Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.adslgr.com/forum/threads/876578-Λήψη-μηνυμάτων-απο-54422-Telebox
 

Διαφωτιστικο θεμα απο τους γειτονες. Εξηγουν αναλυτικα παρα πολλα πραγματα. Και φυσικα εχεις απολυτο δικιο @Sheogorath

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προτρέπω όλους λοιπόν να βάλετε φραγή στα 5ψηφια, μην την πατήσετε και εσείς.

Παρα από ιδέες, και για προειδοποίηση το έγραψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Σελήνη είπε

αν βάλουμε φραγή στα 5ψηφια να φανταστώ οτι δε θα μπορούμε να παίρνουμε μετά κωδικό προσφορών τύπου 1+1 για village klp ?

yup

και κάτι αστείο που διάβασα στο adslgr

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shrederpitch10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει προσοχή το θέμα παιδιά δείτε εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/633112-...#entry55391557

Γιατί παρέθεσες αυτό το λινκ? 

Μιλάμε για διαγωνισμό καθυστερημένων.

 

 

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί παρέθεσες αυτό το λινκ? 

Μιλάμε για διαγωνισμό καθυστερημένων.

Πραγματικά καθυστερημένων όμως.
Δεν περίμενα ποτέ πως η Telebox θα είχε και funboys...

 

maxresdefault.jpg

Who else but insomnia? :P 

============== 

Επίσης

 

Στις 14/2/2017 στις 10:49 ΜΜ, Sheogorath είπε

Εμενα παλι βαλανε της μανας μου, ουτε καν smartphone δεν εχει, μεγαλη γυναικα. Καναμε φραγη αλλα απο οτι ειδα δεν εφαγαν τιποτα.

Η πλακα ειναι μας "δωσανε πιν" 13:29, στις 13:31 μας καλοσορισαν στην υπηρεσια.

Ουτε πιν βαλαμε ουτε τιποτα. Πως κανω καταγγελεια?

 

 

Καλά βρε παιδάκι μου την πάτησες δύο φορές πριν πόσο καιρό και ακόμη δεν έλαβες τα μέτρα σου;;

Μου φαίνεται πολύ περίεργο πάντως 2 αριθμούς (της μητερας σου και το δικό σου) ενδεχομένως τρεις (αν άλλαξες αριθμό απο τότε ή αν ειναι άλλο κινητό κτλ) στο ίδιο άτομο χωρίς να κάνει εντελώς τιποτα... μήπως κάποιος μικρότερος αδερφός κτλ μπαίνει σε τιποτα κληρώσεις με τα νούμερα σας ; 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zio10 είπε

Εγώ την έχω πατήσει με banner μια φορά και άλλη μία χωρίς να καταλάβω πως. Μίλησα με vodafone και με την εταιρεία που παρέχει τις υπηρεσίες και μου δώσανε πίσω τα λεφτά. 

(Αν και το νόημα ήταν ότι έφταιγα εγώ αλλά μου τα επιστρέψανε από καλή θέληση επειδή είμαι χρόνια πελάτης).

Δεν ισχύει αυτό. Κανείς δεν θα σου επιστρέψει πίσω λεφτά "γιατί είσαι χρόνια πελάτης και καλοπληρωτής". Αν η χρέωση είχε γίνει νόμιμα, δεν θα σου επέστρεφαν ούτε cent. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επαθα και εγω με τα 5ψηφια,μπορεις να διαβασεις τι εκανα στο αλλο θεμα,παντως παιδες κυνηγατε τους μην τους αφηνετε σε χλωρο κλαρι και για 5-6ευρω χρεωση εκει βασιζονται,ο αλλος που του χρεωνουν σχετικα μεγαλα ποσα και εχει συμβολαιο θα την βρει την ακρη με τον ενα η τον αλλο τροπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Επικοινωνια με την εταιρεια που κρυβεται πισω απο τα 5ψηφια με μεηλ, ζητας να σου πιστωθει το ποσο στο λογαριασμο σου αλλιως θα κανεις καταγγελια σε συνηγορο καταναλωτη, ΕΕΤΤ και στον παπα της ενοριας. Επειδη βασιζονται σε αυτους που θα πουν "ρε τους πουστηδες, τα φαγανε τα 5 ευρω, που να τρεχεις τωρα" και θα βαρεθουν να στειλουν μεηλ, σε οσους μπουν στον κοπο τα επιστρεφουν εντος λιγων ημερων.

