Προς το περιεχόμενο

Ποια θα ήταν η πρώτη σας ξένη γλώσσα κατά προτίμηση;


ludan01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, xaratsi είπε

Ισχυει οτι τα Ελληνικα εχασαν στο νημα το να γινουν διεθνης γλωσσα αντι των Αγγλικων η ειναι αλλο ενα ραδιοαρβυλα;

Οχι αλλο..Μου το ελεγε ο πατερας μου οταν ημουν..10..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δε θα διάλεγα αγγλικά. Θα προτιμούσα μια γλώσσα που δεν τη γνωρίζουν πολλοί σαν 2η καθώς αυτό σε κάνει πιο "περιζήτητο"... Για παράδειγμα αραβικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Εγώ πάντως δε θα διάλεγα αγγλικά. Θα προτιμούσα μια γλώσσα που δεν τη γνωρίζουν πολλοί σαν 2η καθώς αυτό σε κάνει πιο "περιζήτητο"... Για παράδειγμα αραβικά.

Μπά δεν θα τόλεγα, μιλάω 1337, |<α1 λ1901 7η |<53|20υ/\/

Spoiler

αν μίλαγα γραμμική Β' θα είχα παραπάνω ελπίδες

 

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fotodv7 είπε

Εγώ πάντως δε θα διάλεγα αγγλικά. Θα προτιμούσα μια γλώσσα που δεν τη γνωρίζουν πολλοί σαν 2η καθώς αυτό σε κάνει πιο "περιζήτητο"... Για παράδειγμα αραβικά.

Τα αραβικα δεν ειναι σπανια γλωσσα. Τοσες χωρες της μεσης ανατολης τα εχουν ως επισημη.

Ομως χωρις αγγλικα δεν πας πουθενα και η γνωση τους θεωρειται αυτονοητη πλεον. Οταν μιλαμε για ξενες γλωσσες πλεον εννουμε περαν των αγγλικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλό είναι να ξεκινάμε με την εκμάθηση οποιαδηποτε λατινογενούς γλώσσας για αρχή γιατί έτσι ξεκλειδώνει η βασική δομή των υπολοίπων. Δηλαδή γνωρίζοντας Ιταλικά, είναι αρκετά ευκολότερο να μάθεις Γαλλικά ή Ισπανικά. Ακόμη κ τα Αγγλικά. Αντίστοιχα μαθαίνοντας π.χ. Βουλγάρικα έχεις πλέον ευκολότερη πρόσβαση σε Σέρβικα, Ρώσικα κτλ. 

Αυτό το διάστημα πάντως, μαθαίνω μια ντόπια λατινογενή κ παραξηγημένη "γλώσσα" τα Βλάχικα ή Αρωμάνικα. Τα ιταλικά που γνωρίζω βοήθούν αρκετά. https://el.wikipedia.org/wiki/Βλάχικη_γλώσσα 

Αν είχα μυαλό όταν ήμουν μικρός, θα τη μάθαινα κατευθείαν από τους παππούδες κ τις γιαγιάδες μου. Και μάλιστα σαν πρώτη γλώσσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς άκυρο ερώτημα, όταν ξεκινούσαμε να μάθουμε κάτι μας το επέβαλαν άλλοι ουσιαστικά, δεν είχαμε το ελεύθερο σε τίποτα.

Το να λες τι θα επέλεγες ως παιδί και η απάντηση να είναι "αυτή την γλώσσα επειδή μπλα μπλα", το μπλα μπλά όμως με βάση την άποψη που έχουμε ως μεγάλοι και οχι ως παιδιά, οπότε άκυρο ερώτημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ελευθερία επιλογής ανάγεται στη γλωσσολογική ενημερότητα, την οποία και θα μπορούσαμε να έχουμε λάβει στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Επεξ/σία από ludan01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, fotodv7 said:

Εγώ πάντως δε θα διάλεγα αγγλικά. Θα προτιμούσα μια γλώσσα που δεν τη γνωρίζουν πολλοί σαν 2η καθώς αυτό σε κάνει πιο "περιζήτητο"... Για παράδειγμα αραβικά.

