Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και με εμενα το ιδιο εγινε μυνημα απο το 54666 με pin ενεργοποιησης και χωρις να κανω τιποτα στειλανε πως ενεργοποιηθηκε με 24.8 το μηνα.μιλησα με vodafone μπλοκαραν 5ψηφιους αλλα για την χρεωση ειπαν να μιλησω με αυτους.βρηκα ενα email [email protected] εστειλα τι εγινε και πως κινηθω νομικα σε περιπτωση χρεωσης και μη επιστροφης και απαντησανε να τους στειλω iban κλπ η εαν εχω καρτοκινητο να στειλουν καρτα με το αναλογο ποσο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7tasos7 είπε

και με εμενα το ιδιο εγινε μυνημα απο το 54666 με pin ενεργοποιησης και χωρις να κανω τιποτα στειλανε πως ενεργοποιηθηκε με 24.8 το μηνα.μιλησα με vodafone μπλοκαραν 5ψηφιους αλλα για την χρεωση ειπαν να μιλησω με αυτους.βρηκα ενα email [email protected] εστειλα τι εγινε και πως κινηθω νομικα σε περιπτωση χρεωσης και μη επιστροφης και απαντησανε να τους στειλω iban κλπ η εαν εχω καρτοκινητο να στειλουν καρτα με το αναλογο ποσο

επραξες σωστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το ίδιο συνέβη στη μανα μου,ευτυχώς έχει καρτα.
Πριν λίγο της έκανα ανανέωση,και αφοτου ενεργοποιήσα πακέτα,και εμειναν μέσα 3 ευρώ,μεσα σε 5 λεπτα ήρθαν 3 sms και αρμεξαν το υπολοιπο.
Α ρε ξύλο που θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, suffocater είπε

Το ίδιο συνέβη στη μανα μου,ευτυχώς έχει καρτα.
Πριν λίγο της έκανα ανανέωση,και αφοτου ενεργοποιήσα πακέτα,και εμειναν μέσα 3 ευρώ,μεσα σε 5 λεπτα ήρθαν 3 sms και αρμεξαν το υπολοιπο.
Α ρε ξύλο που θέλουν.

Έστειλες εμαιλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έστειλες εμαιλ;

Σπάνια έως καθόλου  βλέπω τηλεόραση.

Η πλάκα είναι ότι σήμερα το πρωί έπινα καφέ με τη σύζυγο στην κουζίνα.Είχε τον Παπαδάκη ο οποίος σχολίαζε αυτά τα τηλέφωνα με τις πονηρές χρεώσεις και από κάτω διαφημιστικό μήνυμα πάρτε τηλέφωνο να μπείτε στην κλήρωση του Πάσχα για 5.000 ευρώ μετρητά.Χρέωση 3 ευρώ το λεπτό από σταθερό από σταθερό 3,5 από κινητό.:lol::lol:

Άσε η χώρα του παραλόγου λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 20 λεπτά μου ήρθαν 2 SMS από 54666 ενημερώνοντας για συνδρομή και κόστος διακοπής και 3 από το 54422 με Link για "τα παιχνίδια μου".

Έκανα μια αναζήτηση στο Google και βγήκε εδώ το θέμα. Κάλεσα τη Vodafone (έχω συμβόλαιο) και τους ενημέρωσα σχετικά με τα SMS και ότι:

1ον: Μιας και καταγράφεται το μήνυμα, σας ενημερώνω ότι δεν πρόκειται να πληρώσω ούτε cent για μια τέτοια υπηρεσία.
2ον: Δεν πρόκειται να στείλω STOP για να χρεωθώ για κάτι που δεν έχω ενεργοποιήσει και δεν γνωρίζω καν.
3ον: Αν γίνει οποιαδήποτε χρέωση, θα μηνύσω τη Vodafone καθώς και την εταιρεία Telebox για χρεώσεις χωρίς την συγκατάθεση του πελάτη τους,
θα γίνει και ανάλογη καταγγελία στην ΕΕΤΤ με αξιώσεις για αποζημίωση.

Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πελατών με ενημέρωση ότι δεν έχει φανεί ακόμα χρέωση, αλλά όταν φανεί θα το διευθετήσει καθώς και έκανε φραγή σε αριθμούς που ξεκινάνε από 54 και 19 που είναι πενταψήφιοι και χρεώσιμοι. Επίσης μου είπε να καλέσω τα ανάλογα τηλέφωνα για το εκάστοτε SMS που βρίσκονται εδώ http://www.telebox.gr/services.html εργάσιμες 9πμ με 6μμ. για να μάθω πως έγινε η εγγραφή του τηλεφώνου μου.     

