Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη .


ilouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/11/2020 στις 4:07 ΜΜ, SB_1957 είπε

Με καταμετρημένα όλα τα ένσημα καθώς κατατέθηκαν 2 χρόνια πριν συμπληρωθεί το όριο ηλικίας, η προσωρινή βγήκε σε 3 μήνες και ήταν 50% και η κανονική σε 9 μήνες. Όλα τα χρόνια η ασφάλιση ήταν ΙΚΑ.

Η επικουρική όμως που ήταν σε 5 διαφορετικά ταμεία την περιμένουμε 18 μήνες και ακόμη δεν ξέρουμε πότε θα βγει!

Μηπως μπορει να γινει μια πιο λεπτομερής περιγραφη του "Με καταμετρημένα όλα τα ένσημα καθώς κατατέθηκαν"; Δηλαδη που πας; κανεις καποια αίτηση; περιμενεις να παρεις καποιο εγγραφο; ποσο χρονο θελει η διαδικασια; Πως ακριβως καταμετρουνται τα ενσημα προκαταβολικα όταν συνεχιζεις να λαμβανεις ενσημα μεχρι να κανεις αιτηση συνταξιοδοτησης ή ακομη και στη περιπτωση που εχεις ρυθμιση χρεων που τρεχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, iageogr είπε

Μηπως μπορει να γινει μια πιο λεπτομερής περιγραφη του "Με καταμετρημένα όλα τα ένσημα καθώς κατατέθηκαν"; Δηλαδη που πας; κανεις καποια αίτηση; περιμενεις να παρεις καποιο εγγραφο; ποσο χρονο θελει η διαδικασια; Πως ακριβως καταμετρουνται τα ενσημα προκαταβολικα όταν συνεχιζεις να λαμβανεις ενσημα μεχρι να κανεις αιτηση συνταξιοδοτησης ή ακομη και στη περιπτωση που εχεις ρυθμιση χρεων που τρεχει;

https://diadikasies.gr/Χορήγηση_Βεβαίωσης_Χρόνου_Ασφάλισης_πριν_την_Συνταξιοδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ευχαριστώ πολύ! Αφορά μονο τους μισθωτούς (ΙΚΑ); Αν καποιος ειναι αγρότης (ΟΓΑ) ή ελευθερος επαγγελματίας (ΟΑΕΕ) υπαρχει κατι αντιστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iageogr είπε

Ευχαριστώ πολύ! Αφορά μονο τους μισθωτούς (ΙΚΑ); Αν καποιος ειναι αγρότης (ΟΓΑ) ή ελευθερος επαγγελματίας (ΟΑΕΕ) υπαρχει κατι αντιστοιχο;

Δεν ξέρω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις στον ΕΦΚΑ τί ισχύει για ΟΓΑ και ΟΑΕΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ΣΥΝΤΑΞΗ...ΠΕΘΑΜΕΝΩΝ

(μια δευτερευουσα αλλα οχι ασχετη συζητηση)

Στην εποχη που ζουμε, και με τις ηλεκτρονικες διασταυρωσεις που γινονται, θεωρω οτι ελαχιστοποιουνται οι πιθανοτητες για τυχον περιπτωσεις, οπου καποιος παιρνει συνταξη θανοντος δικου του ανθρωπου. Παρολα αυτα παντως, ακομη και τωρα, μια στο τοσο μαθαινουμε για ανθρωπους που επι χρονια εισεπραταν συνταξη θανοντος συγγενη! Πως γινεται αυτο, ακομη και σημερα;;;; Καλα πες παλια, δεν υπηρχαν ηλεκτρονικα συστηματα. Σημερα ομως;

Ωστοσο, επιτρεψτε μου να αναπτυξω για λιγο εναν 'χαζο' συλλογισμο, ακριβως για να δουμε ποια ειναι τα ορια αυτης της καταστασης.

Εστω πχ οτι ειναι ενα ζευγαρι ανθρωπων 75-85 ετων. Πεθανει ο ενας. Και ο αλλος, δεν παει να δηλωσει το θανατο στο ασφαλιστικο ταμειο. Και συνεχισει να εισπραττει τη συνταξη. Δεν ξερω ποσο συχνα γινονται διασταυρωσεις, αλλα εχω την εντυπωση, λαθεμενη ισως, οτι ακομη, το κρατικο συστημα βασιζεται πολυ στο αν θα παει καποιος να δηλωσει το θανατο στο ασφαλιστικο/συνταξιοδοτικο ταμειο. Οποτε αντε πες, οτι τον ανακαλυπτουν μετα απο 3-5 χρονια. Και φυσικα, δικαιως, θα του ζητησουν να τους τα δωσει πισω.

