Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Δεν θυμάμαι αλλά αν πρόκειται για pi4, πρόσεξε πολύ το καλώδιο usb σε sata III ποιο θα είναι, είναι ιδιότροπο το 4άρι σε αυτό το θέμα. Εγώ πάντως με βάση το άρθρο που σου έβαλα, παράγγειλα το patriot burst 120gb. Είναι πολύ κοντά στον samsung evo 860 που είναι απ' τις κορυφές και πολύ καλή τιμή. Όσο για καλώδιο, περιμένω αυτό.

Κάθε μέρα με φοβίζει όλο και περισσότερο το ενδεχόμενο να με κρεμάσει η sd, παρόλο που την έχω στα "πούπουλα". Έχω αποκλείσει εγγραφές στο ιστορικό που δεν με ενδιαφέρουν, max 2 ημέρες ιστορικό και 4 μόνο add-ons.

Τώρα που το λές έχει κάποιος έυκαιρό εναν καλό οδηγό για μεταφορά της βάσης από sqllite σε Maria DB η κάποια καλύτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, AgMa είπε

Πώς θα συνδέσεις την θήκη με το pi; Το θέμα είναι με το chipset που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρεία. Δες εδώ στην κατηγορία compatible usb adapters.

 

 

 

Ευχαριστώ. Δεν το ήξερα ότι είναι τόσο πολύπλοκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Spect~ είπε

Λέτε να κάνω μετάβαση απο deconz σε ZHA?αξιζει;

Την έκανα εγώ πριν από ένα μήνα. Στα θετικά:

- Σταμάτησε να κρασάρει το Pi 3B+ λόγω απαιτήσεων Deconz (βέβαια μετά έβαλα Node-Red και ξεκίνησε πάλι :) )

- Μπορείς να ανακαλύψεις μια άλλη συσκευή μέσω μιας συγκεκριμένης συσκευής

- Έχει χάρτη του δικτύου χωρίς να χρειάζεται να μπεις σε vnc κλπ με μια εγκατάσταση plugin, σύντομα θα έχει και το ίδιο το integration.

Αρνητικά:

- Δεν είδα κάποια αισθητή βελτίωση ταχύτητας

- Στις πρίζες μου που υποστηρίζουν μέτρηση κατανάλωσης δεν φαίνεται η συνολική κατανάλωση, μόνο η στιγμιαία, ενώ με Deconz φαινόταν.

- Δεν λειτουργεί σωστά το flash στα φώτα (μένουν αναμμένα ακόμα και αν ήταν σβηστά πριν)

Το καλό πάντως με το ZHA είναι πως βελτιώνεται γρήγορα. Αν θέλεις να το κάνεις για χόμπι στο προτείνω, αν περιμένεις να δεις κάποια αισθητή βελτίωση άστο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, gippas είπε

Την έκανα εγώ πριν από ένα μήνα. Στα θετικά:

- Σταμάτησε να κρασάρει το Pi 3B+ λόγω απαιτήσεων Deconz (βέβαια μετά έβαλα Node-Red και ξεκίνησε πάλι :) )

- Μπορείς να ανακαλύψεις μια άλλη συσκευή μέσω μιας συγκεκριμένης συσκευής

- Έχει χάρτη του δικτύου χωρίς να χρειάζεται να μπεις σε vnc κλπ με μια εγκατάσταση plugin, σύντομα θα έχει και το ίδιο το integration.

Αρνητικά:

- Δεν είδα κάποια αισθητή βελτίωση ταχύτητας

- Στις πρίζες μου που υποστηρίζουν μέτρηση κατανάλωσης δεν φαίνεται η συνολική κατανάλωση, μόνο η στιγμιαία, ενώ με Deconz φαινόταν.

- Δεν λειτουργεί σωστά το flash στα φώτα (μένουν αναμμένα ακόμα και αν ήταν σβηστά πριν)

Το καλό πάντως με το ZHA είναι πως βελτιώνεται γρήγορα. Αν θέλεις να το κάνεις για χόμπι στο προτείνω, αν περιμένεις να δεις κάποια αισθητή βελτίωση άστο :)

Ωραια. πως το εκανες εγκατασταση; σε docker δεν βρηκα κατι ..

 

Χτες ξεκινησα λιγο με το nodeRed. Θεωρω οτι μεχρι να το μαθεις πρεπει να σου σπαει τα @@ τρελα αλλα μετα να ναι ανετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ωραια. πως το εκανες εγκατασταση; σε docker δεν βρηκα κατι ..

 

Χτες ξεκινησα λιγο με το nodeRed. Θεωρω οτι μεχρι να το μαθεις πρεπει να σου σπαει τα @@ τρελα αλλα μετα να ναι ανετο

Είναι integration του ίδιου του Home Assistant, δεν είναι add-on, το βρίσκεις στα integrations.

