Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.. Όντας τελείως αφελης στην υπόθεση αγορά αντικειμένου απο κινα αξιας ανω των 22 ευρώ παρήγγειλα ενα drone 39.50 απο wish μαζι με μεταφορικά.. Κάνω τον σταυρό μου να μην περάσει τελωνείο; Και αν περάσει πληρώνω 15 συν το φπα του αντικειμένου; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων μάγκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, isay είπε

Και τεμενάδες να κάνεις τελωνειο θα μπει.

Ετοιμασε ;ενα 25αρι να είναι ετοιμο

Για κάποιον πιο έμπειρο στο χώρο ξέρουμε αν μπορώ στην τελική να πω δεν το αποδέχομαι να επιστρέψει πίσω κ να πάρω τα λεφτά που έδωσα; είτε σαν άρνηση είτε σαν άγνοια για τα περισσότερα χρήματα που θα δαπανουσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ γιατί οι φόροι τελωνείου αφορουν τον αγοραστή και μονο αυτόν. Το ιδιο λεει και στους ορους των μαγαζιών και το ιδιο λέει το paypal.

Θα μπορουσε να γινει κάτι αν το wish (ή το αντιστοιχο μαγαζί) είχε μεσα στην τιμή τελωνειακά έξοδα. 

Με δυο λογια ή πληρώνεις το 25αρι και παιρνεις το drone ή δεν το παραλμβάνεις και παει για καταστροφή/αζήτητα (και εσύ χάνεις αυτά που εδωσες)

Υπάρχει βέβαια και η περιπτωση να εισαι πολύ τυχερός και να πέσεις σε ημέρα/ώρα αδειάσματος αποθήκης τελωνειου ή ο υπάλληλος να έχει πάρα πολύ καλή διαθεση και να στο περάσει αέρα. Προχωρα λοιπον τυχόν διαδικασία αποστολής αποδειξης paypal (αν σου ζητηθεί βεβαια) και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις αν ερθει με χρέωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Στις 21 Ιουλίου έκανα παραγγελία κάτι καλλυντικά από το kyliecosmetics.com και έλαβα το tracking number στις 23 Ιουλίου.

Από τότε η μόνη δραστηριότητα που δείχνει είναι η εξης: shipping label created,USPS awaiting item.

Δεν φαίνεται καμία πρόοδος σε κανένα άλλο σάιτ.Ρωτησα και στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου και μου είπαν ότι το συγκεκριμένο tracking number δεν φαίνεται να έχει κατατεθεί πουθενα!

Δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα μέχρι στιγμής,έχω παραγγείλει άλλο ένα δέμα από το ίδιο σάιτ το οποίο είναι στο τελωνείο.Εχω δοκιμάσει να επικοινωνήσω μέσω email με την USPS και το customer service των Kylie Cosmetics χωρις επιτυχια.

Το μόνο που μπόρεσαν να μου πουν για να με καθησυχάσουν στο ταχυδρομείο είναι ότι υπάρχει μια πιθανότητα να έχει σταλεί σαν απλό δέμα και για αυτό να μην δείχνει δραστηριότητα.Ειχε ποτέ κανείς παρόμοια εμπειρία; Έχω μπερδευτεί πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9giΠαιδια απο tomtop τι παιζει για μεθοδο χωρις τελωνειο (για αγορα πανω απο 22€)?

Κατι εχω διαβαζει για μια μεθοδο ZDP λεει....αλλα δεν παρεχεται στις μεθοδους αυτο !!
Εχουμε super saver / standard / expedited και priority !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JohnnyX είπε

9giΠαιδια απο tomtop τι παιζει για μεθοδο χωρις τελωνειο (για αγορα πανω απο 22€)?

Κατι εχω διαβαζει για μια μεθοδο ZDP λεει....αλλα δεν παρεχεται στις μεθοδους αυτο !!
Εχουμε super saver / standard / expedited και priority !!

Πρέπει να μιλήσεις μαζί τους για να στο παρέχουν (δεν το κάνουν παντου) και φρόντισε να ψιλοφαίνεται στις συζητήσεις οτι ειναι εγγυημένο tax free (άμεσα ή έμμεσα με πιστωση του ποσου του τελωνειου). Εγω βεβαια θα προτιμούσα να ψωνισω απο αλλου, αλλά περι ορέξεως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Πρέπει να μιλήσεις μαζί τους για να στο παρέχουν (δεν το κάνουν παντου) και φρόντισε να ψιλοφαίνεται στις συζητήσεις οτι ειναι εγγυημένο tax free (άμεσα ή έμμεσα με πιστωση του ποσου του τελωνειου). Εγω βεβαια θα προτιμούσα να ψωνισω απο αλλου, αλλά περι ορέξεως ...

