Προς το περιεχόμενο

Hands-on με το Galaxy Note 9 της Samsung


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και γω συμφωνώ πως για το κοινό των μεγάλων συσκευών, είναι η καλύτερη επιλογή. Θα προτιμούσα βέβαια να το κυκλοφορήσει με την τελευταία έκδοση του android αλλά ...samsung είναι αυτή! :) 

Εμ πως θα πουλήσει το Note 10 μετά, με το "ολοκαίνουριο" Android Pie; Θα βάλει face id, τριπλή κάμερα και να πως δικαιολογούνται τα 1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και γω συμφωνώ πως για το κοινό των μεγάλων συσκευών, είναι η καλύτερη επιλογή. Θα προτιμούσα βέβαια να το κυκλοφορήσει με την τελευταία έκδοση του android αλλά ...samsung είναι αυτή! :) 

Για ποιο λόγο να το κάνει? Για να λέει ότι είναι το πρώτο που κυκλοφόρησε με Android 9?

Η Samsung, ακολουθώντας τα βήματα της Apple, εστιάζει στην εμπειρία χρήσης γιαυτό και έχει βελτιώσει τόσο πολύ το software της σε σύγκριση με το παρελθόν.
Πρωτιές τέτοιου είδους δεν την ενδιαφέρουν. Θα το διαθέσει πιο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, VChris said:

Για ποιο λόγο να το κάνει? Για να λέει ότι είναι το πρώτο που κυκλοφόρησε με Android 9?

Για να ικανοποιήσει τον πελάτη που θα δώσει τόσα χρήματα για να το πάρει, ώστε να "νιώσει" πως αγόρασε το πιο σύγχρονο (αυτή τη στιγμή) phablet της αγοράς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, VChris είπε

Η Samsung, ακολουθώντας τα βήματα της Apple, εστιάζει στην εμπειρία χρήσης γιαυτό και έχει βελτιώσει τόσο πολύ το software της σε σύγκριση με το παρελθόν.
Πρωτιές τέτοιου είδους δεν την ενδιαφέρουν. Θα το διαθέσει πιο μετά.

1)Γιατι αν ερχοταν με android 9 out of the box θα επαιρνε μεχρι android 11(2 μεγαλες αναβαθμισεις δηλαδη).Τωρα που ερχεται με android 8.1 θα παρει μεχρι android 10.

To Google pixel 2 xl θα παρει μεχρι και android 11,συσκευη του 2017 και δεν θα παρει το Galaxy Note 9 συσκευη του 2018.......

2)Αν εστιαζε οντως στην εμπειρια χρησης η Samsung,δεν θα σου εβαζε στην προηγουμενη σειρα της το δακτυλικο αποτυπωμα στην θεση που το εβαλε και δεν βολευε κανεναν.

Ουτε θα σου εβαζε εξτρα κουμπι μονο για την Bixby που επισης μπερδευε κοσμο και δεν ειναι customizable(οπως της Blackberry).

3)Εμπειρια χρησης και Touchwiz(δηλαδη bloatware με ποσες εξτρα διπλο εφαρμογες)δεν πανε μαζι.Αν την ενδιεφερε πραγματικα η εμπειρια χρησης του κοσμου θα εβγαζε τις συσκευες της με stock android οπως η Google. Ειναι ουτως ή αλλως και απο τα selling point των κινητων της Google αυτο(οπως και οι αναβαθμισεις για 3χρονια).

Για την Samsung τα εχουμε ξαναπει.Κορυφαιο hardware(καμερες,οθονη,features)αλλα κακο software(μαζι με huawei).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

https://9to5mac.com/2018/08/09/samsung-galaxy-note-9-vs-iphone-x/

Αναμενόμενο βέβαια μιας και δεν άλλαξαν και τίποτα σε σχέση με τα S9, S9+... 

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές 

 

IPhone x

 

S9 με exynos

O 845 ξεφεύγει στο antutu λόγω εξαιρετικής gpu αλλά χάνει σε single score. 

 

Screenshot_20180810-115205.jpg

Screenshot_20180810-115110.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

1)Γιατι αν ερχοταν με android 9 out of the box θα επαιρνε μεχρι android 11(2 μεγαλες αναβαθμισεις δηλαδη).Τωρα που ερχεται με android 8.1 θα παρει μεχρι android 10.

To Google pixel 2 xl θα παρει μεχρι και android 11,συσκευη του 2017 και δεν θα παρει το Galaxy Note 9 συσκευη του 2018.......

2)Αν εστιαζε οντως στην εμπειρια χρησης η Samsung,δεν θα σου εβαζε στην προηγουμενη σειρα της το δακτυλικο αποτυπωμα στην θεση που το εβαλε και δεν βολευε κανεναν.

