Προς το περιεχόμενο

Γιατί το φαλάφελ είναι συνήθως πιο ακριβό από το σουβλάκι;


randomcat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντοτε ήμουν (και είμαι) της άποψης πως ό,τι μπορείς να το φτιάξεις σπίτι σου σχεδόν τζάμπα ή έστω πολύ οικονομικότερα, καλά σου κάνουν και στο χρεώνουν όσο θέλουν τα streetfoodάδικα.

Anyway κι επειδή όμως το θέμα μας δεν είναι αυτό, να ξέρετε πως ο ρεβυθοκεφτές είναι ίσως το φθηνότερο σνακ ή ό,τι άλλο στυλ vegeterian/vegan κυκλοφορεί.

Για το ότι έφτασε στο σημείο να πωλείται ακριβότερα κι από μπριζόλα δεν ευθύνονται μόνο οι μαγαζάτορες αλλά κι εμείς οι ίδιοι που το ζητάμε σαν λυσσασμένοι.

Θα σας θυμίσω (ή ενημερώσω) πως το ίδιο συνέβη και παλιότερα με την πανσέτα και ακόμα χειρότερα με το κότσι, 2 κομμάτια κρέατος που θεωρούνταν τα σκουπίδια του γουρουνιού.

Θυμάμαι που αγόραζα κότσι απ' το χασάπη της γειτονιάς μου με 1.00-1.20€ το κιλό και ξαφνικά έφτασε να πουλιέται 4.00-4.50€/κιλό.

Στο μαγαζί(γυράδικο) που δουλεύω πάντως, τα αφεντικά μου χρεώνουν 5 χορταστικές κομματάρες με όλα τα συνοδευτικά (σως, ντομάτες κλπ) με ένα τάληρο, τιμή που τη θεωρώ σχεδόν λογική.

Άλλα μαγαζιά, που υποτίθεται πως ειδικεύονται στο αντικείμενο, χρεώνουν την ίδια μερίδα στη διπλή τιμή και επειδή έχει τύχει να δω με τα ίδια μου τα μάτια, είναι κλάσεις χειρότερο.

Αν θέλει τη γνώμη μου ο ts, ας αφιερώσει λίγο χρόνο να δει τα μαγαζιά της περιοχής του και με λίγο πειραματισμό θα πετύχει αυτό που θέλει στην τιμή που το θέλει.

Αλλιώς, μια ατομική φριτέζα κοστίζει ~15€ και οι ρεβυθοκεφτέδες από ένα σούπερ μάρκετ (Lidl) λιγότερο από 4€ το κιλό.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, idomeneas7 είπε

Πάντως εμένα μου άρεσε από το Gazi college, αν και πανάκριβο.

Σου έφεραν και εσένα μια υπερλεπτή πίτα μόνο με δύο φέτες ντομάτα και 4 κεφτεδάκια ή ήμουν εγώ το θύμα;

4 λεπτά πριν, othon.gr είπε

Πάντοτε ήμουν (και είμαι) της άποψης πως ό,τι μπορείς να το φτιάξεις σπίτι σου σχεδόν τζάμπα ή έστω πολύ οικονομικότερα, καλά σου κάνουν και στο χρεώνουν όσο θέλουν τα streetfoodάδικα.

Anyway κι επειδή όμως το θέμα μας δεν είναι αυτό, να ξέρετε πως ο ρεβυθοκεφτές είναι ίσως το φθηνότερο σνακ ή ό,τι άλλο στυλ vegeterian/vegan κυκλοφορεί. 

Για το ότι έφτασε στο σημείο να πωλείται ακριβότερα κι από μπριζόλα δεν ευθύνονται μόνο οι μαγαζάτορες αλλά κι εμείς οι ίδιοι που το ζητάμε σαν λυσσασμένοι.

Συμφωνώ με όσα έγραψες, εκτός ίσως από το ότι καλά κάνουν και το χρεώνουν όσο θέλουν. Δεν είναι τίμιο το να το χρεώνουν παραπάνω από street food που έχει κρέας και ακριβότερα υλικά. Ακόμα και στην ίδια τιμή με το σουβλάκι φαίνεται να είναι κοροϊδία, πόσο μάλλον εάν έχει διπλάσια και τριπλάσια τιμή. Η ελεύθερη αγορά έχει και τα κακά της δυστυχώς.

Φυσικά και μπορώ να φτιάξω φαλάφελ στο σπίτι μου πολύ φτηνά.

