Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιση περιεχομενου σπιτιου με 16€ το χρονο


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να σπάσουνε αυτή την πόρτα,η πρέπει η να πάνε με κάνα "μπαζούκα" η να είναι σε καμμιά ερημιά και κοπανάνε με δεν ξέρω και γω τι,κάνοντας σαματά και να μην τους ακούνε οκ...τώρα μόνο την κλειδαριά αν παραβιάσουν/σπάσουν για να την ανοίξουν δεν αξίζει συνήθως πάνω απο 150-200 ευρώ.

Πάντος σίγουρα μπορεί να φτάσουν το 3χίλιαρο με πράγματα του σπιτιού το θέμα είναι αν αντικαθιστούνε τα πράγματα αυτά η αν παίρνεις τα λεφτά εσυ και πως βγαίνει χωρίς η εκτίμηση η αξία αυτή ? πρέπει να δηλώσεις τα πάντα που έχεις η θα πείς μου πήρανε αυτό που έκανε τόσο και θα συμφωνήσουν χωρίς να υπάρχει κάποια απόδειξη απο το αντικείμενο η να έχει γίνει καταγραφή ?

Οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω too good to be true είναι αρκετά ύποπτο....

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως ρωτησα οτι δεν χρειαζεται να εχεις κρατημενες αποδειξεις απο αυτα που σου εκλεψαν. βεβαια αυτα ειναι λογια του αερα απο τον πωλητη που θελει να πουλησει.

Τροχος επαναφορτιζομενο Λιντλ 59,90 και η πιο ζορικη πορτα ασφαλειας ανοιγει, σιγουρα με ταλαιπωρια αλλα ανοιγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, fylatos είπε

Προσωπικά έχω από ασφαλεία υγείας και αστικής ευθύνης. Τα σπίτια συνεχίζουν να είναι ασφαλισμένα. Εκεί αν γίνει κάτι υποπτεύομαι ότι πάλι θα παίξει μεγάλη διαδικασία. Βέβαια εκεί και πάλι δε μπορούν να σου πουν πολλά.

Θεωρώ ότι έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερος έλεγχος από κάποια ελεγκτική αρχή στο θέμα των συμβολαίων και το ποσοστό του τι αποζημιώνουν κλπ. 