Μου ετυχε και εμενα περυσι, επικοινωνησα πρωτα με τον παροχο και μετα με την εταιρεια. Μου ζητησαν αριθμο λογαριασμου και επεστρεψαν το ποσο

Aκριβώς μία από τα ίδια.Η εταιρία τελικά είχε έδρα στην Κύπρο,τους απείλησα για καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μου στείλανε τα χρήματα μέσω ταχυδρομείου.Εξυπακούεται ότι είχα φραγή και η εταιρία ,VODAFONE παρακαλώ,έλεγε δεν ξέρουμε τίποτα.Ψέματα φυσικά,αφού ψάχνοντας το λίγο παραπάνω ,αποδείχτηκε ότι έχουν και σύμβαση με την συγκεκριμένη εταιρία.Είναι όπως το είπε ο συμφορουμίτης.3 το πολύ στους 10 να ζητήσουν πίσω χρήματα,να το κέρδος από τους άλλους 7...

Επεξ/σία από dhmhtries22
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και για την εταιρία λαμόγιο αλλα και για τον πάροχο σου που είναι συμμετοχος σε αυτό.

μετα στείλε email στον πάροχο σου, μην μπεις καν στη διαδικασία να πάρεις τηλέφωνο και πες πως απαιτείς να σου επιστρέψουν το ποσό και πως θεωρείς απαράδεκτο να μην σε προστάτευει ο πάροχος σου ενώ είχες προστασία  από τα 5ψηφια και το έβγαλαν χωρίς να σε ρωτήσουν.

Το ίδιο κάνε και με το λαμόγιο την εταιρία. Στείλε e-mail και απαίτησε και από αυτούς τα χρήματα σου πίσω. 

Καποιον από τους 2 θα στα δώσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

yup

και κάτι αστείο που διάβασα στο adslgr

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shrederpitch10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει προσοχή το θέμα παιδιά δείτε εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/633112-...#entry55391557

Γιατί παρέθεσες αυτό το λινκ? 

Μιλάμε για διαγωνισμό καθυστερημένων.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί παρέθεσες αυτό το λινκ? 

Μιλάμε για διαγωνισμό καθυστερημένων.

Πραγματικά καθυστερημένων όμως.
Δεν περίμενα ποτέ πως η Telebox θα είχε και funboys...

maxresdefault.jpg

Who else but insomnia? :P 

============== 

Επίσης

Καλά βρε παιδάκι μου την πάτησες δύο φορές πριν πόσο καιρό και ακόμη δεν έλαβες τα μέτρα σου;;

Μου φαίνεται πολύ περίεργο πάντως 2 αριθμούς (της μητερας σου και το δικό σου) ενδεχομένως τρεις (αν άλλαξες αριθμό απο τότε ή αν ειναι άλλο κινητό κτλ) στο ίδιο άτομο χωρίς να κάνει εντελώς τιποτα... μήπως κάποιος μικρότερος αδερφός κτλ μπαίνει σε τιποτα κληρώσεις με τα νούμερα σας ; 

Όχι, η μάνα μου είναι Μυτιληνη, και εγώ ξανθη. Σε κινητο που κλειδώνει, δεν το πείραξε κανένας.

Ναι, είχα φραγή στα 5ψηφια, το οποίο και έβγαλε η κοσμοτε κάποια στιγμή. Και η μάνα μου είχε φραγή και όμως συνεχισαν να ερχόταν μηνύματα.

