Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, d4mage είπε

1) Το βρίσκω απόλυτα λογικό να υπάρχει χρέωση, εάν σκεφτείς πως χρεώνεσαι 1.30€ σε ATM που δεν ανήκει στην τράπεζα σου (π.χ από Εθνική σε Πειραιώς) και βρίσκεσαι στην ανάγκη να βγάλεις χρήματα ή απέχει μακριά από το σημείο που βρίσκεσαι. Εξίσου παράλογο δεν είναι να χρεώνεσαι και για ενημέρωση υπολοίπου από διαφορετικό ATM; Σου λέει εάν το θες χωρίς χρέωση πήγαινε εκεί που πρέπει.

2) Παράλογες είναι και οι προμήθειες σε καταθέσεις ποσών που δεν ανήκουν στην ίδια τράπεζα. Ενώ μέχρι πριν, τη χρώση την έτρωγε ο αποστολέας, τώρα την τρως κι εσύ επειδή ο άλλος δεν συνεργάζεται με την τράπεζα που συνεργάζεσαι. Κι όμως έχω πάει αμέτρητες φορές να εξηγήσω στην Πειραιώς πως αυτό δεν υφίσταται, και αν υπάρχει δυνατότητα να χρεώνεται αυτομάτως ολόκληρο το ποσό ο αποστολέας και μου λένε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι απλά να ενημερώσεις τον πελάτη πως όλα τα έξοδα της μεταφοράς τα αναλαμβάνει ο ίδιος. Δεν είναι ακραίο;

Εντέλει ποιος ο λόγος να βγάλεις χρήματα από την Revolut μέσω ATM; Τα χρειάζεσαι κάπου, ε πλήρωσε μέσω της Revolut, υποτίθεται πως η Revolut

α) σε εξυπηρετεί σε ιντερνετικές αγορές και σε αλλαγή ισοτιμίας

β) δικαιολογείς ένα Χ ποσό μαύρου χρήματος που δεν θα μπορούσες να πραγματοποιήσεις αγορές με ελληνικές τράπεζες

γ) δεν μπορείς να δηλώσεις την Revolut ως μισθοδοσία, ώστε να σε αγχώνουν τα μετρητά.

Παράδειγμα, αρκετοί μου κάνουν μεταφορές από Revolut για κράτηση δωματίου, τους χρεώνει ελάχιστα, μου χρεώνει ακριβά. Σε πρόσφατη κατάθεση 300,00€ - 4,00€ = 296,00€ καθαρά παίρνω εγώ.

Εάν δεν είσαι πολίτης του εξωτερικού, ώστε να χρησιμοποιείς την κάρτα για άλλο σκοπό, τότε θες και τα παθαίνεις που αναρωτιέσαι γιατί βάζουν χρέωση σε ξένη κάρτα.

Εσύ στο εξωτερικό με ελληνική δεν θα χρεωθείς; Και εννοείται πως είναι μέσω κέρδους από τους τουρίστες. Κάπου εδώ θα έπρεπε να σκέφτεσαι και τις μικρές εντέλει επιχειρήσεις που τρώνε διπλάσια χρέωση στο POS από τον κάθε Revolut ή όποιον τέλος πάντων με κάρτα του εξωτερικού.  Δηλαδή μην τα θέλετε όλοι τζάμπα. Από μια άλλη ματιά καλά κάνουν!

Αν και το θεωρώ άσκοπο να εξηγούμε τα αυτονόητα και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς καταφέρνεις με το ποστ σου, ας κάνω μια προσπάθεια, πιο πολύ για αυτούς που μπορεί να διαβάζουν.