Αναφέρω το όλο χρονικό για μελλοντικές αναζητήσεις και τρόπου αντιμετώπισης. Αύριο που θα καλέσω την απάτη Telebox θα σας πω και τα υπόλοιπα.

Και για τα 2 τηλεφωνήματα θα έχω ηχογραφημένα μηνύματα για μελλοντική χρήση αν χρειαστεί για μαζικό κυνήγι απατεώνων.

Καλό μήνα και χρόνια πολλά!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagdesign είπε

Πριν 20 λεπτά μου ήρθαν 2 SMS από 54666 ενημερώνοντας για συνδρομή και κόστος διακοπής και 3 από το 54422 με Link για "τα παιχνίδια μου".

Έκανα μια αναζήτηση στο Google και βγήκε εδώ το θέμα. Κάλεσα τη Vodafone (έχω συμβόλαιο) και τους ενημέρωσα σχετικά με τα SMS και ότι:

1ον: Μιας και καταγράφεται το μήνυμα, σας ενημερώνω ότι δεν πρόκειται να πληρώσω ούτε cent για μια τέτοια υπηρεσία.
2ον: Δεν πρόκειται να στείλω STOP για να χρεωθώ για κάτι που δεν έχω ενεργοποιήσει και δεν γνωρίζω καν.
3ον: Αν γίνει οποιαδήποτε χρέωση, θα μηνύσω τη Vodafone καθώς και την εταιρεία Telebox για χρεώσεις χωρίς την συγκατάθεση του πελάτη τους,
θα γίνει και ανάλογη καταγγελία στην ΕΕΤΤ με αξιώσεις για αποζημίωση.

Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πελατών με ενημέρωση ότι δεν έχει φανεί ακόμα χρέωση, αλλά όταν φανεί θα το διευθετήσει καθώς και έκανε φραγή σε αριθμούς που ξεκινάνε από 54 και 19 που είναι πενταψήφιοι και χρεώσιμοι. Επίσης μου είπε να καλέσω τα ανάλογα τηλέφωνα για το εκάστοτε SMS που βρίσκονται εδώ http://www.telebox.gr/services.html εργάσιμες 9πμ με 6μμ. για να μάθω πως έγινε η εγγραφή του τηλεφώνου μου.     

Αναφέρω το όλο χρονικό για μελλοντικές αναζητήσεις και τρόπου αντιμετώπισης. Αύριο που θα καλέσω την απάτη Telebox θα σας πω και τα υπόλοιπα.

Και για τα 2 τηλεφωνήματα θα έχω ηχογραφημένα μηνύματα για μελλοντική χρήση αν χρειαστεί για μαζικό κυνήγι απατεώνων.

Καλό μήνα και χρόνια πολλά!

Αφού θα τους ηχογραφίσεις, ενημέρωσέ τους φυσικά, για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τα ίδια  χωρις να υπάρχει ουτε υποψία να έχω δώσει εστω κι έμμεσα το τηλέφωνό μου.

Προφανώς αυτό που τονίζει την απάτη, είναι ότι και να έδωσε εστω κάποιος το τηλέφωνό σου,αυτοί

σε γράφουν ενώ δεν έκανες χρήση του pin!

Τους εστειλα ενα email  σαν του _emperor (όχι ότι επαιξε ρόλο η οργισμένη γραφή) την Παρασκευή και σήμερα μου απάντησαν τα κλασσικά

για επιστροφή.Θα προτιμήσω χρόνο καρτοκινητού για να μη δώσω λογαριασμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους κάλεσα στο τηλέφωνο που αναλογεί στο σύνδεσμο παραπάνω που έγραψα. Επειδή δεν είχαν εκπρόσωπο διαθέσιμο επέλεξα να με καλέσουν αυτοί σε 1 εργάσιμη.

Με κάλεσαν, δεν το πρόλαβα, τους κάλεσα και τους είπα ό,τι και στη Vodafone. Δηλαδή ότι σε περίπτωση χρέωσης έχει γίνει καταγγελία σε ΕΕΤΤ εναντίων της εταιρείας τους, του παρόχου και οποιουδήποτε άλλου εμπλεκόμενου. Τους ενημέρωσα για την καταγραφή της συνομιλίας και περιμένω να δω τον επόμενο λογαριασμό. Πάντως στο Vodafone App δεν δείχνει κάτι να έχει χρεωθεί... στις 14 του μήνα που ανανεώνονται οι παροχές του παγίου θα δείξει.

