Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη .


ilouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, MadPax είπε

1η Σεπτεμβρίου κατέθεσα κι εγώ τα χαρτιά μου για σύνταξη στο ΝΑΤ, ως αξιωματικός μηχανικός ΕΝ, μετά από 33 χρόνια στη θάλασσα. Κουράστηκα πια, ώρα για ξεκούραση, ευτυχώς που έχω κάνει ένα μικρό κομπόδεμα και δεν χρωστάω σε κανέναν, γιατί μετά από τόσες εισφορές το ποσό που μου έβγαλαν είναι αστείο. Καλό κουράγιο σε όλους τους νεώτερους και καλή ξεκούραση στους μεσήλικες.

Eλπιζω να βγει νωρίς.

Θείος μου ήδη περιμένει 3 χρόνια. Χωρις καν προκαταβολή. Με 45 χρόνια ενσημα!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Neoss είπε

Θα ηταν ενδιαφέρον να το μαθουμε αυτο...το τι θεωρει χαμηλό ο καθενας. Καλα ισως καπως λιγοτερο απ αυτο που λες. Εχοντας ως παραδειγμα ατομο με ναυτικη υπηρεσια 20 ετών και συνταξη στα 800-840 ευρω (οχι παλιά, τώρα στη συγχρονη εποχη του ΕΦΚΑ που απορροφησε ολα τα Ταμεία) αρα υποθετω θα ειναι 1000-1200 ευρώ. Εαν ναι, τοτε δεν ειναι καθολου αστείο ποσό. Ειναι παρα πολυ καλα για Ελλαδα. Τόσα δεν βλεπουν ουτε καν πολλοι Γερμανοι στη χώρα τους. Αστεια ποσά είναι τα 380 και 500 ευρώ παππούδων μου. Οπου μαλιστα σου λενε τα 500 φτανουν, θες και χηρειας απο πανω? 

Το λαθος που κανουν αρκετοι ειναι το οτι συσχετιζουν εισφορες που δινανε με τη συνταξη που περιμενουν. Δεν παει ετσι. Οι τωρινες συνταξεις πληρωνονται απ τους τωρινους εργαζομενους που πιεζονται αρκετα ασφαλιστικά λογω ανεργίας κοντά στο 20% (πλέον, χάρη στον covid). Επισης σιγουρα ειναι... χαστουκι για εναν ναυτικο που παιρνει μισθαρες οσο εργαζεται, ξαφνικα να πεφτει σε κανα χιλιαρικο ή 1500. 

Μου θυμιζει και περιπτωση συγγενικού παλιου αστυνομικού (μη αξιωματικός) που παιρνει χιλιαρικο τωρα και γκρινιαζε γιατι προ κρισης ηταν στα 1500. Με γυναικα πρωην ΔΥ κανα 700αρι (ξερω παραπανω θα επρεπε αλλα δεν δουλεψε πολυ). Μετα θυμαται ευτυχώς παντα οτι υπαρχουν και χειροτερα και οτι ζουν σε ιδιοκτητο σπιτι και δεν παραπονιεται, μετανιώνει κιόλας. 

Τελος παντων καλη ξεκουραση να εχει ο ναυτικός απο πανω και καλη υγεια. 