To Node-Red, ως μη προγραμματιστής, το βρήκα πολύ εύκολο και μπορώ να πω σε 5 μέρες έφθασα σε επίπεδο να κάνω πράγματα μόνος μου που δεν μπορούσα με αυτοματισμούς του Home Assistant. Έχει πάντως μερικές ιδιορυθμίες που με δυσκολεύουν σε σχέση με home assistant η αλήθεια να λέγεται.

Η σημαντικότερη, με HA είναι πολύ εύκολο να φτιάξω αυτοματισμό με trigger το ξυπνητήρι μου. Με Node-Red δεν είναι γιατί χρειάζεται να μεταφραστεί η ώρα σε μορφή που την καταλαβαίνει το Node-Red. Να σημειώσω πως με άλλους time based αυτοματισμούς δεν υπάρχει αυτό το θέμα γιατί υπάρχουν έτοιμα nodes.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, gippas είπε

Είναι integration του ίδιου του Home Assistant, δεν είναι add-on, το βρίσκεις στα integrations.

To Node-Red, ως μη προγραμματιστής, το βρήκα πολύ εύκολο και μπορώ να πω σε 5 μέρες έφθασα σε επίπεδο να κάνω πράγματα μόνος μου που δεν μπορούσα με αυτοματισμούς του Home Assistant. Έχει πάντως μερικές ιδιορυθμίες που με δυσκολεύουν σε σχέση με home assistant η αλήθεια να λέγεται.

Η σημαντικότερη, με HA είναι πολύ εύκολο να φτιάξω αυτοματισμό με trigger το ξυπνητήρι μου. Με Node-Red δεν είναι γιατί χρειάζεται να μεταφραστεί η ώρα σε μορφή που την καταλαβαίνει το Node-Red. Να σημειώσω πως με άλλους time based αυτοματισμούς δεν υπάρχει αυτό το θέμα γιατί υπάρχουν έτοιμα nodes.

 

 

Δωσε ενα παραδειγμα γιατι βλεπω σιγα σιγα να κανω τετοια μεταφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δωσε ενα παραδειγμα γιατι βλεπω σιγα σιγα να κανω τετοια μεταφορα.

Ας πούμε είναι πολύ πιο εύκολο να φτιάξω μια ροή όπου ενεργοποιούνται διαφορετικές δράσεις ανάλογα με το ποιος μπαίνει στο σπίτι και ποιός είναι ήδη εκεί, εκεί που στον HA θα χρειαζόταν ή να φτιάξεις πολλούς αυτοματισμούς ή να δουλέψεις με templates, που προσωπικά δεν το κατέχω.

Το άλλο θετικό του Node-Red είναι πως είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις debug γιατί βλέπεις σε ποιό σημείο της ροής υπάρχει το πρόβλημα, ενώ είναι και πιο εύκολο να καταλάβεις τη λογική της ροής λόγω της οπτικοποίησης της, τουλάχιστον για οπτικούς τύπους σαν εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον φαίνεται το node red. Φαντάζομαι ότι μπορούμε να έχουμε και τους αυταμαστισμούς παράλληλα ε?

@gippas

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με την ευκολία του note red ? κάτι που έκανες εύκολα και δεν μπορούσες με yaml?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ενδιαφέρον φαίνεται το node red. Φαντάζομαι ότι μπορούμε να έχουμε και τους αυταμαστισμούς παράλληλα ε?

@gippas

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με την ευκολία του note red ? κάτι που έκανες εύκολα και δεν μπορούσες με yaml?

Ναι μπορεις. Θεωρω ειναι τι εχει συνηθισει ο καθενας.. Για τους προγραμματιστες yaml ειναι πιο ευκολο. Γι ακαποιον που δυσκολευεται με κωδικα και μαθει με το nodered τοτε μετα απο λιγο του φαινετια παιχνιδακι

Το καλο με το γραφικο περιβαλον ειναι στους περιπλοκους αυτοματισμους οπου μπορεις να δεις τι γινεται που στον κωδικα θα σε δυσκολεψει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ναι μπορεις. Θεωρω ειναι τι εχει συνηθισει ο καθενας.. Για τους προγραμματιστες yaml ειναι πιο ευκολο. Γι ακαποιον που δυσκολευεται με κωδικα και μαθει με το nodered τοτε μετα απο λιγο του φαινετια παιχνιδακι

Το καλο με το γραφικο περιβαλον ειναι στους περιπλοκους αυτοματισμους οπου μπορεις να δεις τι γινεται που στον κωδικα θα σε δυσκολεψει

θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω τι κάνει. εγώ ήξερα λίγη vba (από excel) και δεν δυσκολεύτηκα (πολύ) με την yaml, αλλά πολλές φορές μου την δίνει. Με templates δυσκολεύομαι πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, userAnon είπε

θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω τι κάνει. εγώ ήξερα λίγη vba (από excel) και δεν δυσκολεύτηκα (πολύ) με την yaml, αλλά πολλές φορές μου την δίνει. Με templates δυσκολεύομαι πολύ.