Καμία ιδέα τι να γραψω στο μαιλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ διετίας περίπου μου έτυχε το ίδιο, να έρχονται στα καλά καθούμενα αλλεπάλληλα SMS από 5ψήφια με χρέωση >€2 το καθένα απλά με το που ερχόταν, χωρίς καν να το διαβάσω. Το καλό είναι ότι σταμάτησαν μόλις εξαντλήθηκε το υπόλοιπο της κάρτας. Επιτόπου παίρνω στην εξυπηρέτηση πελατών της Wind κι άκουσα ότι μπιπ θέλετε ("δεν ξέρουμε εμείς, εσείς έχετε συνάψει σύμβαση με κάποια εταιρεία κλπ κλπ κλπ"). Σημειωτέον ότι εκείνες τις μέρες ήμουν σε φάση μετακόμισης σε άλλη πόλη, οπότε δεν είχα χρόνο ούτε  για ύπνο, όχι για να γραφτώ να παίρνω και βίντεο με τα βυζιά των σελέμπριτι... Δεν έκατσα να βρίσω την κοπέλα που αυτά της είπαν να λέει, αυτά έλεγε. Μπήκα και τους έκραξα στη σελίδα τους στο φβ με σκοπό τελικά να τους κάνω και μια καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ., αλλά  με τον ντόρο που έγινε με τα σχόλια κλπ (σε κάποιους με συμβόλαια είχαν χρεώσει 100άδες €) η Wind προσφέρθηκε για επιστροφή του ποσού και το θέμα έληξε εκεί και με φραγή των 5ψήφιων.

Κάποιος σωστά είπε ότι και οι εταιρείες τηλεπικοινωνίας είναι συμμέτοχοι, με τη λογική ότι θα στείλουν σε 10.000 αριθμούς, θα κινηθούν οι 100-150, θα αποζημιώσουμε αυτούς και θα τσεπώσουμε των υπολοίπων που το πολύ-πολύ να βρίσουν την τηλεφωνήτρια και τέλος. Εκεί πατάνε... Οκ, και σε αυτούς που όντως θέλουν να δουν τα βυζγιά της Slama Hayek...

*Για όποιον θέλει να κινηθεί νομικά αρμόδια αρχή είναι η Ε.Ε.Τ.Τ. Ο Συνήγορος του Πολίτη δεν παρεμβαίνει σε τέτοια θέματα, το αναφέρει στη σελίδα του (μάλλον έχει πέσει το site και δε μπορώ να βάλω λινκ).

eett.jpg

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

 

Καμία ιδέα τι να γραψω στο μαιλ;

Αναλυτικά το ιστορικό. Πχ:

Στις 10/07/2018 δέχτηκα τόσα SMS από συνδρομητική υπηρεσία στην οποία δεν έχω εγγραφεί. Σε επικοινωνία, η οποία μου δήλωσαν ότι καταγράφεται, την 10/07/2018 και ώρα 18:08 με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών του παρόχου μου μου δήλωσαν τα εξής ($^#@^^&@#%%$^$&&#^@%^@%$#) τα οποία σαφώς δεν ισχύουν. Επιπλέον, προ Χετίας είχα καταθέσει αίτημα φραγής κλήσεων και sms από 5ψήφιους αριθμούς, το οποίο ο πάροχος αρχικά ενεργοποίησε όπως αιτήθηκα αλλά σε άγνωστο χρόνο το απενεργοποίησε χωρίς να ενημερωθώ. Σαν αποτέλεσμα, επιβαρύνθηκα με το Ψ ποσό χωρίς καμία υπαιτιότητα εκ μέρους μου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dhmhtries22 είπε

Aκριβώς μία από τα ίδια.Η εταιρία τελικά είχε έδρα στην Κύπρο,τους απείλησα για καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μου στείλανε τα χρήματα μέσω ταχυδρομείου.Εξυπακούεται ότι είχα φραγή και η εταιρία ,VODAFONE παρακαλώ,έλεγε δεν ξέρουμε τίποτα.Ψέματα φυσικά,αφού ψάχνοντας το λίγο παραπάνω ,αποδείχτηκε ότι έχουν και σύμβαση με την συγκεκριμένη εταιρία.Είναι όπως το είπε ο συμφορουμίτης.3 το πολύ στους 10 να ζητήσουν πίσω χρήματα,να το κέρδος από τους άλλους 7...