Εγώ έχω ισόβιο συμβόλαιο από το 2003, είχαμε εξαιρέσει κάποια θέματα που προϋπήρχε πρόβλημα υγείας και είχα χειρουργηθεί στην σπονδυλική στήλη, το 2012 βρέθηκαν κάτι προβλήματα στην καρδιά όταν νοσηλεύτηκα σε νοσοκομείο και τώρα δεν μου καλύπτουν ούτε ένα απλό τρίπλεξ καρδιάς γιατί επικαλούνται όρο στο συμβόλαιο για συγγενείς παθήσεις. Ρώτησα τον ασφαλιστή ποιες είναι οι συγγενείς παθήσεις για να τις ξέρουμε και μου λέει οτι είναι χιλιάδες ακόμα και δεν έχουν χαρτογραφηθεί πλήρως και θεωρείται οτι ακόμα και στα 90 να σου προκύψει την έχεις από πριν. Αν μια πάθηση είναι υπάρχουσα και το ξέρεις να το καταλάβω, τι παπάτζα είναι αυτό με τις συγγενείς παθήσεις και οτι σου προκύψει ξαφνικά? Πληρώνω 15 χρόνια τα μαλλιά της κεφαλής μου και η μόνη περίπτωση που χρειάστηκα ήταν μια σοβαρή ουρολοίμωξη που νοσηλεύτηκα 12 μέρες και δυο φορές που έπαθα φλεγμονές στο έντερο που έτρεχα σε γαστρεντερολόγο για κολονοσκόπηση γαστροσκόπηση και τα σχετικά. Τώρα αν χρειαστώ χειρουργείο στην καρδιά μελλοντικά τον ήπια, θα κοιτάξω σε δημόσιο νοσοκομείο, το λέω στους δικούς μου να διακόψω το συμβόλαιο αλλά διαφωνούν γιατί μου λένε αν πάω σε ετήσιο θα υπάρξει τρελή αύξηση στο ασφάλιστρο που θα αναπροσαρμοστεί.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ έχω ισόβιο συμβόλαιο από το 2003, είχαμε εξαιρέσει κάποια θέματα που προϋπήρχε πρόβλημα υγείας και είχα χειρουργηθεί στην σπονδυλική στήλη, το 2012 βρέθηκαν κάτι προβλήματα στην καρδιά όταν νοσηλεύτηκα σε νοσοκομείο και τώρα δεν μου καλύπτουν ούτε ένα απλό τρίπλεξ καρδιάς γιατί επικαλούνται όρο στο συμβόλαιο για συγγενείς παθήσεις. Ρώτησα τον ασφαλιστή ποιες είναι οι συγγενείς παθήσεις για να τις ξέρουμε και μου λέει οτι είναι χιλιάδες ακόμα και δεν έχουν χαρτογραφηθεί πλήρως και θεωρείται οτι ακόμα και στα 90 να σου προκύψει την έχεις από πριν. Αν μια πάθηση είναι υπάρχουσα και το ξέρεις να το καταλάβω, τι παπάτζα είναι αυτό με τις συγγενείς παθήσεις και οτι σου προκύψει ξαφνικά? Πληρώνω 15 χρόνια τα μαλλιά της κεφαλής μου και η μόνη περίπτωση που χρειάστηκα ήταν μια σοβαρή ουρολοίμωξη που νοσηλεύτηκα 12 μέρες και δυο φορές που έπαθα φλεγμονές στο έντερο που έτρεχα σε γαστρεντερολόγο για κολονοσκόπηση γαστροσκόπηση και τα σχετικά. Τώρα αν χρειαστώ χειρουργείο στην καρδιά μελλοντικά τον ήπια, θα κοιτάξω σε δημόσιο νοσοκομείο, το λέω στους δικούς μου να διακόψω το συμβόλαιο αλλά διαφωνούν γιατί μου λένε αν πάω σε ετήσιο θα υπάρξει τρελή αύξηση στο ασφάλιστρο που θα αναπροσαρμοστεί.

Δυστυχώς έτσι είναι δεν είσαι ο μόνος. Εγώ είχα επίσης χρόνια συμβόλαια 2 υγείας ένα αστικής και συνεχίζω κι εχω (οικογενειακά) 2 σπίτια σε ασφάλεια.

Δεν νιώθω ασφάλεια. Ο καθένας ας κάνει όμως ότι πιστεύει.

Υπάρχει τεράστια λίστα κωδικών που δεν καλύπτουν. Αν εξαιρέσουμε ατυχήματα και οξείες καταστάσεις τύπου σκωληκοειδίτιδα κλπ που δεν μπορούν να στο βγάλουν οφφ υπάρχει θέμα.

Εγώ εδώ τους έλεγα να κάνω τα checkup που πλήρωνα στο συμβόλαιο για να υπάρχει baseline σε δικό τους διαγνωστικό και μου έλεγαν δε χρειάζεται και θα σε καλύψουμε αν χρειαστεί κλπ παπατζες. 

Βέβαια είχε έξι συνεδρίες σε ομοιοπαθητικό (γελάνε και οι πέτρες) κάλυψη. Αααααα ναι και σε βελονιστή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο checkup που κάνεις τι περιλαμβάνεται? Οι κλασσικές εξετάσεις ή κάτι παραπάνω?

Εγώ θα κάνω αυτή ή την επόμενη βδομάδα, μόνο γενική αίματος ούρων ακτινογραφία και καρδιογράφημα σου κάνουν. Δεν χρειάζεται καν έγκριση παίρνεις τηλέφωνο και στο κάνουν απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Στο checkup που κάνεις τι περιλαμβάνεται? Οι κλασσικές εξετάσεις ή κάτι παραπάνω?

