Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πάντως ήδη δουλειές που ξεκινούν νύχτα. 

Δεν βλέπω πως θα δυσκολευτούν οι τράπεζες για παράδειγμα που πηγαίνουν για δουλειά στις 7:45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 minutes ago, Ison_ said:

Μια χώρα που θα επιλέξει τη χειμερινή τι πλεονεκτήματα έχει;

Τα αντίθετα απ΄αυτά που θα έχει αν επιλέξει θερινή!
Η ιδέα είναι ότι όποια ώρα και να επιλέξεις (γι' αυτό και το αφήνουν στη διακριτική ευχέρεια των χωρών) έχει αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (τα οποία εξομαλύνει η αλλαγή ώρας, γι' αυτό είναι και η καλύτερη, για μένα, λύση). Θεωρούν όμως ότι η μη αλλαγή ώρας έχει πλεονεκτήματα. Για το ποια είναι αυτά δεν έχω πειστεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ θα έβαζα τους πολίτες να ψηφίσουν αφού πρώτα θα ζητούσα από επιστήμονες κλπ να περιγράψουν τα θετικά και τα αρνητικά για κάθε περίπτωση. Στη συνέχεια θα ζητούσα τη γνώμη των πολιτών μέσα από ένα ηλεκτρονικό σύστημα στο οποίο ο κάθε ένας θα πιστοποιείται με τους κωδικούς του στο Taxis. :) 

Φυσικά σιγά μη γίνει κάτι τέτοιο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, NickTG said:

Υπάρχουν πάντως ήδη δουλειές που ξεκινούν νύχτα.

Ναι, είναι ένα αναγκαίο κακό που θα αντιμετωπίσουν ακόμα περισσότεροι εργαζόμενοι.

3 minutes ago, NickTG said:

Δεν βλέπω πως θα δυσκολευτούν οι τράπεζες για παράδειγμα που πηγαίνουν για δουλειά στις 7:45.

Δεν θα δυσκολευτούν. Θα είναι πιο δαπανηρό για τις τράπεζες (ρεύμα) και πιο επικίνδυνο για τους εργαζόμενους (οδήγηση-μετακίνηση) καθώς και πιο επιβαρυντικό στην ψυχολογία τους.

Γενικότερα: Όταν χρησιμοποιείς μία μέση οδό για πρακτικούς λόγους (σταθερή ώρα σε ολόκληρη τη χώρα, παρόλο που έχει διαφορετικά γεωγραφικά μήκη και σταθερή ώρα κάθε μέρα, παρόλο που το φως αλλάζει), στις ακραίες καταστάσεις (ηλιοστάσια) έχεις μεγάλη απόκλιση. Με τη μέθοδο αλλαγής ώρας, η απόκλιση αυτή μικραίνει.

1 minute ago, billdanos said:

Εγώ θα έβαζα τους πολίτες να ψηφίσουν αφού πρώτα θα ζητούσα από επιστήμονες κλπ να περιγράψουν τα θετικά και τα αρνητικά για κάθε περίπτωση. Στη συνέχεια θα ζητούσα τη γνώμη των πολιτών μέσα από ένα ηλεκτρονικό σύστημα στο οποίο ο κάθε ένας θα πιστοποιείται με τους κωδικούς του στο Taxis. :) 

Φυσικά σιγά μη γίνει κάτι τέτοιο! 

Προς το παρόν οι επιστήμονες λένε ότι χρειάζονται κι άλλες έρευνες. Αυτά που έχω ακούσει έως τώρα, μου φαίνονται χαζομάρες.
Ο πιο σοβαρός αντίλογος που έχω ακούσει, είναι ότι σε έναν κόσμο που ρυθμίζεται από υπολογιστές (και όσο πάει και περισσότερο) είναι λάθος να έχεις δυο διαφορετικές χρονικές στιγμές με ίδια ημερομηνία και ώρα (αλλαγή από θερινή σε χειμερινή). Αλλά και γι' αυτό θα υπάρχει, φαντάζομαι, μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, ThReSh said:

Οι χώρες που δεν έχουν DST έχουν διαφορετικά ωράρια ανά χειμώνα/καλοκαίρι?