Ουτε θα σου εβαζε εξτρα κουμπι μονο για την Bixby που επισης μπερδευε κοσμο και δεν ειναι customizable(οπως της Blackberry).

3)Εμεπρια χρησης και Touchwiz(δηλαδη bloatware με ποσες εξτρα διπλο εφαρμογες)δεν πανε μαζι.Αν την ενδιεφερε πραγματικα η εμπειρια χρησης του κοσμου θα εβγαζε τις συσκευες της με stock android οπως η Google. Ειναι ουτως ή αλλως και απο τα selling point των κινητων της Google αυτο(οπως και οι αναβαθμισεις για 3χρονια).

Για την Samsung τα εχουμε ξαναπει.Κορυφαιο hardware(καμερες,οθονη,features)αλλα κακο software(μαζι με huawei).

Αν δεν την ένοιαζε το software της θα ήταν το ίδιο κακό όπως στο παρελθόν, που δεν είναι.

Εάν δεν την ένοιαζε η εμπειρία χρήσης, θα άφηνε το δακτυλικό αποτύπωμα στην παλιά, ενοχλητική θέση.

Και btw δεν ενδιαφέρονται όλοι για stock android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, Arkin said:

Οι διαφορές είναι πολύ μικρές 

IPhone x

S9 με exynos

O 845 ξεφεύγει στο antutu λόγω εξαιρετικής gpu αλλά χάνει σε single score. 

Screenshot_20180810-115205.jpg

Screenshot_20180810-115110.jpg

Το ένα όμως κυκλοφόρησε ένα χρόνο πριν... :)

Η όλη ιστορία με τα benchmarks έχει να κάνει με το "γαμώτο" κυρίως και όχι για διαφορές στην πράξη. Ειδικά αν είσαι και λίγο gadget-άκιας, θέλεις όταν αγοράζεις μια νέα συσκευή (ειδικά όταν κοστίζει τόσο) να είναι ο,τι καλύτερο και γρηγορότερο κυκλοφορεί. Σκέψου πως ο Α12 είναι ήδη έτοιμος! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Fulgore είπε

1)Γιατι αν ερχοταν με android 9 out of the box θα επαιρνε μεχρι android 11(2 μεγαλες αναβαθμισεις δηλαδη).Τωρα που ερχεται με android 8.1 θα παρει μεχρι android 10.

To Google pixel 2 xl θα παρει μεχρι και android 11,συσκευη του 2017 και δεν θα παρει το Galaxy Note 9 συσκευη του 2018.......

2)Αν εστιαζε οντως στην εμπειρια χρησης η Samsung,δεν θα σου εβαζε στην προηγουμενη σειρα της το δακτυλικο αποτυπωμα στην θεση που το εβαλε και δεν βολευε κανεναν.

Ουτε θα σου εβαζε εξτρα κουμπι μονο για την Bixby που επισης μπερδευε κοσμο και δεν ειναι customizable(οπως της Blackberry).

3)Εμπειρια χρησης και Touchwiz(δηλαδη bloatware με ποσες εξτρα διπλο εφαρμογες)δεν πανε μαζι.Αν την ενδιεφερε πραγματικα η εμπειρια χρησης του κοσμου θα εβγαζε τις συσκευες της με stock android οπως η Google. Ειναι ουτως ή αλλως και απο τα selling point των κινητων της Google αυτο(οπως και οι αναβαθμισεις για 3χρονια).

Για την Samsung τα εχουμε ξαναπει.Κορυφαιο hardware(καμερες,οθονη,features)αλλα κακο software(μαζι με huawei).

Ως κάτοχος S8+ μπορώ να το επιβεβαιώσω. Το UI είναι βελτιωμένο, αλλά δεν παύει να είναι Samsung, οπότε για Launcher έχω βάλει Lawnchair για να έχω Pixel εμπειρία, Edge και παπαριές τις έχω απενεργοποιήσει, έχω βάλει να κάνω Swipe στην αριστερή Edge για να πηγαίνω πίσω (iOS Style) και έβαλα Substratum με Pixel Theme για να ξεφορτωθώ το Skin της Samsung και τέλος απενεργοποίηση και απεγκατάσταση την σαβούρα της Samsung και αντικατάσταση με Google εφαρμογές. Το δε κουμπί Bixby πραγματικά εκνευριστικό αλλά μετά από λίγο διάστημα το συνηθίζεις και δεν το πατάς. Αυτό που δεν με ενόχλησε να σου πω την αλήθεια είναι η θέση του fingerprint sensor.  Αν εξαιρέσεις τα παραπάνω που έπρεπε να κάνω για να το φέρω στα δικά μου μέτρα, γούστα το τηλέφωνο, έχει κορυφαίο Hardware και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό Lag.

