Προς το περιεχόμενο

H Samsung ανακοίνωσε σειρά τηλεοράσεων QLED με εξωπραγματική ανάλυση 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Συζητούσαμε χθες βράδυ, στο περιθώριο της IFA, με υψηλόβαθμο αξιωματούχο εταιρείας που κατασκευάζει τηλεοράσεις και panels και η κουβέντα ήρθε, αναπόφευκτα, στο 8Κ της Samsung που είχαμε δει το ίδιο πρωί. Η αρχική μου ένσταση ήταν το περιεχόμενο αλλά ο πολύ εμπειρότερος συνομιλητής μου δεν φάνηκε να δίνει ιδιαίτερη σημασία σε αυτό. Όπως μου είπε, το περιεχόμενο θα έρθει γρήγορα εάν υπάρχουν αρκετές συσκευές να το προβάλλουν. 

Το πρόβλημα με τις τηλεοράσεις 8Κ το εστίασε σε κάτι πολύ πιο πρακτικό: στο μέγεθος της συσκευής αυτής καθ'εαυτής. Όπως μου εξήγησε, μέχρι τις 75 ίντσες, είναι πρακτικά αδύνατον να διακρίνεις διαφορές ανάμεσα σε 4Κ και σε 8Κ περιεχόμενο. Οπότε το θέμα είναι όχι μόνο πόσοι καταναλωτές θα μπορούν να αγοράσουν τηλεοράσεις 8Κ (γιατί κάποια στιγμή οι τιμές θα πέσουν) αλλά πόσα σπίτια μπορούν να χωρέσουν τηλεοράσεις από 80 ίντσες και πάνω. Για παράδειγμα σε μια premium αγορά όπως η Ιαπωνία, ο χώρος απλά δεν υπάρχει.

...

Λογικό, σωστό, τεκμηριωμένο.

 

    Σε πιο βαθιά ανάλυση ...κ εφόσον η τάση πάει προς τα εκεί, για λόγους επιβίωσης κ ανάπτυξης της εν λόγω αγοράς, θα πρέπει να περιμένουμε αναθέρμανση των σχέσεων Ν.Κορεας με Ην.Πολιτειες(?!?!?!)...(έχουν το αγοραστικό κοινό, τεράστια αγορά κ αρκετά μεγάλους χώρους διαβίωσης, ως επί τω πλείστον, για να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο).

 

   Με τον Τραμπ καπετάνιο όμως λίγο δύσκολο, γιατί τον βλέπω σε λίγο να είναι πλακωμενος με ολόκληρο τον πλανήτη.

 

   Δεν θέλω να καταλήξω κάπου, απλά μια σκέψη παρέθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Ο ιδανικός όμως χώρος για μια oled είναι ένα απόλυτα μαύρο δωμάτιο χωρίς σταγόνα φως... έτσι αποδίδει σωστά μια oled... 

Στην χώρα μας που υπάρχει άπλετο φως μέσα σε κάθε σπίτι εκεί θες qled ...διότι αυτές αποδίδουν σωστά σε χώρο με παράθυρα και φως ... 

Ριξε μια Μάτια εδώ να δεις ...ο τύπος τα λέει πολύ σωστά και ωραία …

Μα έχω OLED του 17" και το σπίτι μου λούζεται από ήλιο. Μια χαρά βλέπω με ανοικτά τα πάντα. Πολύ φωτεινή. Μην ξεχνάς ότι οι τηλεοράσεις που βλέπαμε τόσα χρόνια ήταν το πολύ 300 nits και η oled 700. Τώρα δεν πρόκειται ποτέ να κάτσω να δω ταινία (HDR ή μη) με το σπίτι να λούζεται από φως, γιατί έτσι και αλλιώς χαλάει η ατμόσφαιρα. ΑΛΛΑ δεν το λέω σαν επιχείρημα. Όντως με τα 700 nits βλέπω μια χαρά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω μια απορία, αφού τα καταπληκτικά κανάλια εκπέμπουν σε HD  όχι σε Fhd τη να την κάνω την 8K?

2 ώρες πριν, anax111 είπε

Με τέτοια ανάλυση δεν θα μπορούν με τίποτα να κρύψουν την κυτταρίτιδα των πρωταγωνιστριών. Μεγάλη ξενέρα 😝

Και τι θα κάνει τώρα η Ναταλία και η Ελένη, σε λίγο δεν θα φαίνονται!!! 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από Vempire_G4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lelisjr είπε

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο! 

(Δείτε το video σε ταχύτητα τουλάχιστον x1.5 γιατί μιλάει αργά)

Την εποχή που παίρνεις 4κ με 400-500€ και το 4κ υπάρχει αρκετό με υπηρεσίες τύπου νετφλιξ κλπ... Μια χαρά αξίζει 4κ τηλεόραση ... Αυτό το βίντεο θα είχε νόημα 3 4 χρόνια πριν πιστεύω. 

 

24 λεπτά πριν, Vempire_G4 είπε

Εγώ έχω μια απορία, αφού τα καταπληκτικά κανάλια εκπέμπουν σε HD  όχι σε Fhd τη να την κάνω την 8K?

