Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, isay είπε

Μπαίνουμε αυουστο.

Ναι ωρε, 2 ρολογια και 5 βλακειουλες που παραγγειλα 7 Ιουλιου εχουν ερθει ηδη απο την προηγουμενη εβδομαδα αυτο λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θες να μπουμε σε χαζοκουβεντες "ποιος την εχει πιο μεγαλη" ;

Παραγγελίες απο ebay Κίνας, ebay Γερμανια, aliexpress, και αλλα κινεζομάγαζα, αλλα ήρθαν σε 15-20 ημέρς και σε άλλα ήδη ξεπεράσαμε τις 30 ημέρες. 

Ο τυπος ρωτησε για σιγουρα πριν κλεισει μηνα. ΔΕΝ γινεται να εχει εξασφάλιση και ειδικά αυτή την περιοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, isay είπε

Θες να μπουμε σε χαζοκουβεντες "ποιος την εχει πιο μεγαλη" ;

Παραγγελίες απο ebay Κίνας, ebay Γερμανια, aliexpress, και αλλα κινεζομάγαζα, αλλα ήρθαν σε 15-20 ημέρς και σε άλλα ήδη ξεπεράσαμε τις 30 ημέρες. 

Ο τυπος ρωτησε για σιγουρα πριν κλεισει μηνα. ΔΕΝ γινεται να εχει εξασφάλιση και ειδικά αυτή την περιοδο.

Εξασφαλιση οχι, εγω απλα αναφερα πως τα δικα μου (7 στα 7) ηρθαν μεσα σε 20 μερες.

Θεωρω πως εχουμε βελτιωθει αρκετα σε σχεση με παλιοτερα οποτε δεν ειναι δυσκολο να ερθει κατι μεσα σε 20 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσα είναι κάτω απότην ατέλεια παιρνουν γρήγορα απο τελωνειο και δεν αργούν πολύ. Αν όμως χρεωθεί ΦΠΑ τότε αργεί περισσότερο. Αυτο λέει η δική μου εμπειρία. Ομως πράγματι δε μπορεί κανεις να είναι σίγουρος και 1 μήνας δεν είναι ασφαλής εκτίμηση καλοκαιριάτικα. Ενα δέμα μου (πάνω από την ατέλεια)  μπήκε τελωνείο στις 17/7 , 1 εβδομάδα μετά ζήτησαν έξτρα δικαιολογητικα, τα οποία έστειλα αμεσως και ακόμα σήμερα παραμενει κολημένο στο τελωνείο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή έχω χαθεί λίγο με το τι ακριβώς πρέπει κάποιος να πληρώσει για την εισαγωγή δέματος απο χώρα εκτος ΕΕ..

 

https://m.ebay.com/itm/SVS-SB13-Ultra-13-5-Subwoofer-Piano-Black-Gloss-Lightly-Used-/253718081816?nav=SEARCH

 

Το συγκεκριμένο λέει πως έχει 300€ έξοδα αποστολής (απο Αμερική) και θα σταλεί με πλοίο απότι μου είπε ο πωλητής. Ζυγίζει γύρω στα 50 κιλά. Με λίγα λόγια, εγώ θα πληρώσω εκτός απο τα 300€ και επιπλέον χρήματα για εκτελωνισμό κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, l3ck είπε

Καλησπέρα, επειδή έχω χαθεί λίγο με το τι ακριβώς πρέπει κάποιος να πληρώσει για την εισαγωγή δέματος απο χώρα εκτος ΕΕ..

https://m.ebay.com/itm/SVS-SB13-Ultra-13-5-Subwoofer-Piano-Black-Gloss-Lightly-Used-/253718081816?nav=SEARCH

Το συγκεκριμένο λέει πως έχει 300€ έξοδα αποστολής (απο Αμερική) και θα σταλεί με πλοίο απότι μου είπε ο πωλητής. Ζυγίζει γύρω στα 50 κιλά. Με λίγα λόγια, εγώ θα πληρώσω εκτός απο τα 300€ και επιπλέον χρήματα για εκτελωνισμό κτλ;

Subtotal (1 item): US $1,100.00
Shipping to Greece : US $353.35
Import charges: US $369.59
Total: US $1,822.94
Δήλαδη συνολο 1822 δολλάρια μαζί με μεταφορικα και τελωνειο. Τιποτα αλλο, αφου εχεις προπληρώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα μηπως υπαρχει καποιο τηλεφωνο απο το τελωνειο να επικοινωνήσω γιατι απο τις 6 του μηνα μου γραφει αυτο?