Most spoken language by number of native speakers

 

  • Mandarin (1197 million)
  • Spanish (406 million)
  • English (335 million)
  • Hindi-Urdu (260 million)
  • Arabic (223 million)
  • Portuguese (202 million)
  • Bengali (193 million)
  • Russian (162 million)
  • Japanese (122 million)
  • Javanese (84.3 million)

 

The world’s most spoken language by total speakers

Encyclopaedia Britannica suggests the following list, which seemingly combines native speakers with non-native speakers:

 

  • English  (1,000 million)
  • Mandarin (1,000 million)
  • Hindi/Urdu  (900 milllion)
  • Spanish (450 million)
  • Russian/Belarusian (320 million)
  • Arabic   (250 million)
  • Bengali/Sylhetti (250 million)
  • Malay/Indonesian (200 million)
  • Portuguese (200 million)
  • Japanese (130 million)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλινγκον. Όχι σοβαρά.

Θα ήθελα να βάζαμε επιστήμονες από όλο τον πλανήτη για να φτιάξουν μια νέα κοινή γλώσσα όλου του πλανήτη. Με νέα σύμβολα για γραμματα. Να μαθαίνουμε όλοι αυτό σαν πρώτη γλώσσα και σαν δεύτερη την τοπική της περιοχής μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, orck είπε

Κλινγκον. Όχι σοβαρά.

Θα ήθελα να βάζαμε επιστήμονες από όλο τον πλανήτη για να φτιάξουν μια νέα κοινή γλώσσα όλου του πλανήτη. Με νέα σύμβολα για γραμματα. Να μαθαίνουμε όλοι αυτό σαν πρώτη γλώσσα και σαν δεύτερη την τοπική της περιοχής μας.

Θα μπορούσε να είναι όπως η γλώσσα των υπολογιστών, μόνο με νούμερα δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, orck said:

Κλινγκον. Όχι σοβαρά.

Θα ήθελα να βάζαμε επιστήμονες από όλο τον πλανήτη για να φτιάξουν μια νέα κοινή γλώσσα όλου του πλανήτη. Με νέα σύμβολα για γραμματα. Να μαθαίνουμε όλοι αυτό σαν πρώτη γλώσσα και σαν δεύτερη την τοπική της περιοχής μας.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Esperanto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Θα μπορούσε να είναι όπως η γλώσσα των υπολογιστών, μόνο με νούμερα δηλαδή. 

Προφανώς όχι με νούμερα. Κάτι να μπορεί να μιλήσει το ανθρώπινο στόμα. Αλλά να είναι βελτιωμένη ώστε οι συχνά χρησιμοποιούμενες λέξεις να είναι γρήγορες στην προφορά και μικρές. Το ξέρετε ότι το πληκτρολόγιο που γράφουμε όλοι τώρα (είτε φυσικό σε κάποιο pc, είτε soft σε κάποιο tablet/κινητό είναι φτιαγμένο με στόχο την πιο αργή πληκτρολόγιση γιατί οι πρώτες γραφομηχανές χτύπαγαν τα μπράτσα μεταξύ τους και κολλαγαν;).

Πόσα χρόνια θα βασιζόμαστε σε γλώσσες που προέκυψαν από την καθημερινή ομιλία, με άναρχη δόμη και μη βελτιστοποιημενων; Πόσα χρόνια θα κρεμομαστε από την γραφομηχανή;

16 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Κάτι τέτοιο αλλά με επιστήμονες από όλο τον κόσμο ώστε να συνεισφέρει ο καθένας έχοντας και γνωση ο κάθενας της τοπικής γλώσσας.

Στον ίδιο πλανήτη ζούμε. Πλέον η τεχνολογία μας δίνει την δυνατότητα να επικοινωνούμε μεταξύ μας σε κάθε γωνιά του πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...