Εγώ θα κάνω αυτή ή την επόμενη βδομάδα, μόνο γενική αίματος ούρων ακτινογραφία και καρδιογράφημα σου κάνουν. Δεν χρειάζεται καν έγκριση παίρνεις τηλέφωνο και στο κάνουν απευθείας.

Όχι ήταν πιο μεγάλο πρόγραμμα με επιπλέον πράγματα στο checkup αν και το πάνελ των αιματολογικων ήταν για την πλάκα. Ήθελε αλλά 30_40€ στο νερό.

Επίσης είναι αλλά τα checkup ανά ηλικία.

 

Για να μην παρεκκλίνω άλλο απ' το θέμα εγώ θα το έκανα αν υπήρχε καταγραφή των αντικειμένων και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billdanos είπε

Επίσης τα 3000 ευρώ είναι η μέγιστη αποζημίωση που μπορεί να δωθεί και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως με το που θα δηλώσετε κλοπή θα πάρετε αμέσως 3000 καθαρά και «αβάδιστα». 

https://www.anytime.gr/home/kotsovolos-covers?gclid=EAIaIQobChMIhKLp5e_Y3AIVhojVCh1o0QDkEAAYASAAEgKdJfD_BwE

😛 

Αυτό είναι (ευτυχώς) αυτονόητο σε όλες τις ασφάλειες. Δε λέει απολύτως τίποτα.

9 ώρες πριν, opcorsa είπε

ιδιωτικες εταιρειες ειναι , με σκοπο το ΚΕΡΔΟΣ

No shit Sherlock.

9 ώρες πριν, orck είπε

 Παλι 3000 ΔΕΝ πηρε (μιλαω για αξια που τα πηρα εγω σχεδον ολα καινουργια, οχι ποσο θα τα δωσει μαυρα σε κανα παρκινγκ μαστουρωμενος σε ανυποψιαστους κλεπταποδοχους).
Αντε να καταστρεψει και την πορτα κατα την εισοδο.

Το όλο concept της ασφάλειας δεν έχει σε τίποτα να κάνει με το πόσο πουλιέται κάτι ανυποψίαστους κλεπταποδόχους.

Βασίζεται στο πόσο θα σου κοστίσει εσένα να τα αντικαταστήσεις με πράγματα ίσης αξίας. Αυτό πχ μπορεί όντως να σημαίνει όχι πόσο κόστιζε μια TV όταν την πήρες εσύ πριν 3 χρόνια αλλά πόσο κοστιζει σήμερα αλλά σε καμία περίπτωση πόσο την πουλάνε οι κλέφτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασφαλειες υγειες ειναι ενα τεραστιο και πολυπλοκο θεμα,σαφως πιο δυσκολο.Υπαρχει ακομα και θεμα καταχρησης επεμβασεων επειδη καποιος εχει ιδιωτικη ασφαλιση.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν ειναι απολυτως απαραιτητες σε καποιον που εχει δημοσια ασφαλιση και δεν θα επρεπε να την κανει αν δεν του περισσευουν λεφτα.

 

Σε οτι αφορα το αρχικο θεμα εδω περα,δεν εχω δει να ξερει καποιος αν υπαρχει απαλλαγη στο προσφερθεν προγραμμα,κανεις δεν ξερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν ειναι απολυτως απαραιτητες σε καποιον που εχει δημοσια ασφαλιση και δεν θα επρεπε να την κανει αν δεν του περισσευουν λεφτα.

'Οσο είσαι καλά αυτή θα είναι η άποψή σου, μόνο όσοι έχουν πάθει κάτι την θεωρούν απολύτως απαραίτητη. Κι εγώ μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα πρέπει να κρατάς 5-10 χιλιάρικα στην άκρη για περίπτωση ανάγκης (πρόβλημα υγείας, μεγάλο δικαστήριο κλπ).