Και τι θα κάνει τώρα η Ναταλία και η Ελένη, σε λίγο δεν θα φαίνονται!!! 🤣🤣🤣

Αν βλέπεις απλά τηλεόραση δεν εχεις λόγο να πας σε 4κ πιστεύω ... Αν και το upscaling σε πολλές τηλεοράσεις κάνει καλή δουλειά βέβαια ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα έχω OLED του 17" και το σπίτι μου λούζεται από ήλιο. Μια χαρά βλέπω με ανοικτά τα πάντα. Πολύ φωτεινή. Μην ξεχνάς ότι οι τηλεοράσεις που βλέπαμε τόσα χρόνια ήταν το πολύ 300 nits και η oled 700. Τώρα δεν πρόκειται ποτέ να κάτσω να δω ταινία (HDR ή μη) με το σπίτι να λούζεται από φως, γιατί έτσι και αλλιώς χαλάει η ατμόσφαιρα. ΑΛΛΑ δεν το λέω σαν επιχείρημα. Όντως με τα 700 nits βλέπω μια χαρά...

Την LG B7 έχεις Retromaniac? Αντιμετωπίζεις ακόμα το γνωστό θέμα με το σκοτεινό HDR όταν ενεργοποιείς game mode ή τελικά το έλυσαν με firmware update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα έχω OLED του 17" και το σπίτι μου λούζεται από ήλιο. Μια χαρά βλέπω με ανοικτά τα πάντα. Πολύ φωτεινή. Μην ξεχνάς ότι οι τηλεοράσεις που βλέπαμε τόσα χρόνια ήταν το πολύ 300 nits και η oled 700. Τώρα δεν πρόκειται ποτέ να κάτσω να δω ταινία (HDR ή μη) με το σπίτι να λούζεται από φως, γιατί έτσι και αλλιώς χαλάει η ατμόσφαιρα. ΑΛΛΑ δεν το λέω σαν επιχείρημα. Όντως με τα 700 nits βλέπω μια χαρά...

Εγώ μια απλή led έχω 4κ ... Αλλά έχω δει σε φίλους και oled lg και qled Samsung ...

Άριστες και οι 2 αλλά νομίζω ότι αυτό που ανέφερα παραπάνω ισχύει τα 600 νιτσ που λες είναι αρκετά αλλά όχι ιδανικά για φωτεινή μέρα που ο ήλιος λούζει το σπίτι . Χάνεις αρκετά σε μια oled το ίδιο Μ είπε και το άτομο που την είχε . Άσε που ζει με τον τρόμο του burn in ... Γτ παιζει παιχνίδια  ώρες με κονσόλα και κάθε λίγες ώρες κάνει διακοπή και την κλείνει για λίγο ... Χαχα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Την LG B7 έχεις Retromaniac? Αντιμετωπίζεις ακόμα το γνωστό θέμα με το σκοτεινό HDR όταν ενεργοποιείς game mode ή τελικά το έλυσαν με firmware update?

... αυτό παραμένει.

 

Μετά απο τηλ.επικοινωνία με lg hellas.... έλαβα την απάντηση ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα, αυτές είναι οι προδιαγραφές/τρόπος λειτουργίας του προϊόντος καθώς επίσης ότι καταγράφεται κ θα επεξεργαστεί η αναφορά μου αυτή.... Πάντως μπορώ να πω ότι ήταν ευγενικοί κ υπήρχε ενδιαφέρον να μάθουν  "τι κ πως"... (νομίζω ήμουν απ τους πρώτους που το είχα αναφέρει, πριν αρκετό καιρό)

 

Πάντως ακόμα πιστεύω, εκτός απο αυτό το "ψεγάδι" ότι είναι μια πολύ καλή τηλεόραση, με τρομερή εικόνα, ποιότητα κατασκευής, σχεδιασμό κ design.... προσοχή για τους υποψηφίους αγοραστές, δεν είναι bezeless όπως υποστηρίζει αλλά frameless...

IMG_20180831_151858__01.jpg

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Κάπου διάβασα ότι η LG ετοιμάζεται να συνδιάσει τις δύο τεχνολογίες.

Να βγάλει oled με nanocell (αντίστοιχο της qled).

Ίσως εκεί να έχουμε επιτέλους oled με μεγάλη φωτεινότητα.

Εν'τω μεταξύ, σε μια συνέντευξη, ένας του χώρου, είπε ότι προσπαθούν να περάσουν από τη βιομηχανική παραγωγή oled panel με hot κάτι, δε θυμάμαι ακριβώς, σε εκτυπώσιμες οθόνες.

Να τις τυπώνουν δηλαδή, οπότε το κόστος θα πέσει κατακόρυφα!

Μακάρι να γίνει σύντομα.

