Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, spartak1 said:

Αν θυμάμαι καλα είχες κάνει κάποια καταγγελία πέρσι για το θέμα αυτό. Βγήκε τίποτα;

Σωστά, καλά που μου το θύμησες να το κοιτάξω. Μου είχαν στείλε αριθμό πρωτοκόλλου ώστε να προσθέσω όποια άλλη πληροφορία ήθελα, απο τότε δεν με ξανά ενημέρωσαν και δεν ασχολήθηκα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, d4mage είπε

Γιατί λοιπόν τρελαίνεσαι; 1.30€ χρεώνουν στις ελληνικές, μιλάμε για τραπεζικό σύστημα το οποίο ανήκει στην χώρα μας κι εσύ μου λες για κάποιο ξένο με χρέωση μόλις 2.00€;

Στο 2 τι να σχολιάσω; Λες αρλούμπες. Δε μου λες, που σε εξυπηρετεί η Revolut εάν δεν είσαι από αυτούς με σπουδές+διαμονή στο εξωτερικό και συχνά ταξίδια; Για μισθοδοσία δεν μπορείς να δηλώσεις Revolut, άρα τι μένει; Η αγορά. Υπάρχουν οι άνθρωποι οι οποίοι δεν μπορούν να κάνουν συναλλαγές μέσω ελληνικών τραπεζών επειδή δεν παρουσιάζουν όλο το ΦΠΑ οπότε βρίσκουν τρόπο στην Revolut. Επίσης υπάρχουν άνεργοι, χωρίς εισόδημα ΚΑΙ εγγυημένα από ένα σημείο αγορών και μετά θα έχεις πρόβλημα με την εφορία. Στην Revolut μπορείς να το προσπεράσεις στην Πειραιώς, Εθνική και οποιαδήποτε ανήκει στην Ελλάδα, όχι. Αρνείσαι το μαύρο χρήμα; Από που θα αγοράσει κάποιος εκτός από αγγελίες του insomnia; Από gearbest, amazon, ή οπουδήποτε δεν είναι Ελλάδα.

Τώρα εάν εσύ ανήκεις στους εκατομμυριούχους και ξεπλένεις αβέρτα μπορώ να καταλάβω το λόγο που θίχτηκες, εάν όχι εξήγησε μου.

 

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, εάν δεν θες να χρεωθείς μπορείς να κάνεις έμβασμα με 0 χρέωση σε ελληνική τράπεζα και να κάνεις την ανάληψη ανάληψη χωρίς χρέωση.

Κι εγώ έχω ένα 10.00€ μέσα δεν καίγομαι ντε και καλά να πάω να τα βγάλω, και πριν ανοίξω Revolut είχα και μερικούς ενδοιασμούς στα θέματα των χρεώσεων, τι να κάνουμε δηλαδή πως όλα πλέον πρέπει να τα πληρώνουμε; Ο άλλος επειδή είπα κάτι που δεν του άρεσε θεωρεί πως κάνω ζημιά απέναντι προς τα συμφέροντα που δεν με καλύπτουν εμένα προσωπικά. Τόσο καιρό δεν είχε άποψη για τις χρεώσεις που τρώμε όλοι οι υπόλοιποι, ξαφνικά τον έπνιξε το δίκιο. Δηλαδή αυτός τι περίμενε; Θέμα χρόνου ήταν να γίνει κι αυτό.

Έχω περικόψει ό,τι ήταν αδιάφορο ή ίσως είχε κάποια ελάχιστη βάση από το ποστ σου και άφησα χύμα τα υπόλοιπα.Καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις είναι ασυνάρτητα και δεν γίνεται να τα λάβει υπόψη του σοβαρά κάποιος; Καταλαβαίνεις πόσο μεγάλο ζήτημα είναι η "παρανομία" (εντός ή εκτός εισαγωγικών) του να χρεώνουν οι πολλαπλώς "σωσμένες" μπατιροτράπεζες "μας" τις κάρτες τουριστών σε μια χώρα που το κύριο προϊόν της θέλει να είναι και είναι ο τουρισμός;  Τι σημαίνει "δεν μπορούν να κάνουν συναλλαγές μέσω ελληνικών τραπεζών επειδή δεν παρουσιάζουν όλο το ΦΠΑ"; Έχεις ιδέα τι είναι ο ΦΠΑ; Και τι σχέση έχει με το θέμα που συζητάμε;