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το ένα όμως κυκλοφόρησε ένα χρόνο πριν... :)

Η όλη ιστορία με τα benchmarks έχει να κάνει με το "γαμώτο" κυρίως και όχι για διαφορές στην πράξη. Ειδικά αν είσαι και λίγο gadget-άκιας, θέλεις όταν αγοράζεις μια νέα συσκευή (ειδικά όταν κοστίζει τόσο) να είναι ο,τι καλύτερο και γρηγορότερο κυκλοφορεί. Σκέψου πως ο Α12 είναι ήδη έτοιμος! 

Τα Benchmarks είναι για τα χαρτιά, έχω πιάσει iPhone X στα χέρια μου και το σύγκρινα με το S8+ μου από θέμα απόδοσης, διαφορά δεν είδα σε κανένα από τα δύο. Σε καθημερινή χρήση κανένα τους δεν θα κολλήσει αφού έχουν άψογο Hardware. Τα Benchmark είναι όπως η τριπλή κάμερα για τους σπεκολάγνους να έχουν όπως είπες την ικανοποίηση ότι αγόρασαν το καλύτερο, με τα περισσότερα. Την συσκευή την διαλέγουμε για να μας εξυπηρετεί και να καλύπτει τις ανάγκες μας. 

Επεξ/σία από Plapoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, VChris είπε

Αν δεν την ένοιαζε το software της θα ήταν το ίδιο κακό όπως στο παρελθόν, που δεν είναι.

Εάν δεν την ένοιαζε η εμπειρία χρήσης, θα άφηνε το δακτυλικό αποτύπωμα στην παλιά, ενοχλητική θέση.

Και btw δεν ενδιαφέρονται όλοι για stock android

Δεν γινεται να ηταν το ιδιο κακο με παλια γιατι τοτε θα εχανε ποσες πωλησεις,αρα οπως καταλαβαινεις δεν την συμφερει να το αφηνει οπως παλια.

Το ιδιο ισχυει και για το δακτυλικο αποτυπωμα.

Αν οντως την ενδιεφερε η εμπειρια χρησης δεν θα το ειχε βαλει σε αυτη την θεση εξ αρχης(ουτε καν στο Note 8 αφου εφαγε κραξιμο στο S8).

Επισης εφαγε κραξιμο περυσι για το εξτρα κουμπι για την Bixby....και το εβαλε και φετος στα νεα κινητα.

Δεν ενδιαφερονται ολοι για stock android γιατι αυτοι οι ολοι θα πανε στα κινητα που πολυ διαφημιζονται στην χωρα τους,δηλαδη σε Samsung/Huawei+του οτι τα pixel δεν εισαγονται επισημα στην χωρα μας.Βασικα οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν τι ειναι το stock android ή τι εκδοση εχει το κινητο τους τι να λεμε τωρα.

Αλλα ειναι γεγονος οτι την καλυτερη εμπειρια χρησης στο android την εχει καποιος με stock android ή με skin εταιρειων κοντα σε αυτο.Σε αυτο αναφερθηκες και σε αυτο σου απαντησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Αυτό που δεν με ενόχλησε να σου πω την αλήθεια είναι η θέση του fingerprint sensor. 

Για το δακτυλικο που λες οταν λεμε κακη θεση εννοουμε διπλα στην καμερα, γιατι σε παρα πολλους πηγαινε το δακτυλο στην καμερα παρα σε αυτο.

Θα μου πεις εχεις και αλλες επιλογες στο ξεκλειδωμα και θα εχεις δικιο.

Απλα ειναι ισως η χειροτερη θεση που μπορουσαν να βαλουν το δακτυλικο γιαυτο το λεω.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Για το δακτυλικο που λες οταν λεμε κακη θεση εννοουμε διπλα στην καμερα, γιατι σε παρα πολλους πηγαινε το δακτυλο στην καμερα παρα σε αυτο.

Θα μου πεις εχεις και αλλες επιλογες στο ξεκλειδωμα,απλα ειναι ισως η χειροτερη θεση που μπορουσαν να βαλουν το δακτυλικο γιαυτο το λεω.

Καλά ναι δεν έχεις άδικο, απλά άμα χρησιμοποιείς θήκη συνηθίζει το χέρι και πάει αυτόματα στην άκρη. Αλλά ναι δεν ήταν καλή η θέση εξαρχής.

 

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Η διαφορά στην απόδοση μεταξύ s8 και s9 είναι ορατή.

Επειδή έχω αγοράσει το S9 στην γυναίκα μου σε καθημερινή χρήση δεν έχω δει διαφορά στην απόδοση, μπορείς να μου πεις εσύ που είδες διαφορά για να το κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...