Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 10 μερες ημουν και εγω αλλο ενα θυμα και εκανα οσα εγραψαν οι προηγουμενοι. Ο λόγος που γραφω ειναι για τον τρόπο αποκλεισμού μυνηματων μέσω του Andoid.

Εχω το samsung S7 το οποιο εχει στις ρυθμισεις μυνηματων εισαγωγη αριθμών για αποκλεισμό. Ομως πρεπει να βαλεις χειροκινητα εναν εναν τους αριθμους κατι που ειναι αδυνατον επειδη οι 5ψηφιοι που υπαρχουν ειναι εκατονταδες (ειδα ολη τη λίστα απο κοσμοτε). Οποτε ρωταω αν γινεται και αν αναγνωριζει script codes το android ωστε να καταχωρισω πχ: 54### ή 54*** και να συμπεριλαβει όλα τα 5ψηφια που αρχιζουν με 54, δηλ με μια καταχωρηση να αποκλεισει τα: 54000 ως 54999

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Πριν 10 μερες ημουν και εγω αλλο ενα θυμα και εκανα οσα εγραψαν οι προηγουμενοι. Ο λόγος που γραφω ειναι για τον τρόπο αποκλεισμού μυνηματων μέσω του Andoid.

Εχω το samsung S7 το οποιο εχει στις ρυθμισεις μυνηματων εισαγωγη αριθμών για αποκλεισμό. Ομως πρεπει να βαλεις χειροκινητα εναν εναν τους αριθμους κατι που ειναι αδυνατον επειδη οι 5ψηφιοι που υπαρχουν ειναι εκατονταδες (ειδα ολη τη λίστα απο κοσμοτε). Οποτε ρωταω αν γινεται και αν αναγνωριζει script codes το android ωστε να καταχωρισω πχ: 54### ή 54*** και να συμπεριλαβει όλα τα 5ψηφια που αρχιζουν με 54, δηλ με μια καταχωρηση να αποκλεισει τα: 54000 ως 54999

Τι λέτε;

Δεν ξέρω να σου απαντησω πως να κάνεις wildcard καταχωρήσεις ΑΛΛΑ και να το βρεις δεν θα κερδίσεις τιποτα. Αυτό γιατί το θέμα δεν ειναι να μην βλέπεις εσύ τα μηνύματα (οπως κανεις με τη φραγη στο κινητό) αλλά να τα κοβει το κέντρο για να μη χρεώνεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αποκλεισμό απο τον πάροχο τον εκανα ηδη. Απλα ελεγα να κανω και τον αποκλεισμό απο το κινητο για 2πλη προστασια.

Δηλ. ο αποκλεισμος του Android δεν σε προστατευει από τη χρεώση; πρεπει να διευρευνηθει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Δηλ. ο αποκλεισμος του Android δεν σε προστατευει από τη χρεώση; πρεπει να διευρευνηθει αυτό.

Ο "αποκλεισμός" του Android είναι κάτι σαν το spam folder που έχεις στο email σου. Δεν αποτρέπει τέτοιου είδους χρεώσεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickmanak είπε

Τον αποκλεισμό απο τον πάροχο τον εκανα ηδη. Απλα ελεγα να κανω και τον αποκλεισμό απο το κινητο για 2πλη προστασια.

Δηλ. ο αποκλεισμος του Android δεν σε προστατευει από τη χρεώση; πρεπει να διευρευνηθει αυτό.

Οχι δεν σε προστατευει ο αποκλεισμος από το android. Μπορεις και να το δοκιμάσεις κάνοντας εγγραφη σε μια υπηρεσία και βάζοντας φραγή μονο στο κινητο σου. Δε θα βλέπεις κανενα μήνυμα, αλλά μια χαρά θα φουσκώνει ο λογαριασμός σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνετε πάντα καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Εμένα πριν 2 χρόνια που έλαβα τέτοιο μήνυμα (χωρίς να να χρεωθώ), υποχρεώθηκαν να μου δώσουν i.p. και τα στοιχεία του browser που έγινε η υποτιθέμενη εγγραφή. Αρνήθηκαν πολλές φορές να το κάνουν με την δικαιολογία πως δεν υπάρχει καμία χρέωση σε βάρος μου. Η ΕΕΤΤ όμως τους "έστριψε το χέρι" και το έκαναν.

