Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια μην τρελλαθουμε σιγα μην ειναι σκοταδι η μολις γλυκοχαραζει στις 8μιση το πρωι,ακομα και σε κανα χωριο που περιτριγυριζετε απο βουνα γυρω γυρω δεν γινεται να ειναι σκοταδι,,, ακομα και με φουλ συννεφιασμενο καιρο δεν γινεται...Να μεινει η θερινη να τελειωνουμε  με αυτην την ιστορια...και μην ακουω δικαιολογιες για την υγεια απο την αλλαγη της ωρας εγω δεν το πιστευω αυτο απο το αρθρο πιο πριν που διαβασα για καρδιαγγειακα,,,,,η αλλαγη της ωρας ειναι το προβλημα μας???...η απο τα προβληματα που εχουμε ολοι  μας δουλειας,αγχους,οικονομικων???Στο αρθρο λεει: (Οι βορειότερες χώρες επηρεάζονται περισσότερο ενώ όσο πλησιάζουμε στον ισημερινό) οπως καταλαβαινεται η ολη ιστορια ξεκινησε απο τις βορειες χωρες,,,,ΘΕΡΙΝΗ να τελειωνουμε και ασε τις βορειες στην χειμερινη να νυχτωνει απο τις 4 το απογευμα αφου δεν γουσταρουν την θερινη ωρα τοσο μ.......κες ειναι που αντι να εχουν την θερινη να βλεπουνε καμια ωρα παραπανω ηλιο οταν εχει ηλιοφανια,,προτιμανε να συμβαδισουν οι νοτιες χωρες μαζι τους και να εχουμε εμεις την χειμερινη,,,,να πανε να γ.........νε πειτε τους.

 

Επεξ/σία από paulks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

33 λεπτά πριν, paulks είπε

παιδια μην τρελλαθουμε σιγα μην ειναι σκοταδι η μολις γλυκοχαραζει στις 8μιση το πρωι,ακομα και σε κανα χωριο που περιτριγυριζετε απο βουνα γυρω γυρω δεν γινεται να ειναι σκοταδι,,, ακομα και με φουλ συννεφιασμενο καιρο δεν γινεται...Να μεινει η θερινη να τελειωνουμε  με αυτην την ιστορια...και μην ακουω δικαιολογιες για την υγεια απο την αλλαγη της ωρας εγω δεν το πιστευω αυτο απο το αρθρο πιο πριν που διαβασα,,,,,η αλλαγη της ωρας ειναι το προβλημα μας???...η απο τα προβληματα που εχουμε ολοι  μας δουλειας,αγχους,οικονομικων???Στο αρθρο λεει:

Με θερινή ώρα το χειμώνα θα ξημερώνει μια ώρα αργότερα. Αυτό. Αν θες τις 8:30 τις λες φωτεινές, αν θες τις λες σκοτεινές,  αν θες πάμε και μετράμε πόσα lumen είναι η φωτεινότητα να μας φύγει η αγωνία.

Αλλά μην παθιάζεστε τόσο με οποιαδήποτε από τις δύο απόψεις. Η απόφαση δεν πρόκειται βγει εδώ απ' το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Ison_ said:

Με θερινή ώρα το χειμώνα θα ξημερώνει μια ώρα αργότερα. Αυτό. Αν θες τις 8:30 τις λες φωτεινές, αν θες τις λες σκοτεινές,  αν θες πάμε και μετράμε πόσα lumen είναι η φωτεινότητα να μας φύγει η αγωνία.

Αλλά μην παθιάζεστε τόσο με οποιαδήποτε από τις δύο απόψεις. Η απόφαση δεν πρόκειται βγει εδώ απ' το forum.

Με τη θερινή ώρα θα ξημερώνει όταν είναι η ώρα που πρέπει να ξημερώσει. Δεν θα μας αλλάζουν κάθε μέρα την ώρα το πρωί (κλέβοντας μια ώρα) ώστε να νιώθουμε την "έντονη" αλλαγή! 😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gnsX είπε

Όλο αυτό γίνεται επειδή δεν αρέσει στους βόρειους ότι νυχτώνει στις 4 τ απόγευμα;

Δεν είναι τόσο απλό. Ολη η φασαρία γίνεται για να βλέπουν σε πιο βολικές ώρες τα παιχνίδια της ελληνικής super league.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jp77s είπε

Δεν είναι τόσο απλό. Ολη η φασαρία γίνεται για να βλέπουν σε πιο βολικές ώρες τα παιχνίδια της ελληνικής super league.

Εδώ βάλανε το Champions League στις 8 ρε φίλε.

Εμείς στις 8 πίνουμε τον απογευματινό καφέ μετά τον μεσημεριανό μας ύπνο ρε κουτοφραγκοι. Να χτίζατε αλλού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paulks είπε

παιδια μην τρελλαθουμε σιγα μην ειναι σκοταδι η μολις γλυκοχαραζει στις 8μιση το πρωι,ακομα και σε κανα χωριο που περιτριγυριζετε απο βουνα γυρω γυρω δεν γινεται να ειναι σκοταδι,,, ακομα και με φουλ συννεφιασμενο καιρο δεν γινεται...Να μεινει η θερινη να τελειωνουμε  με αυτην την ιστορια...και μην ακουω δικαιολογιες για την υγεια απο την αλλαγη της ωρας εγω δεν το πιστευω αυτο απο το αρθρο πιο πριν που διαβασα για καρδιαγγειακα,,,,,η αλλαγη της ωρας ειναι το προβλημα μας???...η απο τα προβληματα που εχουμε ολοι  μας δουλειας,αγχους,οικονομικων???Στο αρθρο λεει: (Οι βορειότερες χώρες επηρεάζονται περισσότερο ενώ όσο πλησιάζουμε στον ισημερινό) οπως καταλαβαινεται η ολη ιστορια ξεκινησε απο τις βορειες χωρες,,,,ΘΕΡΙΝΗ να τελειωνουμε και ασε τις βορειες στην χειμερινη να νυχτωνει απο τις 4 το απογευμα αφου δεν γουσταρουν την θερινη ωρα τοσο μ.......κες ειναι που αντι να εχουν την θερινη να βλεπουνε καμια ωρα παραπανω ηλιο οταν εχει ηλιοφανια,,προτιμανε να συμβαδισουν οι νοτιες χωρες μαζι τους και να εχουμε εμεις την χειμερινη,,,,να πανε να γ.........νε πειτε τους.

