Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε αυτό λεω.. 😀

και εγώ που ήξερα τι θέλω να κάνει δεν μπορούσα με τίποτα να το γράψω.. δεν γνωρίζα καν τις εντολές και τις παραμέτρους..

ακόμα ένα καλό που είχα κρατήσει και τροποποίησα χθες είναι το παρακατω

# Notify on window left open
- id: notify_on_window_left_open
  alias: "Benachrichtigung wenn ein Fenster oder eine Türe zu lange offen ist"
  mode: parallel
  trigger:
    - platform: state
      entity_id: 
        - binary_sensor.window_bathroomlarge
        - binary_sensor.window_bedroom
        - binary_sensor.window_dressroom
        - binary_sensor.window_kitchen
        - binary_sensor.window_livingroom
        - binary_sensor.window_office
        - binary_sensor.door_livingroom
        - binary_sensor.door_kitchen
      to: 'on'
      for:
        minutes: 5
    - platform: state
      entity_id:
        - binary_sensor.window_bathroomlarge
        - binary_sensor.window_bedroom
        - binary_sensor.window_dressroom
        - binary_sensor.window_kitchen
        - binary_sensor.window_livingroom
        - binary_sensor.window_office
        - binary_sensor.door_livingroom
        - binary_sensor.door_kitchen
      to: 'on'
      for:
        minutes: 10
    - platform: state
      entity_id:
        - binary_sensor.window_bathroomlarge
        - binary_sensor.window_bedroom
        - binary_sensor.window_dressroom
        - binary_sensor.window_kitchen
        - binary_sensor.window_livingroom
        - binary_sensor.window_office
        - binary_sensor.door_livingroom
        - binary_sensor.door_kitchen
      to: 'on'
      for:
        minutes: 15
    - platform: state
      entity_id:
        - binary_sensor.window_bathroomlarge
        - binary_sensor.window_bedroom
        - binary_sensor.window_dressroom
        - binary_sensor.window_kitchen
        - binary_sensor.window_livingroom
        - binary_sensor.window_office
        - binary_sensor.door_livingroom
        - binary_sensor.door_kitchen
      to: 'on'
      for:
        minutes: 25
  condition:
    condition: or
    conditions:
      - "{{ trigger.for.seconds == 5 * 60 and now().month in [1, 2, 12] }}"
      - "{{ trigger.for.seconds == 10 * 60 and now().month in [3, 11] }}"
      - "{{ trigger.for.seconds == 15 * 60 and now().month in [4, 5, 9, 10] }}"
      - "{{ trigger.for.seconds == 25 * 60 and now().month in [6, 7, 8] }}"
  action:
    - service: notify.mobile_app_phone_dimitri
      data:
        title: "Window open for too long"
        message: >
          {{ state_attr(trigger.to_state.entity_id, 'friendly_name') }} 
          is open for {{ trigger.for.seconds * 60 }} minutes. Please close.

Το τροποποίησα λίγο και το έκανα τον χειμώνα όταν έχει ήλιο το πρωί και κοιμόμαστε να ανοίγει τα ανατολικά παντζούρια στο σαλόνι για να ζεστένεται ο χώρος

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, userAnon είπε

πχ.

αυτό με βοήθησε κάποιος να το φτιάξω για προσωμείωση ότι κάποιος είναι σπίτι όταν λείπω διακοπές..

δεν θα τα έφτιαχνα ποτε


action:
    # Every 11 to 16 minutes.
    - delay: "00:{{ '{:02}'.format(range(3, 8) | random | int) }}:00"
    - service: homeassistant.turn_off
      data_template:
        entity_id: "{{ state_attr('group.night_simulation', 'entity_id')[states('input_number.light_sequence') | int] }}"
    - service: input_number.set_value
      data_template:
        entity_id: input_number.light_sequence
        # Add 1 and wrap around. 
        value: "{{(states('input_number.light_sequence') | int + 1 ) %  expand(states.group.night_simulation) | list | count }}"
    # Wait a few seconds
    - delay: "00:00:{{ '{:02}'.format(range(40, 59) | random | int) }}"
    # Turn on the next thing in the sequence
    - service: homeassistant.turn_on
      data_template:
        entity_id: "{{ state_attr('group.night_simulation', 'entity_id')[states('input_number.light_sequence') | int] }}"

