Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες καθημερινής τρέλας


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πέρασε η Παρασκευή ήρθε Σάββατο δεν είχαμε κάποια παράξενη ανάρτηση από τον συνήθη ύποπτο  να σας πω εγώ μία τρελή ιστορία.:D

Ήρθε στη γειτονιά μου χτες πρωί  ένα φορτηγό και κατέβασε μία μεγάλη τηλεόραση για  παράδοση σε ενοικιαστή παραπάνω ορόφου.Την παρέδωσε και έφυγε.

Απογευματινές ώρες πέρασε και πάλι δύο φορές έπαιρνε τηλέφωνο και χτυπούσε τα κουδούνια.

Τον ρωτήσαμε τι θέλει και μας είπε ότι έγινε κάποιο λάθος και ζητούσε αυτόν που του παρέδωσε την τηλεόραση.Του είπαμε δεν έχουμε σχέση και δεν ξέρουμε αν ήταν πάνω (πάνω ήταν αλλά δεν άνοιγε)  και τον ενημερώσαμε να τον πάρει τηλέφωνο αφού έχει κινητό του .Μας είπε ότι τον παίρνει αλλά δεν το σηκώνει.Δικό του πρόβλημα έφυγε.

Μάλλον δεν έγινε τίποτε και σήμερα το πρωί νάτον πάλι από κάτω  να χτυπάει κουδούνια και να τον ψάχνει .Του είπαμε να μην μας ενοχλεί δεν ξέρουμε που είναι αλλά μας λέει "πάνω πρέπει να είναι βλέπω ανοιχτά"

Φώναζε έπαιρνε τηλέφωνο και μάλλον με τα πολλά ο άλλος που όντως ήταν πάνω και κατάλαβε ότι ήταν αιτία ενόχλησης της γειτονιάς μάλλον το σήκωσε και ακολούθησε διάλογος.

-Κύριε είμαι αυτός που σας έφερε την τηλεόραση χτές έχει γίνει κάποιο λάθος ήταν άλλη η δική σας και την έχω εδώ να την παραδώσω και να πάρω την άλλη.

-......................

-Ναι κύριε αυτή που σας έδωσα είναι πιο καινούργιο μοντέλο και πιο μεγάλη και είναι για αλλού.

-.....................

-Μα κύριε είστε σοβαρός πως θα την κρατήσετε για άλλη πληρώσατε και αυτή πρέπει να την παραδώσω σε άλλο πελάτη.

............................

-Και πότε θα έρθετε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

..............................

-Εντάξει θα περάσω τότε να αφήσω τη δική σας και να την πάρω.

Μπήκε στο φορτηγό και έφυγε.Μετά από 10 λεπτά κατέβηκε ο άλλος στο πεζοδρόμιο και κοίταζε δεξιά αριστερά μάλλον αν έχει φύγει το φορτηγό.

Μέχρι τώρα δεν ξαναήρθε πάντως.:)

Εάν ήσασταν στη θέση μου η τη θέση κάποιου άλλου γείτονα που ήταν αρκετοί που παρακολούθησαν την ιστορία τι θα κάνατε;;;;;;

 

Έχουμε γίνει τελικά τόσο απαράδεκτοι ή ο τύπος που δεν θέλει να αλλάξει την τηλεόραση με αυτή που πλήρωσε είναι μία εξαίρεση που δεν υπάρχει όμοιά του;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν μιλούσα με το γείτονα θα του έλεγα να τη δώσει πίσω. Δεν πιστεύω ότι είναι η εξαίρεση αλλά (θέλω να) πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα τη δίνανε πίσω. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Panas76 είπε

Από την απομάκρυνση από το ταμείο κανένα λάθος δεν αναγνωρίζεται. 

Εγώ δε θα την επέστρεφα. 

Σεβαστή η άποψή σου αλλά δεν μιλάμε για κάποιο απλό πράγμα που θα αγοράσουμε από το περίπτερο ή από το μπακάλικο για το οποίο δεν μπορεί να αποδειχθεί η αγορά του.

Μιλάμε για μία τηλεόραση με κωδικούς νούμερα - εγγύηση.Με ποιο αιτιολογικό θα την κρατήσεις;;;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τα διάφορα θέματα που ανοίγονται και στο insomnia και αναφέρουν περιπτώσεις (συνήθως ebay) που κάτι στάλθηκε διπλό ή τριπλό (λόγω καθυστέρησης ταχυδρομείου) ή έγινε refund και κρατήθηκε το αρχικό προϊόν, χωρίς τη γνώση ή τη σύμφωνη γνώμη του αποστολέα, θα έλεγα ότι ναι, είμαστε τόσο απαράδεκτοι (και ίσως πιο τόσο από τόσο).

Ήδη ο φίλος παραπάνω ανέπτυξε τη γνωστή θεωρία ότι "μετά την απομάκρυνση....."

Χωρίς βέβαια να σκεφτεί ότι ίσως το παραπάνω περιστατικό να μην είναι "καταναλωτής vs εταιρίας" και άρα να έχει κάτι από επανάσταση το όλο concept :P αλλά να είναι "καιροσκόπος vs εργαζομένου" (αφού τελικά ίσως το λάθος να ήταν του οδηγού ή του αποθηκάριου από τον οποίο και μπορεί να ζητηθούν $$$)

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια βλακεια που δεν έλεγξε καλά την τηλεόραση πριν την παραδώσει στον πελάτη και του έδωσε λάθος!!!! 

