Προς το περιεχόμενο

Χερι εξω απο την πορτα του αυτοκινητου κατά την οδήγηση


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, GoldenAssassin είπε

Μην ειστε μικροψυχοι. Τι τα θες τα δυο χερια στο τιμονι drifter εισαι ή οδηγος formula 1? Μια χαρα ειναι με το ενα χερι κι οταν χρειαστει το 2ο ειναι στο παραθυρο κι επεμβαινει αμεσως. Δηλαδη επειδη το λεει ο ΚΟΚ εσεις οδηγατε και με τη ζελατινα του κρανους κατεβασμενη συνεχεια? Η μηπως ελεγχεται το αμαξι περιμετρικα καθε φορα που μπαινετε ? 

ΕΠΙΣΗΣ!!! Του ΚΟΚ κανονικα δεν θα επρεπε να του πεφτει λογος ουτε για χρηση ζωνης ουτε για κρανους. Αυτο εχει να κανει με τη δικη σου ασφαλεια για την οποια εισαι εσυ και μονο υπευθυνος. Δεν επηρεαζει την ασφαλεια των αλλων στο δρομο ουτε στο ελαχιστο. Μη μου πειτε αμα πεταχει μια μυγα και σου μπει στο ματι θα τρακαρεις. 40 φορες μου εχει συμβει ΜΕ κρανος και δεν εχω παθει τιποτα. Ο ΚΟΚ καλο θα ηταν να κυνηγαει αντικανονικες συμπεριφορες και μονο. Σε ολη μου τη ζωη δεν εχω δει να γραφουν εναν ανθρωπο για παραβιαση STOP αλλα ολη μερα γραφουν κρανη , ζωνες και παρκαρισματα. Αντε και κανα αλκοτεστ που σε γραφουν και μετα φευγεις με το οχημα σου!

Αν εχεις κρανος flip-up και σου μπει καμια μελισσα θες να μου πεις οτι θα σαι οκ? xD Επισης, ποσες φορες εστω με ανοιχτο κρανος, σου εχει ερθει μεγαλο ζουζουνι και σε βρηκε στα μουτρα?

18 λεπτά πριν, KoreanW είπε

έχω δει και δικυκλιστές με τσιγαράκι, μπουκάλι πλαστικό που το πετάνε και όποιον πάρει ο χάρος, καφάσια στην μπαγκαζιέρα, κοιλοδοκούς στο χέρι και δε συμμαζεύεται

ακύρωσε ό,τι θες, και έχεις άδικο και δεν μπήκα καν στον κάπο να σε χρωματίσω με αυθαίρετους χαρακτηρισμούς όπως έκανες

γενικώς η Ελλαδίτσα είναι η χώρα που ο καθένας αγανακτά με την παρανομία ...του άλλου LOL

Αυτο με τον χρωματισμο και τους αυθαιρετους χαρακτηρισμους το σκεφτοσουν πολυ ωρα ε? Δεν σε κακοχαρακτηρισα ουτε σε "σημαδεψα" με κατι το οποιο σχολιασα πανω σε οτι ειπες... απλα μην το παιζεις υπερανω...  Κι εγω ειμαι στον δρομο πανω απο 9 ωρες και μηχανη και αμαξι λογο δουλειας ξερω τα καλα και τα κακα καθε μερα τα ζω, δεν λεω οτι ειμαι 100% κομπλε σε ολα επειδη σαφως δεν υφισταται για πολλους και διαφορους λογους, ομως μην λεμε ασυναρτησιες επειδη ξεφευγει πολυ το θεμα.. Φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, orgixmh said:


Και ξαναρωτώ, τα χέρια σου είναι πάντα στο τιμόνι;
Είναι και τα δύο στο τιμόνι;
Σε κάθε δρόμο και σε κάθε ταχύτητα;
Ακαλουθείς με απόλυτη συνέπεια τον ΚΟΚ;

Με περιέγραψες ως κακό οδηγό και "Ελληνάρα" γιατί ξεκουράζω το δεξί μου χέρι στον τεμπέλη,  ή γιατί στην κίνηση κατεβάζω το παράθυρο και βγάζω το χέρι μου έξω, εσύ έχεις πάντα τα χέρια σου στο τιμόνι; πάντα; 