 

 

 

Αυτό θα γινόταν πολύ εύκολα γιατί το Node-Red έχει έτοιμα nodes για προσομοίωση απουσίας. Οπότε για κάτι τέτοιο χρειάζεσαι απλά  να συνδέσεις γραμμικά τα ακόλουθα

- Το trigger (πχ ηλιοβασίλεμα)

- Έναν έλεγχο κατάστασης (πχ το input boolean διακοπές είναι ενεργό)

- To vacation-timer node που επιλέγει τυχαία services μέσα από λίστα που του έχεις ορίσει για entity_id που θέλεις (πχ entity_id φως σαλονιού, services light_turn_on και light_turn_off) και το ρυθμίζεις αν θες να ξεκινάει και να σταματάει συγκεκριμένες ώρες κλπ.

- Το node του call service, το οποίο παίρνει κάθε φορά την ενέργεια που του στέλνει το vacation-timer node και την εκτελεί. 

Γενικά υπάρχουν αρκετά nodes που κάνουν εξειδικευμένα πράγματα, όταν δεν υπάρχουν βέβαια τα πράγματα δυσκολεύουν :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gippas είπε

Αυτό θα γινόταν πολύ εύκολα γιατί το Node-Red έχει έτοιμα nodes για προσομοίωση απουσίας. Οπότε για κάτι τέτοιο χρειάζεσαι απλά  να συνδέσεις γραμμικά τα ακόλουθα

- Το trigger (πχ ηλιοβασίλεμα)

- Έναν έλεγχο κατάστασης (πχ το input boolean διακοπές είναι ενεργό)

- To vacation-timer node που επιλέγει τυχαία services μέσα από λίστα που του έχεις ορίσει για entity_id που θέλεις (πχ entity_id φως σαλονιού, services light_turn_on και light_turn_off) και το ρυθμίζεις αν θες να ξεκινάει και να σταματάει συγκεκριμένες ώρες κλπ.

- Το node του call service, το οποίο παίρνει κάθε φορά την ενέργεια που του στέλνει το vacation-timer node και την εκτελεί. 

Γενικά υπάρχουν αρκετά nodes που κάνουν εξειδικευμένα πράγματα, όταν δεν υπάρχουν βέβαια τα πράγματα δυσκολεύουν :)

ε, θα το δοκιμάσω και αυτό.. μάλλον βρήκα τι θα κάνω τα Χριστούγεννα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, gippas είπε

Αυτό θα γινόταν πολύ εύκολα γιατί το Node-Red έχει έτοιμα nodes για προσομοίωση απουσίας. Οπότε για κάτι τέτοιο χρειάζεσαι απλά  να συνδέσεις γραμμικά τα ακόλουθα

- Το trigger (πχ ηλιοβασίλεμα)

- Έναν έλεγχο κατάστασης (πχ το input boolean διακοπές είναι ενεργό)

- To vacation-timer node που επιλέγει τυχαία services μέσα από λίστα που του έχεις ορίσει για entity_id που θέλεις (πχ entity_id φως σαλονιού, services light_turn_on και light_turn_off) και το ρυθμίζεις αν θες να ξεκινάει και να σταματάει συγκεκριμένες ώρες κλπ.

- Το node του call service, το οποίο παίρνει κάθε φορά την ενέργεια που του στέλνει το vacation-timer node και την εκτελεί. 

Γενικά υπάρχουν αρκετά nodes που κάνουν εξειδικευμένα πράγματα, όταν δεν υπάρχουν βέβαια τα πράγματα δυσκολεύουν :)

Ανεβασε ενα flow chart να χουμε μια εικονα, Εγω θελω να του πω οτι μεταξυ 7 και 23 αναψε αυτο το φως και μεταξυ 23.01 και 6.59 αναψε αυτο., Νομιζω το εκανα αλλα δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για αυτο με την ωρα, δηλαδη τι πρεπει να χρησιμοποιησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ανεβασε ενα flow chart να χουμε μια εικονα, Εγω θελω να του πω οτι μεταξυ 7 και 23 αναψε αυτο το φως και μεταξυ 23.01 και 6.59 αναψε αυτο., Νομιζω το εκανα αλλα δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για αυτο με την ωρα, δηλαδη τι πρεπει να χρησιμοποιησω

Εδώ είναι ο κώδικας αυτού που περιέγραψα και η εικόνα. Τώρα, για αυτό που λες μπορείς να χρησιμοποιήσεις το eztimer node για trigger, όχι το πιο ισχυρό αλλά για εμένα το πιο ευκολόχρηστο node ώρας, με ρυθμίσεις τόσο βάσει ώρας όσο και βάσει θέσης ήλιου (sunrise, sunset κλπ). 

