμενω ή περιμενω αδικως;

Μην αγχώνεσαι, κι εγώ όταν πρώτη φορά αντίκρυσα το "held in customs" σκέφτηκα χειροπέδες και εντάλματα 🤣.

Τυπικό μήνυμα είναι, θα απεμπλακεί κάποια στιγμή (συνήθως καθυστερούν χοντρικά από βδομάδα έως 10-11 μέρες) και θα φύγει για κέντρο διαλογής και μετά στο τοπικό κατάστημα ελτα.

ΥΓ. εξτρά θα δώσεις έτσι κι αλλιώς στα ελτα, από τρίτη χώρα είναι η αποστολή. Μόλις φτάσει στο τοπικό κατάστημα, θα ειδοποιηθείς με sms για τις έξτρα χρεώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...