1) Τα ΑΤΜ ήρθαν στην ζωή μας για να "μας διευκολύνουν" αλλά κυρίως για να μειώσουν πόρους από τις τράπεζες (πχ. να μην απασχολείται υπάλληλος για κάτι που μπορεί να κάνει ένα αυτόματο μηχάνημα).
Δεν είναι μηχανήματα εσαεί "αρμέγματος" για αέρα κοπανιστό.
Το ότι υπάρχει ήδη χρέωση από Εθνική σε Πειραιώς (κακώς) δεν δικαιολογεί τίποτα.
Επίσης σου παρέθεσαν παραπάνω links με το παράνομο της υπόθεσης, δηλαδή εάν υπάρχει χρέωση αυτή να είναι ενιαία για όλους.
Αλλά προφανώς το παραβλέπεις γιατί δεν "σου κάνει" ως απάντηση...

2) Αρά η λύση για να σταματήσει ο "παραλογισμός" συμφωνά με εσένα, να δικαιολογήσουμε ακόμη περισσότερο "παραλογισμό"... Τέλεια!

α)β)γ) Ότι θέλουμε θα κάνουμε, (μιας και ως γνωστόν είμαστε "τρομοκράτες" και "ξεπλένουμε" αβέρτα τα εκατομμύρια μας στα πλυντήρια των fintech) και δεν θα δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν αδαή.
Το βρήκες, "τα θέλουμε όλα τζάμπα"...
Αυτό έλειπε, οι στρατιές των σημερινών ηλιθίων να προσπαθούν να επιβάλουν την "λογική" τους στους υπολοίπους.

Και για να μην παρεξηγηθώ, αναφέρομαι σύμφωνα με τον ορισμό που δίνει ο Τσιπόλα:
"Βλάκας είναι αυτός που με τις ενέργειές του προκαλεί ζημιά σε κάποιον άλλο, αλλά παράλληλα δεν πετυχαίνει κάποιο πλεονέκτημα για τον εαυτό του ή ακόμα υφίσταται ζημιά και ο ίδιος."
Το ότι μας δίνεται η δυνατότητα να σχολιάζουμε τα πάντα, δεν σημαίνει πως θα πρέπει να έχουμε και άποψη για τα πάντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, grinder_ είπε

Αν και το θεωρώ άσκοπο να εξηγούμε τα αυτονόητα και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς καταφέρνεις με το ποστ σου, ας κάνω μια προσπάθεια, πιο πολύ για αυτούς που μπορεί να διαβάζουν.

1) Τα ΑΤΜ ήρθαν στην ζωή μας για να "μας διευκολύνουν" αλλά κυρίως για να μειώσουν πόρους από τις τράπεζες (πχ. να μην απασχολείται υπάλληλος για κάτι που μπορεί να κάνει ένα αυτόματο μηχάνημα).
Δεν είναι μηχανήματα εσαεί "αρμέγματος" για αέρα κοπανιστό.
Το ότι υπάρχει ήδη χρέωση από Εθνική σε Πειραιώς (κακώς) δεν δικαιολογεί τίποτα.
Επίσης σου παρέθεσαν παραπάνω links με το παράνομο της υπόθεσης, δηλαδή εάν υπάρχει χρέωση αυτή να είναι ενιαία για όλους.
Αλλά προφανώς το παραβλέπεις γιατί δεν "σου κάνει" ως απάντηση...

2) Αρά η λύση για να σταματήσει ο "παραλογισμός" συμφωνά με εσένα, να δικαιολογήσουμε ακόμη περισσότερο "παραλογισμό"... Τέλεια!

α)β)γ) Ότι θέλουμε θα κάνουμε, (μιας και ως γνωστόν είμαστε "τρομοκράτες" και "ξεπλένουμε" αβέρτα τα εκατομμύρια μας στα πλυντήρια των fintech) και δεν θα δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν αδαή.
Το βρήκες, "τα θέλουμε όλα τζάμπα"...
Αυτό έλειπε, οι στρατιές των σημερινών ηλιθίων να προσπαθούν να επιβάλουν την "λογική" τους στους υπολοίπους.

