Προς το περιεχόμενο

Ιστορίες καθημερινής τρέλας


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, defacer είπε

Το θέμα είναι πως είναι καθήκι. Κουτοπόνηροι και χαζοί που όμως δεν προκαλούν τέτοια προβλήματα υπάρχουν αρκετοί και δε μας πέφτει λόγος.

Λέω εγώ τώρα με το μυαλό μου, ας πούμε στην αρχή μπορεί να του ζητηθεί ωραία και ήσυχα ο σειριακός της τηλεόρασης που ισχυρίζεται πως έχει και να αδυνατεί να τον δώσει. Οπότε μετά να του ζητηθεί να δηλώσει εγγράφως για ποιο λόγο δε μπορεί να δώσει το σειριακό, πριν γίνει οτιδήποτε άλλο.

Θα μείνεις έκπληκτος από το πόσο γρήγορα αλλάζουν τροπάριο οι θρασύδειλοι όταν αρχίσουν να καταλαβαίνουν ότι δεν πάει καλά το πράγμα.

ΥΓ thought experiment, τι πιστεύετε ότι θα γινόταν αν κάποιος που ξέρει για την υπόθεση (ονόματα, ημερομηνίες, μοντέλα) στείλει εξώδικο αντίστοιχο με τα παραπάνω στον καραγκιόζη.

 

23 λεπτά πριν, defacer είπε

Εξώδικο ίσον όχι νομικά, οπότε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσπαθείς να πεις. Πιθανόν missing the point.

Επίσης γενικά μιλώντας, το έχουμε όλοι υπόψη ότι το δικαστήριο δεν είναι χτεσινό και ότι ξέρει πως στη ζωή γίνονται λάθη τα οποία κάποιοι εκμεταλλεύονται παράνομα έτσι;

Μπερδευτικαμε.
Στην αρχη λες για να του ζητηθει ωραια και ησυχα, θα μπορουσε καλιστα να μην απαντησει ποτε,  δεν εχει καμια υποχρεωση να απαντησει, ουτε με εξωδικο.
Ουτε προφορικα ουτε γραπτα. Ακομη και εαν απαντησει θα πει οτι εσπασε και την πεταξε, τι θα κανεις; Θα διαταξεις να ψαξουν ολα τα συγγενικα του σπιτια/εξοχικα; Και μεσα στο σπιτι να ειναι η τηλεοραση παλι θες ενταλμα για να ψαξεις το οποιο θελει ισχυρες ενδειξεις και οχι να παει ο μεταφορεας στον εισαγγελεα. Πηρα τηλεοραση πριν απο λιγο και η αποδειξη δεν αναφερει πουθενα το σειριακο (Κωτσοβολος, πως σκατα βγαζει ακρη η αντιπροσωπια μετα;)

Μετα λες για εξωδικο, το εξωδικο δεν ειναι τιποτα παραπανω απο τον νομικα ισχυρο τροπο για να μπορεσεις να πεις στο δικαστηριο οτι ενημερωσες χωρις καμια αμφιβολια για αυτο. Δεν εχει απολυτος καμια νομικη συνεπεια, δεν ειναι εντολη δικαστηριου, ουτε ειναι συμφωνια του εισαγγελεα.  Με αλλα λογια ειναι για τις περιπτωσεις που θα σε ρωτησει ο δικαστης "την ζητησες την τηλεοραση πισω;" να απαντησεις "ναι εστειλα εξωδικο" οποτε ο αλλος δεν μπορει να το αρνηθει οτι υπηρξε ενα αιτημα. Σε αντιθεση περιπτωση εαν του το ειπες προφορικα η το εστειλες με fax/email θα λαβεις την απαντηση οτι ποτε δεν εγινε αυτο, πως το αποδυκνυεις;

Δικηγορος δεν ειμαι (φτου-φτου), εχουμε μελη δικηγορους εδω εαν καποιος θελει μπορει να μας πει την γνωμη του.
Τα ειχα ψαξει λιγο παλιοτερα γιατι ειχα μια διαφωνια με τους... αγαπητους στην πολυκατοικια που τροποποιησαν τα καλοριφερ τους με μποιλερ στην ταρατσα χωρις να πληρωνουν για αυτο, συμπερασμα; Ο θρασυς δεν αντιμετωπιζεται ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@orck ξέρω κι εγώ τι είναι το εξώδικο και τι προσφέρει, ή δεν προσφέρει.

Το όλο point μου είναι ότι προκαλώντας έτσι escalation της υπόθεσης τότε είτε τρομάζεις τον άλλο ή τον βάζεις να σκεφτεί πολύ προσεκτικά πόσο διατεθειμένος είναι να το τραβήξει (και τι θα γίνει αν το τραβήξει και δεν του βγει) είτε τέλος αν είναι γίδι του δίνεις σκοινί να κρεμαστεί.

Εσύ από την άλλη φαίνεται να λες πως δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις με το οποίο, υποθέτοντας 100% αποτελεσματικά λογική και ωφελιμιστική αντιμετώπιση από την πλευρά του άλλου, και υποθέτοντας πως δεν υπάρχουν αντικειμενικά στοιχεία, θα βρεις το δίκιο σου. Αυτό είναι μια διαφορετική κουβέντα την οποία δε σκοπεύω να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, idomeneas7 είπε

Μου θυμίζει όταν ήμουν φτωχή πλην τίμια σερβιτόρα και είχα πάει καφέ σε μια 50άρα που δούλευε σε γνωστό συμβολαιογραφείο εκεί κοντά (αρχή Κοδριγκτώνος στο ρετιρέ). Από λάθος της έδωσα ρέστα από 20 αντί για 5 που μου έδωσε. Το κατάλαβα μετά και πήγα να τα πάρω πίσω, όμως δεν μου άνοιξε. Εγώ επέμενα να χτυπάω κουδούνια και κάποια στιγμή μου είπε "ας πρόσεχες" και να μην την ξαναενοχλήσω.

Μου έχει μείνει μέχρι και σήμερα, η γαϊδάρα συμβολαιογράφος που έκλεψε 15 ευρώ από την ανήλικη σερβιτόρα. Αμα την πετύχω θα πάω να την βρίσω, δεν μου έχει περάσει.

Μα γιατί χαλιέσαι άδικα ;;;
Ούτε βρισιές, ούτε τίποτα.
Θα περιμένεις υπομονετικά να ξαναπαραγεγίλει και τότε: https://www.google.com/search?q=καθαρτικό+εντέρου&newwindow=1&safe=off&client=firefox-b-ab&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjP0sGD6bLcAhXE1qQKHRDOC48QsAQIUw&biw=1425&bih=832

Λεφτά πίσω δεν θα πάρεις αλλά και μόνο που θα το σκέφτεσαι... :) :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...