Ωραια;

Αν ο αλλος ειναι πλεον 80 ετων, τι μπορει να του κανουν; Να τον κλεισουν φυλακη; Να του βαλουν προστιμο; Γιατι κατι μου λεει, οτι απλα μπορει και να μην παρει το ταμειο ποτε τα λεφτα του πισω;  Να εισαι πες 'νεος', αντε και μπορουν να σου κανουν τη ζωη δυσκολη και να βρισκεις μια ζωη εμποδια μπροστα σου. Αλλα απο μια ηλικια και μετα, τι εγινε στην τελικη; (το λεω ετσι, τραβηγμενο, για να δω που δεν αντιλαμβανομαι καλα κατι, πειτε εσεις)

Και φυσικα η πιο πανω σκεψη μπορει να γινει και απο παιδια με ηλικιωμενους γονεις. Σηκωνει καποιος συνταξη απο καρτα. Απο προσωπο που πεθανε. Πως μπορει να αποδειξει το ταμειο, οτι ειναι ο ταδε ή ο δεινα; Και στην τελικη πες οτι εγω ειμαι γιος και μενω στην Αμερικη. Και ο πατερας μου κλεβει συνειδητα ή απο οποιον αλλο λογο, το ταμειο. Εγω τι σχεση εχω;

Καταλαβατε τι θελω να πω νομιζω.

Πειτε μου τι γνωριζετε ή τι εκτιματε για το εν λογω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mindreader 

Αυτο πλεον (το να συνεχισεις να παιρνεις συνταξη θανοντα) εχει γινει εξαιρετικα δυσκολο. Οταν συμπληρωνεται το πιστοποιητικο θανατου υπογραφει και συγγενης ο οποιος δηλωνει υποχρεωτικα και με ευθυνη του τα στοιχεια του θανοντος, μεταξυ των οποιων απαραιτητα το ΑΜΚΑ και ΑΦΜ. 

https://www.pagni.gr/myCode/upfiles/POIOTHTA/PistThan30042013[1].pdf 

Το ληξιαρχειο επικοινωνει με το ταμειο (πλεον πολλα ειναι στον ΕΦΚΑ κιολας) και κοβεται σε πολυ συντομο χρονο η συνταξη.

Πλεον τα ταμεια εχουν τεραστια ελλειμματα (πολλοι δεν πληρωνουν), και κατι τετοια τα προσεχουν παρα πολυ.

 

Για κατι αλλους μαγκες (π.χ. δημοσιος υπαλληλος που ειχε "ξεχασει" να κανει 15 χρονια φορολογικη δηλωση), ο φορος αφαιρειται πλεον καθε μηνα απο το μισθο δημοσιου/συνταξη, τα ποσα πλεον προσυμπληρωνονται στη δηλωση, και σε λιγο καιρο δε θα γινεται καν φορολογικη δηλωση, θα τραβανε τα στοιχεια αυτοματα.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

gpapadakis, καλα τα λες. Αλλα η πραγματικοτητα μαλλον δεν ειναι τοσο 'ομαλη' οσο νομιζουμε. Εγω ειπα οτι ειπα, με την εννοια οτι το συστημα βασιζεται εν πολλοις, στο....φιλοτιμο, του αν και ποτε θα παει καποιος να δηλωσει το θανατο.

Παρεπιπτοντως, και θελω να γραψω και στο αλλο σχετικο νημα για 'ενεργειες μετα απο θανατο δικου μας προσωπου',

εχασα πριν λιγες μερες τη μητερα μου, και απο τη μια εχω τον πονο μου, απο την αλλη τα διαδικαστικα.

Προσεξτε λοιπον την ιστορια μου:

Προχτες λοιπον, ημουν στον ΕΦΚΑ, για να διακοψω τη συνταξη της μητερας μου. Οντως, δεν μπορω να πω, ενηργησαν γρηγορα, την επομενη μερα πηρα και την αποφαση διακοπης συνταξης απο το τοπικο εφκα. Τωρα θα προσεχω μην μπει η επομενη συνταξη, να μην την πειραξω, ωστε να ξαναπαρουν τα χρηματα πισω.