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου πίσω από το λάθος που βλέπεις. Φυσικά και θα συσχετίσω τις εισφορές που δίνω με το ποσό που θα πάρω. Και δεν πρέπει απλά να τα συσχετίζεις αλλά και να τα απαιτείς. Το ίδιο το κράτος το συσχετίζει όταν μου δίνει 6 κατηγορίες για να επιλέξω και από δίπλα το ποσό που θα πάρω. Το από που πληρώνονται οι συντάξεις θα έπρεπε να σου είναι αδιάφορο. Είναι πληρωμένα λεφτά, δεν τα έκλεψε κανείς, ούτε του τα χάρισαν. Δηλαδή αν δίνω 1000 ευρώ το μήνα για εισφορές και μου δώσουν σύνταξη 1300 ευρώ για παράδειγμα, θα έπρεπε να είμαι ευχαριστημένος γιατί οι παππούδες σου παίρνουν 500; Μπορεί να ήταν στον ΟΓΑ, μπορεί να μην είχαν ένσημα. Δεν ξέρεις το story του καθενός. Και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το πόσα παίρνουν οι Γερμανοί, οι Βούλγαροι και οι Καναδοί. Άλλα συστήματα, άλλη πολιτική. Συμφωνώ στο να κοπούν οι πρόωρες, των άγαμων θυγατέρων στρατιωτικών πχ και δεκάδες άλλες περιπτώσεις που ζημιώνουν τα ταμεία. Αλλά τα λεφτά των 40+ χρόνων πλέον που εργάζεται ο μέσος συνταξιούχος είναι ιερά και οποιαδήποτε μείωση τους είναι ξεκάθαρο κλέψιμο. Ελπίζω σε όποιον έχει ακραία αντιπάθεια προς τους "καλοπληρωμένους" συνταξιούχους, να φτάσει η μέρα που θα του κόψουν τη σύνταξη και μετά θα δούμε αν θα διατηρεί τις ίδιες απόψεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eλπιζω να βγει νωρίς.

Θείος μου ήδη περιμένει 3 χρόνια. Χωρις καν προκαταβολή. Με 45 χρόνια ενσημα!!!!!

Ηλεκτρονικά έγινε η αίτηση, το μόνο που χρειάστηκε να κάνω εγώ ήταν να πάω στην υπηρεσία ναυτικών μητρώων να καταθέσω το ναυτικό μου φυλλάδιο και να πάρω το έγγραφο της απογραφής. Η προσωρινή ανέρχεται στο ποσό των 400 ευρώ και θα αρχίσει να μου καταβάλλεται εντός 3 μηνών απ' όσο μου είπαν. Δεν είχα άλλο ασφαλιστικό φορέα στον εργασιακό μου βίο εκτός του ΝΑΤ οπότε θεωρώ πως θα βγει γρήγορα, αλλά όπως έγραψα τον τελευταίο χρόνο που πήρα την απόφαση να φύγω έκανα ένα κομπόδεμα για να έχω να πορεύομαι, δεν έχω υποχρεώσεις εκτός του μικρού μου που μπήκε φέτος στο πανεπιστήμιο και μπορώ να ανταπεξέλθω στα έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, koulkos είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου πίσω από το λάθος που βλέπεις. Φυσικά και θα συσχετίσω τις εισφορές που δίνω με το ποσό που θα πάρω. Και δεν πρέπει απλά να τα συσχετίζεις αλλά και να τα απαιτείς. Το ίδιο το κράτος το συσχετίζει όταν μου δίνει 6 κατηγορίες για να επιλέξω και από δίπλα το ποσό που θα πάρω. Το από που πληρώνονται οι συντάξεις θα έπρεπε να σου είναι αδιάφορο. Είναι πληρωμένα λεφτά, δεν τα έκλεψε κανείς, ούτε του τα χάρισαν. Δηλαδή αν δίνω 1000 ευρώ το μήνα για εισφορές και μου δώσουν σύνταξη 1300 ευρώ για παράδειγμα, θα έπρεπε να είμαι ευχαριστημένος γιατί οι παππούδες σου παίρνουν 500; Μπορεί να ήταν στον ΟΓΑ, μπορεί να μην είχαν ένσημα. Δεν ξέρεις το story του καθενός. Και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το πόσα παίρνουν οι Γερμανοί, οι Βούλγαροι και οι Καναδοί. Άλλα συστήματα, άλλη πολιτική. Συμφωνώ στο να κοπούν οι πρόωρες, των άγαμων θυγατέρων στρατιωτικών πχ και δεκάδες άλλες περιπτώσεις που ζημιώνουν τα ταμεία. Αλλά τα λεφτά των 40+ χρόνων πλέον που εργάζεται ο μέσος συνταξιούχος είναι ιερά και οποιαδήποτε μείωση τους είναι ξεκάθαρο κλέψιμο. Ελπίζω σε όποιον έχει ακραία αντιπάθεια προς τους "καλοπληρωμένους" συνταξιούχους, να φτάσει η μέρα που θα του κόψουν τη σύνταξη και μετά θα δούμε αν θα διατηρεί τις ίδιες απόψεις. 

