Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους αριθμούς των κινητών, τους βρίσκουν και με τυχαίους σχηματιζόμενους αριθμούς, επίσης υπάρχει και το Mobile Station International Subscriber Directory Number (MSISDN). Όποιος μπει στην ψαρο-σελίδα απλά την έβαψε, έχουν καταγράψει και την ip. Τα ψαρο-μηνύματα (φώτο-μήνυμα Phishing) είναι της μορφής http://blqw.co/k2o  που στη συνέχεια ανακατευθύνονται σε http://psarotrivia.psarogames.com/?msisdn=351.... μετά γίνονται όλα αυτόματα. Έχουν συνεργάτες (εταιρίες φαντάσματα) σε διάφορα μέρη. Πληρώνουν όμως τους φόρους τους από αυτές τις δόλιες υπεξαιρέσεις.

MSISDN = CC + NPA + SN
CC = Country Code
NPA = Number Planning Area
SN = Subscriber Number
Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλαβα πριν κανένα μισάωρο μήνυμα από το 54970 "το pin σας για την εγγραφή στην υπηρεσία είναι ... μπλα μπλα". Veoo. Συνοπτικά: δεν υπάρχει περίπτωση να έχω δηλώσει κάπου το κινητό μου ή να έχω εγγραφεί έστω και κατά λάθος σε τέτοια υπηρεσία.

Τα έχω πάρει στο κρανίο αλλά όχι με αυτούς τους απατεώνες. Αυτοί κάνουν αυτό που ξέρουν. Και την άκρη μου με τον ένα ή άλλο τρόπο θα τη βρω.

Τα έχω πάρει με τη Vodafone γιατί τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση 1 λεπτό μετά το sms για να βεβαιωθώ ότι δεν χρεώθηκα και για να επιβεβαιώσω ότι κλήσεις και sms προς πενταψήφια προστιθέμενης αξίας είναι μπλοκαρισμένα. Έχω συμβόλαιο και δεν υπάρχει όριο στο πόσα μπορούν να μου φάνε. Και οι απαράδεκτοι έχουν μήνυμα ότι η πρόσβαση στο τηλεφωνικό τους κέντρο δεν είναι διαθέσιμη. Όχι υπάρχει μεγάλη αναμονή, μη διαθέσιμη! Μιλάμε για το δεύτερο μεγαλύτερο πάροχο της xώρας και για βράδυ Σαββάτου, δηλαδή ημέρα/ ώρα μη αιχμής. 

Στη Veoo έχει επιβληθεί πρόστιμο 250.000€ από τη ΓΓΚ για αθέμιτες πρακτικές σε διαφημιστικές εκστρατείες σε social media. Δηλαδή αναρωτιέμαι, τόσα πολλά βγάζουν και το συνεχίζουν; Έχουν όλα τα λειτουργικά έξοδα, έχουν και τα πρόστιμα, τα οποία ακόμα και να μην πληρώσουν, για να κωλυσιεργήσουν θα έχουν τα συνεχή δικαστικά έξοδα από προσφυγές κατά των προστίμων. Και υπόψιν ότι δε λαμβάνουν το συνολικό κόστος του sms, ένα σημαντικό κομμάτι το παίρνουν οι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από περιέργεια σε ποια υπηρεσία σε γράψανε; Κράτα το sms στο κινητό για αποδεικτικό στοιχείο. Στείλε email διαμαρτυρίας στην Veoo -Greece- (γράψε ευγενικά και ταυτόχρονα αυστηρά), και πες τους ότι εγγράψαν στην υπηρεσία τον "τάδε ****" αριθμό κινητής χωρίς τη νόμιμη συγκατάθεσή σου και να επιστρέψουν το ποσό που με δόλιο τρόπο υπεξαίρεσαν -αν διαπιστωθεί ότι τελικά υπεξαίρεσαν-. Προειδοποιώντας ότι θα ακολουθήσεις κάθε νόμιμη διαδικασία για καταγγελία και έρευνα της υπόθεσης από τις αρμόδιες αρχές (ΕΕΤΤ, ΔΔΗΕ, κτλ). Στη δικιά μου περίπτωση η Τelebox απάντησε ευγενικά και τα επέστρεψε (γύρω στα 7€ ήταν).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέει σε ποια υπηρεσία. Λέει γενικά "ο κωδικός PIN για εγγραφή στην υπηρεσία είναι ...".

