Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

e-mail σε αυτους 

https://ec.europa.eu/greece/about-us_el#top-page 

αλλα δεν νομιζω να ιδρωσει το αυτι τους, γενικα οι ξενοι κανουν τα στραβα ματια προκειμενου να ορθοποδησουν οι ελληνικες τραπεζες και να μην χρειαζεται να τις σωσουν ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, VICKR είπε

γενικα οι ξενοι κανουν τα στραβα ματια προκειμενου να ορθοποδησουν οι ελληνικες τραπεζες και να μην χρειαζεται να τις σωσουν ξανα.

Οι "ελληνικές" τράπεζες ανήκουν ήδη στους ξένους, οπότε δεν έχουν τέτοιους προβληματισμούς!

Επιπλέον, ουδέποτε οι ξένοι έσωσαν τις ελληνικές τράπεζες, αλλά συνέβη το αντίθετο, θυσιάστηκαν οι ελληνικές τράπεζες για να σώσουν τις ξένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, freelove είπε

περα απο revolut ποια αλλη εφαρμογη δεν χρεωνει την αναληψη σε ελληνικο ατμ εστω απο alpha bank??

απο οτι ξερω ειναι η skrill  σε vip silver kai ανω.

Η αλφα ξεκίνησε να χρεώνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση!  Μετά από αποτυχία εγγραφής προς Netflix με prepaid (ενημερώθηκα από το support πως χρειάζεται ελάχιστο υπόλοιπο 1,00€ για να ελέγξουν εάν ισχύει η κάρτα και σου το επιστρέφουν) την οποία δεν χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια επειδή είναι απάτη και γδέρνουν... τέλος πάντων ήθελα να την βάλω στο trial. Σκέφτηκα να βάλω την Revolut που έχω ήδη ένα μικρό ποσό μέσα. 

Έχω την physical και μια virtual. Εάν επιλέξω την virtual θα την δεχτεί; Σε όποια συνδρομή κι αν προσπάθησα να κάνω εγγραφή την prepaid δεν μου την πέρασα, ούτε στο spotify, ούτε στο google music, ούτε πουθενά.

Επίσης αξίζει σε όλες αυτές τις υπηρεσίες να μην βάζεις paypal; Στην Πειραιώς έχω δύο κάρτες (master/visa) άλλα τις χρησιμοποιώ και τις δύο εξίσου αρκετά και δεν θέλω να έχω θέματα. Έχω και στην εθνική άλλα επίσης χρησιμοποιώ το λογαριασμό, σκέφτηκα να ανοίξω λογαριασμό με δεύτερη εθνική χρεωστική να παίζω μπάλα με το e-banking και να την γιολάρω σε διάφορες τέτοιες υπηρεσίες και γενικότερα σε αγορές που και να πέσω θύμα απάτης δεν θα έχω παραπάνω από τα χρήματα που χρειάζομαι κάθε φορά για το οτιδήποτε. Paypal μόνο όπου χρειάζεται σε ενδεχόμενο dispute.

 

Επίσης θέλω να αγοράσω κάτι από Gearbest. Στο κομμάτι της πληρωμής βάζω κάρτα και τραβάνε τα χρήματα ή κάνω κατάθεση του ποσού και μετά ολοκληρώνεται η αγορά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, spy_vlsi said:

Screenshot_1.png

Attica και λοιπές συνεταιριστικές? Είναι απαράδεκτο το καρτέλ στις τράπεζες και στα κινητά , εδώ πάνε να καθιερώσουν 12 ευρώ μίνιμουμ ανανέωση στα καρτοκινητά. 'Οποιος μπορεί καλό είναι να αποφεύγει τα καρτέλ (στα κινητά είναι πολύ πιο δύσκολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Screenshot_1.png

1) Το βρίσκω απόλυτα λογικό να υπάρχει χρέωση, εάν σκεφτείς πως χρεώνεσαι 1.30€ σε ATM που δεν ανήκει στην τράπεζα σου (π.χ από Εθνική σε Πειραιώς) και βρίσκεσαι στην ανάγκη να βγάλεις χρήματα ή απέχει μακριά από το σημείο που βρίσκεσαι. Εξίσου παράλογο δεν είναι να χρεώνεσαι και για ενημέρωση υπολοίπου από διαφορετικό ATM; Σου λέει εάν το θες χωρίς χρέωση πήγαινε εκεί που πρέπει.

