Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες καθημερινής τρέλας


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν είχα παραγγείλει κάτι ανταλλακτικά για το αυτοκίνητο μετά από μια βδομάδα μου ξαναστείλαν την ίδια παραγγελία. Τους πήρα τηλ. τους το είπα και τα στειλα πίσω. Μια χαρά θα με βόλευε αν τα κρατούσα (όντας αναλώσιμα) αλλά σκέφτηκα ότι κάποιος εκεί μέσα θα βρει το μπελά του.

Γενικά είναι τελείως ανήθικο να εκμεταλλεύεσαι το λάθος του άλλου για να βγεις κερδισμένος. Δε θα μου κανε καμία εντύπωση αν ο γείτονας ηλικιακά είναι άνω των 45.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lek88 είπε

Προτείνω να ανοίξουμε νέο thread και να ποσταρουμε screenshots από "χαμένα" τρολοθρεντ που έχουν σβηστεί νωρίς η έχουν χαθεί μέσα στα πολλά threads 😂😂

 

2 ώρες πριν, Kefalas5 είπε

Τι έχασα? ήταν καλό?

δεν ξερω για σας, εγω ηρθα ινσομνια τετοια ωρα μπας και σκασει τιποτα καλο

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andrapos είπε

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι φταίει ο μεταφορέας

Καλα τα πηγες.

1 ώρα πριν, citelis είπε

Γιατί όλοι ταυτίζεστε τόσο πολύ με τον μεταφορέα ? 

Γιατι ολοι εχουμε κανει λαθη,μικρα η μεγαλα,"ακριβα" και "φθηνα".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akamar είπε

Γιατί μπορεί 

Δηλαδή αν πας στο σούπερ μάρκετ αγοράσεις είδη 6 ευρώ δώσεις 10ευρο και η ταμίας κάνει λάθος και δεν σου δώσει 4 ρέστα αλλά νομίζοντας ότι έδωσες 20ευρο σου δώσει 14 θα κρατήσεις το 10ευρο γνωρίζοντας ότι στο τέλος της βάρδιας που θα έχει έλλειμμα θα το βάλει από τη τσέπη της,με την αιτιολογία ας πρόσεχε να μην κάνει λάθος;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, phanispal είπε

Αν σκάμπαζες πέντε πράγματα θα ήξερες ότι δεν ευθύνεται πάντα ο μεταφορέας.

Τώρα που δε σκαμπάζεις, γράφεις αυτά που γράφεις.

Λογικό.

Πες μας λοιπόν εσύ που σκαμπαζεις πως μπορεί να έγιναν τα πράγματα και να μην έχει ευθύνη ο μεταφορέας.Μπορει να μην έχω κάνει αυτή τη δουλειά να δω πως είναι αλλά έχουν έρθει σπίτι μου πολλοί μεταφορείς και ο επαγγελματισμός τους ποικίλλει.Αλλοι τσεκαρουν σχολαστικα πριν παραδώσουν,άλλοι πετάνε τα δέματα από το φορτηγο,βγάζουν το χαρτί και χωρίς να το δουν ζητάνε να υπογράψεις.Αν ο άλλος είναι σερβιτόρος και κάνει λάθος μπορεί να μπει μέσα 5-10 ευρώ,ο μεταφορέας μπορεί να κάνει λάθος 1000+ ευρώ.Σε άλλα επαγγέλματα αν κάνεις λάθος μπορεί να σκοτωθεί άνθρωπος.Εσυ δηλαδή που σκαμπαζεις αν είχες παραγγείλει την oled τηλεόραση σου και την είχες πληρώσει 3000 ευρώ θα την παραλαμβανες ανοιγμένη και δουλεμενη επειδή έγινε λάθος;Εκτώς και αν δεν είχε μπερδευτεί η παραγγελία και απλά από το μαγαζί έδωσαν λάθος τηλεόραση.Αλλα τότε μάλλον η συνεννόηση θα γινόταν με το κατάστημα και δεν θα πήγαινε ο άλλος από κάτω να φωνάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akamar είπε

Γιατί μπορεί 

Ενδιαφέρον ότι τα έχουμε ξαναπεί σε παρόμοιο θέμα (είτε για εξαπάτηση μέσω αγγελίας μεταχειρισμένου με αντικαταβολή είτε για τις απάτες στα κινητά με 5ψήφια, δε θυμάμαι). Αυτές οι 2 λέξεις όμως συνοψίζουν σε μεγάλο βαθμό όλη την παθογένεια της ελληνικής κοινωνίας.