Στιγμιότυπο 2020-12-03, 1.26.25 μμ.png

flows.json

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, gippas είπε

Την έκανα εγώ πριν από ένα μήνα. Στα θετικά:

- Σταμάτησε να κρασάρει το Pi 3B+ λόγω απαιτήσεων Deconz (βέβαια μετά έβαλα Node-Red και ξεκίνησε πάλι :) )

- Μπορείς να ανακαλύψεις μια άλλη συσκευή μέσω μιας συγκεκριμένης συσκευής

- Έχει χάρτη του δικτύου χωρίς να χρειάζεται να μπεις σε vnc κλπ με μια εγκατάσταση plugin, σύντομα θα έχει και το ίδιο το integration.

Αρνητικά:

- Δεν είδα κάποια αισθητή βελτίωση ταχύτητας

- Στις πρίζες μου που υποστηρίζουν μέτρηση κατανάλωσης δεν φαίνεται η συνολική κατανάλωση, μόνο η στιγμιαία, ενώ με Deconz φαινόταν.

- Δεν λειτουργεί σωστά το flash στα φώτα (μένουν αναμμένα ακόμα και αν ήταν σβηστά πριν)

Το καλό πάντως με το ZHA είναι πως βελτιώνεται γρήγορα. Αν θέλεις να το κάνεις για χόμπι στο προτείνω, αν περιμένεις να δεις κάποια αισθητή βελτίωση άστο :)

ποιο ειναι το Plugin για το χαρτη που ελεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Android  Next Alarm

Μου ανάβει ένα αερόθερμο στο μπάνιο 10 λεπτά πριν το alarm 

 

next_alarm.JPG.7bb3b8b9e59b070c8ed947fbad3f8e45.JPG

Η λογική είναι η εξής

1)Παίρνείς την ωρα και μέρα του Next Alarm στο msg.payload η οποία είναι Zulu time και την μετατρέπεις σε ένα msg.date string με ελληνικό time zone και μορφοποίηση , του δίνεις και offset εάν θες.To msg.date string το κάνεις ενα flow variable.

2)Φτίαχνεις ένα inject timestamp με interval 1 sec και το μετατρέπεις σε ένα msg.date string με ελληνικό time zone και μορφοποίηση μετά ελέγχεις ποτε το msg.payload είναι == με το flow variable και από εκέι και πέρα κάνεις ότι θες.

 

Πρέπει να κάνετε install το node-red-contrib-moment

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2020 στις 12:23 ΠΜ, georgeps21 είπε

Τώρα που το λές έχει κάποιος έυκαιρό εναν καλό οδηγό για μεταφορά της βάσης από sqllite σε Maria DB η κάποια καλύτερη?

Επειδη δεν απαντάει κανείς ορίστε για όποιον ψάξει:

 

https://community.home-assistant.io/t/migrating-home-assistant-database-from-sqlite-to-mariadb/96895

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Διαβάζοντας τις τελευταίες 3-4 σελίδες θα ήθελα να ρωτήσω/σχολιάσω κάποια πράγματα.

