Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ερώτηση,

εχω μια σομπα που εχει IR remote, ποιος θεωρείται ειναι ο καταλύλότερος τρόπος να το περάσω στο HA αλλα να μπορώ να εχω και voice commands? Μπορω να φτιαξω σκριπτακια και καθε φορα να λεω hey google turn on SCRIPT NAME αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο..

Σκεφτηκα σαν Climate στο SmartIR αλλα δεν ξερω πως να περασω τις εντολες, δηλαδη τι αντιστοιχεία να κάνω

οπι εντολες ειναι 

  • on
  • off
  • up
  • down
  • hold
  • unhol

και κανα δυο ακομη που δεν θιυμαμαι τωρα. Καμια ιδεα;

Εκμάθηση των εντολών μια μια και φτιάχνεις είτε ένα νέο .json είτε τροποποιείς ένα ήδη υπάρχον.

Όταν κάνεις την εκμάθηση, για κάθε εντολή θα σου έρχεται μια ειδοποίηση στο ΗΑ με τον κωδικό κάθε εντολής. Απλά έχε υπόψιν ότι δεν θα μπορείς να ελέγχεις την κατάσταση της σόμπας (αν είναι on ή off) εκτός αν βάλεις πρίζα μέτρησης κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, AgMa είπε

Εκμάθηση των εντολών μια μια και φτιάχνεις είτε ένα νέο .json είτε τροποποιείς ένα ήδη υπάρχον.

Όταν κάνεις την εκμάθηση, για κάθε εντολή θα σου έρχεται μια ειδοποίηση στο ΗΑ με τον κωδικό κάθε εντολής. Απλά έχε υπόψιν ότι δεν θα μπορείς να ελέγχεις την κατάσταση της σόμπας (αν είναι on ή off) εκτός αν βάλεις πρίζα μέτρησης κατανάλωσης.

Επειδή προσπάθησα να φτιάξω νέο json και όταν πήγα να κάνω restart το ΗΑ δεν δούλεψε, νομίζω ότι κάπου πρέπει να δηλώσεις το νέο json. Γνωρίζεις που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, userAnon είπε

δεν γνωρίζω αν γίνεται να δουλέψει το smartir με φωνητικές εντολές. (δεν το έχω δοκιμάσει)

ο τρόπος για περάσεις τις εντολές είναι να πας σε κάποιο από τα υπάρχοντα αρχεία πχ 1960.json (βρες κάποιο που να έχει κοντινές εντολές με αυτές που χρειάζεσαι - μάλλον κάποιο τηλεκοντρολ και περνάς τις εντολές του remote στην αντίστοιχη εντολή του αρχείου. Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση..

Μάλλον θα είναι πιο σωστό να το περάσεις με script όπως λες

Αυτο ξέρω πως να το κανω, απλα το δικμασα σαν Media player αλλα δεν εμφανίστηκε ποτε, υποθέτω οτι θελει να κρατας σαν εντολές αυτες που έχει ηδη, τουλάχιστον για media players. Θα το κανω τωρα σαν climate.

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Εκμάθηση των εντολών μια μια και φτιάχνεις είτε ένα νέο .json είτε τροποποιείς ένα ήδη υπάρχον.

Όταν κάνεις την εκμάθηση, για κάθε εντολή θα σου έρχεται μια ειδοποίηση στο ΗΑ με τον κωδικό κάθε εντολής. Απλά έχε υπόψιν ότι δεν θα μπορείς να ελέγχεις την κατάσταση της σόμπας (αν είναι on ή off) εκτός αν βάλεις πρίζα μέτρησης κατανάλωσης.

Αυτα τα ξερω ολα τα εχω κανει εδω και αρκετο καιρο για το κλιματιστικο. Αλλη ειναι η απορια μου !

28 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επειδή προσπάθησα να φτιάξω νέο json και όταν πήγα να κάνω restart το ΗΑ δεν δούλεψε, νομίζω ότι κάπου πρέπει να δηλώσεις το νέο json. Γνωρίζεις που?

Το βάζεις στον σωστα φάκελο και μετα στο yaml βαζεις αυτο

    device_code: 8000 οπου κωδικός ειναι ο αριθμος του αρχείου Json ΠΟυ εφτιαξες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αυτο ξέρω πως να το κανω, απλα το δικμασα σαν Media player αλλα δεν εμφανίστηκε ποτε, υποθέτω οτι θελει να κρατας σαν εντολές αυτες που έχει ηδη, τουλάχιστον για media players. Θα το κανω τωρα σαν climate.

Αυτα τα ξερω ολα τα εχω κανει εδω και αρκετο καιρο για το κλιματιστικο. Αλλη ειναι η απορια μου !

Το βάζεις στον σωστα φάκελο και μετα στο yaml βαζεις αυτο

    device_code: 8000 οπου κωδικός ειναι ο αριθμος του αρχείου Json ΠΟυ εφτιαξες

 

Μια φορά δοκίμασα να φτιάξω δικό μου, το είχα στον σωστό φάκελο και έβαλα και τον κωδικό στο configuration.yaml.