Αν θυμάμαι καλά λέγανε πως μπορεί να το έκανε κάποια εφαρμογή που πέρασα στο κινητό μου. Μετά τους είπα πως το sms ήρθε στο k770i  (που ακόμη έχω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2019 στις 2:26 ΜΜ, nektarios_rs είπε

Τέλος κάλεσα και την telebox από περιέργεια. Μου έλεγαν πως ενεργοποιήθηκε μέσω του "mygroovyapps" (που είναι δική τους ουσιαστικά) και λόγω αυτού δε μπορούν να δουν με πιο τρόπο ακριβώς έγινε η ενεργοποίηση... Η κοπέλα που μίλησα ήταν σε φάση: "πάντως βλέπω έχετε ενεργοποιήσει φραγή οπότε δε θα ξαναλάβετε κάτι από εμάς, άρα δε χρειάζεστε τίποτα άλλο από την υπηρεσία μας." :blink: Αφού είχα πάρει ήδη τα χρήματα μου πίσω δε το συνέχισα και απλά έκλεισα το τηλέφωνο...

Ε; Πώς διάολο μπορούν αυτοί να δουν/γνωρίζουν ότι έχεις ενεργοποιήσει φραγή; 🤔

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tzelen είπε

Ε; Πώς διάολο μπορούν αυτοί να δουν/γνωρίζουν ότι έχεις ενεργοποιήσει φραγή; 🤔

 Τέτοιου είδους υπηρεσίες χρησιμοποιούν κάποιο SMS relay/gateway για να στέλνουν SMS από έναν server σε κινητά. Σε αυτή τη περίπτωση, υπάρχουν και οι αντίστοιχες πλατφόρμες διαχείρισης που παρέχουν στατιστικά για το traffic. Τα SMS αυτού του είδους χρησιμοποιούν το πρωτόκολλο SMPP, το οποίο προσφέρει ακριβή "error codes" σχετικά με τη κατάσταση αποστολής.

Δηλαδή όπως με την "αναφορά παράδοσης" στο κινητό σου, αυτοί μπορούν να δουν και την "αποτυχία παράδοσης" (message bounce), που θα συνοδεύεται από ένα κωδικό ο οποίος θα εξηγεί το λόγο που απέτυχε η αποστολή. Θεωρώ πως έτσι καταλαβαίνουν ότι τους έχεις μπλοκάρει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα. Δυστυχώς   σήμερα  διαπίστωσα από το λογαριασμό του κινητου της μητερας  μου  ότι έπεσε θύμα αυτών των εταιριών (DIMOCO  και  VEOO)  κατά την διάρκεια  των δύο τελευταίων μηνών. Λόγω της μεγάλης ηλικίας της δεν κατάλαβε πως έγινε αλλά σίγουρα δεν έστειλε μήνυμα μιας και δεν ξέρει να στέλνει (μόνο να παίρνει και να απαντάει στο τηλέφωνο ξέρει). Κοιτώντας τον αναλυτικό λογαριασμό έχει ένα σύνολο μηνυμάτων( περίπου 30) από πενταψήφια   νούμερα και συνολική χρέωση περίπου 100 ευρώ(απο τα μηνύματα μόνο). Αυτό που θα ήθελα είναι αν μπορεί κάποιος να μου πει ποια  είναι τα email των δύο αυτών εταιριών για να τους ζητήσω επιστροφή των χρημάτων και αν είναι εύκολο ένα δείγμα για το τι  πρέπει να γράψω σε αυτό. Ευχαριστώ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ έπεσα θύμα παρά την συγκατάθεση μου της VEOO , επικοινώνησα με cosmote και μου είπανε να τα βρω με την εταιρεία που με χρέωσε κάνοντας μου παράλληλα φραγή των 5ψήφιων. Παρόλα αυτά ενώ επικοινώνησα τηλεφωνικά με την VEOO μου είπανε να στείλω e-mail για τα περαιτέρω.  Από εμένα πάντως έφυγε μια καταγγελία προς την εταιρία 5ψηφιων μέσω ΕΕΤΤ, θα περιμένω να δω πως θα πάει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παθών πριν κάνα μήνα, πήρα τηλέφωνο στην κοσμοτε, τους ζήτησα γραπτή αναφορά όπως αναφέρει στο site εεττ και αφού τους εξήγησα πως η απάτη αυτή είναι με τις ευλογίες του παροχου και πως έπρεπε να υπάρχει πιστοποίηση για την χρέωση τους απαίτησα να μου επιστρέψουν την χρέωση των απατεώνων και να τους αποδείξουν αυτοί εάν έκανε εγγραφή στις δήθεν υπηρεσίες τους. 

