Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Λέει ότι αρκεί να δείξεις την κάρτα revolut άρα πιο πολύ χρησιμεύει ως αποδεικτικό εκπτώσεις και όχι ως το μέσον που θα κλείσεις την ενοικίαση.

Τί σημαίνει πιο πολύ?

Αν πάω να κλείσω κάρο στην avis θα μου ζητήσουν πιστωτική ή αρκεί η revo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Λέει ότι αρκεί να δείξεις την κάρτα revolut άρα πιο πολύ χρησιμεύει ως αποδεικτικό εκπτώσεις και όχι ως το μέσον που θα κλείσεις την ενοικίαση.

Παιδιά, με revolut έχω νοικιάσει αυτοκίνητο σε Ισλανδία, Ελλάδα και Νορβηγία χωρίς να είναι πιστωτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alexpen είπε

Παιδιά, με revolut έχω νοικιάσει αυτοκίνητο σε Ισλανδία, Ελλάδα και Νορβηγία χωρίς να είναι πιστωτική. 

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον αν ισχύει, δεδομένου ότι οι μεγάλες εταιρείες απαιτούν αυστηρά πιστωτική (και όχι χρεωστική σαν τη revo) προκειμένου να τη χρησιμοποιήσουν σαν εγγύηση σε περίπτωση ζημιών , τροχαίων παραβάσεων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2018 στις 10:54 ΜΜ, spartak1 είπε

Αυτη τη στιγμή το βασικό πρόβλημα για το τραπεζικό σύστημα στην Ελλάδα δε θεωρώ ότι είναι τα χρήματα που βγαίνουν εξωτερικό για να μπορεί να τα κάνει κάποιος ανάληψη. Με την τελευταία απελευθέρωση των κεφαλαιακών περιορισμών και την ανάληψη στα 5.000 είναι παντελώς ανώφελο να στελνει κανείς έμβασμα εξωτερικό (π.χ. n26) για να τα τραβαει μετα σε φυσικό χρήμα. Ανετα το κάνει με τον Ελληνικό λογαριασμό. Αρα οι τράπεζες δεν έβαλαν αυτη τη χρεωση για να περιορίσουν τις αναληψεις των ΕΛληνων χρηστων της n26 (ή άλλων παρόμοιων, η revolut δε μετραει γιατί έχει πολύ χαμηλο μηνιαίο όριο δωρεαν αναληψεων). Ο βασικός λόγος είναι για να βγάλουν περισσότερα χρήματα. Το επόμενο διάστημα οι προμήθειες των Ελληνικών τραπεζών πιθανότατα θα αυξηθούν και θα μπουν και νέες.

ενας σοβαρος λόγος που ίσως να το έκαναν αυτό είναι οι αναλήψεις οσων έχουν επιχειρηματικούς λογαριασμούς στο εξωτερικο και σηκωνουν μετρητά από τα Ελληνικά ΑΤΜ. τα ορια αναληψεων για τους επιχειρηματικους λογ/μους μπορουν να ξεπερασουν ακομα και τα 100.000€ / μηνα.

και το ρευστο διευκολυνει παρα πολυ μια επιχειρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πιθανό να εργαστώ σε χώρα διαφορετική του ευρώ και σκέφτομαι ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να στέλνω λεφτά Ελλάδα. Το πρόβλημα φυσικά είναι η μετατροπή του νομίσματος. Πχ αν στέλνω από Ελβετική τράπεζα σε Ελληνική, θα χάνω ένα σεβαστό ποσοστό στις μετατροπές.

Μπορώ να γλιτώσω κάπως αυτές τις μετατροπές με τη Revolut? Πχ να στείλω λεφτά από την Ελβετική τράπεζα με έμβασμα στη Revolut (χρέωση μόλις 1 ευρώ) και μετά από τη Revolut να στειλω όλο το υπόλοιπο σε Ελληνική τράπεζα. Το έμβασμα πάλι μόνο 1 ευρώ θα κοστίσει; Το συνολικό fee ποιο θα είναι;

Έστω ένα παράδειγμα 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Εάν θες συγκεκριμένα από Ελβετία μέσω transferwire.

Απλά θέλω να καταλάβω αν θα γινόταν με revolut αυτό το πράγμα. Όπως μπορείς να βάλεις έμβασμα με 1 ευρώ, μπορείς και να βγάλεις προς άλλη τράπεζα με revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Lelouch said:

Απλά θέλω να καταλάβω αν θα γινόταν με revolut αυτό το πράγμα. Όπως μπορείς να βάλεις έμβασμα με 1 ευρώ, μπορείς και να βγάλεις προς άλλη τράπεζα με revolut?

