Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη .


ilouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εχει παρατηρησει, γνωριζει κανεις,

οταν λενε οτι οι συνταξεις για καποια αμκα θα ειναι διαθεσιμες την ταδε μερα (πχ 22 Ιουνιου),

αν ειναι εντος των λογαριασμων απο το μεσημερι(νωρις δηλαδη), ή αργα το βραδυ;

Το βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εχει παρατηρησει, γνωριζει κανεις,

οταν λενε οτι οι συνταξεις για καποια αμκα θα ειναι διαθεσιμες την ταδε μερα (πχ 22 Ιουνιου),

αν ειναι εντος των λογαριασμων απο το μεσημερι(νωρις δηλαδη), ή αργα το βραδυ;

Είπαν π.χ ότι του ΙΚΑ με ΑΜΚΑ μονό θα πληρωθούν 22 Ιουνίου Επειδή όμως πέφτει ΣΚ και τα λεφτά πρέπει να είναι διαθέσιμα στα γκισέ το πρωί της Δευτέρας τα λεφτά τα βάζουν από την Παρασκευή στις 16.30 περίπου.Αυτο ισχύει για την Πειραιώς τράπεζα..Για τις άλλες λίγο πιο αργά αλλά πριν τις 21.00..Τωρα π.χ για το ΑΜΚΑ που είναι ζυγό για ΙΚΑ είπαν 24 Ιούνιου..Άρα 23 του Ιούνιου μετά τις 16.30 και ανάλογα την τράπεζα θα μπουν τα λεφτά τα οποία μπορείτε να τα πάρετε με κάρτα...

Επεξ/σία από argitt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχασα το πατέρα μου το 2018. Η μητέρα μου παίρνει σύνταξη χηρείας το 70% . Θα το παίρνει για μια 3ετία. Τώρα το 2021 τελειώνει. Ο νόμος λέει ότι αν εργάζεται ( όπου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα) ή παίρνει τη δική της σύνταξη γήρατος, θα παίρνει το 50% μέχρι τα 65 της χρόνια. Μετά τα 65 της η μητέρα μου τι ποσοστό θα λαμβάνει από τη σύνταξη χηρείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα ποση ειναι η συνταξη χηρειας? 50% δεν ηταν?

Ειδα στο σιτε του ΕΦΚΑ διάφορα αλλά δεν καταλαβα ακριβώς. Τελικά είναι 75%? Και απλά αυτή καθυστερεί και παίρνεις ίσα με το 50% ώσπου καποτε να αρχισει να μπαινει ίσα με 75% (+αναδρομικά);

Για ηλικιωμενους μιλαω, χρόνια συνταξιουχοι. Εμεινε η γιαγια (ΟΓΑ) εν ζωη και "εφυγε" ο παππους (ΟΑΕΕ) που επαιρνε μια μικρή σύνταξη (κανα 400+αρι). 

Επισης, εστω η λεγόμενη έναντι, κάνει πολύ καιρό να ξεκινήσει?

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, argitt said:

Η σύνταξη χηρείας υπολογίζεται στο 70 τοις 100

Και μετά τα 3 χρόνια νομίζω πέφτει στο 50% αν παίρνει δικιά του σύνταξη και το άλλο μέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και μετά τα 3 χρόνια νομίζω πέφτει στο 50% αν παίρνει δικιά του σύνταξη και το άλλο μέλος.

Είτε δουλεύεις, είτε παίρνεις δική σου σύνταξη, μετά από 3 χρόνια, λαμβάνει το 50%. Το θέμα ειναι οτι ο νομοθετης διαφοροποιει τη συνταξη στα 67. Δηλ αν στα 67 παιρνεις συνταξη γηρατος ( ειτε μειωμενη ειτε πληρη), η συνταξη χηρειας παει στα προτυπα της ολοκληρης που ηταν πριν οταν ζουσε ο θανων επι 70% παλι

 

Όπως και να έχει ΚΑΝΕΝΑΣ αν παιρνει συνταξη χηρειας, δεν πέφτει κάτων από τα 384 ευρώ. ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, m.gial είπε

Είτε δουλεύεις, είτε παίρνεις δική σου σύνταξη, μετά από 3 χρόνια, λαμβάνει το 50%. Το θέμα ειναι οτι ο νομοθετης διαφοροποιει τη συνταξη στα 67. Δηλ αν στα 67 παιρνεις συνταξη γηρατος ( ειτε μειωμενη ειτε πληρη), η συνταξη χηρειας παει στα προτυπα της ολοκληρης που ηταν πριν οταν ζουσε ο θανων επι 70% παλι

Όπως και να έχει ΚΑΝΕΝΑΣ αν παιρνει συνταξη χηρειας, δεν πέφτει κάτων από τα 384 ευρώ. ΤΕΛΟΣ

Νασαι καλα για την απαντηση. Αρα 70% για τριετια και μετα πεφτει στα 50.