ΌΝΤΩΣ, τα χρήμα επέστρεψαν μετά από απειλές για καταγγελία και κατά του ΟΤΕ. 

Διεκδικήστε τα χρήματα σας μέσω των παροχών! Είναι υποχρεωμένοι να σας επιστρέψουν τα χρήματα! 

 

Επεξ/σία από jp7rgv
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα το βράδυ  μετά τις μια η ώρα ήρθαν και σε μένα 5 sms μαζεμένα από 54003 και 54578 Dimoco, για να εγγραφώ και την επιβαίωση με το pin..

χρέωση 6 ευρώ ανά εβδομάδα, χωρίς να κάνω τίποτα, πήρα την Vodafone και είπαν θα με πάρουν το πρωί τηλέφωνο. Κανονική κλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apodra74 είπε

Σήμερα το βράδυ  μετά τις μια η ώρα ήρθαν και σε μένα 5 sms μαζεμένα από 54003 και 54578 Dimoco, για να εγγραφώ και την επιβαίωση με το pin..

χρέωση 6 ευρώ ανά εβδομάδα, χωρίς να κάνω τίποτα, πήρα την Vodafone και είπαν θα με πάρουν το πρωί τηλέφωνο. Κανονική κλοπή.

Στείλε μαιλ στην εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, apodra74 είπε

Σήμερα το βράδυ  μετά τις μια η ώρα ήρθαν και σε μένα 5 sms μαζεμένα από 54003 και 54578 Dimoco, για να εγγραφώ και την επιβαίωση με το pin..

χρέωση 6 ευρώ ανά εβδομάδα, χωρίς να κάνω τίποτα, πήρα την Vodafone και είπαν θα με πάρουν το πρωί τηλέφωνο. Κανονική κλοπή.

Συμβόλαιο έχει η καρτοκιβητο? Έγινε και σε μια φίλη μου προχθές αλλά είχε καρτοκινητο έστειλα μνμ στην vodafone και έκαναν φραγή τα 5ψηφια

 

Καλα αυτοί πως δρουν τόσο καιρό έτσι ανεξέλεγκτα δεν τους εχουν τσιμπήσει ακόμα?

Τι βλακια είναι αυτό το dimoco και που βρίσκουν τους αριθμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Συμβόλαιο έχει η καρτοκιβητο? Έγινε και σε μια φίλη μου προχθές αλλά είχε καρτοκινητο έστειλα μνμ στην vodafone και έκαναν φραγή τα 5ψηφια

Καλα αυτοί πως δρουν τόσο καιρό έτσι ανεξέλεγκτα δεν τους εχουν τσιμπήσει ακόμα?

Τι βλακια είναι αυτό το dimoco και που βρίσκουν τους αριθμούς?

Καρτοκινητό έχω, πήρα τα sms και κοίταξα το υπόλοιπο μου και είδα ότι τα 6 και κάτι ψιλά που είχα έγινα 0 και κάτι. Μέ πήραν σήμερα από την Vodafone για να γίνει φραγή των πενταψήφιων αριθμών, και οτι θα μου επιστρέψουν σε μερικές μέρες τα 6 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...