Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 12/02/2024 at 11:47, draculias said:

Μην αγχώνεσαι, κι εγώ όταν πρώτη φορά αντίκρυσα το "held in customs" σκέφτηκα χειροπέδες και εντάλματα 🤣.

Τυπικό μήνυμα είναι, θα απεμπλακεί κάποια στιγμή (συνήθως καθυστερούν χοντρικά από βδομάδα έως 10-11 μέρες) και θα φύγει για κέντρο διαλογής και μετά στο τοπικό κατάστημα ελτα.

ΥΓ. εξτρά θα δώσεις έτσι κι αλλιώς στα ελτα, από τρίτη χώρα είναι η αποστολή. Μόλις φτάσει στο τοπικό κατάστημα, θα ειδοποιηθείς με sms για τις έξτρα χρεώσεις.

Ειναι ηδη μια βδομαδα κολημενο εκει, ελπιζω να ξεκολησει συντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 minutes ago, mindreader said:

Ειναι ηδη μια βδομαδα κολημενο εκει, ελπιζω να ξεκολησει συντομα...

μη τρελένεσαι, θα έρθει.

το δικό μου δέμα ήταν "held in customs" επίσης. μπήκε 8/1 τελωνείο και απεμπλάκη στις... 19/1 για κέντρο διαλογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/02/2024 at 10:40, draculias said:

μη τρελένεσαι, θα έρθει.

το δικό μου δέμα ήταν "held in customs" επίσης. μπήκε 8/1 τελωνείο και απεμπλάκη στις... 19/1 για κέντρο διαλογής

Μια γνωμη μονο... απο 7/2 κολημενο, σημερα εχουμε 20/2, 13 μερες εκει, λες δεν συντρεχει λογος ανησυχιας, απλα συνηθισμενη καθυστερηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, mindreader said:

Μια γνωμη μονο... απο 7/2 κολημενο, σημερα εχουμε 20/2, 13 μερες εκει, λες δεν συντρεχει λογος ανησυχιας, απλα συνηθισμενη καθυστερηση;

Καλημέρα, δυστυχώς δεν εκπλήσσομαι για την καθυστέρηση. Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, θα έβγαζε διαφορετικό notification στο tracking σε επίπεδο τελωνείου.

Πάρε αν θες και ένα τηλέφωνο στα ελτα να στο επιβεβαιώσουν ότι ακόμα αναμένεται εκκαθάριση από τελωνείο.

Καλό κουράγιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ένα δέμα μου από Κίνα, σταλμένο με China Post, μόλις μπήκε στο ΓΕΤΑ Αθηνών. Το δέμα έχει πληρωμένο ΦΠΑ. Πρόκειται για κάτι αγορασμένο από Etsy με αξία 40€ (με το ΦΠΑ). Να περιμένω να πληρώσω τελωνείο;

 

Να σημειώσω πως στο status έχω λάβει και τα παρακάτω

2024-01-08 12:57

Foshan City, your email has been reviewed by EU Customs and sent to the next step for processing.

2024-01-08 08:57

Foshan City, according to the requirements of EU Customs, your mail is being pre-declared (from October 2, 2023, all air items entering the EU must be pre-declared)

Επεξ/σία από kitharas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kitharas είπε

Καλησπέρα,

ένα δέμα μου από Κίνα, σταλμένο με China Post, μόλις μπήκε στο ΓΕΤΑ Αθηνών. Το δέμα έχει πληρωμένο ΦΠΑ. Πρόκειται για κάτι αγορασμένο από Etsy με αξία 40€ (με το ΦΠΑ). Να περιμένω να πληρώσω τελωνείο;

 

Να σημειώσω πως στο status έχω λάβει και τα παρακάτω

2024-01-08 12:57

Foshan City, your email has been reviewed by EU Customs and sent to the next step for processing.

2024-01-08 08:57

Foshan City, according to the requirements of EU Customs, your mail is being pre-declared (from October 2, 2023, all air items entering the EU must be pre-declared)

Το δέμα σου λογικά ήρθε από Κίνα (τρίτη χώρα) κατευθείαν Ελλαδα, χωρίς πρώτα να περασει από άλλη Ευρωπαϊκή χώρα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις σχεδόν πάντα περνάει τελωνειο (Δεν θα έπρεπε, αλλά ειναι άλλη ιστορία). Λογικά θα χρεωθείς «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ.

Η Ελλαδα μπορεί να ειναι η μοναδική χώρα στην Ευρώπη που τα δέματα από τρίτες χώρες με αξία κάτω από 186€ με πληρωμένο Φ.Π.Α, χρεώνει παραπάνω. Έχω πάρει δέματα από Κίνα που περάσαν πρώτα από Βέλγιο, Ουγγαρια, Ολλανδία και Πολωνία, περασαν εκεί τελωνειο αλλά ποτέ δεν χρεώθηκα κάτι παραπάνω, τυχαίο; δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Το δέμα σου λογικά ήρθε από Κίνα (τρίτη χώρα) κατευθείαν Ελλαδα, χωρίς πρώτα να περασει από άλλη Ευρωπαϊκή χώρα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις σχεδόν πάντα περνάει τελωνειο (Δεν θα έπρεπε, αλλά ειναι άλλη ιστορία). Λογικά θα χρεωθείς «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ.

