Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/3/2024 στις 10:48 ΠΜ, Bourdoulas είπε

Χρησιμοποιεί κάποιος το Amazon Echo Dot με το home assistant; Λειτουργεί πλήρως; Μπορώ δηλαδή να ελέγχω όντως όλα τα devices που έχω στον home assistant και τους αυτοματισμούς μέσω της Alexa;

Ξεκίνησα να το κάνω, μου φάνηκε πιο περίπλοκο από ό,τι νόμιζα και το παράτησα.
Είχα συνδέσει  πχ τη σκούπα στο HA και μετά η Alexa την βρήκε σαν ένα σωρό διαφορετικούς αισθητήρες και δυνατότηες. Έχει πχ βρει το child lock, το Volume του ήχου, το DND...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Ξεκίνησα να το κάνω, μου φάνηκε πιο περίπλοκο από ό,τι νόμιζα και το παράτησα.
Είχα συνδέσει  πχ τη σκούπα στο HA και μετά η Alexa την βρήκε σαν ένα σωρό διαφορετικούς αισθητήρες και δυνατότηες. Έχει πχ βρει το child lock, το Volume του ήχου, το DND...

Χρησιμοποίησες κάτι άλλο για voice ή το παράτησες τελείως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Χρησιμοποίησες κάτι άλλο για voice ή το παράτησες τελείως;

To παράτησα προς το παρόν. Λυπάμαι τα 130 ευρώ που έδωσα για το HA, αλλά δεν έχω αυτή την περίοδο χρόνο να ασχοληθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, unforgiven said:

To παράτησα προς το παρόν. Λυπάμαι τα 130 ευρώ που έδωσα για το HA, αλλά δεν έχω αυτή την περίοδο χρόνο να ασχοληθώ.

Καλά δεν τα έδωσες για το H.A.

Hardware πήρες. Στην τελική το πουλάς και τα παίρνεις πίσω.

Εγω επειδή συμπαθώ το πρότζεκτ και ας είναι πάντα σε beta και ας χαλάνε πράγματα σε κάθε update τους δίνω το ετήσιο εβδομηντάρη για το nabu casa χωρίς διαμαρτυρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Καλά δεν τα έδωσες για το H.A.

Hardware πήρες. Στην τελική το πουλάς και τα παίρνεις πίσω.

Πήρα το HA Green, οπότε για το ΗΑ αποκλειστικά τα έδωσα.
Και το Nabu Casa ήταν στο πρόγραμμα έτσι και αλλιώς, αν με βόλευε η πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, unforgiven είπε

To παράτησα προς το παρόν. Λυπάμαι τα 130 ευρώ που έδωσα για το HA, αλλά δεν έχω αυτή την περίοδο χρόνο να ασχοληθώ.

Θα σου πρότεινα να του δώσεις μια ευκαιρία. Είναι πανίσχυρο σε δυνατότητες. Το ξέρω ότι σου φαίνεται περίπλοκο αλλά με μια μικρή ενασχόληση θα δεις ότι ανοίγονται φοβερές δυνατότητες, κυρίως σε ενοποίηση διαφορετικών smart οικοσυστημάτων και χρήση αυτοματισμών που διαφορετικά θα ήταν αδύνατοι πχ κλείσε διακόπτη sonoff όταν ο αισθητήρας Shelly δει το τάδε και στείλε μου μήνυμα μέσω telegram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/03/2024 at 17:12, unforgiven said:

Ξεκίνησα να το κάνω, μου φάνηκε πιο περίπλοκο από ό,τι νόμιζα και το παράτησα.
Είχα συνδέσει  πχ τη σκούπα στο HA και μετά η Alexa την βρήκε σαν ένα σωρό διαφορετικούς αισθητήρες και δυνατότηες. Έχει πχ βρει το child lock, το Volume του ήχου, το DND...

Αν κατάλαβα καλά από τα λίγα που διάβασα για το integration της Alexa, πρέπει να δουλεύει όπως το αντίστοιχο για Google Assistant.

Από τη στιγμή που βλέπεις και χειρίζεσαι τις συσκευές στο HA, μετά φτιάχνοντας script τα ενεργοποιείς από τον assistant. 

Τουλάχιστον έτσι το είχα δουλέψει ένα φεγγάρι με το Google Nest Hub, φαντάζομαι έτσι θα είναι πάνω κάτω και με την Alexa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...