Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, guido είπε

βασικά αρχικά μη στείλεις καν sms γιατι υποθετω θα το χρεώνουν. 

Το χρεώνουν 2-3€ αλλα προκειμένου να βγεις άμεσα και να μην σου στείλουν κι άλλα sms το κάνεις, γιατί αν θυμάμαι καλα στέλνουν 3 sms την μέρα με χρέωση 10€ σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, *Kopanos* είπε

Το χρεώνουν 2-3€ αλλα προκειμένου να βγεις άμεσα και να μην σου στείλουν κι άλλα sms το κάνεις, γιατί αν θυμάμαι καλα στέλνουν 3 sms την μέρα με χρέωση 10€ σύνολο.

Όχι, να μην το κάνει, να επικοινωνήσει άμεσα με τον πάροχό της και θα κάνουν τη φραγή αμέσως.

Το έπαθε και συγγενικό μου πρόσωπο με την ίδια εταιρία.

Μάλιστα όχι μόνο δεν είχε εγγραφεί πουθενά (έχει ανοιχτό wifi, δεν μπαίνει ποτέ ίντερνετ όμως), ούτε που είχε ανοίξει τα μηνύματα.

(έστελναν 3 την εβδομάδα)

Ήρθε μήνυμα απ'τη vodafone ένα μήνα μετά(όταν βγήκε ο λογαριασμός) που ειδοποιούσε ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συνέβη.

 

Έγινε καταγγελία στον ΕΕΤΤ (απλά για το πρόστιμο φαντάζομαι, διάβαζα ότι πριν 2 μήνες πλήρωσε 250χιλ.Ε πρόστιμο, φανταστείτε πόσα βγάζουν), επικοινωνία με τον πάροχο και άμεση φραγή (και βρίσιμο γιατί δεν το κάνουν εξαρχής και φυσικά δεν πληρώθηκε ο λογαριασμός μέχρι να βρεθεί άκρη, μιας και σου λένε να επικοινωνήσεις εσύ με την εταιρία) κι επικοινωνία με την εταιρία τηλεφωνικά (δεν απάντησε κανείς) και με email για τι συνέβη κι ότι έχει γίνει καταγγελία (απάντησαν ότι θα το ψάξουν, θα δούμε πώς θα εξελιχθεί...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλουν τα συμβολαια στον #$%$%$ τους. μονο καρτοκινητο. το πανηγυρι της τρελης γινεται με τα συμβολαια . απιστευτες χρεωσεις οτι ναναι, τα τσιμπανε απο παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε μήνυμα από τη Vodafone που έλεγε ότι ανιχνεύθηκε τέτοια κίνηση και να στείλω stop. Οπότε έστειλα , μην έρθουν κι άλλα μηνύματα. 

Με κάλεσε ο προσωπικός σύμβουλος μετά και έκανε φραγή των 5ψηφιων. Επειδή ελαβα μηνύματα από 2 αριθμούς, μου είπε πως μόνο ο 54850 χρεώνει. Η χρέωση είπε ότι θα φανεί στο λογαριασμό αλλά ξέρουμε ότι είναι 2.08€ αφού έλαβα 1 μήνυμα. Μου είπε επίσης πως αυτοί δεν μπορούν να την ακυρώσουν  αλλά μόνο η εταιρεία που το έστειλε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Μου ήρθε μήνυμα από τη Vodafone που έλεγε ότι ανιχνεύθηκε τέτοια κίνηση και να στείλω stop. Οπότε έστειλα , μην έρθουν κι άλλα μηνύματα. 

 

Nα τον ακούτε τον Κόπανο όλες οι εταιρείες το ίδιο προτείνουν.

Επεξ/σία από *Kopanos*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, margaritagr said:

Μου ήρθε μήνυμα από τη Vodafone που έλεγε ότι ανιχνεύθηκε τέτοια κίνηση και να στείλω stop. Οπότε έστειλα , μην έρθουν κι άλλα μηνύματα. 