αν αυτή είναι η διαδικασία, τότε πρέπει να το χάλασε γιατί ο κωδικός μου είχε γραμματα πχ. 1960kl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
39 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μια φορά δοκίμασα να φτιάξω δικό μου, το είχα στον σωστό φάκελο και έβαλα και τον κωδικό στο configuration.yaml.

αν αυτή είναι η διαδικασία, τότε πρέπει να το χάλασε γιατί ο κωδικός μου είχε γραμματα πχ. 1960kl

αν θες βοηθεια πες. Εφτιαξα ενα για τη σομπα αλλα δεν ξερω αν θα βολεψει.. θα δω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Spect~ είπε

αν θες βοηθεια πες. Εφτιαξα ενα για τη σομπα αλλα δεν ξερω αν θα βολεψει.. θα δω..

Ευχαριστώ, όταν βρω λίγο χρόνο θα προσπαθήσω να κάνω copy το υπάρχων αρχείο και θα το ονομάσω αλλιώς να δω αν θα το δεχτει μόνο με αριθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ευχαριστώ, όταν βρω λίγο χρόνο θα προσπαθήσω να κάνω copy το υπάρχων αρχείο και θα το ονομάσω αλλιώς να δω αν θα το δεχτει μόνο με αριθμούς.

για αρχη ανεβασε το αρχειο να δουμε τη δομη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

για αρχη ανεβασε το αρχειο να δουμε τη δομη του

Δεν είμαι σπίτι τώρα, αλλά στην δομή δεν άλλαξα κάτι. Αλλαξα μόνο τις εντολές γιατί στο κλιματιστικό μου

τα modes - low-medium δεν ήταν σωστά (το κλιματισικό άναβε στην σωστή θρεμοκρασία αλλά μόνο στο high)

Όταν προσπάθησα να το σώσω με δική μου ονομασία του είχα βάλει 1960mk.json και μου έβγαλε πρόβλημα όταν έκανα configuration check. Μόλις το ονόμασα 1960 το πήρε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

για αρχη ανεβασε το αρχειο να δουμε τη δομη του

αυτό ήταν τελικά.

γύρισα σπίτι άλλαξα την ονομασία σε δικό μου αριθμό χωρίς γράμματα και το πήρε κανονικά..

 

Τελικά έκανες εντελώς νέο αρχείο ή παράλλαξες κάποιο υπάρχων? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2020 στις 12:07 ΠΜ, AgMa είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ πριν προχωρήσεις.

 

Τέτοια ταχύτητα βγάζει αυτό https://www.gadgetsnow.com/reviews/SanDisk-Extreme-Go-USB-3-1-review-Speed-fails-to-thrill/articleshow/59437592.cms

Οκ, δεν είναι SSD αλλά στην πράξη θα υπάρχουν καθυστερήσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Άντε, με έπεισες 😇

174c58cc1e1b14930583520d5e05c40d.png

Δεν θυμάμαι αλλά αν πρόκειται για pi4, πρόσεξε πολύ το καλώδιο usb σε sata III ποιο θα είναι, είναι ιδιότροπο το 4άρι σε αυτό το θέμα. Εγώ πάντως με βάση το άρθρο που σου έβαλα, παράγγειλα το patriot burst 120gb. Είναι πολύ κοντά στον samsung evo 860 που είναι απ' τις κορυφές και πολύ καλή τιμή. Όσο για καλώδιο, περιμένω αυτό.

Κάθε μέρα με φοβίζει όλο και περισσότερο το ενδεχόμενο να με κρεμάσει η sd, παρόλο που την έχω στα "πούπουλα". Έχω αποκλείσει εγγραφές στο ιστορικό που δεν με ενδιαφέρουν, max 2 ημέρες ιστορικό και 4 μόνο add-ons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AgMa είπε

Δεν θυμάμαι αλλά αν πρόκειται για pi4, πρόσεξε πολύ το καλώδιο usb σε sata III ποιο θα είναι, είναι ιδιότροπο το 4άρι σε αυτό το θέμα. Εγώ πάντως με βάση το άρθρο που σου έβαλα, παράγγειλα το patriot burst 120gb. Είναι πολύ κοντά στον samsung evo 860 που είναι απ' τις κορυφές και πολύ καλή τιμή. Όσο για καλώδιο, περιμένω αυτό.

Κάθε μέρα με φοβίζει όλο και περισσότερο το ενδεχόμενο να με κρεμάσει η sd, παρόλο που την έχω στα "πούπουλα". Έχω αποκλείσει εγγραφές στο ιστορικό που δεν με ενδιαφέρουν, max 2 ημέρες ιστορικό και 4 μόνο add-ons.

Τι εννοείς; Ότι ίσως να έχει πρόβλημα με το καλώδιο της θήκης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι εννοείς; Ότι ίσως να έχει πρόβλημα με το καλώδιο της θήκης;

Πώς θα συνδέσεις την θήκη με το pi; Το θέμα είναι με το chipset που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρεία. Δες εδώ στην κατηγορία compatible usb adapters.

 

 

 

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...