Το 40+ που λες ότι εργάζοταν ο ΜΕΣΟΣ συνταξιούχος μήπως είναι υπερβολή ?

ΥΓ. Θέλει πολλή συζήτηση, αλλά με το καλημέρα κανείς ήδη ένα λάθος. Στα 1000€ πχ εισφορές, τα 700€ πάνε για σύνταξη !!!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MadPax είπε

Ηλεκτρονικά έγινε η αίτηση, το μόνο που χρειάστηκε να κάνω εγώ ήταν να πάω στην υπηρεσία ναυτικών μητρώων να καταθέσω το ναυτικό μου φυλλάδιο και να πάρω το έγγραφο της απογραφής. Η προσωρινή ανέρχεται στο ποσό των 400 ευρώ και θα αρχίσει να μου καταβάλλεται εντός 3 μηνών απ' όσο μου είπαν. Δεν είχα άλλο ασφαλιστικό φορέα στον εργασιακό μου βίο εκτός του ΝΑΤ οπότε θεωρώ πως θα βγει γρήγορα, αλλά όπως έγραψα τον τελευταίο χρόνο που πήρα την απόφαση να φύγω έκανα ένα κομπόδεμα για να έχω να πορεύομαι, δεν έχω υποχρεώσεις εκτός του μικρού μου που μπήκε φέτος στο πανεπιστήμιο και μπορώ να ανταπεξέλθω στα έξοδα.

εαν η  προσωρινη συνταξη σας  που ειναι το 80% της κανονικης,κυριας δηλαδη συνταξης  μετα απο 33 χρονια  υπηρεσιας σας βγηκε μονο 400 ευρω τοτε κατι δεν μας λετε σωστα.εκτος και αν κανω καποιο λαθος εγω. δηλαδη θα παρετε  480 ευρω συνταξη κυρια οταν μετα απο ενα-δυο χρονια ή και παραπανω  οταν σας βγει η κανονικη? κατι δεν βγαινει...αποκλειεται να ειναι τοσο μικρη η συνταξη σας. αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sonikk είπε

εαν η  προσωρινη συνταξη σας  που ειναι το 80% της κανονικης,κυριας δηλαδη συνταξης  μετα απο 33 χρονια  υπηρεσιας σας βγηκε μονο 400 ευρω τοτε κατι δεν μας λετε σωστα.εκτος και αν κανω καποιο λαθος εγω. δηλαδη θα παρετε  480 ευρω συνταξη κυρια οταν μετα απο ενα-δυο χρονια ή και παραπανω  οταν σας βγει η κανονικη? κατι δεν βγαινει...αποκλειεται να ειναι τοσο μικρη η συνταξη σας. αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσουν...

Ισως η προσωρινη να μην αντιστοιχει στο 80% της κύριας αλλά λιγότερο. Ειδαλλως όντως δεν κολλάει. Αποκλειεται τόσο λίγη σύνταξη να πάρει ναυτικός με 33 έτη υπηρεσίας, θα ηταν τρομερά άδικο και μη λογικό. 

