Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Hapatingo είπε

To fee αναγράφεται ξεχωριστά, οπότε ναι πρέπει να είναι το 2% μετά το όριο των 200 ευρώ όπως λέει ο asdfinikos.

Όντως τελικά πήγα πάνω από το όριο τον 200 ευρώ γι'αυτό με χρέωσαν. Είχα κάνει ανάληψη 60 απο εξωτερικό αρχές του μήνα που δεν θυμόμουν και νόμιζα ότι θα ήμουν στα 180 ευρώ αλλά τελικά πήγα στα 240.

Επεξ/σία από ptrVoid
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. Σεπτεμβρη φευγω σκωτια για σπουδες και ψαχνω να βρω τροπος πως θα βγαλω εξω τα λεφτα μου με το λιγοτερο κοστος.  Διαβασα και για το transferwise. Αυτο που θελω να κανω ειναι πχ να μεταφερω 10κ απο τον λογαριασμο μου στον λογαριασμο που θα ανοιξω στην Σκωτια οταν παω, απλα αν το κανω μεσω τραπεζας φοβαμαι οτι θα μου φανε απειρα σε προμηθειες για συναλλαγμα κτλπ. Βολεύει η revolut για κατι τετοιο?

Επεξ/σία από Andy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Andy είπε

Καλησπερα παιδια. Σεπτεμβρη φευγω σκωτια για σπουδες και ψαχνω να βρω τροπος πως θα βγαλω εξω τα λεφτα μου με το λιγοτερο κοστος.  Διαβασα και για το transferwise. Αυτο που θελω να κανω ειναι πχ να μεταφερω 10κ απο τον λογαριασμο μου στον λογαριασμο που θα ανοιξω στην Σκωτια οταν παω, απλα αν το κανω μεσω τραπεζας φοβαμαι οτι θα μου φανε απειρα σε προμηθειες για συναλλαγμα κτλπ. Βολεύει η revolut για κατι τετοιο?

Έχει τα υπέρ και τα κατά η κάθε επιλόγη. Με τη Revo ή προμήθεια που θα πληρώσεις είναι 1€ για την μεταφορά του εμβάσματος. Απλά για ένα τόσο μεγάλο ποσό μπορεί να σου ζητήσουν επιπλέον αποδεικτικά (Source of funds) και επίσης ότι θα μπορείς να βγάζεις μόνο 200/400 GBP σε αντίθεση με το λογαριασμό τραπέζης.

Υ.Γ. Αυτό το είδατε: https://www.revolut.com/gr/metal-terms

Επεξ/σία από darkmatinee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Andy είπε

Καλησπερα παιδια. Σεπτεμβρη φευγω σκωτια για σπουδες και ψαχνω να βρω τροπος πως θα βγαλω εξω τα λεφτα μου με το λιγοτερο κοστος.  Διαβασα και για το transferwise. Αυτο που θελω να κανω ειναι πχ να μεταφερω 10κ απο τον λογαριασμο μου στον λογαριασμο που θα ανοιξω στην Σκωτια οταν παω, απλα αν το κανω μεσω τραπεζας φοβαμαι οτι θα μου φανε απειρα σε προμηθειες για συναλλαγμα κτλπ. Βολεύει η revolut για κατι τετοιο?

Εγώ όταν βρέθηκα στην ίδια περίπτωση με σένα, έσπασα το ποσό σε 6 λογαριασμούς συγγενών και φίλων και τα έστειλα όλα στην Revolut μου. Από εκεί μετά τα στέλνεις στην Αγγλική χωρίς πρόβλημα σε λίγες ώρες. Πλέον που το όριο για έμβασμα στο εξωτερικό έχει ανέβει στις 5000, χρειάζεσαι μόνο 2 λογαριασμούς. 

 

Επειδή πρόκειται για μεγάλο ποσό και η Revo με τους νέους ελέγχους που κάνει για μαύρο χρήμα μπορεί να ζητήσει στοιχεία κτλ, καλό να ενημερώσεις από πριν το support ότι θα μπει το ποσό αυτό στο λογαριασμό και για ποιο λόγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerov είπε

Εγώ όταν βρέθηκα στην ίδια περίπτωση με σένα, έσπασα το ποσό σε 6 λογαριασμούς συγγενών και φίλων και τα έστειλα όλα στην Revolut μου. Από εκεί μετά τα στέλνεις στην Αγγλική χωρίς πρόβλημα σε λίγες ώρες. Πλέον που το όριο για έμβασμα στο εξωτερικό έχει ανέβει στις 5000, χρειάζεσαι μόνο 2 λογαριασμούς. 



Μια διόρθωση: Το όριο για έμβασμα στο εξωτερικό είναι 4.000, όχι 5.000 (ανα δίμηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Something big is dropping tomorrow 👀

 
Cut from a single sheet of stainless steel and weighing in at 18 grams, we want to give you first dibs of Revolut Metal - our contactless metal card. 