22 Δεκεμβριου 2018

Με αλλαγη ωρας

Ανατολή 7:38
Δύση: 17:09

Χωρις αλλαγη ωρας

Ανατολή 8:38
Δύση: 18:09

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pournaras είπε

22 Δεκεμβριου 2018

Με αλλαγη ωρας

Ανατολή 7:38
Δύση: 17:09

Χωρις αλλαγη ωρας

Ανατολή 8:38
Δύση: 18:09

χιλιες φορες αν ειναι ετσι να ξημερωνει 8μιση και να νυχτωνει στις 9 καλοκαιρι και 6 χειμωνα το βραδυ με θερινη ωρα....το βραδυ μας ενδιαφερει πιο πολυ φιλε μου παρα το πρωι...αν και αυτο που λεει στο ημερολογιο κανονικα δεν ειναι ετσι γιατι ειναι και αναλογα την περιοχη που μενει κανεις μιλαμε παντα εντος ελλαδος....στα νοτια ειναι πιο νωρις το ξημερωμα παρα στα βορεια και ειναι φυσικο αυτο , υπαρχει μικρη διαφορα στο ξημερωμα μεταξυ περιοχων αλλα στην πραγματικοτητα ισχυει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, paulks said:

....στα νοτια ειναι πιο νωρις το ξημερωμα παρα στα βορεια και ειναι φυσικο αυτο , υπαρχει μικρη διαφορα στο ξημερωμα μεταξυ περιοχων αλλα στην πραγματικοτητα ισχυει..

Τον χειμώνα, το καλοκαίρι το αντίθετο. 😉 Στις ισημερίες καθόλου. 
Αμελητέα διαφορά πάντως (εντός Ελλάδος), στο "Ανατολή-Δύση" να δεις τι γίνεται! Καστελόριζο-Κέρκυρα, έχουν μισή ώρα διαφορά στο φως.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, paulks είπε

χιλιες φορες αν ειναι ετσι να ξημερωνει 8μιση και να νυχτωνει στις 9 καλοκαιρι και 6 χειμωνα το βραδυ με θερινη ωρα....το βραδυ μας ενδιαφερει πιο πολυ φιλε μου παρα το πρωι...αν και αυτο που λεει στο ημερολογιο κανονικα δεν ειναι ετσι γιατι ειναι και αναλογα την περιοχη που μενει κανεις μιλαμε παντα εντος ελλαδος....στα νοτια ειναι πιο νωρις το ξημερωμα παρα στα βορεια και ειναι φυσικο αυτο , υπαρχει μικρη διαφορα στο ξημερωμα μεταξυ περιοχων αλλα στην πραγματικοτητα ισχυει..

Αν μας ενδιαφερει το βραδυ πιο πολυ, παρα το τι ωρα πραγματικα ειναι, τοτε μπορουμε να παμε και 3 και 5 ωρες μπροστα να νυχτωνει κατα τις 12 το καλοκαιρι και στις 9 με 10 το χειμωνα...

Και γιατι αληθεια μας ενδιαφερει πιο πολυ το βραδυ και οχι το πρωι; και πως θα ονομασεις κατι πρωι αν δεν εχει ξημερωσει, ή βραδυ αν δεν εχει ακομη νυχτωσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Virus200 said:

Απ' ό,τι βλέπω εδώ μέσα πρέπει να είμαι ο μοναδικός που δεν  έχει θέμα με τις αλλαγές της ώρας τόσα χρόνια..

Δεν είσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Αποτι βλέπω εδώ μέσα πρέπει να είμαι ο μοναδικός που δεν  έχει θέμα με τις αλλαγές της ώρας τόσα χρόνια..

μαλλον εχεις προβλημα... να το κοιταξεις....!!!!! :P

 

 

γιατι σκοτωνεστε ορισμενοι με την ωρα, δεν εχω καταλαβει ουτε προκειται απο οτι φαινεται.  ο,τι ωρα και να αποφασιστει, απλα θα χρειαστει χρονος προσαρμογης.  οπως σε ολα τα νεα πραματα..!!  τι σας ενδιαφερει τι ωρα θα γραφει το ρολοι?  

 

εγω εχω προτεινει την Σολομωντεια λυση, για να τελειωνουμε οριστικα με αυτο το θεμα.   ΚΟΨΤΕ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΩΡΑΣ...!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Αποτι βλέπω εδώ μέσα πρέπει να είμαι ο μοναδικός που δεν  έχει θέμα με τις αλλαγές της ώρας τόσα χρόνια..

 

41 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν είσαι!

Μια από τα ίδια! :)

18 λεπτά πριν, cabdik είπε

[...]

εγω εχω προτεινει την Σολομωντεια λυση, για να τελειωνουμε οριστικα με αυτο το θεμα.   ΚΟΨΤΕ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΩΡΑΣ...!!!!! 

Τι είπες τώρα; Αυτό θα ήταν τέλειο!
Ψηφίζω κι εγώ να το πάμε στο μισάωρο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...