 

6/7/2018, 05:14:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, rudolf1983 είπε

Παιδια καλημερα μηπως υπαρχει καποιο τηλεφωνο απο το τελωνειο να επικοινωνήσω γιατι απο τις 6 του μηνα μου γραφει αυτο?

6/7/2018, 05:14:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Εφόσον δεν σου γράφει να στειλεις αποδεικτικά paypal/καρτας, υπομονη. Θα σου πουν ακριβώς το ιδιο και τηλεφωνικά. Δεν προκειται να πάνε να ψάχνουν σάκους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2018 στις 12:03 ΠΜ, tarantules είπε

Αναμένω ένα δέμα από Κίνα και βρίσκεται Ελβετία.Παίζει να γλυτώσω τελωνείο; είναι 30 ευρώ και δεν ξέρω πως το έχει δηλώσει ο πωλητής.

Δείτε και το tracking παρακάτω :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2018-07-25 17:17 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

2018-07-25 17:17 SWITZERLAND, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-07-25 17:17 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

2018-07-25 15:29 SWITZERLAND, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-07-25 15:29 Asendia Hong Kong, Arrival at origin border point

2018-07-25 15:17 SWITZERLAND, POSTING/COLLECTION

2018-07-25 15:17 Asendia Hong Kong, Mailed

2018-07-21 12:49 Despatched from yanwen sorting center.

2018-07-21 08:54 Process completed in yanwen sorting center.

2018-07-20 16:33 Yanwen Acceptance.

2018-07-20 15:37 The item information was created by the seller.

Τελικα το δεμα αν και μεγαλο και πανω απο το χρηματικο οριο δεν περασε τελωνειο.Ειχε το πρασινο sticker πανω του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά παράγγειλα ακουστικά των 9 ευρώ από aliexpress και τα έστειλαν πριν 23 ημέρες. Στο tracking τελευταία ενημέρωση ήταν στις 18 του μήνα "delivered by air transport" (13 ήμερες πριν) και από τότε τίποτα ούτε από το site των ΕΛΤΑ. Είναι φυσιολογικό να καθυστερούν τόσο? Τελευταία αγορά που είχα κάνει πριν μερικά χρονιά ήρθε κινητό σε 18 μέρες.

 

IPFtdOZ.png

 

Επεξ/σία από infested
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν εμφανιζεται το tracking στο site των ΕΛΤΑ. (Εντοπισω αντικειμενο). Αν οχι, τοτε ίσως εχει φτάσει και δεν εχει ανοιχτεί ο σάκος. Αν ναι, θα σου λεει που ειναι. 

Εχουν αλλάξει πολλά απο πέρσι (και περισσότερο σε σχεση με χρονια πριν). Εχουν σφίξει τα τελωνεια πολύ και υπάρχουν καθυστερήσεις. Το δικό σου λογω μικρόυ κόστους θα κάνει γρήγορα (κάπου μήνα + ) αλλα λογω καλοκαιριου εχουν μειωθεί οι ταχυτητες. 

Υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυαλια που ειχα παραγγειλει απο www.joybuy.com , σταματησε τελωενειο .
Δεν μου ειχαν δωσει οι κινεζοι tracking number και δεν το ηξερα .
Μου ηρθε συστημενη επιστολη απο ελτα για ενημερωση ....... παλι καλα που εγραφε πανω σαν Item γυαλια και καταλαβα ...

yzMBw98.png

Οι κινεζοι δεν εγραψαν το tracking μα , αλλα αντι αλλων (china post )

bYKfsto.png

Τους εστειλα Screenshoots απο το joybuy και το Paypal και την καρτα , αλλα πουθενα δεν εχει ο κινεζος να φαίνεται το tracking number .
Εστειλα και στον κινεζο μπας και το "φτιαξει" και απαντησε οτι θα το φτιαξει οποτε περιμενω να δω τι θα γινει

Dear valued customer, Thank you for shopping at www.joybuy.com
        
Regarding your order 57738670190, the tracking number is RU237967248NL. 
We have contacted the relevant department to upload the tracking number in the order system as son as possible. 
Please feel free to check the updated information in the order details

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...