Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν διάφορα κόλπα που μπορεις να κάνεις (ακομα και πλαστογράφηση), αρα το εχω γράψει πάλι, οτι οι υπάλληλοι δεν ειναι γατάκια, ουτε χτεσινοι. Η πλαστογράφηση και η αποφυγη τελωνειου (με οποιοδήποτε τρόπο) ειναι παράνομη και μπορεί να τρέξουν τον "αγοραστή" όσο δε φαντάζεται. Το τι θα κάνεις και πόσο αξιζει να παρεις το ρισκο, εσυ θα το κρίνεις. Εγω δε ρισκάρω να πέσω σε υπάλληλο που δεν του έκατσε χτές το γκομενακι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, isay είπε

Υπάρχουν διάφορα κόλπα που μπορεις να κάνεις (ακομα και πλαστογράφηση), αρα το εχω γράψει πάλι, οτι οι υπάλληλοι δεν ειναι γατάκια, ουτε χτεσινοι. Η πλαστογράφηση και η αποφυγη τελωνειου (με οποιοδήποτε τρόπο) ειναι παράνομη και μπορεί να τρέξουν τον "αγοραστή" όσο δε φαντάζεται. Το τι θα κάνεις και πόσο αξιζει να παρεις το ρισκο, εσυ θα το κρίνεις. Εγω δε ρισκάρω να πέσω σε υπάλληλο που δεν του έκατσε χτές το γκομενακι. 

Δεν έχω σκοπό την εξαπάτηση αλλά θα προτιμούσα να μη φορολογηθώ με βάση την αρχική τιμή, εάν δεν αρέσει στον υπάλληλο η τιμή του πωλητή και χρειαστεί να πληρώσω τριπλάσιο το τελωνείο από τα ακουστικα.

Από τη στιγμή που δεν έιναι εμπορικού χαρακτήρα το προιόν δεν καταλαβαίνω γιατί οι δασμοί είναι τόσο υψηλοί.

Επεξ/σία από Absoluteye
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Absoluteye είπε

Δεν έχω σκοπό την εξαπάτηση αλλά θα προτιμούσα να μη φορολογηθώ με βάση την αρχική τιμή, αλλά με βάση αυτή που ζήτησε ο πωλητής, αλλιώς θα  χρειαστεί να πληρώσω τριπλάσιο το τελωνείο από τα ακουστικα.

Από τη στιγμή που δεν έιναι εμπορικού χαρακτήρα το προιόν δεν καταλαβαίνω γιατί οι δασμοί είναι τόσο υψηλοί.

δυο σελίδες πισω σου εχω γράψει οτι θα φορολογηθείς με την τιμή που πλήρωσες και οχι πόσο κάνουν καινουργια. 

Επισης ειναι εμπορικου χαρακτήρα γιατί ουσιαστικά αγοραζεις ενα ειδος, δεν στο χάρισε κάποιος (που και εκει θα φορολογηθείς γιατί η εννοια δώρο δεν υφίσταται)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, isay είπε

δυο σελίδες πισω σου εχω γράψει οτι θα φορολογηθείς με την τιμή που πλήρωσες και οχι πόσο κάνουν καινουργια. 

Επισης ειναι εμπορικου χαρακτήρα γιατί ουσιαστικά αγοραζεις ενα ειδος, δεν στο χάρισε κάποιος (που και εκει θα φορολογηθείς γιατί η εννοια δώρο δεν υφίσταται)

Το είδα και σε ευχαριστώ που το ξαναεπιβεβαιώνεις, απλά θεώρησα πως εφόσον γίνεται έλεγχος, ίσως ο υπάλληλος δεν πιστεί από τη μεγάλη διαφορά τιμής και δεν δεχτεί την απόδειξη. Μάλλον όμως αυτό δεν μπορεί να γίνει. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Εις αύριο τα σπουδαία αλλά τι πιστεύετε; Δέχτηκαν την αναγραφόμενη τιμή (ισχύουσα τιμή); Γύρω στα 27-28€  

86D9D368-85C8-47B1-9A68-0F1B13CB47F2.png

Επεξ/σία από Elmago1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/7/2018 στις 2:30 ΜΜ, infested είπε

Παιδιά παράγγειλα ακουστικά των 9 ευρώ από aliexpress και τα έστειλαν πριν 23 ημέρες. Στο tracking τελευταία ενημέρωση ήταν στις 18 του μήνα "delivered by air transport" (13 ήμερες πριν) και από τότε τίποτα ούτε από το site των ΕΛΤΑ. Είναι φυσιολογικό να καθυστερούν τόσο? Τελευταία αγορά που είχα κάνει πριν μερικά χρονιά ήρθε κινητό σε 18 μέρες.

