Προς το περιεχόμενο

H Samsung ανακοίνωσε σειρά τηλεοράσεων QLED με εξωπραγματική ανάλυση 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Εγώ μια απλή led έχω 4κ ... Αλλά έχω δει σε φίλους και oled lg και qled Samsung ...

Άριστες και οι 2 αλλά νομίζω ότι αυτό που ανέφερα παραπάνω ισχύει τα 600 νιτσ που λες είναι αρκετά αλλά όχι ιδανικά για φωτεινή μέρα που ο ήλιος λούζει το σπίτι . Χάνεις αρκετά σε μια oled το ίδιο Μ είπε και το άτομο που την είχε . Άσε που ζει με τον τρόμο του burn in ... Γτ παιζει παιχνίδια  ώρες με κονσόλα και κάθε λίγες ώρες κάνει διακοπή και την κλείνει για λίγο ... Χαχα 

Ε ναι ιδανικά δεν είναι. Όπως δεν είναι ιδανικό και το μαύρο μίας QLED :P που είναι μακράν μεγαλύτερο κριτήριο για μένα.

Αλλά ακόμη και απόγευμα να κάτσεις να δεις, είναι μια χαρά. Πόσο μάλλον βραδάκι που θα δεις ταινία.

Τώρα όσον αφορά το burn-in. Πάρα πολύ σπάνια έχω δει να μένει εικόνα για λίγο και μετά να χάνεται σε μερικά δευτερόλεπτα και αυτό όταν έχω ΤΕΡΜΑ φωτεινότητα. Η cpu της τηλεόρασης είναι πολύ δραστική στις στάσιμες εικόνες και ρίχνει φωτεινότητα μόλις καταλάβει ότι δεν γίνεται τίποτα. Burn in μόνιμο δεν έχει μείνει τίποτε, παρότι ο παίζει ο μικρός με της ώρες χωρίς να την κλείνει ποτέ, ούτε στα διαλείμματα. Εμείς την OLED στο σπίτι γενικά την έχουμε όπως όλοι οι Έλληνες την απλή TV. Παίζει όλη μέρα, βλέπει δεν βλέπει κανείς. :D

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, TechnoState είπε

... αυτό παραμένει.

 

Μετά απο τηλ.επικοινωνία με lg hellas.... έλαβα την απάντηση ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα, αυτές είναι οι προδιαγραφές/τρόπος λειτουργίας του προϊόντος καθώς επίσης ότι καταγράφεται κ θα επεξεργαστεί η αναφορά μου αυτή.... Πάντως μπορώ να πω ότι ήταν ευγενικοί κ υπήρχε ενδιαφέρον να μάθουν  "τι κ πως"... (νομίζω ήμουν απ τους πρώτους που το είχα αναφέρει, πριν αρκετό καιρό)

 

Πάντως ακόμα πιστεύω, εκτός απο αυτό το "ψεγάδι" ότι είναι μια πολύ καλή τηλεόραση, με τρομερή εικόνα, ποιότητα κατασκευής, σχεδιασμό κ design.... προσοχή για τους υποψηφίους αγοραστές, δεν είναι bezeless όπως υποστηρίζει αλλά frameless...

IMG_20180831_151858__01.jpg

ο λόγος που αλλάξα την εκπληκτική μου Ε7 με την φετινή Ε8.Κατά τα άλλα είτε έχεις 2016 oled μοντέλο είτε της φετινές είναι εκπληκτικές οι OLED!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyros1908 είπε

ο λόγος που αλλάξα την εκπληκτική μου Ε7 με την φετινή Ε8.Κατά τα άλλα είτε έχεις 2016 oled μοντέλο είτε της φετινές είναι εκπληκτικές οι OLED!!

Aφού το αντέχει η τσέπη σου μπράβο! Πόσο κατάφερες και την έσπρωξες την "παλιά";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, guy_threepwood είπε

Αφού το είπε υψηλόβαθμο στέλεχος στον παρέδωσε, έτσι θα είναι. Διαδώστε!!!!!1

Πόσο μου αρέσουν αυτές οι απόψεις, χωρίς πηγές χωρίς τίποτα. Εμένα μου είπε ο αδερφός του μπατζανακι ενός γείτονα, που δουλεύει στα κεντρικά της Sony, ότι η γη είναι επίπεδη 

Έχεις πρόβλημα ε?