2) Παράλογες είναι και οι προμήθειες σε καταθέσεις ποσών που δεν ανήκουν στην ίδια τράπεζα. Ενώ μέχρι πριν, τη χρώση την έτρωγε ο αποστολέας, τώρα την τρως κι εσύ επειδή ο άλλος δεν συνεργάζεται με την τράπεζα που συνεργάζεσαι. Κι όμως έχω πάει αμέτρητες φορές να εξηγήσω στην Πειραιώς πως αυτό δεν υφίσταται, και αν υπάρχει δυνατότητα να χρεώνεται αυτομάτως ολόκληρο το ποσό ο αποστολέας και μου λένε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι απλά να ενημερώσεις τον πελάτη πως όλα τα έξοδα της μεταφοράς τα αναλαμβάνει ο ίδιος. Δεν είναι ακραίο;

 

Εντέλει ποιος ο λόγος να βγάλεις χρήματα από την Revolut μέσω ATM; Τα χρειάζεσαι κάπου, ε πλήρωσε μέσω της Revolut, υποτίθεται πως η Revolut

α) σε εξυπηρετεί σε ιντερνετικές αγορές και σε αλλαγή ισοτιμίας

β) δικαιολογείς ένα Χ ποσό μαύρου χρήματος που δεν θα μπορούσες να πραγματοποιήσεις αγορές με ελληνικές τράπεζες

γ) δεν μπορείς να δηλώσεις την Revolut ως μισθοδοσία, ώστε να σε αγχώνουν τα μετρητά.

Παράδειγμα, αρκετοί μου κάνουν μεταφορές από Revolut για κράτηση δωματίου, τους χρεώνει ελάχιστα, μου χρεώνει ακριβά. Σε πρόσφατη κατάθεση 300,00€ - 4,00€ = 296,00€ καθαρά παίρνω εγώ.

Εάν δεν είσαι πολίτης του εξωτερικού, ώστε να χρησιμοποιείς την κάρτα για άλλο σκοπό, τότε θες και τα παθαίνεις που αναρωτιέσαι γιατί βάζουν χρέωση σε ξένη κάρτα.

Εσύ στο εξωτερικό με ελληνική δεν θα χρεωθείς; Και εννοείται πως είναι μέσω κέρδους από τους τουρίστες. Κάπου εδώ θα έπρεπε να σκέφτεσαι και τις μικρές εντέλει επιχειρήσεις που τρώνε διπλάσια χρέωση στο POS από τον κάθε Revolut ή όποιον τέλος πάντων με κάρτα του εξωτερικού.  Δηλαδή μην τα θέλετε όλοι τζάμπα. Από μια άλλη ματιά καλά κάνουν!

Επεξ/σία από d4mage
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο 50ρικο τον μήνα σε ψηλά δεν ξοδεύω, οπότε εάν έχω χρήματα σε revolut και αλλού, απλά στέλνω εμβάσματα των 14.99 ευρώ σε εθνική ώστε να μην υπάρξει χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος. Παράδειγμα 2 εμβάσματα απο revolut, n26 και paypal και μετά τραβάω 80 ευρώ απο atm εθνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Πάνω απο 50ρικο τον μήνα σε ψηλά δεν ξοδεύω, οπότε εάν έχω χρήματα σε revolut και αλλού, απλά στέλνω εμβάσματα των 14.99 ευρώ σε εθνική ώστε να μην υπάρξει χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος. Παράδειγμα 2 εμβάσματα απο revolut, n26 και paypal και μετά τραβάω 80 ευρώ απο atm εθνικής.

Μισό λεπτό, εάν κάνεις έμβασμα από Revolut κάτω των 15,00€ δεν υπάρχει προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, d4mage said:

Μισό λεπτό, εάν κάνεις έμβασμα από Revolut κάτω των 15,00€ δεν υπάρχει προμήθεια;

Αυτό εξαρτάται απο τις ελληνικές τράπεζες, για την εθνική ξέρω οτι είναι μέχρι 14.99.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζημια στον τουρισμο μας κανουν παντως με τις χρεωσεις αυτες, αφου οι Ευρωπαιοι τουριστες δυσανασχετουν, καθως δεν τις συναντουν σε ολες (?) τις αλλες Ευρωπαικες χωρες.

Να μην ξεχναμε οτι συνηθιζουν για λογους ασφαλειας να κανουν αναληψεις μικρων ποσων, καταλαβαινετε γιατί.

Τωρα αναγκαζονται να υπολογιζουν την χρεωση και να διαλεξουν μεγαλυτερο ποσο, φοβουμενοι την σκια τους.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...