IPFtdOZ.png

Τελικά παρέλαβα σήμερα μετά από 31 ήμερες... Μεγάλη απογοήτευση σε σχέση με πριν 4 χρονιά που ήρθε κινητό από κινεζομάγαζο σε λιγότερο από 3 εβδομάδες.

Επεξ/σία από infested
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Elmago1925 είπε

 Εις αύριο τα σπουδαία αλλά τι πιστεύετε; Δέχτηκαν την αναγραφόμενη τιμή (ισχύουσα τιμή); Γύρω στα 27-28€  

86D9D368-85C8-47B1-9A68-0F1B13CB47F2.png

Αν δεν βαλεις τις ωρες διπλα και τις μερες κανεις δεν μπορει να σου πει σιγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Elmago1925 είπε

 Εις αύριο τα σπουδαία αλλά τι πιστεύετε; Δέχτηκαν την αναγραφόμενη τιμή (ισχύουσα τιμή); Γύρω στα 27-28€  

86D9D368-85C8-47B1-9A68-0F1B13CB47F2.png

Καλησπερίζω.Τελικά όντως πέρασε τελωνείο και τιμολογήθηκε σύμφωνα με την αναγραφόμενη τιμή.Ώμως συνέβη κάτι που μου έκανε εντύπωση.Το δέμα σήμερα δεν πήγε καθόλου στη Μονάδα διανομής αλλά από το Κέντρο διαλογής κατευθείαν το επόμενο βήμα ήταν η παράδοση.Και το ακόμα πιο παράξενο είναι οτι ο ταχυδρόμος (Που δεν ήταν της γειτονιάς) με πήρε τηλέφωνο για να με ρωτήσει αν είμαι σπίτι και να με ενημερώσει για το κόστος του τελωνείου,και μετά μου το έφερε σπίτι και τον πλήρωσα.Τι φάση; Ναι ήταν καθαρά ΕΛΤΑ ούτε κούριερ ούτε κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Elmago1925 είπε

Καλησπερίζω.Τελικά όντως πέρασε τελωνείο και τιμολογήθηκε σύμφωνα με την αναγραφόμενη τιμή.Ώμως συνέβη κάτι που μου έκανε εντύπωση.Το δέμα σήμερα δεν πήγε καθόλου στη Μονάδα διανομής αλλά από το Κέντρο διαλογής κατευθείαν το επόμενο βήμα ήταν η παράδοση.Και το ακόμα πιο παράξενο είναι οτι ο ταχυδρόμος (Που δεν ήταν της γειτονιάς) με πήρε τηλέφωνο για να με ρωτήσει αν είμαι σπίτι και να με ενημερώσει για το κόστος του τελωνείου,και μετά μου το έφερε σπίτι και τον πλήρωσα.Τι φάση; Ναι ήταν καθαρά ΕΛΤΑ ούτε κούριερ ούτε κάτι άλλο

Αν ηταν μικρο πακετο λογικο να στο εφερε και να το πληρωσες στο σπιτι σου, αν ηταν μεγαλο θα επρεπε να το παρεις εσυ.

Απο εκει και περα το οτι σε πηρε τηλεφωνο πρωτα ηταν για να σε ενημερωσει για τα χρηματα που κοστισε ο εκτελωνισμος (μην ερθει εκει, το φορτωθει και του πεις πχ η δεν εχω χρηματα τωρα εδω η να μην σε βρει καν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αν ηταν μικρο πακετο λογικο να στο εφερε και να το πληρωσες στο σπιτι σου, αν ηταν μεγαλο θα επρεπε να το παρεις εσυ.

Απο εκει και περα το οτι σε πηρε τηλεφωνο πρωτα ηταν για να σε ενημερωσει για τα χρηματα που κοστισε ο εκτελωνισμος (μην ερθει εκει, το φορτωθει και του πεις πχ η δεν εχω χρηματα τωρα εδω η να μην σε βρει καν).

Ευχαριστώ για την απάντηση.Το δέμα δεν ήταν μικρό,ήταν κουτί μεσαίου μεγέθους και ο λόγος που σκάλωσα είναι γιατι παραλαμβάνω δέματα κάθε βδομάδα και πρώτη φορά έγινε αυτό.Δηλαδή δέμα κατευθείαν απο ΚΔ με άλλο ταχυδρόμο και τηλεφωνική ενημέρωση.Στις σπάνιες φορες που μου έκατσε τελωνείο το δέμα πάντα πηγαίνει ΜΔ και ο ταχυδρόμος της γειτονιάς αφήνει χαρτάκι στην πολυκατοικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2018 στις 6:29 ΜΜ, pipis_vidas είπε

Καλησπέρα, χρειαζομαι την εμπειρία σας σε κατι μου προεκυψε με το τελωνειο. Εχοντας παραγγελει προιον απο κινα με αρχικη τιμη ανω των 22 ευρω το οποιο το αγορασα με την εκπτωση κατω των 22 ευρώ εστειλα στο τελωνειο αποδειξη paypal και αποδειξη παραγγελιας απο το σαιτ της κινας...Αφου μου ειπανε οκ με τα χαρτια, μου ηρθε ειδοποιητηριο απο τα ελτα να καταβαλω χρηματα για να παραλαβω το προιον .