Ο άλλος την είδε καλύτερη και ακριβότερη και την κράτησε. Δεν την έκλεψε! Του την παρέδωσαν κ έχει υπογράψει την παραλαβή. Εγώ θα την επέστρεφα πίσω αν ήμουν στην θέση του αλλά δεν είναι όλοι έτσι και δεν μπορείς να τον κατηγορισεις γι αυτό. 

 

Εσύ αν δεν τον ξέρεις μη του κάνεις κουβέντα του γείτονα γιατί θα γυρίσει και θα σου πει "τι σε νοιάζει κ ανακετευεσαι"? 

 

Σίγουρα για να έρχεται κάθε μέρα με το φορτηγό από κάτω και να τον ψάχνει απεγνωσμένα, τον έχουν κράξει από την δουλειά του. Το σωστό θα ήταν να την επιστρέψει και να πάρει την δικιά του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Panas76 είπε

Από την απομάκρυνση από το ταμείο κανένα λάθος δεν αναγνωρίζεται. 

Εγώ δε θα την επέστρεφα. 

Το σωστό δεν έχει να κάνει με ταμείο...θα τη χαιρόσουν αυτή την τηλεόραση; Αν ήσουν ο άλλος που πήρε καταλάθος τη χειρότερη θα την κρατούσες ή θα την επέστρεφες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Το σωστό δεν έχει να κάνει με ταμείο...θα τη χαιρόσουν αυτή την τηλεόραση; Αν ήσουν ο άλλος που πήρε καταλάθος τη χειρότερη θα την κρατούσες ή θα την επέστρεφες;

Ρε zio, τι ρωτάς τώρα;

Τότε σαφώς και θα έκανε σαματά. Και το σχετικό νήμα για πρόγκα στο insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός που παρέλαβε την πιο ακριβή τηλεόραση, αν ανοίξει το κουτί και την στήσει τι γίνεται; Ο άλλος πλήρωσε για καινούρια σφραγισμένη τηλεόραση.

Επεξ/σία από billpao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billpao είπε

Αυτός που παρέλαβε την πιο ακριβή τηλεόραση, αν ανοίξει το κουτί και την στήσει τι γίνεται; Ο άλλος πλήρωσε για καινούρια σφραγισμένη τηλεόραση.

Θεωρείται μεταχειρισμένη. 

Ξέρουν όμως πως να την κάνουν να φαίνεται καινούρια σε νέο κουτί κτλ 

Επεξ/σία από lek88
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billpao είπε

Αυτός που παρέλαβε την πιο ακριβή τηλεόραση, αν ανοίξει το κουτί και την στήσει τι γίνεται; Ο άλλος πλήρωσε για καινούρια σφραγισμένη τηλεόραση.

Δεν υπάρχει πρόβλημα αφού δεν τον βλέπω να την παίρνει :P

Πέρα από την πλάκα δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γίνει αλλά προσωπικά δεν θα δεχόμουν να φτάσει μη σφραγισμένη. Και δεν εννοώ μόνο τις ταινίες της κούτας αλλά ακόμα και το σακουλάκι με τις μπαταρίες του τηλεκοντρόλ.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lek88 είπε

Θεωρείται μεταχειρισμένη 

Οπότε και πάλι ο άλλος θα πρέπει να πάρει μια καινούρια. Τον αφήνεις και αυτόν που παρέλαβε την λαθος ετσι όπως είναι πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lek88 είπε

Τεράστια βλακεια που δεν έλεγξε καλά την τηλεόραση πριν την παραδώσει στον πελάτη και του έδωσε λάθος!!!! 

Ο άλλος την είδε καλύτερη και ακριβότερη και την κράτησε. Δεν την έκλεψε! Του την παρέδωσαν κ έχει υπογράψει την παραλαβή. Εγώ θα την επέστρεφα πίσω αν ήμουν στην θέση του αλλά δεν είναι όλοι έτσι και δεν μπορείς να τον κατηγορισεις γι αυτό. 

Εσύ αν δεν τον ξέρεις μη του κάνεις κουβέντα του γείτονα γιατί θα γυρίσει και θα σου πει "τι σε νοιάζει κ ανακετευεσαι"? 

Σίγουρα για να έρχεται κάθε μέρα με το φορτηγό από κάτω και να τον ψάχνει απεγνωσμένα, τον έχουν κράξει από την δουλειά του. Το σωστό θα ήταν να την επιστρέψει και να πάρει την δικιά του. 

Φίλε μου κλοπή δεν είναι μόνο όταν μπουκαρεις σε ένα μαγαζί με την πιστολα και αρπάζεις ότι βρεις. Το ότι κάνει το κορόιδο είναι ανήθικο και στη τελική θα τη πληρώσει ο υπάλληλος που έκανε τη λακαμια... 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι αληθινό γεγονός στη γειτονιά μου και πιστεύω ότι πρέπει να είναι αγορά από ιντερνιτικό κατάστημα γιατί το φορτηγό δεν έχει επωνυμία πάνω.

Και φυσικά δεν πρόκειται να εμπλακώ γιατί δεν έχω όρεξη να πλακώνομαι με το γείτονα τον οποίο απλά γνωρίζω και με τον οποίο δεν έχω διαφορές.Προσωπικά δεν θα την κρατούσα βέβαια και από την πρώτη στιγμή που αντιλαμβανόμουν την πατάτα θα έπαιρνα τηλέφωνο,άσχετα αν την πληρώσει ή δεν την πληρώσει κάποιος.

Απλά θέμα ηθικής και τίποτε άλλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...