Και για να μην παρεξηγηθώ, αναφέρομαι σύμφωνα με τον ορισμό που δίνει ο Τσιπόλα:
"Βλάκας είναι αυτός που με τις ενέργειές του προκαλεί ζημιά σε κάποιον άλλο, αλλά παράλληλα δεν πετυχαίνει κάποιο πλεονέκτημα για τον εαυτό του ή ακόμα υφίσταται ζημιά και ο ίδιος."
Το ότι μας δίνεται η δυνατότητα να σχολιάζουμε τα πάντα, δεν σημαίνει πως θα πρέπει να έχουμε και άποψη για τα πάντα...

Το να με βρίζεις με τους παραπάνω χαρακτηρισμούς δεν ξέρω εάν σε οδηγεί κάπου πέρα από προσωπική ευχαρίστηση. Anyway δεν με αγγίζει άλλα μια και η παράθεση απευθύνεται καθαρά σε εμένα θα σου απαντήσω τα εξής:

Στο 1 θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, έτσι είναι με τη διαφορά πως μπορεί να μην απασχολείς υπάλληλο, απασχολείς όμως τεχνική υποστήριξη από τη χρήση όλων των ανθρώπων εκεί έξω. Θα μου πεις, χέστηκες κι εγώ το ίδιο άλλα δυστυχώς έτσι είναι. Κάτι αντίστοιχο στις χρεώσεις των POS λόγο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης. Κουλό; Τελείως, άλλα δυστυχώς έτσι είναι και αυτό. Το αν είναι ή δεν είναι παρανομία... μια φορά εσύ κι εγώ θα το κρίνουμε τελευταίοι.  Οπότε από τη στιγμή που υπάρχουν παράλογες χρεώσεις σε ελληνικές κάρτες, είναι εντελώς λογικό να υπάρχουν χρεώσεις και στις ξένες. Στην τελική και πολύ άργησαν με βάση τα όσα γίνονται. Όπως λοιπόν κάπου κάπως θα φας μια χρέωση από οποιαδήποτε κάρτα σε οποιοδήποτε ATM έτσι θα την φας και από την Revolut. Γιατί λοιπόν τρελαίνεσαι; 1.30€ χρεώνουν στις ελληνικές, μιλάμε για τραπεζικό σύστημα το οποίο ανήκει στην χώρα μας κι εσύ μου λες για κάποιο ξένο με χρέωση μόλις 2.00€;

 

Στο 2 τι να σχολιάσω; Λες αρλούμπες. Δε μου λες, που σε εξυπηρετεί η Revolut εάν δεν είσαι από αυτούς με σπουδές+διαμονή στο εξωτερικό και συχνά ταξίδια; Για μισθοδοσία δεν μπορείς να δηλώσεις Revolut, άρα τι μένει; Η αγορά. Υπάρχουν οι άνθρωποι οι οποίοι δεν μπορούν να κάνουν συναλλαγές μέσω ελληνικών τραπεζών επειδή δεν παρουσιάζουν όλο το ΦΠΑ οπότε βρίσκουν τρόπο στην Revolut. Επίσης υπάρχουν άνεργοι, χωρίς εισόδημα ΚΑΙ εγγυημένα από ένα σημείο αγορών και μετά θα έχεις πρόβλημα με την εφορία. Στην Revolut μπορείς να το προσπεράσεις στην Πειραιώς, Εθνική και οποιαδήποτε ανήκει στην Ελλάδα, όχι. Αρνείσαι το μαύρο χρήμα; Από που θα αγοράσει κάποιος εκτός από αγγελίες του insomnia; Από gearbest, amazon, ή οπουδήποτε δεν είναι Ελλάδα.

Τώρα εάν εσύ ανήκεις στους εκατομμυριούχους και ξεπλένεις αβέρτα μπορώ να καταλάβω το λόγο που θίχτηκες, εάν όχι εξήγησε μου.

Άποψη έχω μόνο για όσα πράγματα γνωρίζω, μια φορά πάντως ρωτάω και κάτι παραπάνω από εσένα εδώ μέσα για να μάθω, όπως έχω ρωτήσει και συγκεκριμένα στον οδηγό της Revolut ορισμένες απορίες.