Ομως σημερα με καλεσε το γραφειο κηδειων, και μου λεει 'δεν μπορω μες τον εφκα να κανω τη διαδικασια για τα εξοδα κηδειας, γιατι δεν εμφανιζονται τα στοιχεια της μητερας σου'! Του λεω 'πως ειναι δυνατον, προχτες εκανα αιτημα για διακοπη συνταξης στον ΕΦΚΑ, πηγα ολα τα στοιχεια, και εγινε κανονικα!'

Μην τα πολυλογω, ξαναπηγα σημερα στο Μητρωο του ΕΦΚΑ, οπου ανακαλυψαμε το 'χαζο', οτι η μητερα μου ειχε αλλαξει ταυτοτητα πριν καμια δεκαρια χρονια, και η γυναικα δεν ειχε παει στο ικα για να κανει επικαιροποιηση. Εδωσα λοιπον εγω, ξανα (στον ΕΦΚΑ) στο Μητρωο του ΕΦΚΑ, την ληξιαρχικη πραξη θανατου, επικαιροποιησε η υπαλληλος τα στοιχεια της μητερας μου στο συστημα, και τωρα μαλλον δεν θα υπαρχει προβλημα με τα εξοδα κηδειας.

Και ρωτω:

Αλλο ειναι το ΕΦΚΑ για την Συνταξη,

και αλλο ειναι το ΕΦΚΑ με το Μητρωο;

Δεν επικοινωνει το ενα υποσυστημα του ΕΦΚΑ με το αλλο; Πρωτα απ'ολα, εγω θεωρησα το αυτονοητο, οτι μιλαμε για ενα ενιαιο πληροφοριακο συστημα εφκα. Αρα δεν μπορει ο μισος ΕΦΚΑ να σε εχει ως Α, και αλλος μισος ως Β.

Που να μιλουσαμε δηλαδη, και διασταυρωση στοιχειων μεταξυ ΕΦΚΑ με αλλες υπηρεσιες....

Δε λεω, επι Πιερρακακη τα 2 τελευταια χρονια εγιναν αλματα τεχνολογικα.

Αλλα, και παλι εγω βλεπω, οτι αν καποιος το στησει λιγο, μπορει να εισπραττει χρηματα, και απο δω παν' κι οι αλλοι....στην υγεια των κοροϊδων.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλυπητηρια

επι του διαδικαστικου, πηγες αμεσως να δηλωσεις το θανατο για να μην εχεις μετα χρηματα να επιστρεψεις και για να κανεις αιτημα για εξοδα κηδειας υποθετω.

Αν δεν πηγαινες, απλα θα ενημερωνοταν αυτοματα το ταμειο και θα γινοταν αργοτερα η διακοπη, μετα απο καποιες μερες, αλλα θα γινοταν. 

Τα ταμεια στελνουν στον εισαγγελεα (ειναι υποχρεωμενος ο υπαλληλος) τους πονηρους πλεον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 5:08 ΜΜ, mindreader είπε

ΣΥΝΤΑΞΗ...ΠΕΘΑΜΕΝΩΝ

(μια δευτερευουσα αλλα οχι ασχετη συζητηση)

Στην εποχη που ζουμε, και με τις ηλεκτρονικες διασταυρωσεις που γινονται, θεωρω οτι ελαχιστοποιουνται οι πιθανοτητες για τυχον περιπτωσεις, οπου καποιος παιρνει συνταξη θανοντος δικου του ανθρωπου. Παρολα αυτα παντως, ακομη και τωρα, μια στο τοσο μαθαινουμε για ανθρωπους που επι χρονια εισεπραταν συνταξη θανοντος συγγενη! Πως γινεται αυτο, ακομη και σημερα;;;; Καλα πες παλια, δεν υπηρχαν ηλεκτρονικα συστηματα. Σημερα ομως;

Ωστοσο, επιτρεψτε μου να αναπτυξω για λιγο εναν 'χαζο' συλλογισμο, ακριβως για να δουμε ποια ειναι τα ορια αυτης της καταστασης.