Η Ελλαδα μπορεί να ειναι η μοναδική χώρα στην Ευρώπη που τα δέματα από τρίτες χώρες με αξία κάτω από 186€ με πληρωμένο Φ.Π.Α, χρεώνει παραπάνω. Έχω πάρει δέματα από Κίνα που περάσαν πρώτα από Βέλγιο, Ουγγαρια, Ολλανδία και Πολωνία, περασαν εκεί τελωνειο αλλά ποτέ δεν χρεώθηκα κάτι παραπάνω, τυχαίο; δεν νομίζω.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ήρθε κατευθείαν από Κίνα. Και το predeclared που γράφει τι είναι;

Επίσης το τέλος που αναφέρεις το πληρώνω στον ταχυδρόμο ή πρέπει να πάω στο κατάστημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kitharas είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ήρθε κατευθείαν από Κίνα. Και το predeclared που γράφει τι είναι;

Επίσης το τέλος που αναφέρεις το πληρώνω στον ταχυδρόμο ή πρέπει να πάω στο κατάστημα;

Τπτ να σαι καλά.

Σημαίνει ότι έχει ήδη δηλωθεί ότι τα εμπορεύματα που βρίσκονται στη συσκευασία είναι ασφαλή και νόμιμα.

Στις πιο πολλές περιπτώσεις αν έχει το τηλ. σου στο δέμα θα έρθει sms που να γράφει το ποσό που πρέπει να πληρωσεις και να πας στο κατάστημα να πληρωσεις και να παραλαβεις.

Αν δεν έχει το τηλ. τοτε λογικά θα αφήσουν χαρτάκι να γράφει το ποσό και με αυτό πας και πληρώνεις και παραλαμβάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Τπτ να σαι καλά.

Σημαίνει ότι έχει ήδη δηλωθεί ότι τα εμπορεύματα που βρίσκονται στη συσκευασία είναι ασφαλή και νόμιμα.

Στις πιο πολλές περιπτώσεις αν έχει το τηλ. σου στο δέμα θα έρθει sms που να γράφει το ποσό που πρέπει να πληρωσεις και να πας στο κατάστημα να πληρωσεις και να παραλαβεις.

Αν δεν έχει το τηλ. τοτε λογικά θα αφήσουν χαρτάκι να γράφει το ποσό και με αυτό πας και πληρώνεις και παραλαμβάνεις.

Οπότε την πληρωμή δεν τη γλυτώνουμε όπως φαίνεται :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια θελω να παραγγειλω μια μπλουζα απο Dhgate με epacket και vat included με συνολικο κοστος 19,29 ευρω εχει κανεις καποια εμπειρια αν θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο ποσο μπορει να περιμενω; Ειναι πρωτη φορα που θελω να παραγγειλω κατι απο κινα και δεν εχω ιδεα τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε εκκαθάριση από τελωνείο, μπήκε αυτοκόλλητο με τις χρεώσεις και εξέρχεται από τελωνείο, συνεχίζει προς κέντρο διαλογής και μετά τοπικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2024 στις 12:17 ΠΜ, Chris_21 είπε

Καλησπερα παιδια θελω να παραγγειλω μια μπλουζα απο Dhgate με epacket και vat included με συνολικο κοστος 19,29 ευρω εχει κανεις καποια εμπειρια αν θα πρεπει να πληρωσω τελωνειο ποσο μπορει να περιμενω; Ειναι πρωτη φορα που θελω να παραγγειλω κατι απο κινα και δεν εχω ιδεα τι γινεται.

Οτι εχει το dhgate υπαρχει και στο Aliexpress οποτε αναζητησε το και επελεξε κατι απο τους παρακατω τροπους αποστολης.

Η παραλαβη ειναι περιπου στις 20 μερες (3 εβδομαδες) ισως και περισσοτερο απο τη στιγμη της παραγγελιας αναλογως ΕΛΤΑ.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sakisgri ή οποιοσδήποτε ξέρει, παρήγγειλε η γυναίκα μου κάτι από Joom (αν είναι δυνατόν!), έρχεται από Ουκρανία(!!!) και απ' ό,τι βλέπω στο tracking μιλάει για διασάφηση από ΓΕΤΑ κλπ., οπότε την πατήσαμε, θα ραφτεί κουστούμι. Υπάρχει τρόπος πριν έρθει η ειδοποίηση από ΕΛΤΑ να δω πόσο είναι το τελωνείο;

Ανεξαρτήτως αυτού, ξέρει κανείς από Joom τι μπορώ να κάνω; Τα γυρνάνε; Δεν πάω να το πάρω; Πως να κινηθώ καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...