3 ώρες πριν, VICKR είπε

σωστο, τα κουκια δεν βγαινουν και κοιτανε να μαζεψουν χρηματα απο οπου μπορουν και με καθε τροπο

Όταν τα "κουκιά" δεν βγαίνουν στον έμπορο, φροντίζει να γίνει πιο αποδοτικός, πιο ανταγωνιστικός, να προσελκύσει πελάτες ή ξεπουλάει και κλείνει. Έτσι είναι το εμπόριο και η αγορά. Δεν ξεκινάει να βάζει με το ζόρι το χέρι του στην τσέπη όποιου πελάτη μπαίνει στο μαγαζί του ακόμα και για να κοιτάξει απλά τα ράφια. Τελούν σε σύγχυση τα εδώ τραπεζομάγαζα μάλλον επειδή τα προστάτευε για χρόνια το κράτος-πατέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, theopan είπε

Έχω περικόψει ό,τι ήταν αδιάφορο ή ίσως είχε κάποια ελάχιστη βάση από το ποστ σου και άφησα χύμα τα υπόλοιπα.Καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις είναι ασυνάρτητα και δεν γίνεται να τα λάβει υπόψη του σοβαρά κάποιος; Καταλαβαίνεις πόσο μεγάλο ζήτημα είναι η "παρανομία" (εντός ή εκτός εισαγωγικών) του να χρεώνουν οι πολλαπλώς "σωσμένες" μπατιροτράπεζες "μας" τις κάρτες τουριστών σε μια χώρα που το κύριο προϊόν της θέλει να είναι και είναι ο τουρισμός;  Τι σημαίνει "δεν μπορούν να κάνουν συναλλαγές μέσω ελληνικών τραπεζών επειδή δεν παρουσιάζουν όλο το ΦΠΑ"; Έχεις ιδέα τι είναι ο ΦΠΑ; Και τι σχέση έχει με το θέμα που συζητάμε;

Όταν τα "κουκιά" δεν βγαίνουν στον έμπορο, φροντίζει να γίνει πιο αποδοτικός, πιο ανταγωνιστικός, να προσελκύσει πελάτες ή ξεπουλάει και κλείνει. Έτσι είναι το εμπόριο και η αγορά. Δεν ξεκινάει να βάζει με το ζόρι το χέρι του στην τσέπη όποιου πελάτη μπαίνει στο μαγαζί του ακόμα και για να κοιτάξει απλά τα ράφια. Τελούν σε σύγχυση τα εδώ τραπεζομάγαζα μάλλον επειδή τα προστάτευε για χρόνια το κράτος-πατέρας.

καλα τα γραφεις αλλα οπως βλεπεις και οι μεσα και οι εξω κανουν το παν για να τις σωσουν. εγω ξερω πως οι τραπεζες ειναι και αυτες επιχειρησεις. αν μια επιχειρηση δεν παει καλα και κλεισει δεν θα νοιαστει κανενας. εδω οι τραπεζες τα εχουν κανει μανταρα και εξακολουθουν να προσπαθουν να τις κρατησουν στη ζωη με καθε τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι επιχειρήσεις αλλά όχι όπως όλες οι άλλες!

Οι τράπεζες έχουν τη δυνατότητα να δημιουργούν χρήμα και να ασκούν οικονομική πολιτική.

Επιπλέον, λόγω του ότι ανήκουν στην οικονομική ελίτ αυτού του κόσμου, ουσιαστικά αυτές κυβερνούν τον πλανήτη.

Επίσης έχουν τη μοναδική ιδιότητα να μπορούν να "ιδιωτικοποιούν" τα κέρδη τους, αλλά ταυτόχρονα να "κοινωνικοποιούν" τις τυχόν ζημιές τους. Έτσι εξηγούνται τα υπερβολικά ρίσκα που λαμβάνουν αφού γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι τυχόν λάθη θα "φορτωθούν"στους λαούς που θα κληθούν να τις διαδώσουν.

