Προς το περιεχόμενο

Χερι εξω απο την πορτα του αυτοκινητου κατά την οδήγηση


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, talibanakos είπε

Ειναι στους κανονες του Nurburgrin.

Εννοείς είναι στους κανόνες του Nurburgrin να ΜΗΝ επιτρέπουν ή να επιτρέπουν να οδηγήσει κάποιος με ανοικτά παράθυρα? 

15 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα!!!

Όταν είχα μπει στα Μέγαρα πριν αρκετά χρόνια ήταν καλοκαίρι με ζέστη και ΔΕΝ με άφησαν να τρέξω αν δεν είχα κλειστά παράθυρα. Αυτήν την εμπειρία έχω, αυτήν λέω. 
Το αν έπεσα σε περίπτωση δεν ξέρω, αλλά αυτήν την εξήγηση μου έδωσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, polaki είπε

Εννοείς είναι στους κανόνες του Nurburgrin να ΜΗΝ επιτρέπουν ή να επιτρέπουν να οδηγήσει κάποιος με ανοικτά παράθυρα? 

16 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Τα παραθυρα πρεπει να ειναι κατεβασμενα,για πιο ευκολο απεγκλωβισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προλαβα να διαβασω 10 σελιδες οποτε το γραφω και σχολιαστε ελευθερα,  Δεν μ'ενοχλει ιδιαιτερα να εχουν ολο η μισο το χερι οι οδηγοι απ'εξω, μ'ενοχλει ομως να μην το μαζευουν οταν οδηγαω 2κυκλο ειτε μικρο ειτε μεγαλο ειδικα οταν ειναι στο φαναρι... Δεν φτανει που οι περισσοτεροι οδηγοι πατανε και την 2η γραμμη ειτε δεξια ειτε αριστερα, νομιζουν οτι οδηγουν κανα ποταμοπλιο και οταν τους λεω ευγενικα :  βαλτε το χερι μεσα, στραβωνουν κιολας!! Εκτος αυτου, καποιοι ηλιθιοι κρατανε και τσιγαρο με αποτελεσμα τις περισσοτερες φορες να το πετανε οπως βρουν απ'εξω... Σε χωρες του εξωτερικου απαγορευεται η ριψη αντικειμενων και επιβαλεται προστιμο.... Εδω στο Ελλαδισταν τιποτα... Οταν με καψει ομως ο καθε ηλιθιος ειτε τρεχω ειτε παω με 20χλμ φταιω να του ριξω χαστουκια εκεινη την ωρα ε????  Αυτοι ειμαστε δυστυχως και δεν αλλαζουμε.. Τα συμπερασματα δικα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...εννοείς ότι το χέρι του αλλουνού ενοχλεί περισσότερο από το δικό σου δίκυκλο με εσένα πάνω του ενόσω κινείσαι ανάμεσα στις λωρίδες;

...και ότι η τροχαία πρέπει από όλα αυτά να επιβάλλει πρόστιμο μόνο για τη γόπα που ρίχνει από το παράθυρο;

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

...εννοείς ότι το χέρι του αλλουνού ενοχλεί περισσότερο από το δικό σου δίκυκλο με εσένα πάνω του ενόσω κινείσαι ανάμεσα στις λωρίδες;

 

Μην ανοιξουμε παλι αυτη τη συζητηση γιατι θα χασεις.

Να λες και ευχαριστω που κινουνται αναμεσα τα μηχανακια,αλλιως θα πηγαινες 2 ωρες αργοτερα σπιτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, talibanakos said:

Μην ανοιξουμε παλι αυτη τη συζητηση γιατι θα χασεις.

Να λες και ευχαριστω που κινουνται αναμεσα τα μηχανακια,αλλιως θα πηγαινες 2 ωρες αργοτερα σπιτι σου.

δεν έχω πρόβλημα να πάω 2 ωρες αργότερα σπίτι μου, εσείς θα χάσετε και θα πάτε κι εσείς 3 ώρες αργότερα από όσο νομίζατε, το προτιμώ από το να πρέπει να σπάω το αμάξι μου επειδή δεν μπορώ να κάνω έναν ελιγμό εντός της λωρίδας μου που κάποιος γκιόζης δικυκλιστής έχει χωθεί κατεβατός και παράνομος

μπορούμε τώρα να πηγαίνουμε όλοι με ασφάλεια και νομιμότητα;

οεο μετά μάς φταίει το χέρι του αλλουνού αρκεί να μην είναι το δικό μας...