A μαλιστα οκ ...και εγω απο αλλου ψωνιζω σταθερα εδω και χρονια..για αυτο δεν εχω αποψη για το παραπανω. Αλλα τις andoer τις δουλευει αποκλειστικα το tomtop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, angelamua9 είπε

Καλησπέρα σας,

Στις 21 Ιουλίου έκανα παραγγελία κάτι καλλυντικά από το kyliecosmetics.com και έλαβα το tracking number στις 23 Ιουλίου.

Από τότε η μόνη δραστηριότητα που δείχνει είναι η εξης: shipping label created,USPS awaiting item.

Δεν φαίνεται καμία πρόοδος σε κανένα άλλο σάιτ.Ρωτησα και στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου και μου είπαν ότι το συγκεκριμένο tracking number δεν φαίνεται να έχει κατατεθεί πουθενα!

Δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα μέχρι στιγμής,έχω παραγγείλει άλλο ένα δέμα από το ίδιο σάιτ το οποίο είναι στο τελωνείο.Εχω δοκιμάσει να επικοινωνήσω μέσω email με την USPS και το customer service των Kylie Cosmetics χωρις επιτυχια.

Το μόνο που μπόρεσαν να μου πουν για να με καθησυχάσουν στο ταχυδρομείο είναι ότι υπάρχει μια πιθανότητα να έχει σταλεί σαν απλό δέμα και για αυτό να μην δείχνει δραστηριότητα.Ειχε ποτέ κανείς παρόμοια εμπειρία; Έχω μπερδευτεί πολύ!

Απο το "shipping label created,USPS awaiting item" κρίνω οτι απλά έχουν δεσμεύσει αριθμό αποστολής και ακομα δεν εχει φύγει τιποτα ή στην καλύτερη δεν εχει φτάσει στο κεντρο διανομής της usps. Ναι παίζει και το ενδεχόμενο να το εστειλαν τελικά με απλό δέμα/επιστολή, χωρίς tracking οποτε δεν ξέρεις πότε εφυγε, που ειναι και πότε θα φτάσει

Αν δεν σου απαντά το customer care της εταιρείας, εμένα κάτι μου λεει οτι δεν εχει φυγει τιποτα, οποτε το να ενοχλεις, usps, ελτα, κλπ ειναι ανουσιο. 

Δεν ξέρω τι αγορά εκανες (δεν με ενδιαφερει ουτε αφορα) αλλά υποθέτω εισαι ενημερη για τους δασμους τελωνειου για αγορες πάνω απο 22 ευρω cif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, angelamua9 είπε

Καλησπέρα σας,

Στις 21 Ιουλίου έκανα παραγγελία κάτι καλλυντικά από το kyliecosmetics.com και έλαβα το tracking number στις 23 Ιουλίου.

Από τότε η μόνη δραστηριότητα που δείχνει είναι η εξης: shipping label created,USPS awaiting item. 

Δεν φαίνεται καμία πρόοδος σε κανένα άλλο σάιτ.Ρωτησα και στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου και μου είπαν ότι το συγκεκριμένο tracking number δεν φαίνεται να έχει κατατεθεί πουθενα! 

Δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα μέχρι στιγμής,έχω παραγγείλει άλλο ένα δέμα από το ίδιο σάιτ το οποίο είναι στο τελωνείο.Εχω δοκιμάσει να επικοινωνήσω μέσω email με την USPS και το customer service των Kylie Cosmetics χωρις επιτυχια.

Το μόνο που μπόρεσαν να μου πουν για να με καθησυχάσουν στο ταχυδρομείο είναι ότι υπάρχει μια πιθανότητα να έχει σταλεί σαν απλό δέμα και για αυτό να μην δείχνει δραστηριότητα.Ειχε ποτέ κανείς παρόμοια εμπειρία; Έχω μπερδευτεί πολύ! 

Το δεμα στάλθηκε μάλλον απλό γιαυτο και δε θα βρεις αλλη πληροφορία. Κάποια στιγμη θα σου έρθει. Σε κάθε περίπτωση μιλάς με το site που αγόρασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω μεταχείρισμένα ακουστικά από Ebay (Αυστραλία). Η αρχική τους τιμή είναι πολύ υψηλή αλλά λόγω δεύτεριου χεριού είναι ευκαιρία.