Σίγουρη μπίζνα εις υγείαν των κορόιδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, akollias είπε

Μπορεί καποιος να κανει withdraw απο paypal στο iban της revolut? Δοκίμασα αλλα δεν το δεχοταν το paypal. Οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει. Ευχαριστω.

Το έχω κάνει 2 φορές. Πρώτα συνδέεις το ΙΒΑΝ του λογαριασμού σε ευρώ με το Paypal, κάνει κάποια δοκιμαστική χρέωση και επιστροφή (αν θυμάμαι καλά) και μετά δούλεψε κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, theopan είπε

Όταν τα "κουκιά" δεν βγαίνουν στον έμπορο, φροντίζει να γίνει πιο αποδοτικός, πιο ανταγωνιστικός, να προσελκύσει πελάτες ή ξεπουλάει και κλείνει. Έτσι είναι το εμπόριο και η αγορά. Δεν ξεκινάει να βάζει με το ζόρι το χέρι του στην τσέπη όποιου πελάτη μπαίνει στο μαγαζί του ακόμα και για να κοιτάξει απλά τα ράφια. Τελούν σε σύγχυση τα εδώ τραπεζομάγαζα μάλλον επειδή τα προστάτευε για χρόνια το κράτος-πατέρας.

Ως καταναλωτές θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει ότι είχαμε μια υπηρεσία δωρεάν και πλέον θα έχει χρέωση, χωρίς να έχει συμβεί κάποιο "κοσμοϊστορικό" γεγονός που να δικαιολογεί αυτή την μεταβολή.
Ακόμα και αυτό που γράφεις στο bold θα μπορούσα να το δεχτώ εάν είχαμε την επιλογή να πάμε παραπέρα.
Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με άτυπες συμφωνίες μεταξύ των ιδιωτών (ή αλλιώς cartel) που συντονισμένα αυξάνουν τις τιμές.
Δείτε τι γίνεται στις εταιρίες τηλεπικοινωνιών που το καρτοτηλέφωνο έχει καταντήσει συμβόλαιο και δεν έχει ανοίξει ρουθούνι.
Και έχεις και τον κάθε αδαή να σου λέει "καλά κάνουν, σταμάτα να διαμαρτύρεσαι!" ως γνήσιος wannabe μεγαλοστέλεχος ή τραπεζίτης...😄
Ε κάτι τέτοια βλέπουν οι εταιρίες και λένε "χτύπα κι άλλο, αυτοί δεν καταλαβαίνουν ".
Το τραγικό είναι ότι ξεχνάμε πως και οι δύο αυτές αγορές, "ρυθμίζονται" και δεν είναι "ελεύθερες" αλλά κλασσικά οι regulators πετάνε χαρταετό.
Ανεξάρτητες αρχές γαρ...

Επεξ/σία από grinder_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν θέλετε μπορείτε να χρησιμοποιείτε την υπηρεσία paysend.com στέλνετε χρήματα απο την μια κάρτα στην άλλη. Στην προκειμένη περίπτωση απο την revolut/ n26 σε ελληνική κάρτα. Τα έξοδα είναι πάντα σταθερά στο 1.5 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού και εμφανίζονται σχεδόν ταυτόχρονα. Όποτε μετά κανεις ανάληψη γλυτώνοντας την διαφορά όποια και αν είναι αυτή, απο 50 λεπτά μέχρι 1.5 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Παιδιά αν θέλετε μπορείτε να χρησιμοποιείτε την υπηρεσία paysend.com στέλνετε χρήματα απο την μια κάρτα στην άλλη. Στην προκειμένη περίπτωση απο την revolut/ n26 σε ελληνική κάρτα. Τα έξοδα είναι πάντα σταθερά στο 1.5 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού και εμφανίζονται σχεδόν ταυτόχρονα. Όποτε μετά κανεις ανάληψη γλυτώνοντας την διαφορά όποια και αν είναι αυτή, απο 50 λεπτά μέχρι 1.5 ευρώ.

Ξεχνάς την προμηθεια εισερχομενου εμβάσματος που έχει το καρτελ

π.χ. δειτε screenshot

Screenshot 2019-02-26 at 15.53.35.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yyyy είπε

Το έχω κάνει 2 φορές. Πρώτα συνδέεις το ΙΒΑΝ του λογαριασμού σε ευρώ με το Paypal, κάνει κάποια δοκιμαστική χρέωση και επιστροφή (αν θυμάμαι καλά) και μετά δούλεψε κανονικά.