Το θέμα είναι όμως να μπορούμε να τρώμε vegetarian/vegan και όταν κυλοφορούμε έξω, γιατί θα υπάρχουν στιγμές που θα βρεθούμε έξω χωρίς φαγητό από το σπίτι και θα πεινάμε, και όπως είπες ο ρεβυθοκεφτές είναι ίσως το φτηνότερο σνακ οπότε και το φαλάφελ θα έπρεπε να είναι από τις πιο προσιτές επιλογές.

Οπότε ως vegeterian ή vegetarian-curious κάποιος θα πρέπει είτε να ξεθάβει μαγαζιά με το ανάλογο καλό και φτηνό φαγητό είτε να τα σκάει χοντρά για να μπορεί να κάνει τη διατροφή του. Αλλιώς η αναζήτηση του street food θα έχει συχνά ως κατάληξη τα σουβλάκια. 😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, randomcat είπε

Σου έφεραν και εσένα μια υπερλεπτή πίτα μόνο με δύο φέτες ντομάτα και 4 κεφτεδάκια ή ήμουν εγώ το θύμα;

Συμφωνώ με όσα έγραψες, εκτός ίσως από το ότι καλά κάνουν και το χρεώνουν όσο θέλουν. Δεν είναι τίμιο το να το χρεώνουν παραπάνω από street food που έχει κρέας και ακριβότερα υλικά. Ακόμα και στην ίδια τιμή με το σουβλάκι φαίνεται να είναι κοροϊδία, πόσο μάλλον εάν έχει διπλάσια και τριπλάσια τιμή. Η ελεύθερη αγορά έχει και τα κακά της δυστυχώς.

Φυσικά και μπορώ να φτιάξω φαλάφελ στο σπίτι μου πολύ φτηνά.

Το θέμα είναι όμως να μπορούμε να τρώμε vegetarian/vegan και όταν κυλοφορούμε έξω, γιατί θα υπάρχουν στιγμές που θα βρεθούμε έξω χωρίς φαγητό από το σπίτι και θα πεινάμε, και όπως είπες ο ρεβυθοκεφτές είναι ίσως το φτηνότερο σνακ οπότε και το φαλάφελ θα έπρεπε να είναι από τις πιο προσιτές επιλογές.

Οπότε ως vegeterian ή vegetarian-curious κάποιος θα πρέπει είτε να ξεθάβει μαγαζιά με το ανάλογο καλό και φτηνό φαγητό είτε να τα σκάει χοντρά για να μπορεί να κάνει τη διατροφή του. Αλλιώς η αναζήτηση του street food θα έχει συχνά ως κατάληξη τα σουβλάκια. 😑

Ίσως να έχω πέσει σε χειρότερο, 3 φαλάφελ με λίγο λάχανο-καρότο στην άκρη και καθόλου τορτίγια.

Να σου πω γιατί εξακολουθώ να πιστεύω πως καλά κάνουν και υπερχρεώνουν;

Γιατί είμαστε εμείς οι ίδιοι λακαμάδες που πάμε και τα αγοράζουμε.

Θες να σου πω και το άλλο;

Αν και από Θεσσαλονίκη, ξέρεις πόσο πουλιέται η πανσέτα/κιλό που φτιάχνεται ο γύρος; 3.5-3.8€.

Ξέρεις πόσο πουλάμε εδώ το πιτόγυρο; 3.20-3.30. Γραμμάρια κρέατος ανά πίτα το πολύ 90-100γρ. Σύνολο ανά κιλό; 30φεύγα.

Γιατί αυξάνεται συνεχώς η τιμή του πιτόγυρου; Γιατί υπάρχει ζήτηση. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στη λιχουδιά που αγαπάς.

Εγώ είμαι 100% με το μέρος σου, δεν τίθεται θέμα, απλώς η αγορά λειτουργεί έτσι και είτε το δεχόμαστε, είτε πάμε σε εναλλακτικές λύσεις.

Αν θες τη γνώμη μου, όταν θα πεινάσεις έξω, αναζήτησε κάτι άλλο να γεμίσεις το στομάχι σου και άσε την απόλαυση για το σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μια γνώμη χωρίς να το φιλοσοφίσω πολύ, υπάρχουν άπειρα σουβλατζίδικα, σουβλάκι τρώμε σχεδόν όλοι και συχνά πυκνά στην Ελλάδα, οπότε έχουμε επίγνωση από τιμές οπότε δεν παίρνει ένα μαγαζί να το βάλει πολύ ακριβό. Για το φαλάφελ δεν συμβαίνει το ίδιο με το σουβλάκι, έχει γίνει αρκετά της μόδας τελευταία, αλλά πιστεύω σχεδόν κανένας δεν θα κάτσει να ασχοληθεί αν το φαλάφελ έχει τόσα ευρώ στο τάδε μαγαζί και τόσα στο άλλο ή να κάνει σύγκριση με σουβλάκι. 