  1. Αυτή τη στιγμή έχω nuc με docker σε ubuntu desktop 16.04 και supervised. Γενικά δεν έχω γνώσεις από docker linux κλπ και ότι έκανα το έκανα από οδηγούς και video. Αν κάτι στρεαβώσει ανησυχώ ότι δε θα μπορώ να το φτιάξω και για αυτό σκέφτομαι μήπως να το χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για το HA. Σε αυτή τη περίπτωση χάνω τη δυνατότητα των shared media που έχω στο nuc. και εδώ έρχεται η μεγάλη ερώτηση. Το Media Source που προσθέσανε τελευταία, δε θα μπορούσε κάπως να βοηθήσει; Δε ξέρω πως ακριβώς αλλά είναι κάτι το οποίο με τρώει και δεν έχω βρει πολλά να λέγονται για το media source. Θα ήθελα τα σχόλεια σας για το ποιο τελικά μπορεί αν είναι το ποιο user friendly setup του nuc.
  2. Σχετικά με το zigbee. τώρα έχω zigbee2mqtt με ένα CC2531 και ο σκοπός είναι να βάλω όλες τις zigbee συσκευές επάνω αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί έχω κάποια προβληματάκια. Για αυτό το λόγο παρήγγειλα αυτό και περιμένω να μου έρθει ώστε να δω αν μετά θα τρέχουν όλα καλύτερα. Αν ναι, θα μείνω μάλλον στο zigbee2mqtt που υποστηρίζει και πολλές συσκευές αλλά έχει και μεγάλο community από πίσω. Με τρώει βέβαια να δοκιμάσω το ZHA αλλά ακόμα νομίζω δεν είναι στο επίπεδο του Ζ2M. 
  3. Το Node red το έπιασα και εγώ πριν 3-4 μήνες για δεύτερη φορά (τη πρώτη αποδείχτηκε ότι δεν ήμουν έτοιμος...) και μέχρι στιγμής έχω καταλήξει να κάνω πολλά μέσω του node-red που δεν μπορούσα από το yaml (πχ αν αυτό τότε κάνε εκείνο αλλιώς το άλλο κλπ κλπ). Αντίστοιχα όμως χρησιμοποιώ και το yaml για πράγματα που δε μπορώ να κάνω στο node red (πχ actionable notifications, xiaomi single-double-long tap button, κλπκλπ). Να σημειώσω πως το "δεν μπορώ" σημαίνει ότι ΕΓΩ ακόμα δεν μπορώ και όχι ότι δεν γίνεται... Συγκεκριμένα για το node red και το yaml δε ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να υπάρχει ξεχωριστό subforum ώστε να βλέπουμε εκεί τι μπορούμε να κάνουμε και να βελτιωνόμαστε. 

 Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Διαβάζοντας τις τελευταίες 3-4 σελίδες θα ήθελα να ρωτήσω/σχολιάσω κάποια πράγματα.

  1. Αυτή τη στιγμή έχω nuc με docker σε ubuntu desktop 16.04 και supervised. Γενικά δεν έχω γνώσεις από docker linux κλπ και ότι έκανα το έκανα από οδηγούς και video. Αν κάτι στρεαβώσει ανησυχώ ότι δε θα μπορώ να το φτιάξω και για αυτό σκέφτομαι μήπως να το χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για το HA. Σε αυτή τη περίπτωση χάνω τη δυνατότητα των shared media που έχω στο nuc. και εδώ έρχεται η μεγάλη ερώτηση. Το Media Source που προσθέσανε τελευταία, δε θα μπορούσε κάπως να βοηθήσει; Δε ξέρω πως ακριβώς αλλά είναι κάτι το οποίο με τρώει και δεν έχω βρει πολλά να λέγονται για το media source. Θα ήθελα τα σχόλεια σας για το ποιο τελικά μπορεί αν είναι το ποιο user friendly setup του nuc.
  2. Σχετικά με το zigbee. τώρα έχω zigbee2mqtt με ένα CC2531 και ο σκοπός είναι να βάλω όλες τις zigbee συσκευές επάνω αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί έχω κάποια προβληματάκια. Για αυτό το λόγο παρήγγειλα αυτό και περιμένω να μου έρθει ώστε να δω αν μετά θα τρέχουν όλα καλύτερα. Αν ναι, θα μείνω μάλλον στο zigbee2mqtt που υποστηρίζει και πολλές συσκευές αλλά έχει και μεγάλο community από πίσω. Με τρώει βέβαια να δοκιμάσω το ZHA αλλά ακόμα νομίζω δεν είναι στο επίπεδο του Ζ2M. 
  3. Το Node red το έπιασα και εγώ πριν 3-4 μήνες για δεύτερη φορά (τη πρώτη αποδείχτηκε ότι δεν ήμουν έτοιμος...) και μέχρι στιγμής έχω καταλήξει να κάνω πολλά μέσω του node-red που δεν μπορούσα από το yaml (πχ αν αυτό τότε κάνε εκείνο αλλιώς το άλλο κλπ κλπ). Αντίστοιχα όμως χρησιμοποιώ και το yaml για πράγματα που δε μπορώ να κάνω στο node red (πχ actionable notifications, xiaomi single-double-long tap button, κλπκλπ). Να σημειώσω πως το "δεν μπορώ" σημαίνει ότι ΕΓΩ ακόμα δεν μπορώ και όχι ότι δεν γίνεται... Συγκεκριμένα για το node red και το yaml δε ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να υπάρχει ξεχωριστό subforum ώστε να βλέπουμε εκεί τι μπορούμε να κάνουμε και να βελτιωνόμαστε. 