Τα 384 - η Εθνικη συνταξη δηλαδη - είναι το κατωτατο που ολοι πρεπει ναχουν. Πχ η συνταξη σου μαζι με την χηρειας στην εν προκειμενω περιπτωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Neoss είπε

Νασαι καλα για την απαντηση. Αρα 70% για τριετια και μετα πεφτει στα 50.

Τα 384 - η Εθνικη συνταξη δηλαδη - είναι το κατωτατο που ολοι πρεπει ναχουν. Πχ η συνταξη σου μαζι με την χηρειας στην εν προκειμενω περιπτωση

Ναι αλλα το νομοθετικό πλαίσιο, λέει ότι όταν πας στα 67 , και παίρνεις δική σου σύνταξη γήρατος, η σύνταξη χηρείας ξαναπάει στο 70%. αυτό μου έκανε εντύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατι εχει αλλαξει μαλλον με τις συνταξεις χηρειας. Τελικα δεν παιρνεις τιποτα. Εαν εχεις δική σου σύνταξη μεγαλυτερη απ αυτην του συζυγου που απεβιωσε, τοτε κρατας αυτην και δεν παιρνεις κατι επιπλεον. Ετσι ειπαν στην οικογενεια για μια γιαγια μας, οποτε παει και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η Σεπτεμβρίου κατέθεσα κι εγώ τα χαρτιά μου για σύνταξη στο ΝΑΤ, ως αξιωματικός μηχανικός ΕΝ, μετά από 33 χρόνια στη θάλασσα. Κουράστηκα πια, ώρα για ξεκούραση, ευτυχώς που έχω κάνει ένα μικρό κομπόδεμα και δεν χρωστάω σε κανέναν, γιατί μετά από τόσες εισφορές το ποσό που μου έβγαλαν είναι αστείο. Καλό κουράγιο σε όλους τους νεώτερους και καλή ξεκούραση στους μεσήλικες.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MadPax είπε

1η Σεπτεμβρίου κατέθεσα κι εγώ τα χαρτιά μου για σύνταξη στο ΝΑΤ, ως αξιωματικός μηχανικός ΕΝ, μετά από 33 χρόνια στη θάλασσα. Κουράστηκα πια, ώρα για ξεκούραση, ευτυχώς που έχω κάνει ένα μικρό κομπόδεμα και δεν χρωστάω σε κανέναν, γιατί μετά από τόσες εισφορές το ποσό που μου έβγαλαν είναι αστείο. Καλό κουράγιο σε όλους τους νεώτερους και καλή ξεκούραση στους μεσήλικες.

ΠΟΣΟ είναι αυτό ?

Στα 1500€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΠΟΣΟ είναι αυτό ?

Στα 1500€ ?

Θα ηταν ενδιαφέρον να το μαθουμε αυτο...το τι θεωρει χαμηλό ο καθενας. Καλα ισως καπως λιγοτερο απ αυτο που λες. Εχοντας ως παραδειγμα ατομο με ναυτικη υπηρεσια 20 ετών και συνταξη στα 800-840 ευρω (οχι παλιά, τώρα στη συγχρονη εποχη του ΕΦΚΑ που απορροφησε ολα τα Ταμεία) αρα υποθετω θα ειναι 1000-1200 ευρώ. Εαν ναι, τοτε δεν ειναι καθολου αστείο ποσό. Ειναι παρα πολυ καλα για Ελλαδα. Τόσα δεν βλεπουν ουτε καν πολλοι Γερμανοι στη χώρα τους. Αστεια ποσά είναι τα 380 και 500 ευρώ παππούδων μου. Οπου μαλιστα σου λενε τα 500 φτανουν, θες και χηρειας απο πανω? 

Το λαθος που κανουν αρκετοι ειναι το οτι συσχετιζουν εισφορες που δινανε με τη συνταξη που περιμενουν. Δεν παει ετσι. Οι τωρινες συνταξεις πληρωνονται απ τους τωρινους εργαζομενους που πιεζονται αρκετα ασφαλιστικά λογω ανεργίας κοντά στο 20% (πλέον, χάρη στον covid). Επισης σιγουρα ειναι... χαστουκι για εναν ναυτικο που παιρνει μισθαρες οσο εργαζεται, ξαφνικα να πεφτει σε κανα χιλιαρικο ή 1500. 

Μου θυμιζει και περιπτωση συγγενικού παλιου αστυνομικού (μη αξιωματικός) που παιρνει χιλιαρικο τωρα και γκρινιαζε γιατι προ κρισης ηταν στα 1500. Με γυναικα πρωην ΔΥ κανα 700αρι (ξερω παραπανω θα επρεπε αλλα δεν δουλεψε πολυ). Μετα θυμαται ευτυχώς παντα οτι υπαρχουν και χειροτερα και οτι ζουν σε ιδιοκτητο σπιτι και δεν παραπονιεται, μετανιώνει κιόλας. 

Τελος παντων καλη ξεκουραση να εχει ο ναυτικός απο πανω και καλη υγεια. 

Επεξ/σία από Neoss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...