 

Γενικα δεν το θεωρω δυσκολο το yaml. Θεωρω κακογραμμενα ολα τα  guides ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Γενικα δεν το θεωρω δυσκολο το yaml. Θεωρω κακογραμμενα ολα τα  guides ομως

Στο yaml όντως πλεον μου φαίνεται εύκολο. τα templates όμως τα καταφέρνεις? εγω πολύ δύσκολα.

και όταν βλέπω τι κάνουν με templates άλλοι.. άστα να πάνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Στο yaml όντως πλεον μου φαίνεται εύκολο. τα templates όμως τα καταφέρνεις? εγω πολύ δύσκολα.

και όταν βλέπω τι κάνουν με templates άλλοι.. άστα να πάνε..

Αναλογα σε τι templates αναφέρεσαι . δωσε παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπαμ αλλά έχει βγάλει κανέις άκρη?

11 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Τώρα που το λές έχει κάποιος έυκαιρό εναν καλό οδηγό για μεταφορά της βάσης από sqllite σε Maria DB η κάποια καλύτερη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αναλογα σε τι templates αναφέρεσαι . δωσε παραδειγμα

πχ.

αυτό με βοήθησε κάποιος να το φτιάξω για προσωμείωση ότι κάποιος είναι σπίτι όταν λείπω διακοπές..

δεν θα τα έφτιαχνα ποτε

action:
    # Every 11 to 16 minutes.
    - delay: "00:{{ '{:02}'.format(range(3, 8) | random | int) }}:00"
    - service: homeassistant.turn_off
      data_template:
        entity_id: "{{ state_attr('group.night_simulation', 'entity_id')[states('input_number.light_sequence') | int] }}"
    - service: input_number.set_value
      data_template:
        entity_id: input_number.light_sequence
        # Add 1 and wrap around. 
        value: "{{(states('input_number.light_sequence') | int + 1 ) %  expand(states.group.night_simulation) | list | count }}"
    # Wait a few seconds
    - delay: "00:00:{{ '{:02}'.format(range(40, 59) | random | int) }}"
    # Turn on the next thing in the sequence
    - service: homeassistant.turn_on
      data_template:
        entity_id: "{{ state_attr('group.night_simulation', 'entity_id')[states('input_number.light_sequence') | int] }}"

 

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

πχ.

αυτό με βοήθησε κάποιος να το φτιάξω για προσωμείωση ότι κάποιος είναι σπίτι όταν λείπω διακοπές..

δεν θα τα έφτιαχνα ποτε


action:
    # Every 11 to 16 minutes.
    - delay: "00:{{ '{:02}'.format(range(3, 8) | random | int) }}:00"
    - service: homeassistant.turn_off
      data_template:
        entity_id: "{{ state_attr('group.night_simulation', 'entity_id')[states('input_number.light_sequence') | int] }}"
    - service: input_number.set_value
      data_template:
        entity_id: input_number.light_sequence
        # Add 1 and wrap around. 
        value: "{{(states('input_number.light_sequence') | int + 1 ) %  expand(states.group.night_simulation) | list | count }}"
    # Wait a few seconds
    - delay: "00:00:{{ '{:02}'.format(range(40, 59) | random | int) }}"
    # Turn on the next thing in the sequence
    - service: homeassistant.turn_on
      data_template:
        entity_id: "{{ state_attr('group.night_simulation', 'entity_id')[states('input_number.light_sequence') | int] }}"

 

και ακόμα ένα που χρησιμοποιώ την τιμή του αζιμούθιου για να κλείσω τα παντζουρια όταν ο ήλιος πέφτει στα έπιλα.. αυτό κάνει πράξεις και αλλάζει την τιμή κάθε ημέρα για 6 μήνες προσθέτει και 6 μήνες αφαιρεί..

 

- platform: template
  sensors:
    my_azimuth_sensor:
      friendly_name: 'My Azimuth Sensor'
      value_template: >-
        {% set x = states('sensor.date') %}
        {% set today = now() %}
        {% set dec21 = now().replace(day=21).replace(month=12).replace(hour=0).replace(minute=0).replace(second=0).replace(microsecond=0) %}
        {% set jun21 = now().replace(day=21).replace(month=6).replace(hour=0).replace(minute=0).replace(second=0).replace(microsecond=0) %}
        {% set previous_dec21 = now().replace(year=now().year-1).replace(month=12).replace(day=21).replace(hour=0).replace(minute=0).replace(second=0).replace(microsecond=0) %}
        {% set jun20_value = 126 + ((jun21 - timedelta(days=1)) - previous_dec21).days * 0.31 %}
        {% if today >= dec21 %}
          {% set y = 126 + (today - dec21).days * 0.31 %}
        {% elif today < jun21 %}
          {% set y = 126 + (today - previous_dec21).days * 0.31 %}
        {% else %}
          {% set y = jun20_value - ((today - jun21).days * 0.31) %}
        {% endif %}    
        {{ y | round(2) }}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...