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

δεν έχω πρόβλημα να πάω 2 ωρες αργότερα σπίτι μου

Σιγουρα. ναι φιλε,μας φταιει το χερι και δικο μας δεν ειναι,εμεις οδηγαμε διτροχα στην κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Μην ανοιξουμε παλι αυτη τη συζητηση γιατι θα χασεις.

Να λες και ευχαριστω που κινουνται αναμεσα τα μηχανακια,αλλιως θα πηγαινες 2 ωρες αργοτερα σπιτι σου.

Εννοείς πως ο ΚΟΚ δεν είναι Ευαγγέλιο τα λόγια του οποίου πρέπει να ακολουθούμε όλοι ευλαβικά;;;

Μόλις ακύρωσες όσα γράφτηκαν στις 9 προηγούμενες σελίδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Δεν ξερω τι δυσκολευεσαι να καταλαβεις αλλα το τοπικ μιλαει για 1 χερι εξω απο την πορτα του οδηγου. Αν εσυ θεωρεις οτι το αμαξι οδηγειται μονο με το δεξι χερι , δεν θα κατσω να συζητησω τα βασικα της οδηγησης ή του ΚΟΚ με ανθρωπους που ως φαινεται δυσκολευονται να κατανοησουν ενα απο τα πλεον βασικα κεφαλαια της οδηγησης, μαζι με αυτο του να τηρουμε τη σημανση (οπου μαντευω παλι οτι θα εισαι απο αυτους που θα κρινουν οτι τα ορια ειναι χαμηλα και θα σανιδωνουν κατα βουληση, "διοτι ο νομοθετης ηταν ασχετος").

Να σου θυμισω απλα, οτι ο ΚΟΚ ειναι αυτος που ειναι και πρεπει να εφαρμοζεται. ΔΕΝ ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια να μην τον εφαρμοζεις αν διαφωνεις μαζι του. Αν διαφωνεις με τον ΚΟΚ της Ελλαδας, βρισκεις ΚΟΚ μιας χωρας με τον οποιο συμφωνεις και πας να μεινεις εκει. Βεβαια το δυστυχες στην περιπτωση σου ειναι οτι δε θα βρεις χωρα να επιτρεπει οδηγηση με το 1 χερι εκτος αυτοκινητου. Και το δυστυχες για τους συμπολιτες σου ειναι πως θα συνεχισεις να οδηγεις εντος Ελλαδας και μαλιστα "με αποψη για τον ΚΟΚ", παραμενοντας επικινδυνος για την σωματικη τους ακεραιοτητα.


Και ξαναρωτώ, τα χέρια σου είναι πάντα στο τιμόνι;
Είναι και τα δύο στο τιμόνι;
Σε κάθε δρόμο και σε κάθε ταχύτητα;
Ακαλουθείς με απόλυτη συνέπεια τον ΚΟΚ;

Με περιέγραψες ως κακό οδηγό και "Ελληνάρα" γιατί ξεκουράζω το δεξί μου χέρι στον τεμπέλη,  ή γιατί στην κίνηση κατεβάζω το παράθυρο και βγάζω το χέρι μου έξω, εσύ έχεις πάντα τα χέρια σου στο τιμόνι; πάντα; 