Καλό είναι να τους σφάζουμε με το βαμβάκι, δηλαδή να είμαστε απόλυτοι στο τι απαιτούμε, με όμορφο τρόπο που θα μπορεί να βοηθήσει σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης. Καλύτερα να μιλάμε ευγενικά αλλά να ξέρουμε τι και πως χωρίς βρίσιμο ή προσβολές. Αυτά προς το παρόν από μένα. Καλή συνέχεια και εύχομαι να μη χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε τα ίδια με τέτοιες πρακτικές.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Έλαβα μήνυμα από 54666 (μη χρεώσιμο) και στο καπάκι 3 μηνύματα από 54422 (χρεώσιμα 5€). Αμέσως έλαβα ενημερωτικό μνμ από vodafone και μετά από τηλ. έκανα φραγή εισερχομένων χρεώσιμων μηνυμάτων (στο 13830 χρεώσιμο 0,25€).

Έστειλά mail στο [email protected] και άμεσα μου επέστρεψαν το ποσό σε κάρτα whatsup. (Μάλιστα, επειδή το καρτοκινητό είναι της ανηψιάς μου, μου είπε ότι της βάλαν 13€ αντί για 5 που με χρεώσαν, αλλά δεν μπορώ να το βεβαιώσω αυτό. Μπορεί να κάνει και λάθος)

Οφείλω να πω ότι το support center της εταιρείας είναι άψογο. Καμία σχέση με τις εταιρείες κινητής!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stergios74 είπε

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Έλαβα μήνυμα από 54666 (μη χρεώσιμο) και στο καπάκι 3 μηνύματα από 54422 (χρεώσιμα 5€). Αμέσως έλαβα ενημερωτικό μνμ από vodafone και μετά από τηλ. έκανα φραγή εισερχομένων χρεώσιμων μηνυμάτων (στο 13830 χρεώσιμο 0,25€).

Έστειλά mail στο [email protected] και άμεσα μου επέστρεψαν το ποσό σε κάρτα whatsup. (Μάλιστα, επειδή το καρτοκινητό είναι της ανηψιάς μου, μου είπε ότι της βάλαν 13€ αντί για 5 που με χρεώσαν, αλλά δεν μπορώ να το βεβαιώσω αυτό. Μπορεί να κάνει και λάθος)

Οφείλω να πω ότι το support center της εταιρείας είναι άψογο. Καμία σχέση με τις εταιρείες κινητής!!!

Γιατί ξέρουν ότι είναι παράνομοι!!!

Ποσοι δεν ασχολούνται, δεν το βλέπουν, δεν είναι μέσα στην τεχνολογια και το αγνοούν, και τους τρώνε 20αρικα τον μήνα;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέβη και σε εμένα, sms από 54666 για ενεργοποίηση συνδρομής και ακολούθησε sms με κάτι link για παιχνίδια από 54422. Χρέωση γύρω στα 6€ χωρίς φυσικά να κάνω κάποια ενέργεια.

1η προσπάθεια επικοινωνίας με τον πάροχο:

Ο υπάλληλος επέμενε ότι εγώ έχω βάλει τον αριθμό μου κάπου, ότι δε μπορεί να κάνει τίποτα και ότι έπρεπε να επικοινωνήσω με την telebox για να επιβεβαιώσω με ποιο τρόπο ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία.

2η προσπάθεια επικοινωνίας με τον πάροχο:

Διαφορετικός υπάλληλος αυτή τη φορά, μου λέει πως είναι "γνωστό" το πρόβλημα. Μου έκανε φραγή 5ψήφιων και πίστωσε στο λογαριασμό μου το ποσό χωρίς έξτρα ταλαιπωρία. 

Επίσης διευκρίνισε πως η φραγή είναι μόνιμη και πως πλέον δε θα ενεργοποιηθεί ξανά αντίστοιχη υπηρεσία (από μόνη της), εκτός και αν εγώ πατήσω σε κάποια διαφήμιση πως "αποδέχομαι". Ακόμα να διευκρινίσω πως η φραγή αφορά μόνο υπηρεσίες υψηλής χρέωσης και δεν επηρεάζει τα ενημερωτικά/δωρεάν sms που λαμβάνουμε από 5ψήφια νούμερα.

Τέλος κάλεσα και την telebox από περιέργεια. Μου έλεγαν πως ενεργοποιήθηκε μέσω του "mygroovyapps" (που είναι δική τους ουσιαστικά) και λόγω αυτού δε μπορούν να δουν με πιο τρόπο ακριβώς έγινε η ενεργοποίηση... Η κοπέλα που μίλησα ήταν σε φάση: "πάντως βλέπω έχετε ενεργοποιήσει φραγή οπότε δε θα ξαναλάβετε κάτι από εμάς, άρα δε χρειάζεστε τίποτα άλλο από την υπηρεσία μας." :blink: Αφού είχα πάρει ήδη τα χρήματα μου πίσω δε το συνέχισα και απλά έκλεισα το τηλέφωνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...