 Αυτά...

1) εχεις σκεφτει το plex σε docker? εχω ετσι το εχω κανει και βλεπω τα παντα παντου

2) Οταν ερθει γραψε εντυπωσεις αν αξιζει η μεταβαση

3) και γω νεος στο Nodered αλλα να θες να κανεις κατι ρωτα εδω για να μαθαινουμε ολοι μαζι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Spect~ είπε

1) εχεις σκεφτει το plex σε docker? εχω ετσι το εχω κανει και βλεπω τα παντα παντου

2) Οταν ερθει γραψε εντυπωσεις αν αξιζει η μεταβαση

3) και γω νεος στο Nodered αλλα να θες να κανεις κατι ρωτα εδω για να μαθαινουμε ολοι μαζι!

  1. Για τώρα έχω kodi στα tv box (ένα shield και ένα mi box). Τα media τα έχω κάνει smb share και είμαι κομπλέ. Plex server μπορεί να σηκώσει και το shield αλλά δεν με τρελαίνει γενικά. προτιμώ το kodi. Και γενικότερα θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το media source του ΗΑ. Το βασικό όμως είναι ότι θα ήθελα να χρησιμοποιώ "officially supported version" του ΗΑ χωρίς όμως να δεσμεύω το nuc. Αλλιώς ας πάρω ένα rpi4 με ssd να βάλω το ΗΑ και να αποδεσμεύσω το nuc είτε για να του βάλω windows και να το κουμπώσω στη TV είτε να το κάνω κάτι άλλο.
  2. Ναι μόλις το δοκιμάσω για λίγο διάστημα, θα σας πω.
  3. Κάτι που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι τα function nodes πως στήνονται. Επίσης δε κατάφερα ποτέ να βάλω το button press των xiaomi.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, acmegr7 είπε
  1.  
  2. Κάτι που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι τα function nodes πως στήνονται. Επίσης δε κατάφερα ποτέ να βάλω το button press των xiaomi.

Έχω και εγώ κουμπιά της Xiaomi και ένα dimmer της Philips, με ίδια λογική. Τα κουμπιά δεν τα χρησιμοποιείς ως entities αλλά βάζεις ένα node που "ακούει" τα events, ορίζεις ποιο event είναι trigger (πχ το event που δημιουργεί το πάτημα του κουμπιού μια φορά) και στη συνέχεια βάζεις στο flow τυχόν συνθήκες και call services που θες.

 

Για τα function nodes πρέπει να ξέρεις javascript, ουσιαστικά γράφεις κώδικα μέσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Σχετικά με το zigbee. τώρα έχω zigbee2mqtt με ένα CC2531 και ο σκοπός είναι να βάλω όλες τις zigbee συσκευές επάνω αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί έχω κάποια προβληματάκια. Για αυτό το λόγο παρήγγειλα αυτό και περιμένω να μου έρθει ώστε να δω αν μετά θα τρέχουν όλα καλύτερα. Αν ναι, θα μείνω μάλλον στο zigbee2mqtt που υποστηρίζει και πολλές συσκευές αλλά έχει και μεγάλο community από πίσω. Με τρώει βέβαια να δοκιμάσω το ZHA αλλά ακόμα νομίζω δεν είναι στο επίπεδο του Ζ2M.

Τι προβλήματα είχες; disconnects; τα CC2531 δεν φημίζονται για την εμβέλεια τους και είτε τους κολλάνε κεραίες είτε πάνε σε άλλη λύση πχ conbee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...