10 ώρες πριν, koulkos είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου πίσω από το λάθος που βλέπεις. Φυσικά και θα συσχετίσω τις εισφορές που δίνω με το ποσό που θα πάρω. Και δεν πρέπει απλά να τα συσχετίζεις αλλά και να τα απαιτείς. Το ίδιο το κράτος το συσχετίζει όταν μου δίνει 6 κατηγορίες για να επιλέξω και από δίπλα το ποσό που θα πάρω. Το από που πληρώνονται οι συντάξεις θα έπρεπε να σου είναι αδιάφορο. Είναι πληρωμένα λεφτά, δεν τα έκλεψε κανείς, ούτε του τα χάρισαν. Δηλαδή αν δίνω 1000 ευρώ το μήνα για εισφορές και μου δώσουν σύνταξη 1300 ευρώ για παράδειγμα, θα έπρεπε να είμαι ευχαριστημένος γιατί οι παππούδες σου παίρνουν 500; Μπορεί να ήταν στον ΟΓΑ, μπορεί να μην είχαν ένσημα. Δεν ξέρεις το story του καθενός. Και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το πόσα παίρνουν οι Γερμανοί, οι Βούλγαροι και οι Καναδοί. Άλλα συστήματα, άλλη πολιτική. Συμφωνώ στο να κοπούν οι πρόωρες, των άγαμων θυγατέρων στρατιωτικών πχ και δεκάδες άλλες περιπτώσεις που ζημιώνουν τα ταμεία. Αλλά τα λεφτά των 40+ χρόνων πλέον που εργάζεται ο μέσος συνταξιούχος είναι ιερά και οποιαδήποτε μείωση τους είναι ξεκάθαρο κλέψιμο. Ελπίζω σε όποιον έχει ακραία αντιπάθεια προς τους "καλοπληρωμένους" συνταξιούχους, να φτάσει η μέρα που θα του κόψουν τη σύνταξη και μετά θα δούμε αν θα διατηρεί τις ίδιες απόψεις. 

Δεν ειναι λογική "μου" αλλά η πραγματικοτητα. Αρεσει δεν αρεσει. Λαθος ξελαθος, αυτη ειναι. Εγω είπα απλώς το πώς λειτουργει το ασφαλιστικό μας σύστημα και η αληθεια ειναι πως οι εισφορες δινονται για να πληρωνονται οι τωρινοι συνταξιουχοι. Τωρα αυτο με τις 6 κλασεις ισως αλλαξει κατι, θα φανει στο μελλον αν διατηρηθει το συστημα. Τα χρηματα σου αυτα δεν κρατουνταν καπου στην ακρη, χαθηκαν ηδη για παλαιοτερες συντάξεις. Σιγουρα, τα χρηματα αυτα (θα επρεπε να) ειναι ιερά μιας και ειναι δουλεμενα αλλά στη πράξη οι πολιτικες ηγεσίες βαζουν χέρι στα αποθεματικά των ασφαλ. ταμείων όποτε θέλουν, αναλογα με τη δημοσιονομικη κατασταση. Μεταξυ 2010 και 2016 ολο μειωσεις γινονταν με αποκορυφωμα την καταργηση του ΕΚΑΣ (μεγαλο πληγμα για τους χαμηλοσυνταξιουχους, στην ουσια χασανε 30-40% των εσόδων τους πεφτοντας σε 400αρια ενώ εχουν δουλεψει μια ζωή) που εν τελει σηματοδοτησε και το τελος των μειωσεων. Τα τελευταια ετη ολο και διαφορες αυξησεις βλεπουμε παλι αλλά δεν αναπληρωνουν τις απώλειες της κρισης. Και οι μικροαυξησουλες ειναι χαρη στην ενοποιηση των ταμειων υπο του ΕΦΚΑ, την υπαρξη μη ελλειμματικων Κρατικων Προυπολογισμών και τη σταδιακη μειωση της ανεργιας (ως αρχές 2020 τουλαχιστον). Οποτε δεν ειναι αδιαφορη η πηγη προελευσης. Οι συνταξιουχοι εξαρτώνται αμεσα απο τον οικονομικα ενεργό πληθυσμο και τα οικονομικα του κρατους που καλυπτουν το ποσό που δεν υπαρχει ωστε να δινονται εγκαιρα οι συνταξεις.

Μια χαρα πληρωναν ενσημα, ασε. Ναι το 500αρι που ειπα ειναι του ΟΓΑ. Δυστυχώς γενικα λιγα δινει. Και σκεψου ειναι και ανω του μεσου ορου καθως του ΟΓΑ ανερχεται στα 425 ευρω.

