Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το phole. καταλαβαίνω (περίπου) τι κάνει αλλά πως μπαίνει ενδιάμεσα στο δίκτυο δεν το έχω καταλάβει. Μέχρι πριν λίγες ώρες νόμιζα ότι κάπως πρέπει να συνδεθεί με το ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, userAnon είπε

το phole. καταλαβαίνω (περίπου) τι κάνει αλλά πως μπαίνει ενδιάμεσα στο δίκτυο δεν το έχω καταλάβει. Μέχρι πριν λίγες ώρες νόμιζα ότι κάπως πρέπει να συνδεθεί με το ρουτερ

υπαρχουν διάφοροι τρόπου ο πιο απλος ειναι να πας να βαλεις σαν DNS (αν θυμαμαι καλα) της συσκευης που θελεις την IP στην οποιοα τρέχει το Pihole. Μετα υπαρχουν και αλλοι τροποι οπως να ρυθμισεις το pihole Να δουλευει σαν DHCP σερβερ κλπ αλλα θελουν περισσοτερες γνωσεις δικτυων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις είδα αυτό το video. Αν κατάλαβα καλά βάζει σαν βασική ip την 192.168.0.1 (του ρουτερ?) και μετά κάνει κάποιες αλλαγές για να ισχύουν σε όλο το δίκτυο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, userAnon είπε

μόλις είδα αυτό το video. Αν κατάλαβα καλά βάζει σαν βασική ip την 192.168.0.1 (του ρουτερ?) και μετά κάνει κάποιες αλλαγές για να ισχύουν σε όλο το δίκτυο του.

ξαναλεω εξαρταται πως θα το κανεις. Δεν θυμαμαι/ξερω τις λεπτομέρειες αλλα μπορεις ειτε να κανεις καποιες ρυθμισεις ωστε το pihole να κανει τα παντα αυτοματα , το οποιο ομως προυποθετει να σου δινει καποιες βασικες επιλογες το ρουτερ γιατι πλεον δεν θα κανει αυτο τον DHCP server, ειτε να πας να πεταξεις στις συσκευες που θες στατικι Ip/dns την ip του PIhole

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ξαναλεω εξαρταται πως θα το κανεις. Δεν θυμαμαι/ξερω τις λεπτομέρειες αλλα μπορεις ειτε να κανεις καποιες ρυθμισεις ωστε το pihole να κανει τα παντα αυτοματα , το οποιο ομως προυποθετει να σου δινει καποιες βασικες επιλογες το ρουτερ γιατι πλεον δεν θα κανει αυτο τον DHCP server, ειτε να πας να πεταξεις στις συσκευες που θες στατικι Ip/dns την ip του PIhole

εντάξει τώρα κατάλαβα τι γίνεται. διάβασα και αυτό και βοήθησε. Μάλλον είναι καλύτερα να το πάω ανά συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Spect~ είπε

ξαναλεω εξαρταται πως θα το κανεις. Δεν θυμαμαι/ξερω τις λεπτομέρειες αλλα μπορεις ειτε να κανεις καποιες ρυθμισεις ωστε το pihole να κανει τα παντα αυτοματα , το οποιο ομως προυποθετει να σου δινει καποιες βασικες επιλογες το ρουτερ γιατι πλεον δεν θα κανει αυτο τον DHCP server, ειτε να πας να πεταξεις στις συσκευες που θες στατικι Ip/dns την ip του PIhole

 

15 ώρες πριν, userAnon είπε

εντάξει τώρα κατάλαβα τι γίνεται. διάβασα και αυτό και βοήθησε. Μάλλον είναι καλύτερα να το πάω ανά συσκευή. 

Όλα τα ρουτέρια έχουν την επιλογή, εκεί που θα κάνουν αυτά τον dhcp server, να πούνε στο υπόλοιπο δίκτυο που θα παίρνει ip από αυτά, ποιος θα είναι ο dns server του δικτύου. Πχ πες ότι σε ένα δίκτυο, έχουμε το router στην ip 192.168.1.1, και έχουμε ορίσει στο pihole, στατική ip 192.168.1.2, πάμε στις ρυθμίσεις δικτύου του router μας, και βάζουμε πρώτα απ' όλα ότι ο dhcp server θα μοιράζει διευθύνσεις από 192.168.1.3 και μετά, default gateway αφήνουμε το router 192.168.1.1, netmask 255.255.255.0 (η όπως αλλιώς ήταν) και εκεί που είχε dns τον router, τώρα σαν dns server ορίζουμε το pihole, 192.168.1.2 και βάζουμε και έναν δευτερεύοντα ξέρω'γω το 8.8.8.8 γιατί πες ότι κόλλησε το nuc ή οτιδήποτε, να μπορεί να έχουν internet οι συσκευές μέχρι να γίνει η αποκατάσταση. Έτσι, θα περάσει η ρύθμιση σε όλες τις συσκευές όταν ξεσυνδεθούν και ξανασυνδεθούν και πάρουν ip από τον dhcp του router.

Για το private cloud, πρώτα από όλα θεωρώ ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα encryption ακριβώς για να μην πέσουν στα λάθος χέρια τα δεδομένα σου, και δεύτερον για να είμαστε σίγουροι ότι θα τα έχουμε πρέπει να έχουμε backup και αλλού, όχι μόνο στο nas μας (το nas δεν είναι backup)...πες ότι κάηκε το nuc και σου πήρε μαζι και τους δίσκους, πχ...οτιδήποτε! Για πριβέ cloud η πιο καλή επιλογή, είναι το Nextcloud.