From tomorrow, we’re going to offer you exclusive early access to Revolut Metal.
 
And because there’s no other card quite like it, we suggest you keep an eye on your inbox. emoji.png 
 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και από θέμα ομορφιάς σκίζει, αλλά εντάξει να έχεις τέτοια κάρτα και να ειναι prepaid. Μεγάλη κοροϊδία.

Τόσο μεγάλη έχει γίνει η revolut και ακόμα να πάρει την άδεια τράπεζας από την Λιθουανία και Αγγλία. 

Στο community γίνεται ένας χαμός για το αν αξίζει κάποιος να αναβαθμίσει σε metal όπου η συνδρομή θα είναι από οτι λένε στα 11-12 ευρώ/ μήνα. Το δε cashback στα 0.1% γελοιότητα εντελώς.

Και συνεχίζεται η κοροϊδία. Υπόσχονται σε συναλλαγές εκτός Ευρώπης 1% επιστροφή και έχουν χαρακτηρίσει την μισή υφήλιο Ευρώπη για να σου δίνουν το 0.1% στις συναλλαγές εντός Ευρώπης.

 

Από χρήστη του revolut community

https://community.revolut.com/t/metal-cards/27242/482

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Έχει τα υπέρ και τα κατά η κάθε επιλόγη. Με τη Revo ή προμήθεια που θα πληρώσεις είναι 1€ για την μεταφορά του εμβάσματος. Απλά για ένα τόσο μεγάλο ποσό μπορεί να σου ζητήσουν επιπλέον αποδεικτικά (Source of funds) και επίσης ότι θα μπορείς να βγάζεις μόνο 200/400 GBP σε αντίθεση με το λογαριασμό τραπέζης.

Υ.Γ. Αυτό το είδατε: https://www.revolut.com/gr/metal-terms

απλα θελω να τα βαλω σε τραπεζα του εξωτερικου. δηλαδη δν θα χρησιμοποιω καρτα της revolut για να τραβαω λεφτα. Επομενως το ποσα θα τραβαω δεν με πειραζει και τοσο. Αυτο με τα source of funds ειναι καπως ομως

Επισης για να βαλω λεφτα απο τον λογαριασμο της μανας μου στην revolut απλα παταω το top up και τα στελνω εκει που λεει. Σωστα?

Επεξ/σία από Andy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrislitsikakis είπε

Something big is dropping tomorrow 👀

 
Cut from a single sheet of stainless steel and weighing in at 18 grams, we want to give you first dibs of Revolut Metal - our contactless metal card. 

From tomorrow, we’re going to offer you exclusive early access to Revolut Metal.
 
And because there’s no other card quite like it, we suggest you keep an eye on your inbox. emoji.png 
 

 

Does early access mean free trial for a month or so? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Andy said:

απλα θελω να τα βαλω σε τραπεζα του εξωτερικου. δηλαδη δν θα χρησιμοποιω καρτα της revolut για να τραβαω λεφτα. Επομενως το ποσα θα τραβαω δεν με πειραζει και τοσο. Αυτο με τα source of funds ειναι καπως ομως

Επισης για να βαλω λεφτα απο τον λογαριασμο της μανας μου στην revolut απλα παταω το top up και τα στελνω εκει που λεει. Σωστα?

Άνοιξε και σε revolut και σε Ν26. Ώστε να διασπαστεί το ποσό. Βέβαια εφόσον πρόκειται για χρήματα σπουδών και μετεγκατάστασης δεν θα υπάρξει πρόβλημα, όμως θα σου τα ζητήσει η revolut εάν το ποσό ειναι μονοκόμματο και μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hapatingo είπε

Άνοιξε και σε revolut και σε Ν26. Ώστε να διασπαστεί το ποσό. Βέβαια εφόσον πρόκειται για χρήματα σπουδών και μετεγκατάστασης δεν θα υπάρξει πρόβλημα, όμως θα σου τα ζητήσει η revolut εάν το ποσό ειναι μονοκόμματο και μεγάλο.

Για να μην εχω θεμα, σκεφτομαι να τα βαλω ολα στην prepaid που εχω εδω και να τα βαζω σιγα σιγα στην revolut ωστε να μην εχω θεμα. Δεν εχεις fees απο καρτες νομιζω, επομενως θα με βολεψει λογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Andy είπε

Για να μην εχω θεμα, σκεφτομαι να τα βαλω ολα στην prepaid που εχω εδω και να τα βαζω σιγα σιγα στην revolut ωστε να μην εχω θεμα. Δεν εχεις fees απο καρτες νομιζω, επομενως θα με βολεψει λογικα

Με ελληνική prepaid δεν θα μπορείς να κάνεις top up την Revolut, αν κατάλαβα καλά τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...