Φυσικά αυτό δεν το είπα για να πω οτι καλά κάνουν, καλώς ο ts ψάχνεται στο κομμάτι των τιμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλατεια βαθης επαιρνα με 1ευρω, για τσεκαρε το αν ισχυει ακομα. επισης στην αχαρνων υπαρχει(ελπιζω ακομα) το περσεπολις

αν ηταν να δωσεις τοσα οσα εδωσες, μπορουσες να πας στο φαλαφελας που εχει τα παντα μεσα.

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, randomcat είπε

Ή μπορείς να προσπαθήσεις να εξηγήσεις γιατί είναι πιο ακριβό από τα σουβλάκια (με πίτα) και ποτέ πιο φτηνό, από το να γράψεις κάτι που είναι άχρηστο ως απάντηση.

Σε όλα τα μαγαζιά που έχω πάει ήταν πιο ακριβό. Απλά στο Gazi College το ξεφτίλισαν με την τιμή και ήταν και κοροϊδία το αποτέλεσμα.

Τα φαλάφελ είναι το street food του vegetarian όπως το σουβλάκι και τo burger είναι το street food του περισσότερου κόσμου. Το σάντουιτς που λες τι διαφορά θα έχει; Ένα σάντουιτς για vegeterians θα είναι και εκείνο ακριβότερο μάλλον...

Απλά φίλε μου είναι ακριβότερο γιατί κάποιοι νομίζουν ότι είναι μόδα και είσαι ιν αν τρως αυτό το πράγμα που προσωπικά δεν το ξέρω και δεν με ενδιαφέρει να το μάθω (προτιμώ το σουβλάκι).

Αν σου αρέσει φάτο και μην κοιτάς την τιμή του 'η ψάξε άλλο μαγαζί που το πουλάει φθηνότερα.Σίγουρα θα υπάρχει.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν μερικοι "νομοι" της αγορας, μαθηματικοι και μη

 

οσο πιο λιγοτερες ειναι οι πωλησεις ενος εμπορικου αντικειμενου, τοσο αυξανεται η τιμη του (για να βγαλει τα εξοδα ο επιχειρηματιας)

 

τουτεστιν ενα αλλο παραδειγμα ειναι η κρεπα σοκολατα

γιατι η κρεπα σοκολατα ειναι πιο ακριβη απο ενα πιτογυρο????????? αφου λιγοτερα υλικα εχει η κρεπα σοκολατα και πιο φθηνα.

ειναι επειδη για να φτιαχτει η κρεπα χρειαζεται 1) περισσοτερο χρονο απο το πιτογυρο 2) πουλαει συνολικα σε μια μερα λιγοτερες κρεπες αποτι πιτογυρα

 

σε 1 ωρα μπορουν να φτιαχτουν και να πουληθουν 100 σουβλακια

100 κρεπες ειναι αδυνατον να φτιαχντουν και ειδικα να πουληθουν σε 1 ωρα

επεισης ειναι αδυνατον να πουληθουν 100 φαλαφελ σε 1 ωρα ακομα κιαν ειναι φτιαχμενα απο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pablo_Hasan είπε

οι τιμες γενικά προσδιοριζονται απο το ποσο ειναι διαθετιμενος ο πελατης να πληρωσει

πχ. για τον ιδιο λόγο ειναι πιο ακριβή η ακατεργαστη ζαχαρη απο την επεξεργασμενη

Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και το πόσοι πελάτες την αναζητούνε και σε τι ποσότητες. Αν μια εταιρία πρέπει να στείλει μια φορά τον μήνα 10 τόνους ακατέργαστη ζάχαρη στην Ελλάδα(ή μια τοπική να διαθέσει), σίγουρα θα την πουλάει ακριβότερα απ ότι αν έστελνε 100 τόνους 3 φορές τον μήνα. 

Πιο τακτική θέση σε συγκεκριμένα φορτία φέρνει μικρότερα έξοδα αποστολής, πιο θεμελιωμένη σχέση προμηθευτή τελικού αποδεκτή, μεγαλύτερη διαφήμιση για το προιον, περισσότεροι πελάτες, ακόμα τακτικοτερη θέση στα φορτία κ.ο.κ. 