Πως να το χειριστώ ξέρω. Το πρόβλημα μου εμένα ήταν με τη μη διαθεσιμότητα της υπηρεσίας εξυπηρέτησης της Vodafone. Μίλησα σήμερα λίγο μετά τις 08:00 και εξυπηρετήθηκα με αναμονή ενός λεπτού, δεν είχα χρεωθεί κάτι. Σε κάθε περίπτωση παραμένουν απαράδεκτοι.

Περισσότερο ενδιαφέρον έχει να γράψουν αν και άλλοι χθες έλαβαν αντίστοιχα μηνύματα. Ώστε να τεκμηριώσουμε ότι πρόκειται για στοχευμένη καμπάνια από την πλευρά των απατεώνων και ότι δε θα μπορούν ισχυριστούν δικαιολογίες του τύπου "ξέρετε κάπου θα καταχωρήσατε το κινητό σας και δε θα το θυμάστε" ή "κάποιος θα ήθελε να πληκτρολογήσει παραπλήσιο αριθμό κινητού και κατά λάθος πληκτρολόγησε το δικό σας". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπρεπε να καταχωρήσεις τον κωδικό PIN σε κάποια φόρμα για να γίνει η εγγραφή. Οπότε είσαι εντάξει. Έχουν γραφεία σε όλο τον κόσμο, είναι νομικά κατοχυρωμένοι και αποδίδουν ΦΠΑ. Φραγή 5ψηφίων και ADGUARD DNS στο κινητό. Το PIN που θα το καταχωρούσες; Σου έστειλαν κάποια διεύθυνση; ή θα το έστελνες πίσω μέσο sms; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέει τίποτε από τα δύο. Σα να έχει γίνει εγγραφή μέσω σελίδας και η υπηρεσία να στέλνει τον κωδικό στο κινητό του χρήστη, ώστε αυτός να το εισάγει στη φόρμα μόλις το λάβει. 

Έχω το ίδιο το AdGuard αγορασμένο για σταθερό και κινητό και είναι από τους βασικούς λόγους που αποκλείεται να έχω καταχωρήσει κάπου το κινητό: δε βλέπω διαφημίσεις, δεν εμφανίζεται ούτε ένα popup/ popunder παράθυρο.

Όσο για το νομικά κατοχυρωμένοι: δεν είναι. Χρησιμοποιούν παράνομες τακτικές για εγγραφή στην υπηρεσία και τους έχει επιβληθεί τουλάχιστον μια φορά πρόστιμο 250.000€ από την ΓΓΚ. Και όσον αφορά εμένα, τα έχω βάλει με πολύ χειρότερα λαμόγια, δε θα δίσταζα με αυτούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν κάποιος καταχώρησε ότι νάνε κινητό (δηλαδή το δικό σου ) σε φόρμα, απλά για να προχωρήσει το επόμενο βήμα. Συμβαίνει, σε Phishing σελίδες, π.χ. "καταχωρήστε το κινητό σας για να προχωρήσετε στο επόμενο βήμα και να κερδίσετε δωροεπιταγή 800 €, ταξίδι στο φεγγάρι  κτλ...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Πιθανόν κάποιος καταχώρησε ότι νάνε κινητό (δηλαδή το δικό σου ) σε φόρμα, απλά για να προχωρήσει το επόμενο βήμα. Συμβαίνει, σε Phishing σελίδες, π.χ. "καταχωρήστε το κινητό σας για να προχωρήσετε στο επόμενο βήμα και να κερδίσετε δωροεπιταγή 800 €, ταξίδι στο φεγγάρι  κτλ...

Όπως και στην δική μου περίπτωση, το πιν το βάζουν και αυθαίρετα μόνοι τους. Δεν σε σώζει τίποτα.

Και ο πάροχος αφαιρεί την φραγή 5ψηφιων όποτε του καπνίσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Όπως και στην δική μου περίπτωση, το πιν το βάζουν και αυθαίρετα μόνοι τους. Δεν σε σώζει τίποτα.

Και ο πάροχος αφαιρεί την φραγή 5ψηφιων όποτε του καπνίσει.