Άλλη μια ιδέα για αξιοποίηση ενός home server, είναι το τρέξιμο ενός τηλεφωνικού κέντρου (FreePBX)...χιλιάδες πράγματα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Ξεκινησα σιγα σιγα να βάζω συσκευες στο HA και να πειραματίζομαι. Από τις συσκευες της tuya δεν μου βρίσκει μία digoo αλλα... δεν θα σκασω κιολας. Λογικά γιατί είναι εξυπνη πριζα και λαμπακι νυχτος μαζί.

 

Η ερωτηση είναι η εξής. Εχω διαφορα sonoff που τα χρησιμοποιώ πιο πολύ σαν διακοπτες για λαμπες (όχι φωτιστικά οροφης). Πχ λαμπακια χριστουγεννιατικου δεντρου, γιορτινα λαμπακι στο μπαλκονι κλπ. Εχω όμως και ενα στον θερμοσιφωνα. Γίνεται με καποιο τρόπο αυτά να τα δεί το ΗΑ χωρίς flashing?

 

Θυμαμαι παλιοτερα καποιος είχε γραψει ενα τρόπο αλλα τωρα δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Καλημερα,

Ξεκινησα σιγα σιγα να βάζω συσκευες στο HA και να πειραματίζομαι. Από τις συσκευες της tuya δεν μου βρίσκει μία digoo αλλα... δεν θα σκασω κιολας. Λογικά γιατί είναι εξυπνη πριζα και λαμπακι νυχτος μαζί.

Η ερωτηση είναι η εξής. Εχω διαφορα sonoff που τα χρησιμοποιώ πιο πολύ σαν διακοπτες για λαμπες (όχι φωτιστικά οροφης). Πχ λαμπακια χριστουγεννιατικου δεντρου, γιορτινα λαμπακι στο μπαλκονι κλπ. Εχω όμως και ενα στον θερμοσιφωνα. Γίνεται με καποιο τρόπο αυτά να τα δεί το ΗΑ χωρίς flashing?

Θυμαμαι παλιοτερα καποιος είχε γραψει ενα τρόπο αλλα τωρα δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ

Εδώ είσαι: https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN, αν υποστηρίζονται οι συσκευές σου. 

Την πρίζα δεν τη βρίσκει με το Tuya integration;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gippas είπε

Εδώ είσαι: https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN, αν υποστηρίζονται οι συσκευές σου. 

Την πρίζα δεν τη βρίσκει με το Tuya integration;

 

Ευχαριστώ

 

Όχι δεν την βρίσκει. Αρχικά είχα θέμα γιατί στην εφαρμογή της tuya που είχα συνδέσει το google account. Και δεν το δεχοταν με τίποτα. Λάθος κωδικοί έλεγε συνεχεία. Ίσως λόγω 2step verification. Τα πέρασα όλα σε νέο account και βλέπει τα πάντα εκτός από αυτή. Η alexa την βλέπει σαν 3 συσκευές (φως, πρίζα, όλα on/off) αλλά στο HA δεν φαίνεται τίποτα.

 

Δεν με ενοχλεί βεβαία γιατί τα απλά που θέλω εκεί γίνονται μέσω alexa app.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα ένα raspberry 4 model B 2gb με σκοπό να στήσω Home assistant.

Έχει κανείς να προτείνει κάποια οικονομική και καλή λύση για SSD;

ΥΓ Με αυτό θα γίνεται τίποτα ; https://www.skroutz.gr/s/10874692/Sandisk-Extreme-Go-64GB-USB-3-1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Παρήγγειλα ένα raspberry 4 model B 2gb με σκοπό να στήσω Home assistant.

Έχει κανείς να προτείνει κάποια οικονομική και καλή λύση για SSD;

ΥΓ Με αυτό θα γίνεται τίποτα ; https://www.skroutz.gr/s/10874692/Sandisk-Extreme-Go-64GB-USB-3-1.html

Ρίξε μια ματιά εδώ πριν προχωρήσεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση,

εχω μια σομπα που εχει IR remote, ποιος θεωρείται ειναι ο καταλύλότερος τρόπος να το περάσω στο HA αλλα να μπορώ να εχω και voice commands? Μπορω να φτιαξω σκριπτακια και καθε φορα να λεω hey google turn on SCRIPT NAME αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο..

Σκεφτηκα σαν Climate στο SmartIR αλλα δεν ξερω πως να περασω τις εντολες, δηλαδη τι αντιστοιχεία να κάνω

οπι εντολες ειναι 

  • on
  • off
  • up
  • down
  • hold
  • unhol

και κανα δυο ακομη που δεν θιυμαμαι τωρα. Καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ερώτηση,

εχω μια σομπα που εχει IR remote, ποιος θεωρείται ειναι ο καταλύλότερος τρόπος να το περάσω στο HA αλλα να μπορώ να εχω και voice commands? Μπορω να φτιαξω σκριπτακια και καθε φορα να λεω hey google turn on SCRIPT NAME αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο..

Σκεφτηκα σαν Climate στο SmartIR αλλα δεν ξερω πως να περασω τις εντολες, δηλαδη τι αντιστοιχεία να κάνω

οπι εντολες ειναι 

  • on
  • off
  • up
  • down
  • hold
  • unhol

και κανα δυο ακομη που δεν θιυμαμαι τωρα. Καμια ιδεα;

δεν γνωρίζω αν γίνεται να δουλέψει το smartir με φωνητικές εντολές. (δεν το έχω δοκιμάσει)

ο τρόπος για περάσεις τις εντολές είναι να πας σε κάποιο από τα υπάρχοντα αρχεία πχ 1960.json (βρες κάποιο που να έχει κοντινές εντολές με αυτές που χρειάζεσαι - μάλλον κάποιο τηλεκοντρολ και περνάς τις εντολές του remote στην αντίστοιχη εντολή του αρχείου. Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση..

Μάλλον θα είναι πιο σωστό να το περάσεις με script όπως λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...