Στο θέμα ασφαλιστικής, τα 16 μου φαίνονται λίγα, θα προτιμούσα ένα φούλ έξτρα πακέτο από επώνυμη εταιρία, με κάλυψη σεισμού και ας έχει 400€ το χρόνο. Η 1 φορά που θα χρειαστεί θα δικαιολογήσει την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

πάντα πρέπει να κρατάς 5-10 χιλιάρικα στην άκρη για περίπτωση ανάγκης (πρόβλημα υγείας, μεγάλο δικαστήριο κλπ).

Στο θέμα ασφαλιστικής, τα 16 μου φαίνονται λίγα, θα προτιμούσα ένα φούλ έξτρα πακέτο από επώνυμη εταιρία, με κάλυψη σεισμού και ας έχει 400€ το χρόνο. Η 1 φορά που θα χρειαστεί θα δικαιολογήσει την διαφορά.

Μήπως τα 400 ευρώ που λες είναι κάπως ακραίο; Εκτός και εάν σου ασφαλίσουν το σπίτι χωρίς να έχεις πόρτα στο σπίτι αλλά κουρτινα....

Καλό δεν είναι να υπάρχουν πακέτα που καλύπτουν λίγα με μικρότερο ασφάλιστρο και άλλα πακέτα που καλύπτουν τα πάντα με μεγαλύτερο ασφάλιστρο; Έτσι ο καθένας αγοράζει ότι του ταιριάζει καλύτερα.

Δεν έχω βγάλει συμπεράσματα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε ότι στα ασφάλιστρα οι αναλογιστές έχουν υπολογίσει και τον ηθικό κίνδυνο( ψεύτικη ζημιά).

Το ποσό των 3.000ευρώ είναι αστείο, μπορείτε να δώσετε 50-60ευρώ για ένα ΠΛΗΡΕΣ πρόγραμμα.

Είμαι ασφαλιστής και στο εξοχικό με 50ευρώ έχω κάλυψη 15.000ευρώ κατά παντός κινδύνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idomeneas7 είπε

'Οσο είσαι καλά αυτή θα είναι η άποψή σου, μόνο όσοι έχουν πάθει κάτι την θεωρούν απολύτως απαραίτητη. Κι εγώ μαζί.

Οπως ειπα,μεγαλη συζητηση.

Θα σε καλυψει η ασφαλιστικη;Θα εγκρινει να πας στο εξωτερικο αν χρειαζεται;Περα απο ενα καθαρο δωματιο που θα εχεις μονος σου, τι καλυτερο θα σου προσφερει ενα ιδιωτικο νοσοκομειο απο ενα δημοσιο;Καλυτερο γιατρο;Περισσοτερους νοσηλευτες;Τιποτα απο αυτα.

Επισης η ιδιωτικη ασφαλιστικη δεν καλυπτει φαρμακα για τον καρκινο,δηλαδη μεχρι πριν απο λιγα χρονια αν καποιος ειχε ιδιωτικη ασφαλιση αλλα οχι δημοσια,δεν καλυπτονταν τα φαρμακα του.Πλεον καλυπτονται απο το δημοσιο ακομα και των ανασφαλιστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TiMoRiS said:

Να ξέρετε ότι στα ασφάλιστρα οι αναλογιστές έχουν υπολογίσει και τον ηθικό κίνδυνο( ψεύτικη ζημιά).

Το ποσό των 3.000ευρώ είναι αστείο, μπορείτε να δώσετε 50-60ευρώ για ένα ΠΛΗΡΕΣ πρόγραμμα.

Είμαι ασφαλιστής και στο εξοχικό με 50ευρώ έχω κάλυψη 15.000ευρώ κατά παντός κινδύνου.

Ενα παράδειγμα αυτού που προτείνεις; Δεν έχω δει πρόγραμμα με τέτοια κάλυψη που αναφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φτηνοτερα ασφαλιστικα προγραμματα για κατοικιες τα εχει η Eυρωπη Ασφαλιστικη αλλα ειναι χλωμο να καταφερετε να βγαλετε ακρη μαζι τους,δεν εχουν προσωπικο ουτε τεχνογνωσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...