"Είμαι δημόσιος υπάλληλος, θα πάω 1 ώρα αργότερα στη δουλειά και θα αφήσω μια τεράστια ουρά για να ρίξω μια πασιέντζα. Γιατί; Γιατί μπορώ."

"Είμαι ελ. επαγγελματίας, θα έχω τον υπάλληλο με 4ωρα ένσημα κι ας δουλεύει 15 ώρες, χωρίς ρεπό, Κυριακές κι αργίες, και θα κλέβω εφορία και πελάτες. Γιατί; Γιατί μπορώ."

"Είμαι ταξιτζής και μια διαδρομή 5' στην κάνω 45'. Γιατί; Γιατί μπορώ."

"Είμαι αγρότης και για την επιδότηση δηλώνω όλα τα πρόβατα/στρέμματα του νομού μου. Γιατί; Γιατί μπορώ."

"Σου πουλάω κάτι και μέσα στο κουτί του σου βάζω ότι να 'ναι. Γιατί; Γιατί μπορώ.""

"Είμαι εταιρεία κινητής και σε χρεώνω €200 με μηνύματα για τα οποία ποτέ δε συμφώνησες και έλαβες γνώση. Γιατί; Γιατί μπορώ."

Όλοι οι ανωτέρω έχουν μια δικαιολογία με επίφαση νομιμότητας ή ηθικής στη συμπεριφορά τους. Πχ ο ένας "δε δουλεύω γιατί μου ξαναέκοψαν από το μισθό", ο άλλος "κλέβω γιατί με πηδάει η εφορία" κοκ. Βολικά όμως το ξεχνάμε όταν βρεθούμε στη θέση του απέναντι που την πληρώνει και είναι μαθηματικά σχεδόν βέβαιο - όχι τίποτα υπερφυσικό του στυλ "θα σε τιμωρήσει ο θεός κλπ", απλά κάποια στιγμή θα πέσεις σε κάποιον που επίσης "μπορεί". Στο παράδειγμά μας, αν ο μεταφορέας που θα πληρώσει για τη δική του μλκία και για τη λαμογιά του γείτονα βάλει ένα βράδυ ένα καλόπαιδο και του κάνει τα μούτρα κρέας, αυτός θα φωνάζει για την εγκληματικότητα που δεν τολμάνε οι νοικοκύρηδες άνθρωποι να βγουν από το σπίτι τους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δηλαδή αν πας στο σούπερ μάρκετ αγοράσεις είδη 6 ευρώ δώσεις 10ευρο και η ταμίας κάνει λάθος και δεν σου δώσει 4 ρέστα αλλά νομίζοντας ότι έδωσες 20ευρο σου δώσει 14 θα κρατήσεις το 10ευρο γνωρίζοντας ότι στο τέλος της βάρδιας που θα έχει έλλειμμα θα το βάλει από τη τσέπη της,με την αιτιολογία ας πρόσεχε να μην κάνει λάθος;;;;;;

Εγώ προσωπικά τα επιστρέφω οταν γίνονται τέτοια λάθη για το λόγο που λες. Η ταμιας δε θα τη φάει στη βδομάδα αλλά μόλις κλείσει ταμείο. Ειναι τρομερά ανήθικη συμπεριφορά. Κ αυτά δε γίνονται μονο Ελλάδα για να μην παρεξηγουμαστε, (τα λάθη εννοω). Βέβαια κάτι τακτικές τα λάθη πληρώνονται κτλ, σε όσους σκέφτονται έτσι, τους εύχομαι ενα ωραίο λάθος στη δουλειά τους να τους πάει πισω στα έσοδα του μήνα να τους δω μετα...