Καλα προφανως ο καθενας κοιτά τα του οίκου του. Αλλά μια Ευρωπη ειμαστε, καποιες συγκρισεις ας γινονται. 900+ ευρω καθαρά ειναι ο μεσος ορος των γερμανικών - κύριων - συνταξεων. Χαμηλός για Γερμανία, γιαυτο και αρκετοι δουλευουν ακομα και στα γεραματα ή υποστηριζονται παραλληλα και απο την Προνοια. Των Ελλήνων η μέση συνταξη ειναι στα 730 ευρώ (καθαρά). Δεν το λες και τρομερή διαφορά αν σκεφτεις οτι η Γερμανια ειναι το Νο1 της Ευρώπης. Και επι εποχων ΕΚΑΣ η διαφορά ηταν ακομη μικρότερη. Εαν παιρναμε τα ιδια με τους Γερμανους με την Οικονομια που εχουμε, μαλλον θαχαμε προβλημα. Γιαυτο ειπα, το να ριχνουμε καμια ματιά δεν βλαπτει.

Οι προωρες δεν βλεπω λόγο να κοπουν. Δεν παιρνεις πληρη συνταξη αλλωστε. Στα υπολοιπα συμφωνώ. Αν και τα περισσοτερα ανηκουν στο παρελθον πλεον, πχ συνταξεις νεκρών ή αναπηρικες "μαϊμού" ή συνταξεις με 15ετη δουλειά μόνο.

Καμια ακραία αντιπάθεια (αν εννοεις εμένα), ανεφερα και δικο μας παραδειγμα αλλωστε με πρωην υψηλοσυνταξιούχο. Προφανως το νιωθει κλεψιά αλλά βλεπει και την κατασταση γύρω του. Μόνο το 34% των Ελλήνων συνταξιουχων παιρνουν πάνω απο 1000 ευρώ σύνταξη. Ολοι οι υπολοιποι παρακάτω...Γιαυτο ειπα οσοι παρουν απο 1000 ως 1500 συνταξη, ανεξαρτητως εισφορών, μη τα θεωρουν και αστεία ποσά με την κατασταση που επικρατεί. Και μακαρι ποτέ να μην υποστούν μείωση φυσικά.

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sonikk είπε

εαν η  προσωρινη συνταξη σας  που ειναι το 80% της κανονικης,κυριας δηλαδη συνταξης  μετα απο 33 χρονια  υπηρεσιας σας βγηκε μονο 400 ευρω τοτε κατι δεν μας λετε σωστα.εκτος και αν κανω καποιο λαθος εγω. δηλαδη θα παρετε  480 ευρω συνταξη κυρια οταν μετα απο ενα-δυο χρονια ή και παραπανω  οταν σας βγει η κανονικη? κατι δεν βγαινει...αποκλειεται να ειναι τοσο μικρη η συνταξη σας. αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσουν...

Δεν είναι η προσωρινή στο 80% της κανονικής.

5 ώρες πριν, Neoss είπε

Ισως η προσωρινη να μην αντιστοιχει στο 80% της κύριας αλλά λιγότερο. Ειδαλλως όντως δεν κολλάει. Αποκλειεται τόσο λίγη σύνταξη να πάρει ναυτικός με 33 έτη υπηρεσίας, θα ηταν τρομερά άδικο και μη λογικό. 

