Προς το περιεχόμενο

Χερι εξω απο την πορτα του αυτοκινητου κατά την οδήγηση


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, talibanakos είπε

Κανονικα τα παραθυρα πρεπει να ειναι ανοιχτα για ευκολο απεγκλωβισμο,αλλα οροφη κλειστη και κρανος εγω τα θεωρω ψιλοδεδομενα.

Απο την αλλη,κατι παιδακια παραπανω που η μονη σχεση με πιστα ειναι το Gran Tourismo στο playstation, εχουν αλλη γνωμη.Οροφη κατω,κρανος ουτε για αστειο,μαλλι γυαλι και παντελονι lee.

τα παράθυρα ειναι ΠΑΝΤΑ κλειστά ώστε σε περιπτωση ανατροπής να μην πεταχτεί κανένα χέρι έξω και στο κόψει το ντελαπαρισμένο αυτοκίνητο.
ΔΕΝ ξεκινάς αν δεν έχεις κλειστά τζαμια.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2018 στις 6:31 ΜΜ, talibanakos είπε

Η κοινη λογικη ειναι κοινη λογικη,δε μας εκανε επιστημονες,ειναι δεδομενο οτι οση ασφαλεια και να παρεχει ( λεμε τωρα ) το παρμπριζ δε συγκρινεται με την προστασια που παρεχει η οροφη ενος κλειστου,η εστω το hard top ενος cabrio.

Το αρθρο που παραθετεις το διαβασες καθολου η απλα ειδες αυτο που σε συνεφερε να δεις;

Εσυ σιγουρα την εχεις δει επιστημονας οπως φαινεται,οποτε δεν εχει νοημα να συνεχισω να σου απαντω.

Η κοινή λογική, που τόσο πολύ σου αρέσει να επικαλείσαι επειδή σου επιτρέπει να αγνοείς κανονισμούς πίστας και προδιαγραφές κατασκευαστών (ξέρεις, αυτά που αποκαλούμε και "αδιαμφισβήτητα στοιχεία") λέει πως μία πίστα όπως το Nurburgring, που είναι από τις ασφαλέστερες στον κόσμο, δεν θα επέτρεπε σε ένα αυτοκίνητο που δεν πληρούσε τους κανόνες ασφαλείας να μπει στην πίστα.

Η κοινή λογική σε καμμία περίπτωση δεν εξισώνει το "καλό είναι να υπάρχει και roll bar στο cabrio αυτοκίνητο στην πίστα" με το "όποιος οδηγεί cabrio αυτοκίνητο στην πίστα χωρίς roll bar, roll cage και hardtop όλα μαζί είναι ζώο και ηλίθιος" όπως πολύ μορφωμένα το εξέφρασες. Αυτή τη λογική την έχουν μόνο όσοι βλέπουν κάποιον να περνάει καλά με το σπορ αυτοκίνητό του με ασφάλεια σε μία πίστα που πλήρωσε €50 είσοδο, και θυμούνται πως πρέπει να βρουν οι ίδιοι κάπου τα χρήματα αυτό το μήνα για την 59η δόση του Hyundai Accent, που πήρανε τρίτο χέρι από μάντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

τα παράθυρα ειναι ΠΑΝΤΑ κλειστά ώστε σε περιπτωση ανατροπής να μην πεταχτεί κανένα χέρι έξω και στο κόψει το ντελαπαρισμένο αυτοκίνητο.
ΔΕΝ ξεκινάς αν δεν έχεις κλειστά τζαμια.

Ειναι στους κανονες του Nurburgrin.

 

41 λεπτά πριν, Narayan είπε

και θυμούνται πως πρέπει να βρουν οι ίδιοι κάπου τα χρήματα αυτό το μήνα για την 59η δόση του Hyundai Accent, που πήρανε τρίτο χέρι από μάντρα.

Βγαζεις πολλη κακια χωρις λογο και πρεπει να το κοιταξεις.