Επίσης οχι παραδειγματα μεταξυ εφορίας και επαγγελματιων. Ληστρική συμπεριφορά εχει πρώτα το κράτος που σε φορολογεί τοσο ωστε να μη μπορείς να επιβιώσεις, για να πληρώσει έξτρα σφραγηδοπατητες.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Επίσης οχι παραδειγματα μεταξυ εφορίας και επαγγελματιων. Ληστρική συμπεριφορά εχει πρώτα το κράτος που σε φορολογεί τοσο ωστε να μη μπορείς να επιβιώσεις, για να πληρώσει έξτρα σφραγηδοπατητες.

Επειδή μάλλον αυτό απευθύνεται σε μένα, σε καμία περίπτωση δεν αφορούσε το σύνολο. Όπως υπάρχουν και  Δ.Υ. που αξίζουν περισσότερα απ΄ όσα παίρνουν αλλά μπαίνουν στον ίδιο κουβά με τους σφραγιδοπατητές και τους νερουλάδες της Βουλής, αγρότες που δεν έχουν πάρει επιδότηση ούτε για ένα δέντρο, ταξιτζήδες καθαροί και τίμιοι που τους καταχωνιάζουν οι "ταρίφες" κοκ. Αντίστοιχος του κάθε σφραγιδοπατητή είναι πχ γνωστός μου που είχε τους υπαλλήλους του 3-4 μήνες απλήρωτους γιατί "έχουμε κρίση και μας πηδάει και η εφορία", αλλά το γάμο του την ίδια περίοδο τον έκανε στη Σαντορίνη...
*Βγήκαμε λίγο εκτός θέματος, δεν είχα σκοπό να κατηγορήσω ή να υπερασπιστώ κανέναν. Τη νοοτροπία του Έλληνα δεν αντέχω, που όπου "μπορεί" είναι μάγκας, κι όπου "μπορούν" οι άλλοι κλαψουρίζει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει όταν ήμουν φτωχή πλην τίμια σερβιτόρα και είχα πάει καφέ σε μια 50άρα που δούλευε σε γνωστό συμβολαιογραφείο εκεί κοντά (αρχή Κοδριγκτώνος στο ρετιρέ). Από λάθος της έδωσα ρέστα από 20 αντί για 5 που μου έδωσε. Το κατάλαβα μετά και πήγα να τα πάρω πίσω, όμως δεν μου άνοιξε. Εγώ επέμενα να χτυπάω κουδούνια και κάποια στιγμή μου είπε "ας πρόσεχες" και να μην την ξαναενοχλήσω.

Μου έχει μείνει μέχρι και σήμερα, η γαϊδάρα συμβολαιογράφος που έκλεψε 15 ευρώ από την ανήλικη σερβιτόρα. Αμα την πετύχω θα πάω να την βρίσω, δεν μου έχει περάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορείς παντού. Το λιγότερο ή περισσότερο είναι η διαφορά ανάμεσα στα κράτη, κι αυτό όχι πάντοτε. Το θέμα είναι στον άνθρωπο. 2 δικά μου παραδείγματα:

- Παραγγέλνω από Κίνα, καθυστερεί η παράδοση υπερβολικά, κάνω dispute-claim στο paypal, παίρνω τα χρήματα πίσω και μετά από λίγες μέρες έρχεται το δέμα. Επιτόπου επικοινωνία με τον Κινέζο και εκ νέου αποστολή των χρημάτων. Αν τυχόν δεν το χρειαζόμουν πλέον θα του έστελνα για να συνεννοηθούμε πώς να το στείλω πίσω.

- Λίγο πριν φύγω με μετάθεση, πάω στο συνηθισμένο βενζινάδικο με 50ευρο στην τσέπη. Βάζω 30 βενζίνη, λέμε 2 μαλακίες με τον υπάλληλο, φεύγω, σταματάω σε περίπτερο και βλέπω ότι έχω ακόμα το 50άρι. Επιστροφή στο βενζινάδικο κι ο υπάλληλος δεν έχει καν αντιληφθεί ότι είναι μέσα στο ταμείο €30. Πιθανόν ούτε στο κλείσιμο θα καταλάβαινε από πού βγήκε μείον, αλλά και να το καταλάβαινε μετά από λίγο έφυγα από την πόλη οριστικά και πιθανότατα δεν πρόκειται να τον ξαναδώ στη ζωή μου.