Με κάλεσε ο προσωπικός σύμβουλος μετά και έκανε φραγή των 5ψηφιων. Επειδή ελαβα μηνύματα από 2 αριθμούς, μου είπε πως μόνο ο 54850 χρεώνει. Η χρέωση είπε ότι θα φανεί στο λογαριασμό αλλά ξέρουμε ότι είναι 2.08€ αφού έλαβα 1 μήνυμα. Μου είπε επίσης πως αυτοί δεν μπορούν να την ακυρώσουν  αλλά μόνο η εταιρεία που το έστειλε. 

Κανε ενυπογραφες καταγγελιες με το περιστατικο εδω:
http://www.dpa.gr
https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/index.html

Οι παροχοι το βλεπουν συνεταιρικα το ζητημα και παρανομως δινουν τετοιες απαντησεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω (ακόμα) κάποιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα πενταψήφια, σκέφτομαι προληπτικά να κάνω φραγή.

Μήπως όμως βάζοντας φραγή μπλοκάρω και τα διάφορα ενημερωτικά μηνύματα που μου έρχονται από vodafone, ΔΕΗ κτλ; πχ για έκδοση λογαριασμών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thant είπε

Αν και δεν έχω (ακόμα) κάποιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα πενταψήφια, σκέφτομαι προληπτικά να κάνω φραγή.

Μήπως όμως βάζοντας φραγή μπλοκάρω και τα διάφορα ενημερωτικά μηνύματα που μου έρχονται από vodafone, ΔΕΗ κτλ; πχ για έκδοση λογαριασμών.

Όχι μου ξεκαθάρισαν οτι ειναι μονο για τα χρεώσιμα μηνύματα 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα που επανηλθε το θεμα. Το Δεκεμβρη μου ειχαν στειλει αυτο :

1826249608_Screenshot(Jan9201918_37_33).png.4ff2ea4cbe6e1d620554753bf7ca2642.png

Ο αριθμος ειχε αναφορες στο google. Αλλος εδω ειχε λαβει παρομοιο μηνυμα ; Το θεμα ειναι οτι στελνουν και το ονομα.

Επεξ/σία από ideal09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Τωρα που επανηλθε το θεμα. Το Δεκεμβρη μου ειχαν στειλει αυτο :

1826249608_Screenshot(Jan9201918_37_33).png.4ff2ea4cbe6e1d620554753bf7ca2642.png

Ο αριθμος ειχε αναφορες στο google. Αλλος εδω ειχε λαβει παρομοιο μηνυμα ; Το θεμα ειναι οτι στελνουν και το ονομα.

Από τίποτα απατοεφαρμογες για μπακουρια στυλ badoo, από Viber κτλ. Γενικά σκέψου που είχες βάλει όνομα Κωστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Από τίποτα απατοεφαρμογες για μπακουρια στυλ badoo, από Viber κτλ. Γενικά σκέψου που είχες βάλει όνομα Κωστής.

Kwsths δεν το εχω γραψει ποτε εκτος αν κανει γραμμα προς γραμμα μεταφραση. Ισως και απο αλλο ατομο που με εχει στις επαφες του ετσι γραμμενο να με βρηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, margaritagr είπε

Μου ήρθε μήνυμα από τη Vodafone που έλεγε ότι ανιχνεύθηκε τέτοια κίνηση και να στείλω stop. Οπότε έστειλα , μην έρθουν κι άλλα μηνύματα. 

Με κάλεσε ο προσωπικός σύμβουλος μετά και έκανε φραγή των 5ψηφιων. Επειδή ελαβα μηνύματα από 2 αριθμούς, μου είπε πως μόνο ο 54850 χρεώνει. Η χρέωση είπε ότι θα φανεί στο λογαριασμό αλλά ξέρουμε ότι είναι 2.08€ αφού έλαβα 1 μήνυμα. Μου είπε επίσης πως αυτοί δεν μπορούν να την ακυρώσουν  αλλά μόνο η εταιρεία που το έστειλε. 

Μαλακίες σου λένε. Μου το ακύρωσαν στον ίδιο λογαριασμό. Πες τους πως θα κάνεις καταγγελία και σε αυτούς και πως θα πας σε άλλη εταιρία αν δεν σου επιστρέφουν τα χρήματα. Όλα γίνονται επειδή αυτοί το επιτρέπουν. 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...