Εχεις πραγματικα σοβαρα προβληματα αν κρινω απο τον τροπο που γραφεις.

Λυπαμαι για σενα,αλλα θα μου περασει μεχρι αυριο που θα μπω με το RM μου στην πιστα να κανω λιγο μοτοκρος.

 

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Αυτα που λες περι ΚΟΚ, υδραυλικων τιμονιων και χεριων ειναι ξεκαθαρα δικα σου αυθαιρετα συμπερασματα. Δεν ξερω κιολας πώς οδηγηθηκες σε αυτα, λογικα εισαι κι εσυ ενας απο τους πολλους οδηγαρες Ελληνες που ξερουν τα μυστικα της οδηγησης καλυτερα απο τον Σουμαχερ.

Το αμαξι κατα την οδηγηση του συμφωνα με τη νομοθεσια σε ολες τις χωρες (και οχι μονο τον ελληνικο ΚΟΚ) απαιτει και τα 2 χερια μεσα στο αυτοκινητο. Αν εσυ την οδηγηση την φαντασιωνεσαι αλλιως, δεν σημαινει οτι ξερεις να οδηγεις, ισα-ισα δειχνει ποσο επικινδυνος εισαι οταν πιανεις τιμονι.

Είναι ξεκάθαρα δικά μου συμπεράσματα, που το κατάλαβες; Σοβαρά τώρα;
Τζιμάνι είσαι, δύο χεράκια στο τιμόνι τώρα και βουρ στο κέντρο μέσα στην κίνηση. Τα χέρια εκεί ε; ο τεμπέλης για τον συνοδηγό.
 

12 ώρες πριν, billdanos είπε

Έχεις και Apple αυτοκόλλητο και «λεβεντογέννα Κρήτη» στο πίσω μέρος; ;) 

Ωστε τα νέα αυτοκίνητα οδηγούνται με το ένα χέρι ε; Ήταν και στα sos στα μαθήματα οδήγησης; 

Έχεις πάντα και τα δύο χέρια σου στο τιμόνι όντος;
Εκτός από την αλλαγή ταχυτήτων τα χέρια σου είναι πάντα στο τιμόνι; 
Καφέ δεν έχεις πάρει ποτέ στο αυτοκίνητο;

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάρτε το χαμπάρι όσα και να λέτε δεν θα αλλάξει τίποτα εγώ όταν εχω το ενα χέρι στο τεμπέλη και το άλλο στο τιμόνι με τον αγκώνα να ακουμπάει στη πόρτα ειμαι ασφαλής, όταν έχω και τα δυο χέρια στο τιμόνι γίνομαι επικίνδυνος και προς τούς άλλους για προσπέρασμα σε μεγάλες ταχύτητες. Είμαι ανάλογα το πως οδηγός εγώ αν θέλω να πιώ το καφέ μου δεν θα σταματάω για να ρουφάω τζούρα. Το χέρι έξω δεν είναι καινούρια ούτε μαγκιά εκτός αν κρέμεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, orgixmh said:

Είναι ξεκάθαρα δικά μου συμπεράσματα, που το κατάλαβες; Σοβαρά τώρα;
Τζιμάνι είσαι, δύο χεράκια στο τιμόνι τώρα και βουρ στο κέντρο μέσα στην κίνηση. Τα χέρια εκεί ε; ο τεμπέλης για τον συνοδηγό.
 

Έχεις πάντα και τα δύο χέρια σου στο τιμόνι όντος;
Εκτός από την αλλαγή ταχυτήτων τα χέρια σου είναι πάντα στο τιμόνι; 
Καφέ δεν έχεις πάρει ποτέ στο αυτοκίνητο;

Δεν ξερω τι δυσκολευεσαι να καταλαβεις αλλα το τοπικ μιλαει για 1 χερι εξω απο την πορτα του οδηγου. Αν εσυ θεωρεις οτι το αμαξι οδηγειται μονο με το δεξι χερι , δεν θα κατσω να συζητησω τα βασικα της οδηγησης ή του ΚΟΚ με ανθρωπους που ως φαινεται δυσκολευονται να κατανοησουν ενα απο τα πλεον βασικα κεφαλαια της οδηγησης, μαζι με αυτο του να τηρουμε τη σημανση (οπου μαντευω παλι οτι θα εισαι απο αυτους που θα κρινουν οτι τα ορια ειναι χαμηλα και θα σανιδωνουν κατα βουληση, "διοτι ο νομοθετης ηταν ασχετος").