Γίνεται, τα εμβάσματα από revolut είναι δωρεάν, τα εισερχόμενα για Ελλάδα είναι 4 οπότε στα 1.000 που θα στείλεις από την τράπεζα του εξωτερικού προς της revolut θα χάσεις 1 και αλλά 4 στην ελληνική που θα τα παραλάβει θα σου μείνουν 995. Άνοιξε και transferwire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Γράφει ότι θα μου κρατήσει 1 + 9 ευρώ ή είναι ιδέα μου;

Δεν προχώρησα φυσικά.

2018-08-09_20-39-24.png

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λάθος έχεις κάνει.

Στέλνεις στον sepa προσωποποιημένο EUR λογαριασμό που σου δίνει η revolut. Έλεγχε οτι στέλνεις στον ευρωπαϊκό local λογαριασμό σου, το όνομα σου, iban, bic και τον τρόπο SHA 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Καλησπέρα, έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Γράφει ότι θα μου κρατήσει 1 + 9 ευρώ ή είναι ιδέα μου;

Δεν προχώρησα φυσικά.

2018-08-09_20-39-24.png

Γράφει έξοδα για ελλιπείς οδηγίες. Αρα κάτι δεν έχεις βάλει σωστα. Αν θεωρείς ότι είναι όλα σωστά μίλα μετην Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγός που υπάρχει στο παλιό thread είναι για παλιότερη έκδοση της εφαρμογής Revolut.

για να "φορτίσουμε" την Revolut διαλέγουμε EUR και η πρώτη επιλογή "Local" έχει τα στοιχεία που χρειαζόμαστε για να στείλουμε έμβασμα στη Revolut από το ebanking του ελληνικού (και όχι μόνο) τραπεζικού λογαριασμού μας. Εχετε υπόψιν σας πως οι περισσότερες ελληνικές τράπεζες χρεώνουν 1 ευρώ έξοδα για εμβάσματα μέσω ebanking (από τον γκισέ τα έξοδα είναι πολύ μεγαλύτερα). Προσοχή: Επιλέξτε νόμισμα EUR -> LOCAL για να δείτε τα σωστά στοιχεία.

Δεν υπάρχει αυτό, σε πάει κατευθείαν στο EUR Account με στοιχεία Beneficiary REVOLUT LTD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Ο οδηγός που υπάρχει στο παλιό thread είναι για παλιότερη έκδοση της εφαρμογής Revolut.

για να "φορτίσουμε" την Revolut διαλέγουμε EUR και η πρώτη επιλογή "Local" έχει τα στοιχεία που χρειαζόμαστε για να στείλουμε έμβασμα στη Revolut από το ebanking του ελληνικού (και όχι μόνο) τραπεζικού λογαριασμού μας. Εχετε υπόψιν σας πως οι περισσότερες ελληνικές τράπεζες χρεώνουν 1 ευρώ έξοδα για εμβάσματα μέσω ebanking (από τον γκισέ τα έξοδα είναι πολύ μεγαλύτερα). Προσοχή: Επιλέξτε νόμισμα EUR -> LOCAL για να δείτε τα σωστά στοιχεία.

Δεν υπάρχει αυτό, σε πάει κατευθείαν στο EUR Account με στοιχεία Beneficiary REVOLUT LTD.

Προφανώς εχεις χρόνια να στείλεις έμβασμα, ο local λογαριασμός δεν υπάρχει, πρέπει να τον δημιουργήσεις για να δεις και το προσωπικό σου ιβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας διαβασει την διαδικασια, οπως αναφερονται στα αρχικα posts,  αντιμετωπιζω ενα προβλημα..

εχουν περασει πανω απο 24 ωρες και δεν εχει γινει ταυτοποιηση των στοιχειων (κατα την διαρκεια της εγγραφης μου , ολα οκ, με αφηνε να προχωρισω να βγαλω τις απαραιτητες φωτο που ζηταει),  μου ηρθε email μετα απο καποιες ωρες αφου εκανα την αρχικη εγγραφη , πως κατα τη διαρκεια της ταυτοποιησης επεσε το συστημα.

Στην πλατφορμα του revolut μπορω να κανω επεξεργασια οσων υπεβαλλα γραπτα, δεν ξερω ομως πως μπορω να εξετασω εαν οι φωτο ηταν οκ, αν φταιει δηλαδη αυτο, να επαναλαβω τη διαδικασια. Μου βγαζει στο προφιλ " personal details- processing" 

Μπορει καποιος να βοηθησει??  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...