Θα προσεγγίζει πλέον την ιδανική τηλεόραση και σε αρκετά προσιτή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, paredwse said:

Συζητούσαμε χθες βράδυ, στο περιθώριο της IFA, με υψηλόβαθμο αξιωματούχο εταιρείας που κατασκευάζει τηλεοράσεις και panels και η κουβέντα ήρθε, αναπόφευκτα, στο 8Κ της Samsung που είχαμε δει το ίδιο πρωί. Η αρχική μου ένσταση ήταν το περιεχόμενο αλλά ο πολύ εμπειρότερος συνομιλητής μου δεν φάνηκε να δίνει ιδιαίτερη σημασία σε αυτό. Όπως μου είπε, το περιεχόμενο θα έρθει γρήγορα εάν υπάρχουν αρκετές συσκευές να το προβάλλουν. 

Το πρόβλημα με τις τηλεοράσεις 8Κ το εστίασε σε κάτι πολύ πιο πρακτικό: στο μέγεθος της συσκευής αυτής καθ'εαυτής. Όπως μου εξήγησε, μέχρι τις 75 ίντσες, είναι πρακτικά αδύνατον να διακρίνεις διαφορές ανάμεσα σε 4Κ και σε 8Κ περιεχόμενο. Οπότε το θέμα είναι όχι μόνο πόσοι καταναλωτές θα μπορούν να αγοράσουν τηλεοράσεις 8Κ (γιατί κάποια στιγμή οι τιμές θα πέσουν) αλλά πόσα σπίτια μπορούν να χωρέσουν τηλεοράσεις από 80 ίντσες και πάνω. Για παράδειγμα σε μια premium αγορά όπως η Ιαπωνία, ο χώρος απλά δεν υπάρχει.

Αφού το είπε υψηλόβαθμο στέλεχος στον παρέδωσε, έτσι θα είναι. Διαδώστε!!!!!1

Πόσο μου αρέσουν αυτές οι απόψεις, χωρίς πηγές χωρίς τίποτα. Εμένα μου είπε ο αδερφός του μπατζανακι ενός γείτονα, που δουλεύει στα κεντρικά της Sony, ότι η γη είναι επίπεδη 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drpaneas είπε

Υπάρχει τεχνολογία QLED; Είτε θα είναι OLED είτε θα είναι LED. Το QLED το έβγαλε η Samsung για να μπερδέψει το αγοραστικό κοινό -- ετσι πιστεύω τουλάχιστον. Επίσης το να βγάζουν 8Κ τηλεόραση την στιγμή που δεν έχουμε 4Κ UHD περιεχόμενο, είναι ακόμα ένα marketing τρικ. Επίσης, πόσα τετραγωνικά σαλόνι πρέπει να έχω για να βάλω >85 ίντσες τηλεόραση; Δεν ξέρω, αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά στην όλη ιστορία ...

 

Οι μονες πραγματικες led ειναι οι oled. Ολες οι αλλες ειναι lcd, συμπεριλαμβανομενων και των qled

Αυτο το αρθρο εξηγει πολυ καλα τις διαφορες.

https://www.digitaltrends.com/home-theater/how-quantum-dot-lcd-tvs-work/

Ειναι οντως ενα βημα καλυτερο απο τις "κανονικες led"

 

Για το περιεχομενο και την αξια της αναλυσης λιγο με ενδιαφερει. Το σημαντικο ειναι οτι θα γινει standard το 4k το οποιο θεωρω χρησιμο, οχι παλι για τηλεοραση αλλα για τα monitor. Ηδη υπαρχουν καποια (οχι TV) σε 40+ ιντσες

 

Το 8k θα ειναι απαραιτητο οταν φτασουμε να εχουμε μονιτορ ταπετσαριες και καλυψουμε ολους τους τοιχους του σπιτιου. Αλλα δεν βλαπτει να ερθει λιγο πιο νωρις. Ασε που θα εχεις δυνατοτητα ζουμ διατηρωντας αρκετη λεπτομερεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Την LG B7 έχεις Retromaniac? Αντιμετωπίζεις ακόμα το γνωστό θέμα με το σκοτεινό HDR όταν ενεργοποιείς game mode ή τελικά το έλυσαν με firmware update?

Ναι αυτή έχω. Ισχύει το σκοτεινό HDR ακόμη, όπως και ο φίλος είπε, αλλά όταν το game έχει ρύθμιση για το HDR (πχ forza), δεν έχεις πρόβλημα. Επίσης υπάρχει και ένα work around:

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guy_threepwood είπε

Αφού το είπε υψηλόβαθμο στέλεχος στον παρέδωσε, έτσι θα είναι. Διαδώστε!!!!!1

Πόσο μου αρέσουν αυτές οι απόψεις, χωρίς πηγές χωρίς τίποτα. Εμένα μου είπε ο αδερφός του μπατζανακι ενός γείτονα, που δουλεύει στα κεντρικά της Sony, ότι η γη είναι επίπεδη 

.... εντάξει τώρα, είσαι υπερβολικός. Κατά πρώτον ... κουβέντα κάνουμε κ κατά δεύτερον σου αναφέρει "σχετική πηγή" αλλά για ευνόητους λόγους δεν γίνεται να αναφέρει όνομα, επώνυμο, θέση εργασίας, τομέας ευθύνης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...