Εστω πχ οτι ειναι ενα ζευγαρι ανθρωπων 75-85 ετων. Πεθανει ο ενας. Και ο αλλος, δεν παει να δηλωσει το θανατο στο ασφαλιστικο ταμειο. Και συνεχισει να εισπραττει τη συνταξη. Δεν ξερω ποσο συχνα γινονται διασταυρωσεις, αλλα εχω την εντυπωση, λαθεμενη ισως, οτι ακομη, το κρατικο συστημα βασιζεται πολυ στο αν θα παει καποιος να δηλωσει το θανατο στο ασφαλιστικο/συνταξιοδοτικο ταμειο. Οποτε αντε πες, οτι τον ανακαλυπτουν μετα απο 3-5 χρονια. Και φυσικα, δικαιως, θα του ζητησουν να τους τα δωσει πισω.

Ωραια;

Αν ο αλλος ειναι πλεον 80 ετων, τι μπορει να του κανουν; Να τον κλεισουν φυλακη; Να του βαλουν προστιμο; Γιατι κατι μου λεει, οτι απλα μπορει και να μην παρει το ταμειο ποτε τα λεφτα του πισω;  Να εισαι πες 'νεος', αντε και μπορουν να σου κανουν τη ζωη δυσκολη και να βρισκεις μια ζωη εμποδια μπροστα σου. Αλλα απο μια ηλικια και μετα, τι εγινε στην τελικη; (το λεω ετσι, τραβηγμενο, για να δω που δεν αντιλαμβανομαι καλα κατι, πειτε εσεις)

Και φυσικα η πιο πανω σκεψη μπορει να γινει και απο παιδια με ηλικιωμενους γονεις. Σηκωνει καποιος συνταξη απο καρτα. Απο προσωπο που πεθανε. Πως μπορει να αποδειξει το ταμειο, οτι ειναι ο ταδε ή ο δεινα; Και στην τελικη πες οτι εγω ειμαι γιος και μενω στην Αμερικη. Και ο πατερας μου κλεβει συνειδητα ή απο οποιον αλλο λογο, το ταμειο. Εγω τι σχεση εχω;

Καταλαβατε τι θελω να πω νομιζω.

Πειτε μου τι γνωριζετε ή τι εκτιματε για το εν λογω θεμα.

ΑΝ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ στο όνομα του όλα καλά.

Αν όμως έχει κάποιο ακίνητο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Συλλυπητηρια

επι του διαδικαστικου, πηγες αμεσως να δηλωσεις το θανατο για να μην εχεις μετα χρηματα να επιστρεψεις και για να κανεις αιτημα για εξοδα κηδειας υποθετω.

Αν δεν πηγαινες, απλα θα ενημερωνοταν αυτοματα το ταμειο και θα γινοταν αργοτερα η διακοπη, μετα απο καποιες μερες, αλλα θα γινοταν. 

Τα ταμεια στελνουν στον εισαγγελεα (ειναι υποχρεωμενος ο υπαλληλος) τους πονηρους πλεον.

 

Μακαρι. Ειμαι υπερ της αυτοματοποιησης, προς οφελος ολων.

19 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΑΝ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ στο όνομα του όλα καλά.

Αν όμως έχει κάποιο ακίνητο ?

Ο...80χρονος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Χτες μπηκε η γονικη συνταξη, αλλα ειδα επιπλεον αρκετα χρηματα. Που δεν μπορω να εξηγησω, τουλαχιστον οχι ακομη.
Αν δεν ειναι και εξειδικευμενο ειδικα για τη δικη μας γονικη συνταξη, μηπως παρατηρησε και κανενας αλλος κατι αναλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, mindreader said:

Χτες μπηκε η γονικη συνταξη, αλλα ειδα επιπλεον αρκετα χρηματα. Που δεν μπορω να εξηγησω, τουλαχιστον οχι ακομη.
Αν δεν ειναι και εξειδικευμενο ειδικα για τη δικη μας γονικη συνταξη, μηπως παρατηρησε και κανενας αλλος κατι αναλογο;

πρώτη καταβολή ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mindreader said:

Οχι, συνεχιζομενη.

Μήπως είχε αναγνωρίσει τίποτα πλασματικά η είχε κρατήσεις για κάτι και τώρα έληξαν και πιστώθηκε το ποσό που προηγουμένως κρατούσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...