Δεν ειναι λογική "μου" αλλά η πραγματικοτητα. Αρεσει δεν αρεσει. Λαθος ξελαθος, αυτη ειναι. Εγω είπα απλώς το πώς λειτουργει το ασφαλιστικό μας σύστημα και η αληθεια ειναι πως οι εισφορες δινονται για να πληρωνονται οι τωρινοι συνταξιουχοι. Τωρα αυτο με τις 6 κλασεις ισως αλλαξει κατι, θα φανει στο μελλον αν διατηρηθει το συστημα. Τα χρηματα σου αυτα δεν κρατουνταν καπου στην ακρη, χαθηκαν ηδη για παλαιοτερες συντάξεις. Σιγουρα, τα χρηματα αυτα (θα επρεπε να) ειναι ιερά μιας και ειναι δουλεμενα αλλά στη πράξη οι πολιτικες ηγεσίες βαζουν χέρι στα αποθεματικά των ασφαλ. ταμείων όποτε θέλουν, αναλογα με τη δημοσιονομικη κατασταση. Μεταξυ 2010 και 2016 ολο μειωσεις γινονταν με αποκορυφωμα την καταργηση του ΕΚΑΣ (μεγαλο πληγμα για τους χαμηλοσυνταξιουχους, στην ουσια χασανε 30-40% των εσόδων τους πεφτοντας σε 400αρια ενώ εχουν δουλεψει μια ζωή) που εν τελει σηματοδοτησε και το τελος των μειωσεων. Τα τελευταια ετη ολο και διαφορες αυξησεις βλεπουμε παλι αλλά δεν αναπληρωνουν τις απώλειες της κρισης. Και οι μικροαυξησουλες ειναι χαρη στην ενοποιηση των ταμειων υπο του ΕΦΚΑ, την υπαρξη μη ελλειμματικων Κρατικων Προυπολογισμών και τη σταδιακη μειωση της ανεργιας (ως αρχές 2020 τουλαχιστον). Οποτε δεν ειναι αδιαφορη η πηγη προελευσης. Οι συνταξιουχοι εξαρτώνται αμεσα απο τον οικονομικα ενεργό πληθυσμο και τα οικονομικα του κρατους που καλυπτουν το ποσό που δεν υπαρχει ωστε να δινονται εγκαιρα οι συνταξεις.

Μια χαρα πληρωναν ενσημα, ασε. Ναι το 500αρι που ειπα ειναι του ΟΓΑ. Δυστυχώς γενικα λιγα δινει. Και σκεψου ειναι και ανω του μεσου ορου καθως του ΟΓΑ ανερχεται στα 425 ευρω.

Καλα προφανως ο καθενας κοιτά τα του οίκου του. Αλλά μια Ευρωπη ειμαστε, καποιες συγκρισεις ας γινονται. 900+ ευρω καθαρά ειναι ο μεσος ορος των γερμανικών - κύριων - συνταξεων. Χαμηλός για Γερμανία, γιαυτο και αρκετοι δουλευουν ακομα και στα γεραματα ή υποστηριζονται παραλληλα και απο την Προνοια. Των Ελλήνων η μέση συνταξη ειναι στα 730 ευρώ (καθαρά). Δεν το λες και τρομερή διαφορά αν σκεφτεις οτι η Γερμανια ειναι το Νο1 της Ευρώπης. Και επι εποχων ΕΚΑΣ η διαφορά ηταν ακομη μικρότερη. Εαν παιρναμε τα ιδια με τους Γερμανους με την Οικονομια που εχουμε, μαλλον θαχαμε προβλημα. Γιαυτο ειπα, το να ριχνουμε καμια ματιά δεν βλαπτει.

Οι προωρες δεν βλεπω λόγο να κοπουν. Δεν παιρνεις πληρη συνταξη αλλωστε. Στα υπολοιπα συμφωνώ. Αν και τα περισσοτερα ανηκουν στο παρελθον πλεον, πχ συνταξεις νεκρών ή αναπηρικες "μαϊμού" ή συνταξεις με 15ετη δουλειά μόνο.

Καμια ακραία αντιπάθεια (αν εννοεις εμένα), ανεφερα και δικο μας παραδειγμα αλλωστε με πρωην υψηλοσυνταξιούχο. Προφανως το νιωθει κλεψιά αλλά βλεπει και την κατασταση γύρω του. Μόνο το 34% των Ελλήνων συνταξιουχων παιρνουν πάνω απο 1000 ευρώ σύνταξη. Ολοι οι υπολοιποι παρακάτω...Γιαυτο ειπα οσοι παρουν απο 1000 ως 1500 συνταξη, ανεξαρτητως εισφορών, μη τα θεωρουν και αστεία ποσά με την κατασταση που επικρατεί. Και μακαρι ποτέ να μην υποστούν μείωση φυσικά.

Από την μία λες για εισφορές που πρέπει να μένουν στην άκρη και από την άλλη μιλάς για ΕΚΑΣ !!!! Τι είναι το ΕΚΑΣ, ξέρεις ? Παίρνουν τα χρήματα αυτών που έχουν πληρώσει εισφορές και τα δίνουν στους ΑΛΛΟΥΣ που δεν έχουν πληρώσει !!!!