Η αποστολή γίνεται με Australia Post Air Mail Parcel. Ο πωλητής είναι ιδιώτης.

Λογικά θα πληρώσω τελωνείο αλλά θα κοστολογηθεί με βάση την αρχική τιμή ή την τιμή πώλησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Absoluteye είπε

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω μεταχείρισμένα ακουστικά από Ebay (Αυστραλία). Η αρχική τους τιμή είναι πολύ υψηλή αλλά λόγω δεύτεριου χεριού είναι ευκαιρία.

Η αποστολή γίνεται με Australia Post Air Mail Parcel. Ο πωλητής είναι ιδιώτης. 

Λογικά θα πληρώσω τελωνείο αλλά θα κοστολογηθεί με βάση την αρχική τιμή ή την τιμή πώλησης; 

Μάλλον θα σου ζητηθει να προσκομίσεις αποδεικτικό paypal  ή κάρτας για τη συναλλαγή εφόσον το κόστος ξεπερνά συνολικα (με ταχυδρομικά) τα 22 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Absoluteye είπε

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω μεταχείρισμένα ακουστικά από Ebay (Αυστραλία). Η αρχική τους τιμή είναι πολύ υψηλή αλλά λόγω δεύτεριου χεριού είναι ευκαιρία.

Η αποστολή γίνεται με Australia Post Air Mail Parcel. Ο πωλητής είναι ιδιώτης.

Λογικά θα πληρώσω τελωνείο αλλά θα κοστολογηθεί με βάση την αρχική τιμή ή την τιμή πώλησης;

Αν στο στειλει Ιδιωτης και η τιμη ειναι μεχρι γυρω στα 45ε μαζι με τα μεταφορικα δεν θα εχεις θεμα Τελωνειου.

Αν ειναι παραπανω θα φας το καπελο (αναλογα με την τιμη βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Absoluteye είπε

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω μεταχείρισμένα ακουστικά από Ebay (Αυστραλία). Η αρχική τους τιμή είναι πολύ υψηλή αλλά λόγω δεύτεριου χεριού είναι ευκαιρία.

Η αποστολή γίνεται με Australia Post Air Mail Parcel. Ο πωλητής είναι ιδιώτης.

Λογικά θα πληρώσω τελωνείο αλλά θα κοστολογηθεί με βάση την αρχική τιμή ή την τιμή πώλησης;

Με βάση την τιμή πώλησης και αν σταματήσει για ελεγχο θα σου ζητηθεί αποδεικτικό κάρτας ή paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά βοήθεια!

Βρήκα έναν seller μέσω alibaba και αγόρασα μπουκαλάκια για ιδιοκατασκευή υγρού γλεκτρονικού τσιγάρου. Συνολικά πήγε 15 ευρώ για τα 100 μπουκαλάκια συν 35 ευρώ μεταφορικά μέσω DHL express. Να σημειώσω ότι η πληρωμή έγινε μέσω PayPal.

Mε καλούν λοιπόν σήμερα από την DHL και μου ανακοινώνουν ότι το δέμα μου χρειάζεται να εκτελωνιστεί. Δεκτό, στο κάτω κάτω ο πωλητής είπε ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα εκτελωνισμού αλλά αν μπει, τα fees θα είναι πολύ χαμηλά. Ρωτάω πόσο είναι το κόστος, και παθαίνω το πρώτο σοκ. 60 ευρώ λέει με τέλη αποθήκευσης μετά τις 48 ώρες στα 7 ευρώ την μέρα.
Άρχισα λοιπόν να κοιτάω εναλλακτικές. Τείνω στο να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου ή να στείλω το δέμα πίσω σε συνεννόηση με τον πωλητή. Μιλάω λοιπόν ξανά με την DHL ώστε να μάθω πόσες ώρες έχω ακόμα μέχρι να αρχίσει να μετράει χρόνος για τέλη αποθήκευσης. Μετά από λίγη αναμονή η υπάλληλος μου λέει ότι έχει γίνει λάθος με το δέμα μου και ότι τα τέλη εκτελωνισμού ανέρχονται συνολικά στα 109 ευρώ και όχι στα 60, και όλο αυτό διότι θεώρησαν ότι 100 μπουκαλάκια είναι παραγγελία εμπορικού χαρακτήρα και όχι για ιδιωτική χρήση. Παρόλα αυτά μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω τέλη αποθήκευσης, which is a plus I guess.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω σε αυτό το σημείο;

Επεξ/σία από DeusVult
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...