Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Τα iban της revolut είναι υβριδικά αν έχεις πορτοφόλι σε δολάρια θα δεις το iban. Γενικά το έχω ξανά πει σε χώρο sepa τα iban σε αλλά νομίσματα είναι ψιλό απάτη.

Βλέπει ο άλλος iban σε δολάρια και νομίζει ότι έχει αμερικανικό λογαριασμό. 

Οπότε ανοίγεις πορτοφόλι σε δολάρια εάν δεν έχεις ήδη και λες τον άλλον να στείλει δολάρια χωρίς καμία μετατροπή. Εάν τα στείλει από Αμερική θα τον μαδήσουν ούτως ή άλλως στην international έμβασμα αποστολή και ας είναι και σε δολάρια.

Όσοι συναλλάσσονται με Αμερική μόνο TransferWise και από εκεί με την κάρτα στη revolut. Εάν τα στείλει από Ευρώπη είναι πιο εύκολα. 

Μαλλον θα δοκιμάσω με ενα μικρο ποσό για να δω πως θα συμπεριφερθεί το όλο σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, nikomania-- είπε

Με αυτή την αλλαγή που έγινε τώρα σε τράπεζα, θα μπορούμε να χτίζουμε και το αφορολογητο με κάρτες ρεβολουτ?

Όχι βέβαια,  δεν προσμετρώνται οι δαπάνες με κάρτες που έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikomania-- είπε

Με αυτή την αλλαγή που έγινε τώρα σε τράπεζα, θα μπορούμε να χτίζουμε και το αφορολογητο με κάρτες ρεβολουτ?

 

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Όχι βέβαια,  δεν προσμετρώνται οι δαπάνες με κάρτες που έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό.

Νομίζω υπάρχει ειδική επιλογή στη φορολογική δήλωση όπου δηλώνεις "χειροκίνητα" δαπάνες από κάρτες εξωτερικού για αγορές που εμπίπτουν στο χρήσιμο του αφορολόγητου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zananiro είπε

Νομίζω υπάρχει ειδική επιλογή στη φορολογική δήλωση όπου δηλώνεις "χειροκίνητα" δαπάνες από κάρτες εξωτερικού για αγορές που εμπίπτουν στο χρήσιμο του αφορολόγητου. 

Μέχρι πέρσι τουλάχιστον δεν υπήρχε κάτι τέτοιο και δε βλέπω πως θα μπορούσε να γίνει επαλήθευση των δαπανών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Όχι βέβαια,  δεν προσμετρώνται οι δαπάνες με κάρτες που έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό.

1. Όταν φορτίζουμε την  Revolut με ελληνική κάρτα πιστωτικη αυτό φαινεται ως αγορά και όχι ως μεταφορά χρημάτων (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο web banking     της Euro bank).  Αυτό μετράει στο αφορολόγητο ; ξέρει κάποιος;

2. Συμφέρει να εγγράφουμε στην  Revo Τράπεζα τελικά ;  Μου έβγαλε και εμένα το μήνυμα. 

 

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, molot12 είπε

1. Όταν φορτίζουμε την  Revolut με ελληνική κάρτα πιστωτικη αυτό φαινεται ως αγορά και όχι ως μεταφορά χρημάτων (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο web banking     της Euro bank).  Αυτό μετράει στο αφορολόγητο ; ξέρει κάποιος;

2. Συμφέρει να εγγράφουμε στην  Revo Τράπεζα τελικά ;  Μου έβγαλε και εμένα το μήνυμα. 

 

1. Δεν μετράει

2. Θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Doubt είπε

Ένα μεγάλο μπράβο σε όποιον διάβασε όλα τα απαραίτητα ενημερωτικά για το πέρασμα σε revolut bank.

Και τα αντίστοιχα των ελληνικών τραπεζών διαβάζουμε😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

Αν εχω καταλαβει καλα μπορείς μέσω ρεβολουτ (με την EMI άδεια, οχι με τραπεζικό λογαρισμό-IBAN) να παιζεις κρυπτονομισματα, παραγωγα κλπ. Αυτά πώς τα δηλωνεις στην εφορια?

Υποθετικό παράδειγμα: Βάζω τώρα 1000 ευρω στη ρέβολουτ και παιζω και στο τελος του χρονου εχω 30.000. Πώς θα φορολογηθουν αυτά, αν

α) κάθονται στο πορτοφολι της ρεβολουτ χωρις να παιζονται εκεινη τη στιγμή σε παραγωγα κλπ

β) τα μεταφέρω σε ελληνικη τράπεζα

Ψαχνω μια απαντηση και δεν μπορω να βρω πουθενα σχετικα με αυτό το ενδεχομενο φορολογιας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lakomi είπε

Γεια σας παιδια.

Αν εχω καταλαβει καλα μπορείς μέσω ρεβολουτ (με την EMI άδεια, οχι με τραπεζικό λογαρισμό-IBAN) να παιζεις κρυπτονομισματα, παραγωγα κλπ. Αυτά πώς τα δηλωνεις στην εφορια?

Υποθετικό παράδειγμα: Βάζω τώρα 1000 ευρω στη ρέβολουτ και παιζω και στο τελος του χρονου εχω 30.000. Πώς θα φορολογηθουν αυτά, αν

α) κάθονται στο πορτοφολι της ρεβολουτ χωρις να παιζονται εκεινη τη στιγμή σε παραγωγα κλπ

β) τα μεταφέρω σε ελληνικη τράπεζα

Ψαχνω μια απαντηση και δεν μπορω να βρω πουθενα σχετικα με αυτό το ενδεχομενο φορολογιας..

Θα ρωτησεις ένα λογιστη εξειδικευμένο σε τετοια ζητήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...