Τι δεν καταλαβαίνεις !!!!

ΥΓ. Οι χαμηλοσυνταξιουχοι έχουν δουλέψει μια ζωή !!!!! Τι άλλο θα ακούσουμε !!! Το ΕΚΑΣ δηλαδή ήταν λεφτά ΤΟΥΣ που τους τα πήραν !!!!

Μα το λέει και η λέξη: συμπληρώμα της σύνταξης ήταν !!!! Με τί λεφτά ? Των ΑΛΛΩΝ !!!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι που αφορά την μάνα μου μιας και αναφέρθηκε ο ΟΓΑ...Η μάνα μου αγρότισσα πλήρωνε εισφορά στην μεγαλύτερη κλίμακα επί 30 χρόνια και το 2018 έκανε τα χαρτιά της...Η σύνταξη ακόμη δεν έχει εκδοθεί...Μήπως ξέρει κάποιος πάνω κάτω τι σύνταξη θα πάρει;Όποιος ξέρει απαντάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξηγει καποιος την έννοια της 'επικουρικης' συνταξης;

Ο ταδε λεει, παιρνει κυρια συνταξη, αλλα και καποιο μικροτερο ποσο σε επικουρικη συνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μου εξηγει καποιος την έννοια της 'επικουρικης' συνταξης;

Ο ταδε λεει, παιρνει κυρια συνταξη, αλλα και καποιο μικροτερο ποσο σε επικουρικη συνταξη.

Στις κρατήσεις που σου κάνουν όταν είσαι μισθωτός, ένα μέρος λογίζεται ότι πάει στην επικουρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είναι η προσωρινή στο 80% της κανονικής.

Από την μία λες για εισφορές που πρέπει να μένουν στην άκρη και από την άλλη μιλάς για ΕΚΑΣ !!!! Τι είναι το ΕΚΑΣ, ξέρεις ? Παίρνουν τα χρήματα αυτών που έχουν πληρώσει εισφορές και τα δίνουν στους ΑΛΛΟΥΣ που δεν έχουν πληρώσει !!!!

Τι δεν καταλαβαίνεις !!!!

ΥΓ. Οι χαμηλοσυνταξιουχοι έχουν δουλέψει μια ζωή !!!!! Τι άλλο θα ακούσουμε !!! Το ΕΚΑΣ δηλαδή ήταν λεφτά ΤΟΥΣ που τους τα πήραν !!!!

Μα το λέει και η λέξη: συμπληρώμα της σύνταξης ήταν !!!! Με τί λεφτά ? Των ΑΛΛΩΝ !!!

σε οσους συγγενεις,θειους,θειες κτλ  εχω τρεξει για να κανω την διαδικασια της συνταξης επειδη οι ιδιοι ειχαν διαφορα θεματα και δεν μπορουσαν  και ρωτωντας τις αντιστοιχες γραμματειες συνταξεων των ασφαλιστικων ταμειων η αποφαση προσωρινης συνταξης αντιστοιχουσε στο 80% της κυριας συνταξης. μαλιστα οι αποφασεις αυτες βγηκαν εντος διμηνου. και οταν βγηκε μετα απο οκτω μηνες εως ενα χρονο η κανονικη κυρια συνταξη κανοντας και τον υπολογισμο οντως ολες οι προσωρινες αντιστοιχουσαν στο 80%  της κυριας. δεν γνωριζω ολες τις περιπτωσεις φυσικα αλλα αν ρωτησετε οποιαδηποτε γραμματεια συνταξεων εφκα θα σας πει το ιδιο.

αν θες εξηγησε σε ποιες περιπτωσεις αναφερεσαι στις οποιες οι προσωρινες συνταξεις δεν αντιστοιχουν στο 80% της κυριας. γιατι υπαρχουν πολλων ειδων.γηρατος,αναπηριας,χηρειας κτλ. ή οτιδηποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είναι η προσωρινή στο 80% της κανονικής.