Να σου θυμισω απλα, οτι ο ΚΟΚ ειναι αυτος που ειναι και πρεπει να εφαρμοζεται. ΔΕΝ ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια να μην τον εφαρμοζεις αν διαφωνεις μαζι του. Αν διαφωνεις με τον ΚΟΚ της Ελλαδας, βρισκεις ΚΟΚ μιας χωρας με τον οποιο συμφωνεις και πας να μεινεις εκει. Βεβαια το δυστυχες στην περιπτωση σου ειναι οτι δε θα βρεις χωρα να επιτρεπει οδηγηση με το 1 χερι εκτος αυτοκινητου. Και το δυστυχες για τους συμπολιτες σου ειναι πως θα συνεχισεις να οδηγεις εντος Ελλαδας και μαλιστα "με αποψη για τον ΚΟΚ", παραμενοντας επικινδυνος για την σωματικη τους ακεραιοτητα.

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμω τα θέματα θα πω και εγώ την γνώμη μου!!!!

ΜΑΡΕΣΕΙ να το εχω κρεμασμένο μερικές φορές, είναι παράνομο??? Εαν ναι, το κπάπνισμα δηλαδή πως επιτρέπεται ???? δεν μπορώ να φανταστώ πως εανς οδηγός καπνίζει και οδηγάει έχοντας παντα τα 2 χέρια στο τιμόνι!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2018 στις 11:46 ΜΜ, vasilissouvlaki είπε

Αυτό το σκηνικό το φαντάζομαι στο βλέπω το θάνατο σου να ανοίγει ο αεροσακος. 

Υπάρχει σε άλλη ταινία "Death proof"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, pW είπε

 Εαν ναι, το κπάπνισμα δηλαδή πως επιτρέπεται ???? δεν μπορώ να φανταστώ πως εανς οδηγός καπνίζει και οδηγάει έχοντας παντα τα 2 χέρια στο τιμόνι!!!!

Σε αυτες τις περιπτωσεις παιρνεις την  γκομενα σου.Σου κραταει το τσιγαρο και στο βαζει στο στομα οταν γουσταρεις.Το τιναζει οταν πρεπει.Σου αλλαζει ταχυτητες, αναβει φλας και ανεβοκατεβαζει τα τζαμια κατοπιν εντολης.

Κολλας με Logo τα χερια στο τιμονι και φευγεις.Οχι τιποτε, αλλα μην ξεχαστεις και θελεις να ξυσεις τα @ρχιδι@ βρε αδελφε.Επικινδυνο

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χέρι διαρκώς έξω από το παράθυρο του οδηγού εξυπηρετεί:

α. τα τυχερά της οδήγησης, απλώνεις και ό,τι χουφτώσεις

β. να σηκώνεις τη μπάρα στα διόδια με το κατάλληλο εργαλείο φυσικά

γ. δήλωση σταρχιδισμού

δ. ετοιμότητα να πιαστείς από την κολώνα σε κάποιο τρακάρισμα, διότι ως γνωστόν τί να μάς κάνουν κι οι ζώνες που δεν τις φοράμε...

.

Μόνο στο Μπανανιστάν αυτά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το ξαναπουμε λοιπον,η συζητηση αφορα το χερι ΕΞΩ απο το παραθυρο,να κρεμεται δηλαδη ,οχι αν το ξεκουραζετε στο παραθυρο ενω κρατατε το τιμονι.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΛΙΓΟ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...