Δεν έχω αναφέρει  πουθενά ότι ο νομοθέτης κάνει λάθος, αυτά πηγάζουν στην δική σου φαντασίωση. Αυτό που λέω είναι ότι ο νομοθέτης νομοθετεί για κάθε αυτοκίνητο και για κάθε περίπτωση λαμβάνοντας υπ όψιν του και αυτοκίνητα που το τιμόνι τους δεν γυρνά με το ένα χέρι (μηχανικό τιμόνι). Αν πρόλαβες να οδηγήσεις κάτι τέτοιο θα καταλάβεις τι εννοώ, αν όχι ρώτα το πατέρα σου να σου το εξηγήσει.  Κοινός οδηγώ περίπου 1 ώρα την ημέρα, δουλειά - σπίτι, σπίτι - δουλειά, τα 40 λεπτά είναι στην κίνηση και η μέγιστη ταχύτητα που θα αναπτύξω είναι τα 20-30km/h , αν όντος νιώθεις περισσότερο ασφαλής με τα 2 χέρια σου στο τιμόνι τότε καλή σου τύχη, εγώ βολεύομαι με το ένα και αν καταφέρεις να μου πεις τον λόγο που τα 2 χέρια σε παρόμοιες περιπτώσεις είναι αναγκαία τότε θα παραδεχτώ ότι κάνω λάθος. Και ξαναγράφω  άσε το smartphone στην άκρη, τα μάτια σου στο δρόμο και στους πεζούς και μετρίασε την ταχύτητα σου. Σταμάτα να βγάζεις selfies και βίντεο καθώς οδηγείς και όλα καλά θα πάνε. Α και μην ξεχάσω, σταμάτα να κομπλεξάρεις κόσμο για κάτι που κάνεις και εσύ. Δεν έχεις και τα δύο σου χέρια πάντα στο τιμόνι εκτός και αν τρέχει σε formula η wrc, εκεί ναι είναι αναγκαία κάθε μα κάθε δευτερόλεπτο.

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, aggelos87 είπε

Μόλις ακύρωσες όσα γράφτηκαν στις 9 προηγούμενες σελίδες

Οσα γραφτηκαν στις προηγουμενες σελιδες αφορουσαν αλλο θεμα,σορρυ κιολας.

Μηπως ηθελες να κανεις παραθεση στον απο κατω και μπερδευτηκες;

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, talibanakos said:

Σιγουρα. ναι φιλε,μας φταιει το χερι και δικο μας δεν ειναι,εμεις οδηγαμε διτροχα στην κινηση.

κάντε τα κουμάντα σας με τα δίτροχά σας στην κίνηση, αρκεί να είστε νόμιμοι (που δεν είστε όταν κινείστε άναρχα) και λιγότερο επικίνδυνοι για εσάς και τους άλλους

προς το παρόν το δικό μου χεράκι το κρατώ εντός του οχήματος για να αποφεύγω όλους εσάς που κάνετε σφήνες

και όπως σου λένε παραπάνω, αυτοακυρώνεσαι όταν από κατήγορος γίνεσαι υπερασπιστής της παραβατικότητας

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

κάντε τα κουμάντα σας με τα δίτροχά σας στην κίνηση, αρκεί να είστε νόμιμοι (που δεν είστε όταν κινείστε άναρχα) και λιγότερο επικίνδυνοι για εσάς και τους άλλους

προς το παρόν το δικό μου χεράκι το κρατώ εντός του οχήματος για να αποφεύγω όλους εσάς που κάνετε σφήνες

Ποιος ειναι πιο επικινδυνος,ο διτροχος η ο τετρατροχος;

Επειδη στην Αθηνα ( που μαντευω οτι οδηγας ) οι μισοι διτροχοι οδηγανε σα μαλ@κες και κανουν σφηνες με 50χλμ στο "κολλημενο ποταμι" δε σημαινει οτι και στην υπολοιπη ελλαδα γινεται το ιδιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, talibanakos said:

Ποιος ειναι πιο επικινδυνος,ο διτροχος η ο τετρατροχος;

Επειδη στην Αθηνα ( που μαντευω οτι οδηγας ) οι μισοι διτροχοι οδηγανε σα μαλ@κες και κανουν σφηνες με 50χλμ στο "κολλημενο ποταμι" δε σημαινει οτι και στην υπολοιπη ελλαδα γινεται το ιδιο.

δεν είσαι σε θέση να μαντεύεις πού κινούμαι και τί οδηγώ

και επίσης μην συνεχίζεις τους λογικούς ακροβατισμούς με το να θεωρείς ότι επικίνδυνοι στο οδόστρωμα είναι οι μεν και οι άλλοι ανεύθυνοι και ακίνδυνοι

τα κοιτάς όλα από τη δική σου σκοπιά και πολύ συμφεροντολογικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...