Δεν ξέρω, αλλά αν δεις ποιες είναι (κεντρική Αφρική κυρίως και γενικά οι κοντά στον ισημερινό) δεν νομίζω ότι είναι συγκριτικό στοιχείο. Επειδή το "πρόβλημα" έχει να κάνει, εκτός απ΄τις ζώνες (γεωγραφικό μήκος), με το πλάτος, πρέπει να εξετάζεται χωριστά στις περιοχές κοντά στον ισημερινό και χωριστά στις περιοχές προς τους πόλους. Μετά βάλε και τα γεωπολιτικά κριτήρια και βγάλε άκρη! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, CheOnWeb said:

Δεν ξέρω, αλλά αν δεις ποιες είναι (κεντρική Αφρική κυρίως και γενικά οι κοντά στον ισημερινό) δεν νομίζω ότι είναι συγκριτικό στοιχείο. Επειδή το "πρόβλημα" έχει να κάνει, εκτός απ΄τις ζώνες (γεωγραφικό μήκος), με το πλάτος, πρέπει να εξετάζεται χωριστά στις περιοχές κοντά στον ισημερινό και χωριστά στις περιοχές προς τους πόλους. Μετά βάλε και τα γεωπολιτικά κριτήρια και βγάλε άκρη! :P

places-daylight-savings-time-featured2.p

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ThReSh said:

places-daylight-savings-time-featured2.p

Ναι το είδα αλλά δεν μου λέει κάτι ως προς το πώς πρέπει να ρυθμιστεί το θέμα στην Ευρώπη. Είμαστε μια οικονομική ένωση, έξω απ΄τους τροπικούς.

Τι πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει;  Έχεις πειστεί ότι η αλλαγή ώρας δημιουργεί προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, CheOnWeb said:

Ναι το είδα αλλά δεν μου λέει κάτι ως προς το πώς πρέπει να ρυθμιστεί το θέμα στην Ευρώπη. Είμαστε μια οικονομική ένωση, έξω απ΄τους τροπικούς.

Τι πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει;  Έχεις πειστεί ότι η αλλαγή ώρας δημιουργεί προβλήματα;

Προσωπικά πιστεύω ότι είτε πρέπει να την έχει όλος ο πλανήτης ή κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Τα αντίθετα απ΄αυτά που θα έχει αν επιλέξει θερινή!
Η ιδέα είναι ότι όποια ώρα και να επιλέξεις (γι' αυτό και το αφήνουν στη διακριτική ευχέρεια των χωρών) έχει αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (τα οποία εξομαλύνει η αλλαγή ώρας, γι' αυτό είναι και η καλύτερη, για μένα, λύση). Θεωρούν όμως ότι η μη αλλαγή ώρας έχει πλεονεκτήματα. Για το ποια είναι αυτά δεν έχω πειστεί ακόμα.

Το ιδιο το γεγονος οτι δεν πρεπει να μπαινεις στη διαδικασια να αλλαζεις ωρα 2 φορες το χρονο ειναι το πλεονεκτημα. Με οποιες πιθανοτητες εχει αυτο να δημιουργησει οποιαδηποτε παρενεργεια, λαθος συνεννοηση κλπ.

Στην περιπτωση επιλογης χειμερινης μονιμης ωρας στην Ελλαδα και παρομοιες χωρες υπαρχει οντως το θεμα της μη εξοικονομησης ενεργειας το καλοκαιρι απο το φως που παει χαμενο τα χαραματα. Στην επιλογη θερινης ωρας αντιθετα υπαρχει μεν λιγοτερο φως το πρωι το χειμωνα αλλα περισσοτερο φως το βραδυ, που για πολλους ειναι πιο σημαντικη ψυχολογικη τονωση απο την αντιστοιχη επιβαρυνση του πρωινου σκοταδιου.

Δεν νομιζω οτι θα πειστεις ουτε φυσικα υπαρχει σωστη και λαθος αποψη αφου προσωπικη προτιμηση ειναι κατα βαθος. Για καλη μου τυχη, αυτην τη φορα βρισκομαι μαλλον στην πλειοψηφια. Δεν υπαρχει ομως αποφαση που να ικανοποιησει ολους σε αυτο το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ThReSh said:

Προσωπικά πιστεύω ότι είτε πρέπει να την έχει όλος ο πλανήτης ή κανείς...

Δύσκολο, έχουμε πολύ διαφορετικά γεωγραφικά χαρακτηριστικά.

Άσχετο:
Εκείνο το "Internet Time" που είχαν κάποτε και κάποια κινητά, που αν θυμάμαι καλά ήταν με χιλιοστά του 24ώρου, τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, CheOnWeb said:

Άσχετο:
Εκείνο το "Internet Time" που είχαν κάποτε και κάποια κινητά, που αν θυμάμαι καλά ήταν με χιλιοστά του 24ώρου, τι έγινε;

No idea...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...