Σαν τί πηγή να σου δώσει δηλαδή? Θέση σκαμπώ στην έκθεση όπου πραγματοποιήθηκε η συνομιλία του?

Έχεις πάει ποτέ σε έκθεση? Ότι πιο φυσιολογικό να συζητήσεις με ανθρώπους εταιρειών οι οποίοι συχνά-πυκνά αναφέρουν τις προσωπικές τους απόψεις (ή τις απόψεις που τους βολεύει).

Ότι νάναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Την LG B7 έχεις Retromaniac? Αντιμετωπίζεις ακόμα το γνωστό θέμα με το σκοτεινό HDR όταν ενεργοποιείς game mode ή τελικά το έλυσαν με firmware update?

Για να σου συμπληρώσω στην απάντησή μου, συνέχεια ακούω για fix, γιατί από τι φαίνεται είναι software problem, αλλά ακόμη δεν έχει βγει κάτι. Δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο firmware που έχει βγει μόνο στο site της Αγγλίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Aφού το αντέχει η τσέπη σου μπράβο! Πόσο κατάφερες και την έσπρωξες την "παλιά";

....ναι για πες μας... γιατί με έβαλες σε σκέψεις..σαταναααααα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Για να σου συμπληρώσω στην απάντησή μου, συνέχεια ακούω για fix, γιατί από τι φαίνεται είναι software problem, αλλά ακόμη δεν έχει βγει κάτι. Δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο firmware που έχει βγει μόνο στο site της Αγγλίας...

OK ευχαριστώ.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δίλημμα μεταξύ QLED (Q9F) και OLED (LG C8) αλλά κλείνω προς OLED κυρίως για την υποστήριξη του Dolby Vision. Θα περιμένω το Black Friday Αγγλία για να αποφασίσω.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

OK ευχαριστώ.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δίλλημα μεταξύ QLED (Q9F) και OLED (LG C8) αλλά κλείνω προς OLED κυρίως για την υποστήριξη του Dolby Vision. Θα περιμένω το Black Friday Αγγλία για να αποφασίσω.

Αν δεν πρόκειται να βάλεις επάνω υπολογιστή και να δουλεύεις windows/mac os κτλ, τότε και εγώ πιστεύω OLED. Και φυσικά black Friday. Απλά προσπάθησε για 65" γιατί εκεί θα απολαύσεις το 4Κ, στην 55" είναι μικρή η διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

OK ευχαριστώ.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δίλημμα μεταξύ QLED (Q9F) και OLED (LG C8) αλλά κλείνω προς OLED κυρίως για την υποστήριξη του Dolby Vision. Θα περιμένω το Black Friday Αγγλία για να αποφασίσω.

Φίλε ναι! ... όπως κ να έχει κ εαν σε "παίρνει" κοίτα σε περισσότερες ιντζες.

 

... είναι σαν τα gbytes ή τις γυναίκες: όσα/όσες κ να έχεις, θες πάντα περισσότερα/περισσότερες!

 

Άλλωστε ποτέ δεν είπες/αναρωτήθηκες ... "γιατί δεν πήρα λιγότερες ιντζες"...το αντίθετο όμως?!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, TechnoState είπε

έλαβα την απάντηση ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα, αυτές είναι οι προδιαγραφές/τρόπος λειτουργίας του προϊόντος καθώς επίσης ότι καταγράφεται κ θα επεξεργαστεί η αναφορά μου αυτή

Που ακριβώς αναφέρεται αυτό στις προδιαγραφές/τρόπους λειτουργίας θα ήθελα πολύ να μας το δείξουν.

