Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, koularasss είπε

Καλησπέρα, έστειλα το ιμπαν για να μου στείλουν χρηματα πρώτη φορά. Παρατήρησα στην αρχή λέει lt αντί για gr όπως λέει στο ιμπαν άλλων τραπεζών. Είναι σωστό έτσι ή αντί για lt να βάλω gr?

Ευχαριστώ 

Αφου δεν είναι Ελληνική πως θα ήταν GR ?

LT δηλαδή Λιθουανική και το δίνεις το ΙΒΑΝ όπως το βλέπεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Καλημέρα παιδες. Εχω μια ερωτηση. Εχω ξεκινησει αποταμιευση, σκληρη, γιατι θελω σε 20 χρονια που θα τελειωσουν τα lockdown να φυγω εξωτερικο. Εχω λοιπον μερικές αποριες.

1. Ειναι η Revolut αξιοπιστη για savings; Δηλαδή σκέφτομαι να κανω καθε μηνα καταθεση €400 και πες σε 10 μηνες με €4000 θα εχω θεματα; 

2. Προστατευομαι σε περιπτωση απωλειας; Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να ξυπνησω αυριο και να μην υπαρχουν τα χρήματα;

3. Με τα μικρά ορια απο ATM, τι παιζει οταν τα μαζεψω το ποσο που θελω; Μπορω να το σηκωσω; Θα πρεπει να το μεταφερω σε αλλη τράπεζα; Τι κοστη εχει;

4. Ας πάμε 12 μηνες μετα. Εχω πχ €5000 στην Revolut. Και μετακομιζω Σουηδία. Μπορώ να ανοιξω Σουηδικό λογαριασμό και να τα μετατρεψω αμεσα σε Σουηδικες Κορωνες; Με τι κοστος;

Γενικά με λιγες συναλαγες που εκανα για τεστ (αγορα μεσω internet, paypal, αγορα απο καταστημα, πλήρωμη λογαριασμου) μου αρεσει το ποσο αναλυτικα τα γραφει. Απλά επειδη καταλαβαινετε οτι δεν ειμαστε σε κατασταση να ρισκαρουμε, θελω απο καποιον που πιθανως εχει κανει αυτα που λεω μια ενμερωση

Έχει αρχίσει να δίνει την επιλογή για μεταφορά στην "κανονική" τράπεζα Revolut, οπότε εκεί θα έχεις την εγγύηση των 100κ που έχουν όλες οι ευρωπαϊκές τράπεζες. Για το 3 δεν σε συμφέρει η ανάληψη μέσω ΑΤΜ λόγω των διάφορων fees. Μπορείς να τα μεταφέρεις σε άλλο λογαριασμό μέσω SEPA. Η Revo δεν σε χρεώνει κάτι. Για το 4 μπορείς να τα μετατρέψεις σε Σουηδικές κορώνες χωρίς κάποιο fee για τα πρώτα 1000€ μέσα από την Revo ή να χρησιμοποιείς απευθείας την Revo για τις αγορές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φόρτιση χρημάτων από την χρεωστική της εθνικής γίνεται αυτόματα. Σήμερα πήγα να επιστρέψω 10 ευρώ δοκιμαστικά στον λογαριασμό της εθνικής, τον οποίο πρόσθεσε με το IBAN και μετά επέλεξα για πληρωμή. Στη revo η αποστολή φαίνεται ότι έχει πραγματοποιηθεί, δεν φαίνεται να εκκρεμεί δηλαδή, στον λογαριασμό του θα χρειαστέι να περάσουν κάποιες μέρες για να φανούν τα 10 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, A7X. είπε

Η φόρτιση χρημάτων από την χρεωστική της εθνικής γίνεται αυτόματα. Σήμερα πήγα να επιστρέψω 10 ευρώ δοκιμαστικά στον λογαριασμό της εθνικής, τον οποίο πρόσθεσε με το IBAN και μετά επέλεξα για πληρωμή. Στη revo η αποστολή φαίνεται ότι έχει πραγματοποιηθεί, δεν φαίνεται να εκκρεμεί δηλαδή, στον λογαριασμό του θα χρειαστέι να περάσουν κάποιες μέρες για να φανούν τα 10 ευρώ;

Αν μπεις μέσα στις λεπτομέρεις της συναλλαγής λογικά σου γράφει "Estimated Arrival" και από δίπλα την ημερομηνία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spinmaths είπε

Γνωρίζει κάποιος ποιο το μέγιστο ποσό που μπορώ να βάλω σε REVOLUT?
Ρωτάω, διότι δοκίμασα 1000€ και ακυρώθηκε το αίτημα από ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

Απο την πειραιως λες;

Παρε λοιπόν τηλ την πειραιώς να σου πουν γιατι ακυρώθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, spinmaths είπε

Γνωρίζει κάποιος ποιο το μέγιστο ποσό που μπορώ να βάλω σε REVOLUT?
Ρωτάω, διότι δοκίμασα 1000€ και ακυρώθηκε το αίτημα από ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

Λογικά ξεπέρασες το ημερήσιο όριο της κάρτας σου στην Πειραιώς και για αυτον τον λόγο έγινε απόρριψη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, pp6210 said:

Καλησπερα μια γρηγορη ερωτηση μπορεις απο revo να πληρωνεις online joker η υπαρχει περιορισμος για τζογο?

Από τις ρυθμίσεις ενεργοποιείς την επιλογή gambling 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το magisk και την beta εχουμε κανα νεο? Να περασουμε σε beta η θα ξαναμπλοκαρει?

off topic . . η Zen τι λεει, δοκιμασε κανεις, προσφερει κατι που μας λειπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drdedus είπε

με το magisk και την beta εχουμε κανα νεο? Να περασουμε σε beta η θα ξαναμπλοκαρει?

off topic . . η Zen τι λεει, δοκιμασε κανεις, προσφερει κατι που μας λειπει?

Για την zen υπάρχει θέμα εδώ

Αυτό που παρατηρώ είναι οι καλύτερες ισοτιμίες που έχει η zen έναντι στη revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, drdedus είπε

με το magisk και την beta εχουμε κανα νεο? Να περασουμε σε beta η θα ξαναμπλοκαρει?

off topic . . η Zen τι λεει, δοκιμασε κανεις, προσφερει κατι που μας λειπει?

Σε εμένα και στην τελευταία stable ανιχνευε το magisk. 

Αναγκάστηκα και το έβγαλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 βδομάδες τώρα κλείνω που δεν έχω πρόσβαση στην εφαρμογή (έχω μόνο στο web app)
μιλάω κάθε μέρα με το cc και μου λένε οτι το "ψαχνουν"
σκέτη απογοήτευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν εχω προσβαση λογω root.

 Εχω δοκιμασει magisk hide, props κλπ.. Τιποτα.. Ποια ειναι η τελευταια εκδοση που δεν ειχε θεμα με το ρουτ;

Edit: Νομιζω το εφτιαξα

Επεξ/σία από Papakitou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakitou είπε

Εγω δεν εχω προσβαση λογω root.

 Εχω δοκιμασει magisk hide, props κλπ.. Τιποτα.. Ποια ειναι η τελευταια εκδοση που δεν ειχε θεμα με το ρουτ;

Edit: Νομιζω το εφτιαξα

Πως το έφτιαξες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...