 

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, εάν δεν θες να χρεωθείς μπορείς να κάνεις έμβασμα με 0 χρέωση σε ελληνική τράπεζα και να κάνεις την ανάληψη ανάληψη χωρίς χρέωση. Δεν θες, τότε ξόδεψε το υπόλοιπό σου με χρήση της κάρτας οπουδήποτε. Πάλι δεν θες; Κάνε κάποια αγορά, ούτε πάλι σε καλύπτει; Πήγαινε χρεώσου 2,00€ για να τα βγάλεις ή άστα μέσα να τα βλέπεις!

41 λεπτά πριν, Doubt είπε

giphy.gif

Μήπως είσαι ο Στουρνάρας;

:P

Μα πραγματικά εδώ μας πετσοκόβουν για χαζομάρες στις τράπεζες και ο άλλος γκρινιάζει για τη 2ευρη χρέωση των ATMs, και ενώ υπάρχουν λύσεις ο άλλος θέλει ντε και καλά να πάει στο μηχάνημα. Ε ας πάει, -2,00€ θα είναι τόσο απλά.

Κι εγώ έχω ένα 10.00€ μέσα δεν καίγομαι ντε και καλά να πάω να τα βγάλω, και πριν ανοίξω Revolut είχα και μερικούς ενδοιασμούς στα θέματα των χρεώσεων, τι να κάνουμε δηλαδή πως όλα πλέον πρέπει να τα πληρώνουμε; Ο άλλος επειδή είπα κάτι που δεν του άρεσε θεωρεί πως κάνω ζημιά απέναντι προς τα συμφέροντα που δεν με καλύπτουν εμένα προσωπικά. Τόσο καιρό δεν είχε άποψη για τις χρεώσεις που τρώμε όλοι οι υπόλοιποι, ξαφνικά τον έπνιξε το δίκιο. Δηλαδή αυτός τι περίμενε; Θέμα χρόνου ήταν να γίνει κι αυτό.

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε d4mage Δεν έχει λογική η άποψη σού το ΝΑ είναι υπέρ τής τράπεζας. 

Στο εξωτερικό οι περισσότερες τράπεζες atm Δεν χρεώνουν όπως εδώ. 

Είναι sepa φίλε μού. Εάν ήταν εκτός sepa τότε έπρεπε να χρεώσουν κάτι. 

Αυτά φίλε μού και ελπίζω να Μην παρεξηγηθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Screenshot_1.png

Ρε παιδιά είστε σίγουροι για αυτά που γράφεται εδώ; Δεν χρησιμοποιώ revolut για να βγαζω από Ελλάδα γιατί την έχω για online αγορές και για όταν βγαίνω εξωτερικό.

Αλλά επειδή τυχαίνει να έχω ξενες κάρτες μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν χρεώνουν οτιδήποτε τα ΑΤΜ. Τελευταία φορά έβγαλα πριν 3 μέρες και είχα 0€ χρέωση από το ATM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

 

1) Η χρέωση που έχουν οι Ελληνικές τράπεζες δεν είναι μόνο Ελληνική πατέντα αλλά συμβαίνει και σε άλλες χώρες της ΕΕ.  Συμβαίνει και σε άλλες περιοχές του πλανήτη. Από ότι φαίνεται αυξάνονται οι περιοχές που συμβαίνουν τέτοιες  χρεώσεις, δυστυχώς

 

2) Η χρέωση αυτή θα έπρεπε να είναι στα επίπεδα των χρεώσεων του συστήματος ΔΙΑΣ και όχι παραπάνω και είναι παραπάνω (μέχρι και υπερδιπλάσιο από την Πειραιώς)

 

3) Προσωπικά τη θεωρώ υπερβολική. Όμως η υπηρεσία ανάληψης χρήματος από ξένες κάρτες δεν είναι ιδιαίτερα εύχρηστη (π.χ. 200 ευρω/μήνα χωρίς χρέωση από revolut) και μετα την απελευθέρωση των αναλήψεων μετρητών στην Ελλάδα είναι όχι ιδιαίτερα χρήσιμη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, spartak1 said:

Για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

1) Η χρέωση που έχουν οι Ελληνικές τράπεζες δεν είναι μόνο Ελληνική πατέντα αλλά συμβαίνει και σε άλλες χώρες της ΕΕ.  Συμβαίνει και σε άλλες περιοχές του πλανήτη. Από ότι φαίνεται αυξάνονται οι περιοχές που συμβαίνουν τέτοιες  χρεώσεις, δυστυχώς

2) Η χρέωση αυτή θα έπρεπε να είναι στα επίπεδα των χρεώσεων του συστήματος ΔΙΑΣ και όχι παραπάνω και είναι παραπάνω (μέχρι και υπερδιπλάσιο από την Πειραιώς)

3) Προσωπικά τη θεωρώ υπερβολική. Όμως η υπηρεσία ανάληψης χρήματος από ξένες κάρτες δεν είναι ιδιαίτερα εύχρηστη (π.χ. 200 ευρω/μήνα χωρίς χρέωση από revolut) και μετα την απελευθέρωση των αναλήψεων μετρητών στην Ελλάδα είναι όχι ιδιαίτερα χρήσιμη.  

Ναι έτσι είναι.

Από την άλλη με τις αυξήσεις που κάνουν μπορεί κάποιος να δει τον πανικό των τραπεζών, αυξάνουν τα εμβάσματα, τις αναλήψεις στους ξένους, την υπηρεσία iris και πόσα άλλα ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν ξερει καποιος ας βοηθησει, στελνω transfer απο revolut σε Εθνικη Τραπεζα και με χρεωνει καθε φορα 3€

Το support της revolut ειπε οτι αν ειναι SEPA ειναι δωρεαν, γιατι εγω εχω τετοια χρεωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Lacepo είπε

Παιδια αν ξερει καποιος ας βοηθησει, στελνω transfer απο revolut σε Εθνικη Τραπεζα και με χρεωνει καθε φορα 3€

Το support της revolut ειπε οτι αν ειναι SEPA ειναι δωρεαν, γιατι εγω εχω τετοια χρεωση;

Η Εθνική χρεωνει τα εισερχόμενα εμβάσματα (όχι μόνο απο revolut). Δες το τιμολογιο της. Το αναφέρει ρητά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Η Εθνική χρεωνει τα εισερχόμενα εμβάσματα (όχι μόνο απο revolut). Δες το τιμολογιο της. Το αναφέρει ρητά

Εδώ είναι :

 

Το STP τι σημαίνει ακριβώς;

 

CRArw.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Ναι έτσι είναι.

Από την άλλη με τις αυξήσεις που κάνουν μπορεί κάποιος να δει τον πανικό των τραπεζών, αυξάνουν τα εμβάσματα, τις αναλήψεις στους ξένους, την υπηρεσία iris και πόσα άλλα ακόμα. 

Αν θυμάμαι καλα είχες κάνει κάποια καταγγελία πέρσι για το θέμα αυτό. Βγήκε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Από την άλλη με τις αυξήσεις που κάνουν μπορεί κάποιος να δει τον πανικό των τραπεζών, αυξάνουν τα εμβάσματα, τις αναλήψεις στους ξένους, την υπηρεσία iris και πόσα άλλα ακόμα. 

Μάλλον απληστία θα έλεγα και όχι πανικό.

Επιπλέον, όλα αυτά είναι μέρος της δραστηριότητάς τους. 

Δηλαδή αν ο οτέ αυξήσει την τιμή στα sms σημαίνει ότι είναι σε πανικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppetr είπε

Σε πανικο ειναι. Δεν τους φτανουν!!

σωστο, τα κουκια δεν βγαινουν και κοιτανε να μαζεψουν χρηματα απο οπου μπορουν και με καθε τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...