Τις ίδιες μ@κ@κιες μου έλεγαν για ένα lcd monitor με backlight bleeding, και όταν τους είπα ότι στις 90 μοίρες θέασης το contrast πρέπει να είναι τόσο, σύμφωνα με τις προδιαγραφές σας, αλλά εκεί που έχει backlight bleeding δεν είναι τόσο και ας κοιτάω στις 90 μοίρες, μου την πήραν πίσω. Ούτε καν αλλαγή, επικοινώνησαν με το κατάστημα λιανικής να μου δώσεις τα λεφτά!

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ε ναι ιδανικά δεν είναι. Όπως δεν είναι ιδανικό και το μαύρο μίας QLED :P που είναι μακράν μεγαλύτερο κριτήριο για μένα.

Αλλά ακόμη και απόγευμα να κάτσεις να δεις, είναι μια χαρά. Πόσο μάλλον βραδάκι που θα δεις ταινία.

Τώρα όσον αφορά το burn-in. Πάρα πολύ σπάνια έχω δει να μένει εικόνα για λίγο και μετά να χάνεται σε μερικά δευτερόλεπτα και αυτό όταν έχω ΤΕΡΜΑ φωτεινότητα. Η cpu της τηλεόρασης είναι πολύ δραστική στις στάσιμες εικόνες και ρίχνει φωτεινότητα μόλις καταλάβει ότι δεν γίνεται τίποτα. Burn in μόνιμο δεν έχει μείνει τίποτε, παρότι ο παίζει ο μικρός με της ώρες χωρίς να την κλείνει ποτέ, ούτε στα διαλείμματα. Εμείς την OLED στο σπίτι γενικά την έχουμε όπως όλοι οι Έλληνες την απλή TV. Παίζει όλη μέρα, βλέπει δεν βλέπει κανείς. :D

Όποτε  η φοβία του δικού μ φίλου είναι άδικη χαχαχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Agony είπε

Oled only. Οταν αποφασίσει να παει σε microled βλεπουμε. 

Αυτή η τεχνολογία καθώς και η άλλη που ανέφερες κάποιος φίλος (συνδυασμός OLED + NANOCELL) φαίνεται να λύνουν πολλά θεματάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, guy_threepwood said:

Αφού το είπε υψηλόβαθμο στέλεχος στον παρέδωσε, έτσι ι είναι. Διαδώστε!!!!!1

Πόσο μου αρέσουν αυτές οι απόψεις, χωρίς πηγές χωρίς τίποτα. Εμένα μου είπε ο αδερφός του μπατζανακι ενός γείτονα, που δουλεύει στα κεντρικά της Sony, ότι η γη είναι επίπεδη 

Λυπάμαι για το ύφος σου. Εάν δεν με πιστεύεις, δικαίωμά σου - αν και δεν διαδίδω φήμη ή "είδηση", μια συνομιλία αναπαράγω που έχει σχέση με το συγκεκριμένο θέμα. Μπορείς να εκφράσεις την τυχόν διαφωνία σου με επιχειρήματα. Δεν χρειάζεται να είσαι κακότροπος ή αγενής.

Εκτός εάν αυτό επιδιώκεις. 

52 minutes ago, VChris said:

Έχεις πρόβλημα ε?

Σαν τί πηγή να σου δώσει δηλαδή? Θέση σκαμπώ στην έκθεση όπου πραγματοποιήθηκε η συνομιλία του?

Έχεις πάει ποτέ σε έκθεση? Ότι πιο φυσιολογικό να συζητήσεις με ανθρώπους εταιρειών οι οποίοι συχνά-πυκνά αναφέρουν τις προσωπικές τους απόψεις (ή τις απόψεις που τους βολεύει).

Ότι νάναι...

Ακριβώς αυτό: Η συζήτηση έγινε σε γεύμα που παράθεσε η συγκεκριμένη εταιρεία στα μέλη της ελληνικής δημοσιογραφικής αποστολής εδώ στο Βερολίνο, με ανεπίσημο και χαλαρό κλίμα και προφανώς δεν μπορώ να κατονομάσω ούτε εταιρεία ούτε πρόσωπο για λόγους στοιχειώδους δεοντολογίας. Πηγή για τι πράγμα άλλωστε; Για μια καθαρά προσωπική γνώμη/εκτίμηση; :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...