Προς το περιεχόμενο

H Samsung ανακοίνωσε σειρά τηλεοράσεων QLED με εξωπραγματική ανάλυση 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως, έχω διαβάσει ότι το hdr 10+ είναι κάτι σαν φτωχός συγγενής του Dolby vision.

Το Netflix και το apple 4k στριμάρουν φουλ σε Dolby vision. Τα πρώτα δισκάκια 4Κ με Dolby vision ήρθαν και συνεχίζουν να έρχονται.

Μου φαίνεται λίγο γυφτιά αυτό που κάνουν κολοσσοί σαν τη σαμυ και την πανασονικ.

Η Σόνυ και η LG δηλαδή έχουν περισσότερα λεφτά;

Αυτοί οι πόλεμοι των εταιρειών για μικροπραγματα, κάνουν τρομερή ζημιά στη βιομηχανία τελικά. Κρίμα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συζητούσαμε χθες βράδυ, στο περιθώριο της IFA, με υψηλόβαθμο αξιωματούχο εταιρείας που κατασκευάζει τηλεοράσεις και panels και η κουβέντα ήρθε, αναπόφευκτα, στο 8Κ της Samsung που είχαμε δει το ίδιο πρωί. Η αρχική μου ένσταση ήταν το περιεχόμενο αλλά ο πολύ εμπειρότερος συνομιλητής μου δεν φάνηκε να δίνει ιδιαίτερη σημασία σε αυτό. Όπως μου είπε, το περιεχόμενο θα έρθει γρήγορα εάν υπάρχουν αρκετές συσκευές να το προβάλλουν. 

Το πρόβλημα με τις τηλεοράσεις 8Κ το εστίασε σε κάτι πολύ πιο πρακτικό: στο μέγεθος της συσκευής αυτής καθ'εαυτής. Όπως μου εξήγησε, μέχρι τις 75 ίντσες, είναι πρακτικά αδύνατον να διακρίνεις διαφορές ανάμεσα σε 4Κ και σε 8Κ περιεχόμενο. Οπότε το θέμα είναι όχι μόνο πόσοι καταναλωτές θα μπορούν να αγοράσουν τηλεοράσεις 8Κ (γιατί κάποια στιγμή οι τιμές θα πέσουν) αλλά πόσα σπίτια μπορούν να χωρέσουν τηλεοράσεις από 80 ίντσες και πάνω. Για παράδειγμα σε μια premium αγορά όπως η Ιαπωνία, ο χώρος απλά δεν υπάρχει.

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, paredwse είπε

Συζητούσαμε χθες βράδυ, στο περιθώριο της IFA, με υψηλόβαθμο αξιωματούχο εταιρείας που κατασκευάζει τηλεοράσεις και panels και η κουβέντα ήρθε, αναπόφευκτα, στο 8Κ της Samsung που είχαμε δει το ίδιο πρωί. Η αρχική μου ένσταση ήταν το περιεχόμενο αλλά ο πολύ εμπειρότερος συνομιλητής μου δεν φάνηκε να δίνει ιδιαίτερη σημασία σε αυτό. Όπως μου είπε, το περιεχόμενο θα έρθει γρήγορα εάν υπάρχουν αρκετές συσκευές να το προβάλλουν. 

Το πρόβλημα με τις τηλεοράσεις 8Κ το εστίασε σε κάτι πολύ πιο πρακτικό: στο μέγεθος της συσκευής αυτής καθ'εαυτής. Όπως μου εξήγησε, μέχρι τις 75 ίντσες, είναι πρακτικά αδύνατον να διακρίνεις διαφορές ανάμεσα σε 4Κ και σε 8Κ περιεχόμενο. Οπότε το θέμα είναι όχι μόνο πόσοι καταναλωτές θα μπορούν να αγοράσουν τηλεοράσεις 8Κ (γιατί κάποια στιγμή οι τιμές θα πέσουν) αλλά πόσα σπίτια μπορούν να χωρέσουν τηλεοράσεις από 80 ίντσες και πάνω. Για παράδειγμα σε μια premium αγορά όπως η Ιαπωνία, ο χώρος απλά δεν υπάρχει.

Τόσο είναι ο εμβαδόν της σκεπής τους. Οπότε μόνη λύση για αυτούς είναι το ταβάνι και να βλέπουν ξαπλωμένοι :P

Πέρα από την πλάκα. Αν στις 75 είναι αδύνατον, αυτό δεν σημαίνει ότι στις 80 αξίζει. Εκεί ίσα που θα αρχίσει να κάνει διαφορά για αυτόν που έχει 20/20 όραση. Για πραγματική διαφορά θες 110. Πράγμα που σημαίνει ότι η 8Κ είναι πραγματικά και από θέμα χώρου και κόστους ΑΧΡΗΣΤΗ!

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εδώ και χρόνια λέμε ότι δεν είναι "εξωπραγματική ανάλυση 8K" αλλά ότι η 4Κ ανάλυση ήταν εξαρχής το HD(720p) των FHD(1080p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το source και η κωδικοποίηση δεν είναι του ιδίου επιπέδου πάλι χρωματικές μπάντες θα βλέπουμε σε δύσκολες σκηνές (π.χ υποθαλάσσιες λήψεις) οπότε δώρον άδωρο...

Εγώ πάντως έχω Full HD τηλεόραση και βλέπω υλικό 720p ...αν η πηγή/encoding είναι καλή/ό βγάζεις πόρισμα με ποιο ξυράφι ξυρίστηκε ο πρωταγωνιστής και πριν απο πόσες μέρες...όλα τα άλλα τα βλέπω a bit too much...

Καλές οι υψηλές αναλύσεις...καλά τα upscaling κόλπα αλλά χωρίς εξτρα εργασία σε 20k να πάμε πάλι θα βλέπεις κόκκο,τετραγωνάκια και μπάντες και θα αναρωτιέσαι πως η παλιά αναλογική εικόνα με την εξαιρετικά χαμηλή ανάλυση δεν είχε τέτοια θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Επιδηξη δύναμης από την Samsung για μια ακόμα φορά ... 4000 nits ... 

4000 nits με οπίσθιο φωτισμός, σημαίνει ότι σε σκηνές που έχεις εντονο μαύρο και εντονο φως, καποιο από τα 2 δεν θα παίξει σωστά.

Στην OLED με τα 600 nits όταν βλέπεις ασπρο σε μαυρο με hdr είναι εξωπραγματικα ρεαλιστικο...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nipoa είπε

οτι πρεπει για να παιζω σε 7 χρονια το star citizen

Ε ναι, γιατί έτσι όπως πάει, αυτό μάλλον τότε θα βγει... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...