Και στις 2 περιπτώσεις, ένας Γερμανός, Σουηδός, οτιδήποτε, είχε τις ίδιες πιθανότητες να κάνει τον Κινέζο (ή τον Έλληνα;;;). Ίσως και λίγο περισσότερες, έχουν μια περίεργη λογική που δικαιολογεί τέτοιου είδους πουστιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolispd είπε

Ενδιαφέρον ότι τα έχουμε ξαναπεί σε παρόμοιο θέμα (είτε για εξαπάτηση μέσω αγγελίας μεταχειρισμένου με αντικαταβολή είτε για τις απάτες στα κινητά με 5ψήφια, δε θυμάμαι). Αυτές οι 2 λέξεις όμως συνοψίζουν σε μεγάλο βαθμό όλη την παθογένεια της ελληνικής κοινωνίας.

"Είμαι δημόσιος υπάλληλος, θα πάω 1 ώρα αργότερα στη δουλειά και θα αφήσω μια τεράστια ουρά για να ρίξω μια πασιέντζα. Γιατί; Γιατί μπορώ."

"Είμαι ελ. επαγγελματίας, θα έχω τον υπάλληλο με 4ωρα ένσημα κι ας δουλεύει 15 ώρες, χωρίς ρεπό, Κυριακές κι αργίες, και θα κλέβω εφορία και πελάτες. Γιατί; Γιατί μπορώ."

"Είμαι ταξιτζής και μια διαδρομή 5' στην κάνω 45'. Γιατί; Γιατί μπορώ."

"Είμαι αγρότης και για την επιδότηση δηλώνω όλα τα πρόβατα/στρέμματα του νομού μου. Γιατί; Γιατί μπορώ."

"Σου πουλάω κάτι και μέσα στο κουτί του σου βάζω ότι να 'ναι. Γιατί; Γιατί μπορώ.""

"Είμαι εταιρεία κινητής και σε χρεώνω €200 με μηνύματα για τα οποία ποτέ δε συμφώνησες και έλαβες γνώση. Γιατί; Γιατί μπορώ."

Όλοι οι ανωτέρω έχουν μια δικαιολογία με επίφαση νομιμότητας ή ηθικής στη συμπεριφορά τους. Πχ ο ένας "δε δουλεύω γιατί μου ξαναέκοψαν από το μισθό", ο άλλος "κλέβω γιατί με πηδάει η εφορία" κοκ. Βολικά όμως το ξεχνάμε όταν βρεθούμε στη θέση του απέναντι που την πληρώνει και είναι μαθηματικά σχεδόν βέβαιο - όχι τίποτα υπερφυσικό του στυλ "θα σε τιμωρήσει ο θεός κλπ", απλά κάποια στιγμή θα πέσεις σε κάποιον που επίσης "μπορεί". Στο παράδειγμά μας, αν ο μεταφορέας που θα πληρώσει για τη δική του μλκία και για τη λαμογιά του γείτονα βάλει ένα βράδυ ένα καλόπαιδο και του κάνει τα μούτρα κρέας, αυτός θα φωνάζει για την εγκληματικότητα που δεν τολμάνε οι νοικοκύρηδες άνθρωποι να βγουν από το σπίτι τους.

Συμφωνώ απόλυτα όπως και με το post του @defacer   ......Και -μαντέψτε - πως συνοψίζεται όλο αυτό.

ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ.

Αν η γενικότερη συμπεριφορά μας ήταν διαφορετική δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε ....

Και μερικοί ακόμη αναρωτιούνται....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως εκτός από κουτοπόνηρος είναι και χαζός. Η εταιρεία και ο διανομέας ξέρουν ακριβώς που μένει (ονόματα, τηλεφωνα κλπ) και ιδιαίτερα ο διανομέας έχει λόγο να τον περιμένει καμιά μέρα απ έξω και να τις αρπάξει και όλα αυτά για να πάρει μία τηλεόραση καλύτερη από αυτήν που είχε παραγγείλει. 

Αν γινόταν το ανάποδο δλδ του πήγαιναν την χειρότερη θα τη κρατούσε ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...