Μηνυμα απο τελωνειο

Συγκεκριμενα το αποδεικτικό που μας στείλατε είχε αξία 35,58USD = 30,73ευρώ, αυτό το ποσό μπήκε 24%ΦΠΑ=7,38ευρώ και 15 ευρώ τέλη εκτελωνεκτελωνισμου.

Προφανως ειδαν την αρχικη τιμη του προιοντος και δεν ειδανε την τιμη μετα υην έκπτωση...οκ.Τους ξαναεστειλα να ξανακοιταξουν την τιμη και τιποτα.Το θεμα μου ειναι θα βρεθει μεταξυ τελωνειου και ελτα καποια συνεννοηση για να αρθουν τα εξοδα εκτελωνισμου ή κατι αλλο?

Ευχαριστώ

 

Κανένας που να γνωριζει επί του θέματος παρακαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, pipis_vidas είπε

Κανένας που να γνωριζει επί του θέματος παρακαλω?

κανε αιτηση αμφισβητησης - αναδασμολογησης  στα ελτα και βαλε μαζι τις φωτο που εστειλες στο ΓΕΤΑ

Στις 6/8/2018 στις 6:29 ΜΜ, pipis_vidas είπε

Τους ξαναεστειλα να ξανακοιταξουν την τιμη και τιποτα.

Κακως εχει φυγει πλεον απο ΓΕΤΑ τωρα θα μιλας με ελτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pipis_vidas είπε

Κανένας που να γνωριζει επί του θέματος παρακαλω?

Γιατι δεν εστειλες αποδεικτικο αγορας; Πρεπει να ειχες στο email σου κατι τετοιο, γιατι εστειλες κατι με την αρχικη τιμη;

8 ώρες πριν, Elmago1925 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.Το δέμα δεν ήταν μικρό,ήταν κουτί μεσαίου μεγέθους και ο λόγος που σκάλωσα είναι γιατι παραλαμβάνω δέματα κάθε βδομάδα και πρώτη φορά έγινε αυτό.Δηλαδή δέμα κατευθείαν απο ΚΔ με άλλο ταχυδρόμο και τηλεφωνική ενημέρωση.Στις σπάνιες φορες που μου έκατσε τελωνείο το δέμα πάντα πηγαίνει ΜΔ και ο ταχυδρόμος της γειτονιάς αφήνει χαρτάκι στην πολυκατοικια.

Μαλλον εισαι τυχερος, ισως ο τυπος να εφευγε αδεια καλοκαιριου, ποιος ξερει τι παιχτηκε.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Elmago1925 είπε

Δηλαδή δέμα κατευθείαν απο ΚΔ με άλλο ταχυδρόμο και τηλεφωνική ενημέρωση.Στις σπάνιες φορες που μου έκατσε τελωνείο το δέμα πάντα πηγαίνει ΜΔ και ο ταχυδρόμος της γειτονιάς αφήνει χαρτάκι στην πολυκατοικια.

Κάτι εχει αλλάξει και πλέον παει απο Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)  ---> ΤΜ.ΣΧ.&ΛΕΙΤ. ΔΕΜΑΤΩΝ/LOGISTICS  και αυτοι αναλαμβάνουν την παράδοση κατ ιδιαν , εαν δεν σε βρουν 2 φορες ( NOTIFICATION  ) το πανε στο ταχυδρομείο της περιοχής για τα περαιτέρω ( στο γραφει στην2η ειδοποίηση )
Αυτα για αθηνα , επαρχία δεν ξερω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

Κάτι εχει αλλάξει και πλέον παει απο Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)  ---> ΤΜ.ΣΧ.&ΛΕΙΤ. ΔΕΜΑΤΩΝ/LOGISTICS  και αυτοι αναλαμβάνουν την παράδοση κατ ιδιαν , εαν δεν σε βρουν 2 φορες ( NOTIFICATION  ) το πανε στο ταχυδρομείο της περιοχής για τα περαιτέρω ( στο γραφει στην2η ειδοποίηση )
Αυτα για αθηνα , επαρχία δεν ξερω

Παντως εμενα ακομα και την Τριτη μου ηρθε Δεμα στο "τοπικο" υποκαταστημα των ΕΛΤΑ και πληρωσα εκει τελωνειο οπου και το παρελαβα.
Εισαι σιγουρος πως ΕΛΤΑ παραδιδουν ακομα και μεγαλα δεματα σπιτι και πληρωνεις στην πορτα σου τελωνειο; (Ελτα Κουριερ ναι οκ, κανονικα ΕΛΤΑ ομως;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...