Από την μία λες για εισφορές που πρέπει να μένουν στην άκρη και από την άλλη μιλάς για ΕΚΑΣ !!!! Τι είναι το ΕΚΑΣ, ξέρεις ? Παίρνουν τα χρήματα αυτών που έχουν πληρώσει εισφορές και τα δίνουν στους ΑΛΛΟΥΣ που δεν έχουν πληρώσει !!!!

Τι δεν καταλαβαίνεις !!!!

ΥΓ. Οι χαμηλοσυνταξιουχοι έχουν δουλέψει μια ζωή !!!!! Τι άλλο θα ακούσουμε !!! Το ΕΚΑΣ δηλαδή ήταν λεφτά ΤΟΥΣ που τους τα πήραν !!!!

Μα το λέει και η λέξη: συμπληρώμα της σύνταξης ήταν !!!! Με τί λεφτά ? Των ΑΛΛΩΝ !!!

Πολλή ένταση βλέπω και δεν απευθυνθηκα και σε σενα... Δεν ειπα τιποτα. Το τι ειναι καλυτερο, να κρατανε εισφορες στην ακρη ή μαυτες να πληρωνουν τους εν ζωη συνταξιουχους, ας το πουν οι ειδικοι, εγω ειπα στον ναυτικο τι ισχυει και τι να θεωρειται αστειο ποσό.

Ξέρω τι ηταν το ΕΚΑΣ, γιαυτο και η Τροικα για να τελειωσουν τα Μνημονια το τριτο, ζητησαν την καταργηση γιατι "ετρωγε" αρκετα χρηματα φαινεται απ τις εισφορές. Εξασφαλιζε ενα καλο βιοτικο επιπεδο στους χαμηλοσυνταξιουχους. Ζησε με την εθνικη συνταξη αν μπορεις... Επισης σε οσους δεν ειχαν συνταξη. Καπως πρεπει να ζησουν και αυτοι. Ναι εχουν δουλεψει και αυτοι. Αλλα στον ΟΓΑ δεν επαιρνες πολλη συνταξη δυστυχώς. Ή σε κατι τυπου ΤΣΑ (καποτε). 

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Στις κρατήσεις που σου κάνουν όταν είσαι μισθωτός, ένα μέρος λογίζεται ότι πάει στην επικουρική.

Ναι, αλλα τι ρολο παιζει η επικουρικη;

Δηλαδη, παιρνεις 2 συνταξεις, εστω μια μεγαλυτερη και μια μικρη;

Δεν καταλαβαινω.

Καποιοι εχουν υποχρεωτικα (λογω κρατησεων) και επικουρικη και καποιοι οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ναι, αλλα τι ρολο παιζει η επικουρικη;

Δηλαδη, παιρνεις 2 συνταξεις, εστω μια μεγαλυτερη και μια μικρη;

Δεν καταλαβαινω.

Καποιοι εχουν υποχρεωτικα (λογω κρατησεων) και επικουρικη και καποιοι οχι;

Ναι ,και πλήρωναν αυτή την επικουρική .Ανάλογα την εργασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Δύο ερωτήσεις

 

1. Σχετικά με τις νέες αυξήσεις προσωρινών συντάξεων που θα εφαρμοστούν αυτό το έτος αν έχω καταλάβει σωστά ουσιαστικά δεν αφορούν όσους παίρνουν ήδη το 80%. Αν κατάλαβα καλά αυξάνονται κάποιοι πχ από 50% σε 70% ή 80%, κάτι τέτοιο. Κάνω λάθος, έχει βγάλει κανείς άλλος άκρη?

 

2. Κάποιοι λένε για να βγει η πλήρης σύνταξη θέλει 6-18 μήνες, κάποιοι λένε και για περιστατικά με 3 χρόνια όμως. Σε πρόσφατα δεδομένα, δηλαδή περιστατικά ας πούμε τελευταίας πενταετίας, πόσο τείνει να παίρνει (αν ξέρει κανείς)? Γιατί ο πατέρας μου κλείνει 18μηνο τώρα χαχα (έβγαλε προσωρινή βέβαια μετά τους 6 μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...