Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη .


ilouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, marmagia είπε

Μήπως είχε αναγνωρίσει τίποτα πλασματικά η είχε κρατήσεις για κάτι και τώρα έληξαν και πιστώθηκε το ποσό που προηγουμένως κρατούσαν;

Ειχαν γινει καποιες αιτησεις, απο μαζικες αγωγες, για τις 'παρανομες'-αντισυνταγματικες περικοπες. Αλλα αν προκειται για 'αναδρομικα', λογικα θα επρεπε να εχει βουηξει ο τοπος και να το λενε στην επικαιροτητα-ιστοσελιδες. Δεν εχω διαβασει ομως πουθενα κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, mindreader said:

Ειχαν γινει καποιες αιτησεις, απο μαζικες αγωγες, για τις 'παρανομες'-αντισυνταγματικες περικοπες. Αλλα αν προκειται για 'αναδρομικα', λογικα θα επρεπε να εχει βουηξει ο τοπος και να το λενε στην επικαιροτητα-ιστοσελιδες. Δεν εχω διαβασει ομως πουθενα κατι τετοιο.

Μπα δεν είναι αυτό. Και η μαμά μου είχε κάνει αλλά μου είπε ότι μπήκε το ποσό που έπρεπε τίποτα περισσότερο 🤷🏻‍♀️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα ενεργειες πριν 2 μηνες, για να λαβει ο πατερας μου μερος της συνταξης της θανουσης μητερας μου. Αλλα ο τραπεζικος λογαριασμος που δηλωσα, ηταν αλλος! Λεω, γιατι μου περασε απο το μυαλο, μηπως ειναι αυτα, αναδρομικα, αλλα αλλο δηλωσα, κι αυτοι τα εβαλαν σε ενα κοινο λογαριασμο που εμπαιναν παλια οι συνταξεις; Δεν καταλαβαινω. Και ο πατερας ειναι κατακοιτος, δεν ειμαι τωρα για πληρεξουσια κλπ. Τα χειριζομαι με καρτες κλπ. Τα εξτρα χρηματα παντως, βρεθηκαν σε λογαριασμο κοινο που εμπαινε παλια και η συνταξη της μητερας, μαζι με του πατερα. Αλλα οπως ειπα, στις αιτησεις, δηλωσα αλλο λογαριασμο του πατερα, οχι αυτον που παιρνει την κυρια συνταξη. Δεν καταλαβαινω.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, mindreader said:

Εκανα ενεργειες πριν 2 μηνες, για να λαβει ο πατερας μου μερος της συνταξης της θανουσης μητερας μου. Αλλα ο τραπεζικος λογαριασμος που δηλωσα, ηταν αλλος! Λεω, γιατι μου περασε απο το μυαλο, μηπως ειναι αυτα, αναδρομικα, αλλα αλλο δηλωσα, κι αυτοι τα εβαλαν σε ενα κοινο λογαριασμο που εμπαιναν παλια οι συνταξεις; Δεν καταλαβαινω. Και ο πατερας ειναι κατακοιτος, δεν ειμαι τωρα για πληρεξουσια κλπ. Τα χειριζομαι με καρτες κλπ. Τα εξτρα χρηματα παντως, βρεθηκαν σε λογαριασμο κοινο που εμπαινε παλια και η συνταξη της μητερας, μαζι με του πατερα. Αλλα οπως ειπα, στις αιτησεις, δηλωσα αλλο λογαριασμο του πατερα, οχι αυτον που παιρνει την κυρια συνταξη. Δεν καταλαβαινω.

Ανορθόδοξο αλλά εφόσον ο άνθρωπος δεν μπορεί να μετακινηθεί δεν δοκιμάζεις να πάρεις τηλέφωνο τον εφκα της περιοχές σας αντ´αυτου; Έχει τα στοιχεία ταυτοποίησης του κλπ. Αν ούτε και έτσι βγει άκρη μπορείς να ζητήσεις από την αστυνομία να έρθει σπίτι για την εξουσιοδότηση σε εσένα η καντο μέσω gov.gr ώστε να πας στον εφκα 

η περιγραφή που έχει η εγγραφή της κατάθεσης στην τράπεζα τι λέει; Μήπως και βγει άκρη έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,από τη στιγμή που βγήκε η εγκριτικη απόφαση για σύνταξη πληρώνεσαι τον επόμενο μήνα? 

επίσης μπαίνουν και αναδρομικά από το 22 επειδή γράφει ότι αρχίζει από 1-1-22?

Επεξ/σία από moumias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Αλλαζουν λεει οι ημερομηνιες καταβολης συνταξεων, λογω οτι παρηλθαν τα μετρα για τον κορονοιο. Δειτε εδω

https://newpost.gr/eidiseis/syntaxeis-oktovrioy-2023-megali-anatropi-me-tin-pliromi-ti-allazei-gia-toys-syntaxioychoys/

Δεν καταλαβαινω ομως, και αν καποιος γνωριζει καλα, ας μου πει.

Οταν λεει 'μισθωτους' (ετσι ελεγα εγω τους εν ενεργεια εργαζομενους!), εννοει οσους δουλευαν οταν δουλευαν, με μισθωτη εργασια;

Και 'μη μισθωτους', οσοι δουλευαν οταν δουλευαν, ως ελευθεροι επαγγελματιες;

---

Τα προηγουμενα δημοσιευματα για καταβολη συνταξεων, που ανεφεραν και τα ταμεια, πρωην ογα, δεκο, κλπ ηταν πιο ξεκαθαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανεις δεν ξερει; Ετσι οπως τα ανακοινωσαν, δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω.