VAS λέγονται αυτά τα σκουπίδια. Όπως είπα και πριν είναι ακριβώς ίδια με το 1+1 της Cosmote ή της Vodafone. Δεν γίνεται να σε χρεώσουν χωρίς να έχουν κάνει integration με τον πάροχο. Γι' αυτο λέω ότι αυτά που υποστηρίζουν οι πάροχοι ότι δεν ξέρουν τίποτα είναι παπάτζες. Η μόνη διαφορά είναι ότι στο 1+1 βγαίνει μπροστά ο πάροχος (ενώ το τρέχει άλλη εταιρεία) και την πλειοψηφία των εσόδων την παίρνει ο πάροχος και στα υπολοιπα σκουπίδια ο πάροχος απλά δίνει τα specs και παίρνει κάποιο μικρότερο ποσοστό. Τώρα για το πως γράφεται ο κόσμος, παίζουν και μποτάκια που τα έχουν κάνει διάφοροι publishers που δημοσιεύουν τέτοια banners. Τα μποτάκια αυτά δημιουργούν τυχαία νούμερα και σε γράφουν. Με αυτό το fraud ο publisher παίρνει το bid του conversion.

ΥΓ Γενικα τον πάροχο τον συμφέρει να κάνει τον ανήξερο και να σε πετάει στην εταιρεια του 5ψηφίου. Σιγά μην παραδεχτούν ότι με την ανοχή τους γίνονται όλα αυτα και ότι κερδίζουν λεφτά και απο αυτο.

Επεξ/σία από Gkostas2007
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, 26ska είπε

Πως βάζουμε φραγή στα 5ψηφια, έχω what's up

Παίρνεις στο 13888 και το ζητάς από τον εκπρόσωπο. Κοστίζει 20λεπτα η κλήση, ανεξάρτητου διάρκειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Gkostas2007 είπε

Δεν γίνεται αυτό. Πάντα έρχεται ένα confirmation μνμ που πρέπει να απαντήσεις θετικα για να γραφτείς. Ειδάλως θα ήμασταν όλοι γραμμένοι σε τέτοια σκουπίδια.

Ο πάροχος συνεργάζεται με αυτές τις εταιρείες. Με το οκ του παρόχου σε χρεώνουν αυτοί (υπάρχει τεχνική σύνδεση μεταξύ παρόχου και των εταιρειών αυτών. Nα καταλάβεις, φεύγει αίτημα χρέωσης απο την Χ εταιρεία, περνάει μέσα απο τον πάροχο και έτσι γίνεται η χρέωση. Αν θέλει η Χ Cosmote κατεβάζει διακόπτη και δεν μπορούν να σε χρεώσουν) και μάλιστα ο ίδιος ο παροχος παίρνει ποσοστό απο τις χρεώσεις. Οπότε αυτές τις βλακείες να τις αφήσει η Cosmote... Πάντως κάνε τρελή φασαρία και φυσικά κάνε γραπτό παράπονο και στην εταιρεία με το 5ψηφιο. 9 στις 10 φορές δίνουν πισω τα λεφτά.

Δεν είμαι κανένας άσχετος φίλε μου , σερφάρω καθημερινά σχεδόν 20 χρόνια, το τηλ μου δεν το έβαλα ποτέ και πουθενά 1000%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είχε συμβεί και σε μένα.δεν έβαλα πουθενά το τηλέφωνο μου απλά πάτησα 4 φορές πίσω για να κλείσει το ποπ απ.παρόλα αυτά με ήρθε μήνυμα ότι εγγράφηκα σε υπηρεσία και θα πέφτει το 6€ κάθε μήνα.είχα γράψει εδώ και με είχε πει ένα παιδί ότι πλέον γίνεται έτσι .ευτυχώς βρήκα το μήνυμα και έστειλα διαγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...