Δεν έχω αναφέρει  πουθενά ότι ο νομοθέτης κάνει λάθος, αυτά πηγάζουν στην δική σου φαντασίωση. Αυτό που λέω είναι ότι ο νομοθέτης νομοθετεί για κάθε αυτοκίνητο και για κάθε περίπτωση λαμβάνοντας υπ όψιν του και αυτοκίνητα που το τιμόνι τους δεν γυρνά με το ένα χέρι (μηχανικό τιμόνι). Αν πρόλαβες να οδηγήσεις κάτι τέτοιο θα καταλάβεις τι εννοώ, αν όχι ρώτα το πατέρα σου να σου το εξηγήσει.  Κοινός οδηγώ περίπου 1 ώρα την ημέρα, δουλειά - σπίτι, σπίτι - δουλειά, τα 40 λεπτά είναι στην κίνηση και η μέγιστη ταχύτητα που θα αναπτύξω είναι τα 20-30km/h , αν όντος νιώθεις περισσότερο ασφαλής με τα 2 χέρια σου στο τιμόνι τότε καλή σου τύχη, εγώ βολεύομαι με το ένα και αν καταφέρεις να μου πεις τον λόγο που τα 2 χέρια σε παρόμοιες περιπτώσεις είναι αναγκαία τότε θα παραδεχτώ ότι κάνω λάθος. Και ξαναγράφω  άσε το smartphone στην άκρη, τα μάτια σου στο δρόμο και στους πεζούς και μετρίασε την ταχύτητα σου. Σταμάτα να βγάζεις selfies και βίντεο καθώς οδηγείς και όλα καλά θα πάνε. Α και μην ξεχάσω, σταμάτα να κομπλεξάρεις κόσμο για κάτι που κάνεις και εσύ. Δεν έχεις και τα δύο σου χέρια πάντα στο τιμόνι εκτός και αν τρέχει σε formula η wrc, εκεί ναι είναι αναγκαία κάθε μα κάθε δευτερόλεπτο.

Προφανως δεν καταλαβαινεις ουτε τι γραφω, ουτε και για τι πραγμα μιλαει το τοπικ. Εκανα 1-2 προσπαθειες, δεν γινεται να επαναλαμβανομαι ομως επειδη εσυ αδυνατεις να αντιληφθεις το θεμα της συζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nightwalker1990 said:

Αν εχεις κρανος flip-up και σου μπει καμια μελισσα θες να μου πεις οτι θα σαι οκ? xD Επισης, ποσες φορες εστω με ανοιχτο κρανος, σου εχει ερθει μεγαλο ζουζουνι και σε βρηκε στα μουτρα?

Αυτο με τον χρωματισμο και τους αυθαιρετους χαρακτηρισμους το σκεφτοσουν πολυ ωρα ε? Δεν σε κακοχαρακτηρισα ουτε σε "σημαδεψα" με κατι το οποιο σχολιασα πανω σε οτι ειπες... απλα μην το παιζεις υπερανω...  Κι εγω ειμαι στον δρομο πανω απο 9 ωρες και μηχανη και αμαξι λογο δουλειας ξερω τα καλα και τα κακα καθε μερα τα ζω, δεν λεω οτι ειμαι 100% κομπλε σε ολα επειδη σαφως δεν υφισταται για πολλους και διαφορους λογους, ομως μην λεμε ασυναρτησιες επειδη ξεφευγει πολυ το θεμα.. Φιλικα παντα

τί να σου πω ρε φίλε, εγώ από ασυναρτησίες δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Προφανως δεν καταλαβαινεις ουτε τι γραφω, ουτε και για τι πραγμα μιλαει το τοπικ. Εκανα 1-2 προσπαθειες, δεν γινεται να επαναλαμβανομαι ομως επειδη εσυ αδυνατεις να αντιληφθεις το θεμα της συζητησης.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι αποφεύγεις την απάντηση, ότι δεν έκανες καμία προσπάθεια γιατί όταν προσπαθείς δεν χλευάζεις και τέλος ότι σε ενοχλεί το χέρι έξω από το παράθυρο και όχι τα ένα χέρι στο τιμόνι. Αυτός είναι ο ορισμός του κομπλεξισμού και καλά θα κάνεις να το κοιτάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kofis είπε

Μετά από μία σύντομη έρευνα στον ΚΟΚ δεν είδα να αναφέρεται κάτι σχετικό,(https://www.ioas.gr/uploads/docs/2016/05/397.pdf) αν κάποιος βρει κάτι ας μας το πει....

Μιλας για το χερι κρεμασμενο ή για τη διηθηση;

Εαν μιλας για το δευτερο,τοτε ο νομος δεν ειναι σαφης.

Σκεψου οτι χρειαστηκε να φτασει στον Αρειο Παγο το θεμα,οπου και εφαγε ακυρο το διτροχο αλλα για καποιες τεχνικες λεπτομερειες.

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...