Τι θα πει 'μισθωτος' και 'μη μισθωτος' οταν πια καποιος ειναι συνταξιουχος;

Σε λιγο θα μας που και 'δοκιμος υπαλληλος' συνταξιουχος, μας εχουν δωσει τα μυαλα στα χερια!

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2023 στις 9:49 ΠΜ, mindreader είπε

Αλλαζουν λεει οι ημερομηνιες καταβολης συνταξεων, λογω οτι παρηλθαν τα μετρα για τον κορονοιο. Δειτε εδω

https://newpost.gr/eidiseis/syntaxeis-oktovrioy-2023-megali-anatropi-me-tin-pliromi-ti-allazei-gia-toys-syntaxioychoys/

Δεν καταλαβαινω ομως, και αν καποιος γνωριζει καλα, ας μου πει.

Οταν λεει 'μισθωτους' (ετσι ελεγα εγω τους εν ενεργεια εργαζομενους!), εννοει οσους δουλευαν οταν δουλευαν, με μισθωτη εργασια;

Και 'μη μισθωτους', οσοι δουλευαν οταν δουλευαν, ως ελευθεροι επαγγελματιες;

---

Τα προηγουμενα δημοσιευματα για καταβολη συνταξεων, που ανεφεραν και τα ταμεια, πρωην ογα, δεκο, κλπ ηταν πιο ξεκαθαρη.

Παει , ο κορονοιος πέρασε.

Δεν το ξέρεις?

Τον χειμώνα πάλι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, GREGORYMO said:

Παει , ο κορονοιος πέρασε.

Δεν το ξέρεις?

Τον χειμώνα πάλι 

Σωστα. Αλλα ποιοι πληρωνονται πότε, δεν εχω καταλαβει. Και λεω μηπως καταλαβε κανενας αλλος να μου πει κι εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Σωστα. Αλλα ποιοι πληρωνονται πότε, δεν εχω καταλαβει. Και λεω μηπως καταλαβε κανενας αλλος να μου πει κι εμενα.

Αφου είναι η 1' πληρωμή, κανείς δεν ξέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλημέρα, ξανανοίγω το θέμα, συγγενικό πρόσωπο εργαζόμενος του ΕΛΤΑ κατέθεσε ηλεκτρονικά (μέσω δικηγορικού γραφείου) αίτηση συνταξιοδότησης το Δεκέμβριο του 23. Μπαίνω στον ΕΦΚΑ και βλέπω το αίτημα ανοιχτό, πότε το ανέλαβε το αρμόδιο γραφείο κτλ. αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχει βγει η απόφαση, δεν υπάρχει κάποια εμβόλιμη επικοινωνία/ ενημέρωση.

Πως μπορούμε να μάθουμε σε ποιό στάδιο αξιολόγησης βρίσκεται και πότε θα βγει η απόφαση; Πόσο κάνουν να βγουν οι αποφάσεις συνήθως; Έχει νόημα να καλέσω τηλεφωνικά στο αρμόδιο υποκατάστημα να ρωτήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν σύνταξη ΙΚΑ για το μήνα που πέθανε ο συνταξιούχος κοντά 1/3 του μήνα να έχει περάσει την ημέρα θανάτου αν επιστρέφετε στο ταμείο αναλογικά η καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, agentsmith84 said:

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν σύνταξη ΙΚΑ για το μήνα που πέθανε ο συνταξιούχος κοντά 1/3 του μήνα να έχει περάσει την ημέρα θανάτου αν επιστρέφετε στο ταμείο αναλογικά η καθόλου;

Αν και δεν είμαι σίγουρος, νομίζω πως δεν θα επιστραφεί τίποτα.

Αν ο θάνατος ήταν μέσα στον προηγούμενο μήνα τότε σίγουρα η σύνταξη του τρέχοντος μηνός θα επιστρεφόταν, θα αφαιρούσαν μόνοι τους τα χρήματα από τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να εχει καλο ειναι να υπαρχει στο λογαριασμο ενα ποσο κατω απο το ποσο συνταξης ωστε να τραβηξει εαν απαιτηθει ωστε να μην εχεις αλλες διαδικασιες .
Το αφηνεις ενα μηνα μεσα ( αφου πεθανε πριν τις 15 αρα ενημερωθηκε το συστημα «ΑΡΙΑΔΝΗ» για την αμεσως επομενη καταβολη ) λογικα δεν θα τραβηξει .
Για θανατους μετα τις 15 οπου η ΗΔΙΚΑ εχει βγαλει τις συνταξεις θα απαιτηθει σιγουρ το ποσο πισω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, villasg είπε

οπως και να εχει καλο ειναι να υπαρχει στο λογαριασμο ενα ποσο κατω απο το ποσο συνταξης ωστε να τραβηξει εαν απαιτηθει ωστε να μην εχεις αλλες διαδικασιες .
Το αφηνεις ενα μηνα μεσα ( αφου πεθανε πριν τις 15 αρα ενημερωθηκε το συστημα «ΑΡΙΑΔΝΗ» για την αμεσως επομενη καταβολη ) λογικα δεν θα τραβηξει .
Για θανατους μετα τις 15 οπου η ΗΔΙΚΑ εχει βγαλει τις συνταξεις θα απαιτηθει σιγουρ το ποσο πισω 

Δεν κατατέθηκε σύνταξη του επόμενου μήνα απο αυτόν που πέθανε οπότε ναι έχουνε ενημερωθεί.

Απλά δεν ξέρω αν ζητήσουνε επιστροφή αναλογικά για το μήνα που πέθανε και είχε διανύσει το 1/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...