παλιά το ειχα κανει κι εγώ, αλλά τωρα που θελω να προσθεσω εναν 2ο λογ/σμο σε αλλο paypal δεν μου ερχεται κανενα μικροποσό για την επιβεβαίωση και στο paypal τα πεδία που θεωρητικά θα συμπληρωνες τα ποσά ειναι γκριζαρισμένα. Εχει καταφερει κανεις να συνδεσει revolut iban στο paypal τελευταία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexander098 είπε

Για μεταφορα χρηματων σε τραπεζικο λογιαριασμο(eurobank)υπαρχει χρεωση ειτε απο τη revolut ειτε απο τη eurobank;

Εγώ δεν έχω καταλάβει Γιατί δεν διαβάζετε τα τιμολόγια των τραπεζών σας, Τόσο δύσκολο είναι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14 Φεβ προσπάθησα να στείλω ένα έμβασμα από eurobank σε revo. Δεν έβλεπα καμία ανανέωση στο ποσό και 

τελικά μιλώντας στο τσατ με την υποστήριξη της revo διαπίστωσαν ότι δεν ήρθε ποτέ το έμβασμα!

Υπ όψη ότι χρησιμοποιούσα ένα template μεταφοράς για να μη γράφω τα στοιχεία ξανά και ξανά. Τελευταία επιτυχημένη μεταφορά

έκανα πριν από ένα μήνα. Τώρα τι άλλαξε; Προσπαθώντας να βρω άκρη μου είπαν ότι το έμβασμα θα επιστρέψει πίσω εφ΄ όσον δεν το έλαβε

η revo. Ναι αλλά πόσο πρέπει να περιμένω; Η κάρτα που χρησιμοποιώ ως λογαριασμό είναι debit mastercard eurobank. Όταν προσπάθησα να μιλήσω

με κάποιον στην eurobank να βγάλω άκρη, η αυτόματη τελεφωνήτρια ζητούσε αριθμό οποιασδήποτε κάρτας eurobank αλλά μόλις έβαζα τον αριθμό 

της κάρτας μου, δεν τον δεχόταν. Τι μπορώ να κάνω;

Παρακάτω είναι τα στοιχεία (επεξεργασμένα) που χρησιμοποιούσα για να κάνω μεταφορά από eurobank σε revo.

Στοιχεία Παραλήπτη
ΑΡΙΘΜΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ GB12345678901234567890
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ / ΕΠΩΝΥΜΙΑ Revolut LTD
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ 19133785
Τράπεζα παραλήπτη
ΧΩΡΑ United Kingdom
BIC LOYDDEBBXXX
ΟΝΟΜΑ ΤΡΑΠΕΖΑΣ LLOYDS BANK PLC
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ P O BOX 548
ΠΟΛΗ LEEDS
Στοιχεία xρέωσης
ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΧΡΕΩΣΗΣ GR12345678901234567890
ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΟΥ
ΠΟΣΟ ΕΝΤΟΛΗΣ 150,00 EUR
ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΣΗΣ 151,20 EUR
ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ/ΕΞΟΔΩΝ 1,20 EUR Προμήθεια Τράπεζας.
Τρόπος εκτέλεσης και χρέωσης προμηθειών/εξόδων
ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΖ ΤΡΑΠΕΖΑ LOYDGB21F09
ΕΝΤΟΛΕΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΟΥ
ΠΙΣΤΩΣΗ ΕΜΒΑΣΜΑΤΟΣ Κανονική Προτεραιότητα
ΤΡΟΠΟΣ ΧΡΕΩΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ/ΕΞΟΔΩΝ Επιβαρύνομαι μόνο τα έξοδα της Τράπεζας (SHA)
ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ 8999 - Δ/ΝΣΗ ΗΛ.ΤΡΑΠ.INTERNET AUTOMATIC ENTRIES
ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΕΝΤΟΛΕΑ 19133785
ΗΜ/ΝΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2019
ΤΟΚΟΦΟΡΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ Παρασκευή, 15 Φεβρουαρίου 2019
ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ O11111111111111
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Επιτυχημένη αποστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...