Άστα να πάνε, και σε μένα αυτοί το έβαλαν, ήρθαν σχεδόν ταυτόχρονα δύο μηνύματα, το PIN και η συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα ήρθε ένα μήνυμα παπάτζα από τον +31621411370 (Vodafon Netherlands ) λέει You received new photo: googlequizz.com/c/d?i=v5.... , μπήκα στο πειρασμό να την ανοίξω, αλλά λέω άσε καλύτερα :P. Λογικά μόλις ανοίξω τη διεύθυνση θα γίνει και αυτόματη εγγραφή :devil:.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις σημερα ανακαλυψα οτι 22 μηνες ειχα χρεωσεις ανα ΜΗΝΑ  30,25 + ΦΠΑ +τελος κινητης απο την εν λογο εταιρια TELEBOX 54422

λογο φορτου εργασιας (16 ωρες ημερισιως /  εταιρικο συμβολαιο-  οικογενειακα προβληματα/ με καρκινοπαθη ατομο μεσα στην οκογενεια )

δεν ειχα ιδεα για τις συγγεκριμενες χρεωσεις .το μονο που ηξερα ηταν οι υπερογκοι μηνιαιοι  λογαριασμοι .Ζητησα λοιπον αναλυτικη κατασταση

απο τον παροχο WIND (μετα απο 22 μηνες) και καλα θα μου πειτε...τωρα το καταλαβες?????  καλιο αργα παρα ποτε!!!!

οπου και διαπιστωσα τις παρανομες χρεωσεις. Μετα απο επικοινωνια με τον παροχο 

για το τι ειναι ολες αυτες οι κλησεις στο 54422 μου εριξαν και ευθυνες οτι επρεπε να κανω φραγη σε 5ψηφιους αριθμους απο την πρωτη κιολας μερα, λες και εγω ημουν 

ενημερος απο την στιγμη που δεν ειχα αναλυση λογαριασμων . επειδη οι χρεωσεις ειναι περιπου στα 1200 ευρω, συνολικα μηπως καποιος θα μπορουσε να με κατευθυνει 

πωσ να κινηθω? εχω ειδη ζητησει φραγη σε 5ψηφια νουμερα, καθως και email στην εν λογο εταιρια με ''καντηλια'' και τα ''πανια που τους τυληγανε''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m5manos είπε

Μολις σημερα ανακαλυψα οτι 22 μηνες ειχα χρεωσεις ανα ΜΗΝΑ  30,25 + ΦΠΑ +τελος κινητης απο την εν λογο εταιρια TELEBOX 54422

λογο φορτου εργασιας (16 ωρες ημερισιως /  εταιρικο συμβολαιο-  οικογενειακα προβληματα/ με καρκινοπαθη ατομο μεσα στην οκογενεια )

δεν ειχα ιδεα για τις συγγεκριμενες χρεωσεις .το μονο που ηξερα ηταν οι υπερογκοι μηνιαιοι  λογαριασμοι .Ζητησα λοιπον αναλυτικη κατασταση

απο τον παροχο WIND (μετα απο 22 μηνες) και καλα θα μου πειτε...τωρα το καταλαβες?????  καλιο αργα παρα ποτε!!!!

οπου και διαπιστωσα τις παρανομες χρεωσεις. Μετα απο επικοινωνια με τον παροχο 

για το τι ειναι ολες αυτες οι κλησεις στο 54422 μου εριξαν και ευθυνες οτι επρεπε να κανω φραγη σε 5ψηφιους αριθμους απο την πρωτη κιολας μερα, λες και εγω ημουν 

ενημερος απο την στιγμη που δεν ειχα αναλυση λογαριασμων . επειδη οι χρεωσεις ειναι περιπου στα 1200 ευρω, συνολικα μηπως καποιος θα μπορουσε να με κατευθυνει 

πωσ να κινηθω? εχω ειδη ζητησει φραγη σε 5ψηφια νουμερα, καθως και email στην εν λογο εταιρια με ''καντηλια'' και τα ''πανια που τους τυληγανε''

Έκανες μαλακια με το μαιλ, έπρεπε να τους απειλήσεις για δικαστική κίνηση. Τώρα μίλα με ΓΓΚ και ΕΕΤ, αξίζει και δικαστικά να το πας το θέμα.

Μην μετανιώνεις για το μαιλ, γιατί με απλή απειλή ετσι και αλλιώς δύσκολα να στα επιστρεφαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο mail αναφερθηκα οτι στην υπηρεσια  τους ειναι εγγεγραμμενος αριθμός κινητής χωρίς τη νόμιμη συγκατάθεσή μου και να επιστρέψουν το ποσό που με δόλιο τρόπο υπεξαίρεσαν  Προειδοποιώντας ότι θα ακολουθήσω κάθε νόμιμη διαδικασία για καταγγελία και έρευνα της υπόθεσης από τις αρμόδιες αρχές (ΕΕΤΤ, ΔΔΗΕ, κτλ

ελπιζω να το καταλαβουν γιατι ειμα διατεθειμενος για οτιδηποτε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...