Δεν είναι μόνο οι κακές επιχειρήσεις που θέλουν να μας παίρνουν παραπάνω λεφτά. Είναι μια πολύπλοκη αλυσίδα η διαμόρφωση της τιμής ενός προϊόντος με αμέτρητους παράγοντες που έχουν να κάνουν ακόμα και με τα φετίχ του καταστηματάρχη (π.χ. μπορεί εγώ να θέλω οι πελάτες μου να ψωνίζουν πατωντας πάνω σε ακριβό μαρμαρο και να ακούνε κλασσική μουσική από τα καλύτερα ηχεία του κόσμου όσο είναι στο μαγαζί μου, αυτο θα αποτυπωθεί στην τιμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, στην πλατεία Βάθης μπορείς να βρεις αραβική πίτα με φαλάφελ με 3 ή 4 ρεβυθοκεφτέδες 2-3 σάλτσες 2-3 λαχανικά με 1,5 ευρώ. 

Επίσης αραβική πίτα με μαριναρισμένο κοτόπουλο σε μέγεθος σχεδόν όσο δυο σουβλάκια στα 2 ευρώ.

Αν τα φας εκεί σου δίνουν πιπεριές τουρσιά δωρεάν. Έχω φάει πολλές φορές και το στομάχι μου δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ.

Όσο για το κρέας το θεωρώ μακράν την υψηλότερη βιολογικής αξίας τροφή που δεν μπορεί να αντικατασταθεί από υποκατάστατα.

Αν θέλει κάποιος να αποφύγει τις ορμόνες και τα αντιβιοτικά που περιέχουν τα συμβατικά και τα επεξεργασμένα κρέατα ας ψωνίζει από έμπιστο κτηνοτρόφο σε χωριό ή ας επιλέγει βιολογικό κρέας που είναι όμως ακριβότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, randomcat είπε

... γιατί είναι πιο ακριβό το φαλάφελ από το σουβλάκι αφού δεν έχει κρέας;;;;;;;;;;;;;

 

 

Willingness to pay

 

https://blog.blackcurve.com/9-factors-that-affect-a-customers-willingness-to-pay

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Είναι σε πιο εμβρυϊκό στάδιο η όλη αλυσίδα της παραγωγής του. Η μεγάλη ζήτηση σε προϊόντα του σουβλατζίδικου, έφερε πολλά σουβλατζίδικα, ανταγωνισμό, πτώση τιμων, εμπειρους υπαλλήλους με καλή  απόδοση, βελτιστοποίηση των τελικών προϊόντων, μεγάλη προσφορά/ζητηση πρώτων υλών, κι άλλο ανταγωνισμό, κι άλλη πτώση τιμών και ολα αυτά ξανά και ξανά μέχρι να έρθουμε στις τιμές του σήμερα. 

Που τα ειδες ολα αυτα; Επειδη εγω το μονο που βλεπω ειναι συνεχομενη πτωση της ποιοτητας με συγχρονη αυξηση της τιμης καθως και μια μικρη πτωση της ποσοτητας, πλεον ψαχνω καλο σουβλατζιδικο που να αξιζει τα λεφτα του με το τουφεκι, και μενω και Θεσσαλονικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@randomcat

Το ερώτημα σου έχει ήδη απαντηθεί από AkisAnthrax και Thulogur. Στην πλ. Βάθης θα βρεις κανονικό φάλαφελ (και όχι "κάτι σαν") και σε νορμάλ τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κανείς να φάει χάλια φαλάφελ και να πληρώσει την κιτσογκλαμουριά που του πουλάει ο κάθε επιτήδειος σε εξωφρενικές τιμές ή να φάει το αυθεντικό σε κάποιο κατάστημα που το λειτουργούν άνθρωποι από περιοχές (της Μέσης Ανατολής) που το έχουν ως street food και να πληρώσει πάμφθηνα.

Η επιλογή ανήκει στον καθένα μας.

Προσωπικά προτιμώ αυτό:

https://foursquare.com/v/falafel-mohammad-ali/4bc86d626501c9b6410e4029

Είμαι πελάτης τα τελευταία 7 χρόνια και έχω στείλει εκεί φίλους από Ελλάδα και εξωτερικό χωρίς ποτέ να υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή παράπονο.

 

Υ.Γ. Το φαλάφελ είναι μία από τις βασικές φτηνές επιλογές του φοιτητή ή ταξιδιώτη στο εξωτερικό και το έχω "τιμήσει" σε αρκετά μέρη χωρίς ποτέ να είναι συγκριτικά τόσο ακριβό όσο εδώ.

 

Επεξ/σία από lsdatas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...